"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

JohnDoe, eu doar ti-am aratat niste cifre ca raspuns la alte cifre lansate de tine. Nu incerc sa te conving de nimic si nici sa te opresc de la vreo auditie pe care o ai in plan. Ce e mult sau putin fata de strictul necesar este o decizie pe care o ia fiecare in parte.

Te rog, nu te mai simtii vizat de postarile mele pe acest forum, nu le fac spre aprecierea ta. Dar orice afirmatie e bine sa fie argumentata sau amendata cat timp aici nu e biserica sau cenaclu literar.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Intervin ca moderator:
DorinD wrote:JohnDoe, eu doar ti-am aratat niste cifre ca raspuns la alte cifre lansate de tine.
muzica NU este o insiruire de cifre. Ce ar fi sa spunem ca Beethoven nu iese la radical din doi sau Bach nu face suma la sfarsit si da cu rest?!
DorinD wrote:Nu incerc sa te conving de nimic
desi johndoe21ro ti-a dat o replica prea dura si prea pe ton nervos, totusi are dreptate, ai o atitudine de throll cumva pasiv-agresiv. Adica genul de om care pe ton molcom si cu o insistenta autista tot repeta propriile fixatii (cu aspect pseudo-ingineresc). Iti reamintesc un lucru, aici nu este un forum pentru "electronisti", nici forum stiintific. Aici e un forum de "stecherari-voodoo", adica asa pare in viziunea ghertzoilor care sunt atat de prosti incat nu stiu ca sunt prosti. Mai exact spus, aici exista posibilitatea de a iesi din dogma teoriei clasice atunci cand unii percepem fenomene reale audio care nu au o explicatie prea usoara sau sunt chiar fara explicatie.... dar se simt, se aud! (pentru cine are mijloace si bunul simt sa cerceteze). Faptul ca tu dai raspunsul "cu cifrele" si cu "demonstratiile" (pe hartie, din carti... sau ce intelegi din carti) e ca o actiune de throll, e ca si cand ai intra in clubul unor oameni pasionati de un hobby, fara sa ai nici cea mai mica pasiune pentru acel hobby, fara sa le impartasesti preocuparile si sa le spui la toti (indirect) ca-s niste fraieri "stecherari" si "voodoo". Poate ca rezonezi cu alte mentalitati si alte pasiuni, nu e chiar nici o problema, dar nu te obliga nimeni sa tot intervi in modul asta pasiv-agresiv cu aceleasi si aceleasi scheme de genul, "nu conteaza!". Poate pentru altii CONTEAZA. Nu trebuie sa ne cacam in gusturile si pasiunile altora. Si nici sa ne bagam acolo unde simtim ca nu rezonam.
DorinD wrote:Te rog, nu te mai simtii vizat de postarile mele pe acest forum, nu le fac spre aprecierea ta.
asta e o afirmatie aroganta. Dar si cel caruia te adresezi te-a agresat putin. Totusi iti reamintesc, aroganta nu e o calitate si nici nu te face sa pari mai credibil. Chiar daca (sunt convins) nu ai intentia asta.
DorinD wrote:Dar orice afirmatie e bine sa fie argumentata sau amendata cat timp aici nu e biserica sau cenaclu literar.
ei bine, cu asta ai dat-o cu mucii in fasole. Indirect ai jignit oamenii intre care te bagi fara sa ai nimic in comun cu ei. Asa cum am spus mai sus despre "cluburi" si hobby. Este genul de afirmatie tipica a unor frustrati care bantuie pe net si ne denumesc pe noi "stecherari" razand ca prostii de ceva ce nu inteleg si nici nu au cum intelege. E destul de jenant chiar! Si eu te consider, am mai zis-o, un tip foarte ok. Nu o mai zic si pe aia cu "respectul" ca pe urma incep sa seman cu "Miticii" de pe alte forumuri care azi "se respecta", maine se pizduie copios si se umplu de flegme, poimaine "se respecta" iarasi si "sterg cu buretele" toata flegma si voma din ziua precedenta dupa care iar isi trag capete in guri, intotdeauna incepand cu fraza, "te respect" (dupa care urmeaza sirul de jigniri). Nu e cazul mentionarii respectului in virtual pentru ca e un aspect prea important din viata reala, insa atat am spus, eu stiu ca in realitate nu esti cum (fara sa vrei) pari cateodata pe forum, in rarele tale interventii.
Ceea ce am scris a fost mai degraba pentru altii, stiu ca tu nu aveai nevoie de asa "morala".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

Nu m-ar fi deranjat un user de 3 luni pe forum --cu dublul postarilor mele de 8 ani incoace-- cand ma numeste troll, e chiar comica faza. Dar cand intemeietorul locului ma trage de urechi atunci chiar se ingroasa gluma. Imi pare rau ca va trebui sa intru pe muteste aici in continuare --n-am sa-mi sterg contul and stuff cum obisnuiesc divele revoltate-- dar prevad ca locul c-o sa semene tot mai mult a secta si nu a hobby daca descurajati cu totul cifrele in favoarea trairilor audiofile.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by SOLO »

Dorine, ce sa zic.. ignora ce nu-ti place si scrie: cifre, date, ecuatii, etc. Eu raman in continuare la idea ca forumul este liber, opiniile sunt libere si toti luam din informatia postata ce ne convine. Nu trebuie sa scrii ce vreau eu sa aud.

"Limbajul" trebuie mereu ales cu grija, pentru ca influenteaza gandirea si implicit actiunile forumistilor prin ceea ce scriu.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by johndoe21ro »

Eu intrasem pe thread sa-mi cer scuze pentru postarea/postarile de mai sus... Stiu ca sunt prost de gura si ca deseori imi mai scapa cate o replica acida. Din pacate cel prost de gura e prost de gura mereu si ca atare, sper eu, intr-o maniera mai eleganta si, zic eu, fara sa atac ci sa explic o sa mai adaug cate ceva!
1. Ma tem ca nu te-am facut troll ci ca ai facut trolling in discutia cu lordu73! Poate ca pentru unii nu e o diferenta notabila dar, pentru un audiofil, atentia la detalii ar trebui sa fie mai mare si in general dar si cu privire la ale hobby-ului!
2. Nu stiam ca vechimea unui membru are vreo relevanta. Credeam ca postarile sale, convingerile sale si activitatea sa pe forum au mai multa importanta... Tin sa spun aici (desi nu e nevoie pentru ca oricum nu dau 2 bani pe vechimi, nr. de postari, locatie, culoarea parului, marimea la pantofi, etc.) ca si eu sunt sau ar trebui sa fiu membru vechi. Din pacate pentru mine, acum cativa ani am fost pacalit de niste probleme tehnice si mi-am pierdut parola/id-ul/contul (nu stiu exact ce sau ce nu) si am crezut ca de vina a fost moderarea/administrarea. Cum nu am investigat mai pe indelete, ma consider pe mine vinovat.. am facut o gafa.. insa nu intrai de ieri pe forum ca sa te iau pe tine de guler, Dorin! Oricum, ar fi mai bine daca te-ar lua altul de guler! Important e sa nu ne luam noi si sa dam vina pe altii pentru asta!
3. Daca ma uit pe postarile tale mai vechi, as zice ca ai o aplecare mult mai mare pentru cifre si numere... si as da vina asta pe niste lipsuri in sunet, nu numai pe formatia profesionala. Te asigur calduros ca, atunci cand ascult muzica, o fac cu ochii inchisi, cu mintea umpluta de note muzicale si cu inima batand tare in piept si ca nu strang cabluri pe mana, nu masor tensiuni si nu numar megabiti, kilohertzi, samd.
4. Asa cum spuneam mai sus, nu te-am facut troll ci am spus ca EU consider ca ai facut trolling in discutia cu lordu73! Imi place sa cred ca oricine citeste 'alergatura' dintre voi vede acelasi lucru. Sunt convins ca poti sa recunosti macar pentru tine asta!

Cat despre mine, imi cer inca o data scuze pentru replica acida. Ma stiu prost de gura si incerc sa ma tratez! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

DorinD, nu numai raspunsul tau de mai sus ci si altele ma fac sa cred ca ai mari probleme cu priceperea. Nu e prima oara cand intelegi cu totul anapoda si desi spui ca nu vrei sa fi o "lebada ranita" exact asta faci, culmea, fara motiv!

Cat priveste afirmatia ta cu "secta", haios, dar taman tu te dovedesti sectant prin ideea ca un user vechi de 8 ani are automat mai mult credit in fatza unuia de 3 luni. Doar intr-o secta se gandeste asa.

Intradevar, eu chiar de curand am scris ca nu consider userii egali, dar si asta e un aspect cu nuante, un aspect care nu poate fi inteles mot a mot, un aspect pe care cineva care gandeste in cifre..... pardon, in alb si negru....pardon, in unu si zero, :roll: nu are cum sa-l inteleaga.

Astfel, acum imi pari un android "Data" care se auto-defecteaza din senin si fara motive intelese de oameni. Sau un android "Data" care incearca sa inteleaga umorul (unii am vazut filmele :wink: )

Nu stiu de ce dar pun pariu ca in real life ai anumite neintelegeri (fara motive) cu oameni din jur tocmai din cauza felului tau de a judeca. Imi bazez presupunerea pe cat de aiurea ai inteles din postul meu de mai sus. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

(ies un minut din mutenie) exact asta spuneam si eu, chiar ca sunt inadecvat pe acest forum daca mi-am permis pe un topic numit "calculatorul audiofil" sa intreb un user --dupa ce in prealabil l-am asigurat ca doar sunt nedumerit de alegerea lui desi e perfect liber sa aleaga orice solutie crede el de cuviinta-- ca nu inteleg motivul pt. care aparent a renuntat la functia principala a unui NAS (Network Attached Storage) de a-l plasa la distanta de locul unde foloseste efectiv datele oprindu-i ventilatorul si montandu-i un SSD. Eu aparent --pseudo-inginereste-- ocupandu-ma in viata reala de axact aceste lucruri si putand sa dau un sfat. Userul mi-a furnizat toate detaliile semnificative legat de alegerea facuta si impreuna am concluzionat ca era cea mai directa solutie, ca e multumit si ca o vreme va ramane in aceasta formula.

Nimic deosebit pana in punctul in care a intervenit JohnDoe cu insinuari otravite trantind si o poza cu doua cifre la care am raspuns cu alte cifre si --aici mi-am permis, greseala mea-- gluma cu cositoare de iarba dar pe care el n-a inteles-o. Daca asta e definitia troll-ului de forum atunci lebada sensibila nu e la mine. Cum deja clar am ajuns sa deranjez cel putin doua persoane pe acest forum atunci e cazul sa nu mai am interventii, simplu. Nu e nici o suparare ci tot un calcul.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hersorin »

Si eu sunt ascultator de computer si nu imi pare rau deloc .
Eu folosesc in schimb cea mai simpla solutie PC(RME)>SPDIF>DAC . Am un PC total silent i7 foarte puternic cu alimentare pasiva si un ditamai radiatorul Noctua pe procesor . Daca este foarte cald il las deschis sus . In general nu ajunge la 50 grade .
Recunosc ca nu am un cablu USB foarte bun dar ultima comparatie USB vs SPDIF pe un dac de 5k euro , USB a iesit sifonat , dar tare de tot . Pe USB parca imi cinta cineva in soapta (cu jumate de gura ) pe cind pe SPDIF muzica era plina solida ....
In general mie imi place sunetul carnos si l-am gasit , Furutech mi-au adus si ultimile vibratii care parca imi lipseau :D .
Fiecare asculta cum vrea .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

DorinD, pe mine NU m-ai deranjat niciodata, nici acum, dimpotriva! Am vrut doar sa-ti atrag atentia (in modul meu mai acid si mai alambicat) ca te repeti (dealungul timpului) prin interventii (dealtfel blande si politicoase) care sunt ca picatura chinezeasca. Astfel, johndoe21ro care e mai tanar decat noi, a reactionat ceva mai virulent la "picatura ta chinezeasca", cum stim rabdarea nu este apanajul tineretei.
Este totusi scuzabil pentru un anume motiv, el pune suflet in ceea ce crede/face/cerceteaza (chiar si nestiintific).
Tu esti mai rece, mai calculat, nu pari sa pui suflet in chestiunile astea... tehnice. Pe care le privesti tehnic si calculat. Iar unii dintre noi nu le privim atat de tehnic si calculat.
Nu este o neintelegere de fond ci una superficiala legata doar de modul de comunicare si mai ales sisteme diferite de valori (cu precizarea ca nici un sistem de valori in cazul asta nu este mai bun ca altul ci mai degraba mai bune ar fi toate imbinate in ceea ce are fiecare mai bun si mai adevarat :wink: ...iar m-am exprimat alambicat si iar nu vei intelege!....).
hersorin wrote:Eu folosesc in schimb cea mai simpla solutie PC(RME)>SPDIF>DAC
desi sunt in subiectul asta fix ca musca in lapte (nu ma pricep, nu-mi place si nu am nici experienta) tind sa cred ca la ora asta e solutia cea mai buna in redarea fisierelor. Am auzit ce poate sa "cante" o placa profesionala in studio dedicat si nu e rau deloc, softul conteaza mult si computerul configurat anume, de obicei din ce am inteles sunt computere configurate dedicat care nu fac decat muzica si nimic altceva, adica nu e voie sa instalezi bambilici pe ele.
Placi RME am avut ocazia si mi s-a parut ca nu suna rau deloc. Iar transmisia prin USB atat cat am auzit eu (putine cazuri, am si avut chiar) mi se pare naspa. Nu neg ca pot exista si USB-uri foarte ok, dar intai sa am ocazia sa aud. Pana una alta din ce am auzit pot spune ca a fost mai horror decat m-as fi asteptat, sunetul fiind sarac, mortificat, impaiat, de plastic, totul chiar daca pare detaliat si are aparent detoate, cumva as spune, "natura moarta". Dar exista tablouri foarte frumoase si cu natura moarta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hersorin »

Placile RME nici nu prea merg fara setari speciale :D . Sunt destul de pretentioase .
Stiu ca USB este viitorul (nu sunt timpit ) dar la banii pe care i-am pus in joc pentru DAC inca nu sunt multumit de USB . Poate un MSB dac 4 e alta treaba dar la mine nu l-am testat .
Nu ma supar nici cu dacul TAD dar e un pic dublu fata de MSB . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

hersorin wrote: Eu folosesc in schimb cea mai simpla solutie PC(RME)>SPDIF>DAC
Stiam ca folosesti RME, am cautat la ei pe site de curios, sa-mi dau seama ce placa ai pus, dar n-am reusit sa pricep nimic de-acolo .... Si n-am mai insistat, inca mai am in minte ca finalul va fi DP550 de la accu. E cam scump, de asta tot amin decizia .... :( :lol:

Si PC-ul trebuie sa fie unul custom made, (cred), ca altceva demn de luat in calcul nu prea gasesti pe piata .....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hersorin »

lordu73 wrote:
hersorin wrote: Eu folosesc in schimb cea mai simpla solutie PC(RME)>SPDIF>DAC
Stiam ca folosesti RME, am cautat la ei pe site de curios, sa-mi dau seama ce placa ai pus, dar n-am reusit sa pricep nimic de-acolo .... Si n-am mai insistat, inca mai am in minte ca finalul va fi DP550 de la accu. E cam scump, de asta tot amin decizia .... :( :lol:

Si PC-ul trebuie sa fie unul custom made, (cred), ca altceva demn de luat in calcul nu prea gasesti pe piata .....
Placa este RME 9632 .
PC-ul este facut de mine intr-o carcasa Silverstone CW02 , deci foarte spatioasa si din acest motiv am putut face sistemul complet pasiv .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by lordu73 »

As fi curios sa vad cum suna DC-urile de la accuphase (DC37 / DC901) legate pe USB.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply