Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

Post by DAN_TM »

Digital Audio Player e numele generic a obiectelor de care fac vorbire.Ma intereseaza daca cineva are Fiio x3 SG sau x5 sau iBasso90.Nu e nici un fel de reclama, daca se crede asa ceva.Am nevoie de asa ceva ptr fisiere pe care nu le pot reda cu calculatorul.La mine curentul e o problema majora, fiind de la sat.Multumesc.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

Post by hondaru »

Sa inteleg ca pentru tine sunt 2 conditii:
1. folosesti primordial fisiere (diverse formate)
2. stabilitatea/calitatea curentului retelei publice este o problema.

Pentru 2. ar fi solutii cred ca orice DAP poate functiona lejer alimentat din baterii daca este realizat in asa fel incat are sursa de tensiune externa insa vei avea o problema cu restul sistemului care este mai energofag. Depinde de ce calitate audio te astepti sa obtii. Deasemenea exista solutii si pentru amplificare dar bugetul creste substantial.
Prima conditie, eu am folosit candva un Squeezebox touch cu rezultate bune si usurinta in functionare insa treptat a fost eliminat din diverse motive. Digitalul are plusurile si minusurile lui. Pentru minusuri a trecut pe un plan secund.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

Post by DAN_TM »

Am gresit.Rectific - fisiere care nu le pot reda cu playerul de cd-uri, fisiere DSD.Ce treaba are amplificarea aici?Caut persoane care au folosit fix aceste deviceuri sa aflu calitatile lor sonore.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

Post by momolo »

*** Desi nu-mi place sa mut mesele cat sunt musterii plecati la buda, in cazul asta nu am avut de ales si am mutat subiectul la computerul haudiofil sa nu spurcam sectiunea audiofila cu cocofifi. Scuze!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

Post by CC_TM »

QLS QA350 am folosit sporadic ca transport digital, si a mers mai bine dacat orice sursa am avut la dispozitie (Computer cu RME 96/8 sau Squeezebox touch, sau diverse CD playere Philips si Sony).
Semnalul analogic redat direct din el nu m-a prea incantat in schimb.

Thomann ofera posibilitatea de achizitie cu posibilitatea de retur in 30 zile.
Ma tenteaza sa incerc un
http://www.thomann.de/ro/fostex_fr2_le.htm
sau
http://www.thomann.de/ro/sony_pcm_d100.htm

Astea au si posbilitatea de recording in vaw 24/96 sau DSD, si pot asculta, cand nu sunt acasa, viniluri digitizate :mrgreen:
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

Post by Mlaurentiu »

Eu folosesc ocazional ca sursa de sunet digitala un DAP Fiio X7. Il folosesc pt a nu mai deschide de ex laptop-ul, din comoditate. Semnalul digital este trecut apoi prin DAC. Pe DAC-ul folosit nu am sesizat ca pierd ceva fata de un semnal digital de la transport cd sau fata de un semnal preluat prin USB. Cu toate acestea, DAC-urile testate (Matrix X Sabre si Linn Numerik), nu sunt o referinta in materie de sunet digital, ma intreb totusi daca as putea imbunatati semnalul de la DAP la DAC sau sunt limitat de DAP? Altfel spus, semnalul din DAP fiind digital, poate fi transmis cu erori fata de un aparat mult mai bun sau scump? Intre timp lucrez la constructia diy a unui cablu digital custom de calitate pt a conecta DAP-ul de DAC-ul Linn Numerik, avand terminatiile jack de 3,5 si bnc.
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Floseste cineva DAP pe post de sursa prima de sunet?

Post by cosmin »

Am Fiio X7. Il folosesc in sistemul mare cu Accuphase E-470. Rezultatul: foarte bun.
Am facut recent o comparatie (unfair, datorita diferentei enorme de pret) cu DAC-ul din DP500. A fost cam pe acolo.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply