Raspberry PI

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
luc1an
Posts: 14
Joined: 19 Jan 2014, 17:07
Location: Bucuresti
Contact:

Raspberry PI

Post by luc1an »

L-a folosit cineva pe post de network player ?
Intentionez sa iau un DAC pentru Pi (probabil HiFiBerry) si RuneAudio sau Volumio ca si sistem de operare.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Raspberry PI

Post by SOLO »

Am facut niste teste la servici cu un Pi ( versiune mai veche ) Volumio + Linux + NuForce dac. Nu am reusit sa-l fac sa redea high-res files.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Raspberry PI

Post by lordu73 »

Am inteles ca MuscPlayerDaemon ar fi bit-perfect, si deci ar trebui sa poata reda fisiere hi-res .....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Raspberry PI

Post by dj_italo2001 »

Nu am incercat si nici nu accept nici in ruptul capului sa ma "inchin" la acest tip de device hw, in afara de-a controla niste chestii simple nici nu l-as folosi la altceva, In audio in niciun caz !
Chestie de conservatorism dus la extrem nu de alta !
"Jucarele" de genu' asta sa controleze mecanisme pentru BB-8 de acord dar nu mai mult !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Raspberry PI

Post by momolo »

dj_italo2001 wrote:Nu am incercat si nici nu accept nici in ruptul capului sa ma "inchin" la acest tip de device hw
fix ca nuca in perete si chiar cu potential de conflict lansat aiurea. Colegii de mai sus NU se inchina la acest device hw, afirmatia ta este aiurea din toate punctele de vedere si potential generatoare de conflict.

Ai avertisment! (din partea moderarii acestui forum).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Raspberry PI

Post by bizonu22 »

Salutare!
Eu am incercat sa fac un player din RaspberryPi impreuna cu un Asus Xonar U7 pe post de DAC dar nu am reusit sa il fac stabil. Se tot bloca si trebuia restartat.Uneori dupa restart nu mai vedea placa de sunet.Parerea mea este ca nu e vorba de incompatibilitate HW , problema este la nivelul SW in special drivere. Eu am folosit Volumio si RuneAudio in versiuni diferite. O sa mai astept poate o sa scoata versiuni compatibile si cu HW meu.
Zi buna!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

Post Reply