Sfat achizitie placa de sunet

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Sfat achizitie placa de sunet

Post by JohnnyDarkRo »

Buna ziua,

Ma gandesc sa achizitionez o placa de sunet mai performanta la computerul pe care il am: un desktop Dell cu Windows 7 cumparat de-a gata, nu m-as pricepe sa-mi fac un computer din piese achizitionate separat. Sunt afon pe partea tehnica si m-am gandit sa cer aici niste sfaturi colegiale de la cei priceputi inainte de a ma duce la un vanzator care "sa ma faca din vorbe".

Ma intereseaza strict pentru auditie, nu fac muzica, nu inregistrez nimic, nu ma intereseaza jocuri sau filme 5.1. Momentan desktopul este conectat printr-un cablu audio (3,5 la un capat, rca la celalalt) direct in preamplificator. CDplayerul are si functie de dac cu intrari s/pdif, coax, aes/ebu, toslink, at&t (nu prea stiu ce inseamna fiecare).

De care sa iau, interna sau externa? Care sunt avantajele si dezavantajele fiecarui tip? Ce trebuie sa stiu sa intreb cand cumpar o placa de sunet? Cum e mai bine sa o integrez in sistemul audio: prin cablu clasic direct in preamplificator ca pana acum, sau prin intermediul dac-ului din CDplayer?

V-as ruga sa imi sugerati cateva exemple de modele care credeti ca s-ar potrivi pentru mine. Am vazut ca mai multi recomanda M-Audio, dar ce model mai exact? Alta alternativa?

Va multumesc anticipat!
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by ttsto »

Cu muzica stocata pe PC eu vad trei rute:
- DAC cu intrare USB asincron: link
- convertor USB-SPDIF si folosesti DAC-ul existent din CD player: link
- network streamer: link

User avatar
another_me
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2010, 21:45

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by another_me »

Si eu vad lucrurile la fel de limpede ca ttsto. Placa audio nu este o solutie audiofila indiferent din ce unghi privesti lucrurile. Solutia mea este sa folosesti o iesire USB din desktop/laptop/samd, un cablu USB audiofil (contrar parerilor celor multi cablul USB face o mare diferenta in sunet) si un DAC (de preferat cu intrare USB asincron sau, daca nu are asa ceva, poti folosi o interfata USB-spdif de calitate).
Deci poti folosi DAC-ul din cd-player, cel putin atata timp cat te limitezi la muzica hi-res 24bit-192kHz.
Din pacate, din cauza jitter-ului digitalul inca suna 'digitalos' si cere destul de multa bataie de cap, bibileala si munca pentru a suna asa cum trebuie. Cea mai mare parte a vinei o are transportul: sistem de operare, player audio, drivere, ASIO, zgomot USB, alimentare, etc.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by JohnnyDarkRo »

another_me wrote:Si eu vad lucrurile la fel de limpede ca ttsto. Placa audio nu este o solutie audiofila indiferent din ce unghi privesti lucrurile. Solutia mea este sa folosesti o iesire USB din desktop/laptop/samd, un cablu USB audiofil (contrar parerilor celor multi cablul USB face o mare diferenta in sunet) si un DAC (de preferat cu intrare USB asincron sau, daca nu are asa ceva, poti folosi o interfata USB-spdif de calitate).
Deci poti folosi DAC-ul din cd-player, cel putin atata timp cat te limitezi la muzica hi-res 24bit-192kHz.
Din pacate, din cauza jitter-ului digitalul inca suna 'digitalos' si cere destul de multa bataie de cap, bibileala si munca pentru a suna asa cum trebuie. Cea mai mare parte a vinei o are transportul: sistem de operare, player audio, drivere, ASIO, zgomot USB, alimentare, etc.

Din pacate dac-ul de la CDplayerul meu nu are intrare usb (are un usb dar e strict pt firmware). Probabil imi voi lua un network player sau un transformator usb - spdif. Deocamdata nu sunt dispus sa platesc foarte mult pentru un aparat foarte scump pentru ca in domeniul acesta totul mi se pare extrem de volatil. Formatele digitale vin si dispar foarte repede, iar cumparatorul este presat sa tina pasul cu tehnologia. Daca inainte iti luai un CDplayer stiai ca il poti folosi ani intregi fara probleme (nu mai vorbim de pickup), aici lucrurile se schimba. Sub presiunea pietii vor aparea noi si noi formate cu un raport calitate/dimensiune din ce in ce mai bun si atunci network playerele si dac-urile noastre de azi devin uzate moral. De aceea eu m-am gandit la o placa de sunet.

In cazul meu CDplayerul este de departe sursa cea mai folosita, pickupul e pe locul doi, probabil calculatorul ar fi pe locul trei iar casetofonul doar ocazional. Deci nu sunt impatimit sa obtin un sunet perfect din computer si ii accept limitele audiofile. Dar calculatorul este cea mai buna solutie cand ai musafiri, si cea mai potrivita sursa atunci cand vrei sa testezi muzici noi pe care le descoperi pe net.

Ca sa va spun sincer, aveam un cablu 3,5-RCA intre placa se sunet si preamplificator care era execrabil: cred ca era un Belkin pe care am dat la Altex sub 10 ron. Mi-am cumparat de pe ebay uk un cablu similar de la Proel cu interconectori Neutrik pe care am platit cu posta cu tot sub 15 GBP si diferenta de sunet a fost imensa pentru suma de bani cheltuita. Cam asta vreau si de la placa de sunet: nu nirvana audiofila, doar un pic mai bune cu putini bani. Deocamdata mi-am cumparat de pe OLX o placa de sunet second hand M-Audio 192, o astept sa-mi vina si sper sa-mi aduca ceva calitate in plus.

Iar cu DAC-urile, network playere-le si si convertoarele usb-spdif prefer sa mai astept pana se mai "matureaza" tehnologia.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by johndoe21ro »

Formatele digitale nici nu au venit si nici nu au plecat foarte repede... Wav si FLAC au fost, sunt si o sa fie multa vreme de acum incolo. Nu au plecat nicaieri si au aparut de multa vreme. Nu au inlocuit altceva si nu au fost inlocuite. Nici macar DSD-ul (dff, dsf) nu le inlocuieste ci doar le completeaza. Pe de alta parte cd-player-ul poate fi si el, extrem de volatil intrucat multe albume aparute recent sunt doar in format digital - si nu vorbesc aici de albume de manele sau de boomtzi-boomtzi. Formate cu dimensiuni bune? Dimpotriva, ascult albume DSD256 care mananca groaznic spatiu in conditiile in care SSD-urile de capacitati foarte mari inca au preturi prohibitive.
Pe mine ma depasesc prejudecatile si lipsurile de 'atmosfera' legate de auditia muzicii in format digital. Sigur, este greu sa ajungi la un nivel inalt pentru ca exista mult mai multe zale in lantul acesta si cea mai slaba veriga te trage mult in jos... Sigur, satisfactia data de spalarea unui vinil, de 'perierea' lui, efectul vizual dat de invartirea lui este foarte mare si inteleg perfect de ce. Cu toate astea, toate numele mari incearca sa demonstreze pe la show-uri, pe la expozitii ca solutia digitala este perfect capabila. Daca stirbeste putin din elitismul si eleganta acestui hobby - nu pot comenta sau judeca. Din pasiune insa poti incerca si varianta asta... Eu zic ca s-ar putea sa ramai cel putin suprins... Insa, cu siguranta placa audio nu iti va aduce suprize placute! Cat despre tehnologia matura... la ora actuala tehnologia este suficient de matura. Depinde doar de tine cat de mult vrei sa schimbi aceasta mentalitate si daca vrei sa incerci si o ruta alternativa.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by JohnnyDarkRo »

johndoe21ro wrote:Nici macar DSD-ul (dff, dsf) nu le inlocuieste ci doar le completeaza.
Sincer, nu am inteles afirmatia ta de mai sus. Poti fi mai explicit?
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by johndoe21ro »

DSD-ul, ca format, nu inlocuieste PCM-ul (flac, wav)... Are alta marime, necesita alta tehnologie si, in plus, DSD-ul poate fi convertit in PCM hi-res fara pierderi. Poate cand iti fac vizita, voi aduce cu mine DAC-ul si transportul, dar nu-ti va conveni rezultatul... :mrgreen:

P.S. Deci nu inlocuieste alte formate, doar le completeaza... La asta m-am referit.
Last edited by johndoe21ro on 28 Jun 2015, 21:28, edited 1 time in total.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by JohnnyDarkRo »

Nu va contrazic. Probabil ca nu voi ajunge foarte departe cu noua mea placa de sunet (sper macar sa vad un progres). Nu am prejudecata de a refuza complet formatul digital "nematerial". Doar ca nu concep sa fac sacrificii strangand bani 1-2 ani ca sa imi iau un dac/streamer hifi/hiend de cateva mii de euro care azi citeste tot, si a doua zi devine desuet pentru ca apare un format nou.

O solutie ar fi ca aceste aparate sa aiba loc de upgrade in interiorul carcasei (upgrade de hardware daca e necesar, pe langa firmware). Exista si acum cateva pe piata dar le numeri pe degete.

O alta intrebare a mea este cu care din solutiile propuse de voi mai sus pot asculta muzica direct de pe internet ca se exemplu bandcamp.com sau soundcloud.com?
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by JohnnyDarkRo »

johndoe21ro wrote: Poate cand iti fac vizita, voi aduce cu mine DAC-ul si transportul, dar nu-ti va conveni rezultatul... :mrgreen:

Cu cea mai mare placere! Chiar m-as bucura sa-mi ascult sistemul cu alta varianta de sursa, cu atat mai mult cu cat este un domeniu despre care am putine cunostinte. Curiozitatea e mare!
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by momolo »

Daca va intalniti nu uitati sa comparati pickup-ul cu dacurile si fisierele (de orice fel) :D
De curand am auzit la cineva o dracie din asta (DAC cu toate gaurile si interfetele) care costa 5K si suna ca o voma pe un sistem de peste 100K. Cel care parea foarte incantat de acel sunet (de toata voma, as spune depresiv de prost!) era incantat ca poate schimba piesele muzicale dupa tableta unde avea si poze. Eu unul as prefera sa nu am poze, poate nici telecomanda dar macar sa am sunet si muzica. Cu atat mai trist sa coste si mult!

JohnnyDarkRo, ma bag deoarece iti cunosc aparatul fara USB (ce tragedie! :lol: ). Orice vei baga in el folosindu-l ca DAC va fi mai slab decat propria mecanica CD audio. Faptul ca-ti lipseste USB-ul nu e nici o pierdere, dimpotriva!
Daca totusi ai suficient timp sa asculti si fisiere din computer, in cazul tau cel mai bine ar fi sa-ti cumperi o placa de sunet profesionala (insa nu M-Audio 192, este o jucarie de gradinita) din care sa scoti cu un cablu SPDIF coaxial (bun) semnal digital pana in aparatul continator de DAC. Problema este lungimea cablului SPDIF, trebuie sa fie cat mai scurt. Ca exemplu ieftin, eu mai demult am gasit o placa E-MU (veche, interna) care nu e cine stie ce dar macar cat de cat serioasa. Evident, suna ca din computer dar are avantajul ca poti conspecta muzica necunoscuta pe care apoi sa o cauti intr-un format audiofil (LP sau CD/SACD).
Inutil sa precizez ca orice dracie bazata pe fisiere pe care am ascultat-o pana acum e moartea muzicii. Cei care au asa ceva sunt obisnuiti cu sunetul respectiv si nu prea am vazut pe multi comparand la modul serios si dezinteresat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by JohnnyDarkRo »

Ma gandesc ca orice aparat de 5k va fi veriga slaba intr-un sistem de 100k. Similar am gandit si pentru situatia mea, daca ar trebui sa bag bani in ceva la nivelul amplificarii si al boxelor as ajunge la multi bani si volatilitatea produsului ma sperie (pe langa noua cheltuiala).

Am fost alaltaieri la showroom si am ascultat in paralel pickup Roksan TMS3 - CDplayer Audio Aero La Source - Aurender HDD Player. Aurender nu mai stiu exact modelul dar stiu ca e un hard disk player / streamer care costa multe mii de euro si care era bagat prin cablu usb intr-un dac Unison Research. Streamerul, desi scump, era cea mai ieftina dintre surse, chiar si su pretul dacului inclus, dar suna chiar bine in restul sistemului. Sigur, nu avea caldura muzicala a pickupului si mai avea pana sa-l ajunga pe Audio Aero La Source la muzicalitate (dar si la pret). Ca o paranteza ar fi fost interesant sa ascult in paralel aceeasi piesa, preferabil una pe care o cunosc foarte bine, pe fiecare din aparate.

Referitor la placa M-Audio, deja e tarziu fiindca am cumparat-o. Am vazut ca nu primesc raspunsuri in topicul deschis pe forum si am luat si eu ce m-a taiat capul. Un search pe google iti arunca in fata niste placi de sunet de la Asus si mi s-a parut un marketing foarte agresiv a la Samsung sau Coca Cola. In general sunt sceptic la produse foarte marketate, indiferent de ce natura sunt. Alte placi de sunet strict pentru ascultat muzica lipseau complet, tot ce gaseam era 5.1, 7.1, bune pentru filme cu efecte speciale, jocuri. Spentru cei care creeaza muzica. Am vazut ca mai multi colegi forumisti au M-Audio, asa ca m-am luat si eu dupa ei. La 350 RON nu e o paguba mare, daca nu sunt multumit de rezultat mai caut...
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by momolo »

JohnnyDarkRo wrote:Ma gandesc ca orice aparat de 5k va fi veriga slaba intr-un sistem de 100k. Similar am gandit si pentru situatia mea, daca ar trebui sa bag bani in ceva la nivelul amplificarii si al boxelor as ajunge la multi bani si volatilitatea produsului ma sperie (pe langa noua cheltuiala).
nu mai judeca in termeni de pret deoarece gresesti si iti poate aduce paguba. Chiar in sistemul tau poti baga o sursa de efectiv 2 lei care sa sune minunat dar poti baga si o sursa de jdemii de heuroi care sa sune mizerabil.
JohnnyDarkRo wrote:Am fost alaltaieri la showroom si am ascultat in paralel pickup Roksan TMS3 - CDplayer Audio Aero La Source - Aurender HDD Player. Aurender nu mai stiu exact modelul dar stiu ca e un hard disk player / streamer care costa multe mii de euro si care era bagat prin cablu usb intr-un dac Unison Research. Streamerul, desi scump, era cea mai ieftina dintre surse, chiar si su pretul dacului inclus, dar suna chiar bine in restul sistemului. Sigur, nu avea caldura muzicala a pickupului si mai avea pana sa-l ajunga pe Audio Aero La Source la muzicalitate (dar si la pret). Ca o paranteza ar fi fost interesant sa ascult in paralel aceeasi piesa, preferabil una pe care o cunosc foarte bine, pe fiecare din aparate.
am ascultat o singura data acum ceva vreme acest sistem cu cele 3...4 surse (era si un cassdeck Akai in socoteala, foarte bun!) si tot ce-ti pot spune este ca sunet mai prost nu am auzit acolo niciodata. Intreg sistemul mi s-a parut efectiv horror in asemenea masura incat nici nu mai conta ce sursa era folosita. Chiar si in conditiile astea pickupul (un Denon vintage, superb!) facea legea, pe locul doi era cassdeck-ul Akai iar chestia aia digitala cu fisiere evident inferioara. indiferent de fisiere simplifica si mortifica sunetul, pacat de discurile audio rippuite. Din punctul meu de vedere problema era la amplificare, boxe, acustica, cabluri, adica la tot dupa sursa. Am am fost efectiv socat de cat de prost se aude insa nu am putut comenta sa nu supar gazda (si ar fi fost inclusiv periculos pentru mine, nu doresc sa plec insultat si nici sa provoc animozitati). Mi-a parut efectiv foarte rau de toata intamplarea si am zis ca a fost poate un moment nefericit de combinatie, poate curent, poate asezare nefericita a boxelor, habar nu am, cert este ca acolo nu am auzit niciodata un sunet mai prost din scule atat de scumpe (in realitate niste scule excelente). Iar cat priveste playerulcd LaSource, nu am auzit in viata mea o sursa digitala sa sune mai bine! Este pur si simplu fabulos! Din pacate firma franceza este disparuta....
JohnnyDarkRo wrote:Un search pe google iti arunca in fata niste placi de sunet de la Asus si mi s-a parut un marketing foarte agresiv a la Samsung sau Coca Cola.
pe net sunt foarte activi baieti tineri care sunt la nivel de mp3. Aproape toti promoveaza sincer si entuziast aceste pocnitori sinistre de la M-Audio si Asus sau chiar si Creativ. Despre placile profesionala e si normal sa se scrie putin deoarece costa foarte mult si sunt foarte specializate iar in softurile lor iti prinzi degetele. Totusi o placa profy pe un PC foarte bine configurat (asta e o arta si o stiinta, nu oricine stie!) se poate scoate ceva, ceva. Insa orice ai face, computerul tot computer ramane indiferent sub ce forma. Eu nu cred ca fisierele sunt vinovate (desi chiar si ripp-ul e o arta), problema cea mai grava pleaca cumva de la transmisia/plimbarea/conversia semnalului digital. Si din punctul meu de vedere totul in domeniul asta trebuie judecat direct la ureche, fara prejudecati legate de pret si alte alea. Iar comparatia e mama adevarului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Daca va intalniti nu uitati sa comparati pickup-ul cu dacurile si fisierele (de orice fel) :D
De curand am auzit la cineva o dracie din asta (DAC cu toate gaurile si interfetele) care costa 5K si suna ca o voma pe un sistem de peste 100K. Cel care parea foarte incantat de acel sunet (de toata voma, as spune depresiv de prost!) era incantat ca poate schimba piesele muzicale dupa tableta unde avea si poze. Eu unul as prefera sa nu am poze, poate nici telecomanda dar macar sa am sunet si muzica. Cu atat mai trist sa coste si mult!

JohnnyDarkRo, ma bag deoarece iti cunosc aparatul fara USB (ce tragedie! :lol: ). Orice vei baga in el folosindu-l ca DAC va fi mai slab decat propria mecanica CD audio. Faptul ca-ti lipseste USB-ul nu e nici o pierdere, dimpotriva!
Daca totusi ai suficient timp sa asculti si fisiere din computer, in cazul tau cel mai bine ar fi sa-ti cumperi o placa de sunet profesionala (insa nu M-Audio 192, este o jucarie de gradinita) din care sa scoti cu un cablu SPDIF coaxial (bun) semnal digital pana in aparatul continator de DAC. Problema este lungimea cablului SPDIF, trebuie sa fie cat mai scurt. Ca exemplu ieftin, eu mai demult am gasit o placa E-MU (veche, interna) care nu e cine stie ce dar macar cat de cat serioasa. Evident, suna ca din computer dar are avantajul ca poti conspecta muzica necunoscuta pe care apoi sa o cauti intr-un format audiofil (LP sau CD/SACD).
Inutil sa precizez ca orice dracie bazata pe fisiere pe care am ascultat-o pana acum e moartea muzicii. Cei care au asa ceva sunt obisnuiti cu sunetul respectiv si nu prea am vazut pe multi comparand la modul serios si dezinteresat.
Nu port o discutie in contradictoriu aici si incerc sa nu ma bag peste opinii si convingeri..
Am ascultat si eu DAC-uri mult mai scumpe ca al meu (MSRP-ul DAC-ului meu este undeva la 3000 USD fara sursa liniara) care, in ciuda renumelui, a tehnologiei si a dotarilor, au sunat porceste. Inclusiv unele autohtone, cu tot felul de filtre si de alte prostii...
Consider ca intotdeauna schema si implementarea acesteia sunt cele mai importante...
Departe de mine sa-mi laud echipamentele din lant... cine stie cu ce se mananca are o parere formata, fie ea buna sau rea. Insa exaSound si-a facut un renume... 6 premii TAS in 2015 la Axpona, un premiu PFO Audio Oasis! (Positive Feedback) in 2015, un HiFi Choice Recommended in martie 2015, Best of Show la Rocky Mountain Audio Fest 2014, alt PFO Audio Oasis! Award la RMAF 2014, AudioStream Greatest Bits Class A Award si este Stereophile Recommended A+ Digital Processor... Cat din adevar spun ele, cat marketing e la mijloc, cata subiectivitate... e greu de zis si sunt absolut convins ca aceasta marca nu este miezul merelor de aur... Lista este insa foarte lunga; dupa cum se vede premiile sunt impartite intregii game exaSound pentru ca toate produsele lor ofera acelasi sunet avand tehnologie si implementare aproape identica. Diferentele consta in stereo sau multicanal, cu sau fara pre integrat, samd. Ideea care sta la baza incercarii propuse mai sus este sa vedem daca pot compensa transportul/mecanica folosita de Audio Aero cu DAC-ul si transportul meu, cel din urma fiind cel putin teoretic, inferior... pentru ca, din pacate aici este foarte subred formatul digital si, fara o punere la punct exceptionala a intregului lant, nu poti face nici o treaba (si asta vizeaza laptopul folosit, sistemul de operare, player-ul software, eventualele setari si configurari aditionale, cablul USB folosit, samd precum si sursa/calitatea fisierelor folosite, fie ele PCM sau DSD).
Intotdeauna am pus muzicalitatea la un pret de cinste dar consider ca sunetul optim este un amestec, un compromis atent selectionat intre tonalitate, timbru, micro si macrodinamica, scena, micro si macrodetalii, transparenta si viteza in contextul unei camere pregatite special pentru auditii; sigur, fara o ureche avizata, toate astea isi pierd valoarea sau intelesul. Acest compromis este de datoria noastra sa-l 'petecim' cum putem si din ce putem: camera, pozitionare, cabluri, alte tweakuri. Eu marturisesc ca intotdeauna am petecit timbral sistemul meu, am incercat sa multiplic, sa imbunatatesc mereu gradatia si tonurile de culoare ale sunetului sistemului meu pentru ca Jeff Rowland-ul meu impreuna cu incintele fac o echipa foarte buna in ceea ce priveste viteza, rezolutia si scena insa are nevoie de ingrijiri pe partea timbrala. In acelasi fel ma gandesc ca are rost sa vedem ce se intampla cu o sursa noua in sistemul lui JohnnyDarkRo... Si eu cochetam cu ideea unui BAT si voiam sa vad cum suna 655-ul cu Ascendo. Ascendo am mai ascultat cu Accuphase si cu Lamm parca (daca imi amintesc bine) insa 655-ul nu si nu strica sa-mi imbogatesc experienta pe partea asta... relevanta sau nu. :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by johndoe21ro »

Oricum, de departe, cea mai convenabila varianta posibila ar fi sa folosesti un convertor USB/spdif infipt direct in DAC-ul Audio Aero. In felul asta, singurul lucru pe care trebuie sa-l adaugi sistemului este un (preferabil) Apple MacBook si un cablu USB pe masura. Asa cum spuneam si mai sus, formatele nu s-au schimbat si nu se vor schimba, cu siguranta, prea curand. Nu este cazul sa te sperii sau sa te sperii de scenarii apocaliptice! :)

P.S. Exista pe piata SH vreo 2 convertoare mai rasarite intre multe altele - Audiophilleo. L-am avut si-l recomand calduros! Disclaimer: nu incerc sa fac reclama mascata produsului desi il cunosc pe unul dintre vanzatori. Nu am nici un beneficiu de pe urma tranzactiei! Pana la urma rezultatele recomanda singure produsul! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizitie placa de sunet

Post by SOLO »

Eu am la proba un gustard u12 si il recomand. Se pare ca, chinezii astia incep sa le nimereasca.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply