Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by viperu »

DorinD wrote:Floricelele mele de gand pt. a evita problemele de conectivitate Ethernet ar fi:
- folositi cabluri cat mai lungi, chiar peste 10 metri
- folosind cablu Ethernet in afara unei retele cu switch-uri Ethernet nu se mai supune nici unei reguli (ex. extindere HDMI balun la UTP, I2C peste UTP) si trebuie analizat caz cu caz (chiar eu am folosit la un moment dat cablu UTP pt. a ma lega la incintele acustice de 4 cai stereo).
Dorine esti incredbil !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Vinzi cablu UTP?
Cum poți să recomanzi să folosim cabluri de peste 10m? Dacă un utilizator are conectat la router-ul de acasa 2 calculatoare și un Access Point Wi-Fi trebuie să facă un colac de cablu de 2-3 kilograme
Dacă folosesc oamenii cablu UTP pentru legat butoiul cu varză e normal să nu mai țină cont de recomandările oricărui protocol Ethernet

:lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by DorinD »

Vipere, ma bucur ca te-am distrat copios, vezi acum la ce gesturi extreme ne impinge cautarea nirvanei audiofile?

Merge brici un colacel, doua, de cablu UTP ascunse dupa usa daca in final te unge la urechi. In comparatie cu patch-ul Nordost de 400 USD metrul, al meu e doar 1 RON metrul si-ti poti permite usor cativa kilometri in sufrageria audiofila :D :D :twisted:
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by DorinD »

P.S. Sorry, acum am vazut raspunsurile tale de pe pagina anterioara, iti raspuns scurt la cateva dintre ele. Pana acum am incercat un limbaj inteligibil omului de pe strada, acum n-am ce face, trebuie sa introduc acronime:

- nefunctionarea unui mecanism la nivel layer 1 (CSMA/CD) prin utilizarea de cablu prea scurt compromite si functionalitatea nivelelor superioare (spanning tree etc.), nu vad ce confuzie de layer-e OSI as fi facut?
- chiar daca pare aiurea, acelasi Ethernet guverneaza comunicarea la nivel media layer atat pe cablu coaxial (10Base2) cat si pe UTP (10/100/1000BaseT). Diferenta e ca la primul "domeniul de coliziuni" cuprinde toate statiile, pe cand la ultimul --in stea-- se reduce drastic domeniul de coliziuni la perechi client-switch. Dar nu dispare si ramane conditia de lungime minima de cablu pt. functionarea corecta a CSMA/CD.
- tehnologia te-a scutit si de chinul de a tine evidenta mufarii normale sau inversate de cand toate switch-uile suporta auto-MDI-X

As fi curios sa purtam discutiile acestea fata in fata si fara acces la net, cultura (tehnica) este ceea ce ramane dupa ce ai uitat tot.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by DorinD »

E OT dar ma simt dator cu niste explicatii...

Desi pastrez un ton civilizat, pare ca reusesc cumva sa inflamez spiritele. Poate ca e de vina "atmosfera" (cum zicea Viperu) si faptul ca pastrez distanta fara sa "ma bat pe burta" cu interlocutorii. Vreau sa va spun ca sunt prietenos dar nu ma pot opri sa nu intervin cand se fac afirmatii considerate de mine false. Chiar am fost surprins cand JohnDoe a reactionat asa, apoi si Viperu a facut cam la fel, doar mai controlat.

Recitind fraza lui JohnDoe la care am intervenit pot sa explic mai bine de ce am facut-o. Anume ca era vorba de un caz clasic in care "intuitia" (audiofila sau nu) dadea gres. Bunul simt spune ca o legatura cu cat e mai scurta ar trebui sa fie mai buna. E valabil in marea majoritate a situatiilor de transmitere a energiei sau semnalului electric, nu numai in domeniul audio.

Totusi --in mod contra intuitiv-- legatura Ethernet are probleme exact la lungimi scurte de cablu. Am explicat succint --chiar nu doream sa aprofundez-- de ce se intampla asta. Nu sunt multe astfel de cazuri contra intuitive asa ca am considerat ca merita efortul unei interventii. Nu ma pasioneaza cablurile --consider bine sa indrept efortul in alta parte-- dar cazul asta particular cu Ethernetul m-a facut sa sar de pe gard. Mai ca regret ca am tabarat pe subiect.

Imi cer scuze pt. furtuna in paharul cu apa starnita de mine dar daca un singur cititor va face efortul sa-mi verifice fara patos afirmatiile atunci tot a meritat daraua.
"It is never too late to have a happy childhood"

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by viperu »

DorinD, mai încerc odată să-ți explic cât pot eu de simplu:

Mai întâi ai zis așa:
DorinD wrote:Si nici patch-urile nu coboara sub 50-75cm deoarece provoaca blocarea switch-ului in caz ca leaga direct doua porturi.
Eu m-am găndit că e o chestie cu care ai tu experiență și te-am întrebat ”Un patch mai lung de 75 cm nu blochează un switch dacă leagă direct două porturi ?” (nu mi-ai răspuns, dar e ok)

După care revii și zici așa:
DorinD wrote:- formularea mea initiala se putea reduce usor la situatia unui patch intre 2 porturi active in cadrul aceluiasi echipament. Un switch simplu, fara "spanning tree protocol", se blocheaza indiferent de lungimea patch-ului.
Aici m-am gândit că de fapt nu ai experiență să-mi răspunzi dacă un patch mai lung de 75cm blochează switch-ul si o dai pe Layer2.

Și în final concluzionezi așa:
DorinD wrote: - nefunctionarea unui mecanism la nivel layer 1 (CSMA/CD) prin utilizarea de cablu prea scurt compromite si functionalitatea nivelelor superioare (spanning tree etc.), nu vad ce confuzie de layer-e OSI as fi facut?
QED

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by DorinD »

Multumesc Vipere pt. rabdare si pt. ocazia de a clarifica punctual:

”Un patch mai lung de 75 cm nu blochează un switch dacă leagă direct două porturi ?”

Raspuns: Depinde de situatie, astfel

Situatia 1: patch mai lung de 75cm intre doua porturi active apartinand unor switch-uri diferite --> Raspuns: Nu blocheaza

Situatia 2: patch mai lung de 75cm intre doua porturi active diferite ale aceluiasi switch --> Raspuns: Depinde de categoria switch-ului. Cele cre au implementat STP (protocol de layer 2) nu se blocheaza. Cele care nu cunosc STP se blocheaza


Acum ce cred eu despre intrebarea ta. Ea a fost lansata doar ca sa "bage ceata" si nu ca sa clarifice afirmatia mea initiala ce se referea in mod expres la patch-uri mai scurte de 50-75 cm. Afirmatia mea initiala nu a cuprins toate cazurile de blocare ci atragea in mod expres atentia asupra situatiei unui patch scurt intre porturi active. Tu ai folosit ocazia doar ca sa diluezi subiectul prin intrebarea in oglinda referitor la patch-uri lungi. Chiar si asa, am trecut cu vederea si ti-am raspuns cazului tau de patch-uri lungi care pot si ele in anumite situatii --dar care tin de alte mecanisme aflate la urmatorul nivel OSI-- sa blocheze un switch. Blocarea la care ma refeream eu in cazul patch-urilor scurte este generata exclusiv de nefunctionarea unui mecanism la primul nivel OSI, cel electric in cazul Ethernet pe cupru.

Deci putem continua la infinit asa, doar ca nu prea am timp sa clarific toate divagatiile, te rog ramai pe cazul in discutie, cel al patch-urilor scurte.
"It is never too late to have a happy childhood"

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by viperu »

DorinD, te rog frumos să mă ierți, ai dreptate 100%

Băieți, vă recomand din suflet să ascultați cu sfințenie orice spune DorinD.

Case closed.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by johndoe21ro »

DorinD wrote:E OT dar ma simt dator cu niste explicatii...

Desi pastrez un ton civilizat, pare ca reusesc cumva sa inflamez spiritele. Poate ca e de vina "atmosfera" (cum zicea Viperu) si faptul ca pastrez distanta fara sa "ma bat pe burta" cu interlocutorii. Vreau sa va spun ca sunt prietenos dar nu ma pot opri sa nu intervin cand se fac afirmatii considerate de mine false. Chiar am fost surprins cand JohnDoe a reactionat asa, apoi si Viperu a facut cam la fel, doar mai controlat.

Recitind fraza lui JohnDoe la care am intervenit pot sa explic mai bine de ce am facut-o. Anume ca era vorba de un caz clasic in care "intuitia" (audiofila sau nu) dadea gres. Bunul simt spune ca o legatura cu cat e mai scurta ar trebui sa fie mai buna. E valabil in marea majoritate a situatiilor de transmitere a energiei sau semnalului electric, nu numai in domeniul audio.

Totusi --in mod contra intuitiv-- legatura Ethernet are probleme exact la lungimi scurte de cablu. Am explicat succint --chiar nu doream sa aprofundez-- de ce se intampla asta. Nu sunt multe astfel de cazuri contra intuitive asa ca am considerat ca merita efortul unei interventii. Nu ma pasioneaza cablurile --consider bine sa indrept efortul in alta parte-- dar cazul asta particular cu Ethernetul m-a facut sa sar de pe gard. Mai ca regret ca am tabarat pe subiect.

Imi cer scuze pt. furtuna in paharul cu apa starnita de mine dar daca un singur cititor va face efortul sa-mi verifice fara patos afirmatiile atunci tot a meritat daraua.
Dorin, nu mi-este greu sa recunosc ca ma depaseste chestiunea cablurilor Ethernet lungi insa sincer, nu vad relevanta lor in subiectul de mai sus. Cred ca denumirea lor nu are nici o importanta si ca subiectul 'lungime' e mult mai complex chiar si pentru cunostintele tale, oricat de vaste ar fi. Nu am pledat mai sus pentru folosirea unei lungimi minime asa cum nu pledez pentru lungimi mari! Cred ca este mult mai importanta constructia cablului si modul cum ea afecteaza ce ii intereseaza pe audiofili, adica sunetul. Mie imi pare rau pentru scanteia aparuta intre noi. Recunosc ca am sarit ca ars cand m-ai luat cu patch-uri de legatura considerand ca ai cautat nod in papura... Declaratia ca "Merge brici un colacel, doua, de cablu UTP ascunse dupa usa daca in final te unge la urechi. In comparatie cu patch-ul Nordost de 400 USD metrul, al meu e doar 1 RON metrul si-ti poti permite usor cativa kilometri in sufrageria audiofila" mi se pare la fel de 'audiofila' (ca doar asta e contextul discutiei) la fel cum ti se par tie 'tehnice' probabil afirmatiile mele de mai sus. Eu sunt dispus oricum sa incerc 10m de cablu Ethernet de 1 RON/m versus 1.5m de Nordost, Synergistic Research, AudioQuest sau oricare altul insa am banuiala ca ultimul va castiga, fie el scurt sau nu, impotriva sortilor tehnici explicati de tine.
O seara frumoasa!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by DorinD »

Viperu si JohnDoe,

Sunt multumit ca ne-am linistit. Chiar daca fiecare a ramas practic la ideile initiale, totusi ceva indoieli poate am lasat. Nu recomand solutii drastice --mai ales in sufragerie-- cu toate ca am incercat cateva din placerea bricolatului.

JohnDoe, nu incerc sa te impiedic de a da 400 USD pe 1 metru de cablu Ethernet marca Nordost. Chiar incearca asta daca nu te afecteaza financiar. Vreau sa trag de maneca pe altii care poate n-au asemenea posibilitati si iau solutia Nordost ca pe ultima sansa. Eu le zic sa nu dea 200 USD pe 50cm de Nordost (ca atata au buget); oricum nu inainte de a incearca un colacel de 5-10m de cablu Ethernet de caitate (ex. Belden) mufat din fabrica (20-30RON).

Exista totusi o situatie in care cablul acela Nordost mufat RJ45 sa fie mai bun asa scurt cum e. Dar situatia nu are nimic de a face cu Ethernet (switch-uri, retele, NAS-uri etc.). Anume DAC-uri cu intrari I2S pe suport de cablu/mufe Ethernet sau HDMI (neavand de-a face nimic nici cu standardul HDMI).

Va doresc un weekend placut!
"It is never too late to have a happy childhood"

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by viperu »

DorinD, eu nu am rămas la ideile inițiale. Chiar am crezut ce ai spus în legătură cu patch-urile scurte.

Din cauză că părinții mei nu au avut nimic împotrivă, de mic am fost curios și am cercetat tot felul de lucruri, și fiindcă pe birou aveam un căcat de patch de 20cm, mi-am zis să verific și cele învățate de la tine.

Image

Drept urmare am luat trei patch-uri, scurtul de 20cm, un alt patch chinezesc de 50cm si un pseudo brand name de 2m venit cu un router de la digi și m-am apucat de teste.

Image

Am testat două switch-uri, un mikrotik rb750 FastEthernet și un D-Link Gigabit cu cele trei patch-uri, rulând http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net ... -ti-viteza

Image

Rezultatele individuale le găsiți mai jos, iar concluzia este că eu nu am reușit să am vreo problemă notabilă folosind un patch cord de 20cm între două echipamente active.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by johndoe21ro »

DorinD wrote:Viperu si JohnDoe,

Sunt multumit ca ne-am linistit. Chiar daca fiecare a ramas practic la ideile initiale, totusi ceva indoieli poate am lasat. Nu recomand solutii drastice --mai ales in sufragerie-- cu toate ca am incercat cateva din placerea bricolatului.

JohnDoe, nu incerc sa te impiedic de a da 400 USD pe 1 metru de cablu Ethernet marca Nordost. Chiar incearca asta daca nu te afecteaza financiar. Vreau sa trag de maneca pe altii care poate n-au asemenea posibilitati si iau solutia Nordost ca pe ultima sansa. Eu le zic sa nu dea 200 USD pe 50cm de Nordost (ca atata au buget); oricum nu inainte de a incearca un colacel de 5-10m de cablu Ethernet de caitate (ex. Belden) mufat din fabrica (20-30RON).

Exista totusi o situatie in care cablul acela Nordost mufat RJ45 sa fie mai bun asa scurt cum e. Dar situatia nu are nimic de a face cu Ethernet (switch-uri, retele, NAS-uri etc.). Anume DAC-uri cu intrari I2S pe suport de cablu/mufe Ethernet sau HDMI (neavand de-a face nimic nici cu standardul HDMI).

Va doresc un weekend placut!
M-ai inteles gresit, Dorin! Nu am de gand sa folosesc o solutie care sa necesite cablu Ethernet si, ca atare, cablul acela o sa ramana in vitrina. Asta nu inseamna ca il consider prost ci doar ca eu nu am ce face cu el. 'O fi bun sau nu ramane sa verifice cei care folosesc streamere si alte bazaconii! Insa daca ar fi sa fac un ramasag, mi-as pune banii clar pe solutiile audiofile si asta o spun din experienta. Si, dupa testul de mai sus, cred ca exista ceva sansa ca si viperu sa faca la fel!
Extrapoland din recomandarile tale, sa banuiesc ca ai recomanda un Belkin de calitate si pentru USB?
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by lordu73 »

Discutia merge in sens gresit, nu cred ca reteaua este cea care "altereaza" cel mai mult sunetul, ci HDD-ul si sursa.Si asta se poate testa simplu prin decuplarea cablului de retea din NAS (sau -dupa caz- din orice alta sursa de sunet).
In ceeace priveste sursa de 12V eu nu renunt la idee, o sa fac niste teste cu o baterie de ATV (12V). Si daca face diferenta, ii fac si un alimentator decuplabil. Macar nu costa 900$ :lol:


Marea smecherie este device-ul gen "Audiophilleo", acolo cred ca diferenta e intr-adevar sesizabila ....

PS
NAS-urile nu au sursa in comutatie, au un alimentator (seamana cu cel de laptop) in care cred ca e un transformator de putere mica.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by lordu73 »

DorinD wrote:Mai ca regret ca am tabarat pe subiect.
Din pacate majoritatea celor de-aici se abtin. Daca s-ar abtine toti n-ar mai avea rost sa mai bintuim pe-aici sa vedem .... nimic. :roll:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by lordu73 »

johndoe21ro wrote:mi-as pune banii clar pe solutiile audiofile
Nu-i cam mult spus, totusi? :D
Adica, ma rog .... nu m-as fi gindit ca un laptop i5 se cheama ca e audiofil .. :D


Gata, eu nu mai zic nimic, am ramas totusi cu ideea mea (de regula ideile mele tind sa devina fixe)
O sa incerc sa-mi "tunez" NAS-ul (cu bani putini)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de weekend - Gustard si Hydra Z

Post by DorinD »

:oops: :oops: Viperu, recunosc ca sunt coplesit. La cata teorie am expus era in primul rand datoria mea sa vin cu niste experimente practice. Chapeau!

Daca ar fi sa caut explicatii pt. rezultatul cvasiegal ma gandesc la urmatoarele:

- abonamentul tau WAN pare de 10Mbps si toate variantele s-au apropiat de limita.
- cei 20cm nu au blocat echipamentul; neasteptat pt. mine deoarece in trecut am avut cazuri de blocare la Allied Telesis. Ulterior m-am ferit de asemenea situatii la echipamente noi. Poate fabricantii au ajuns la un compromis mai bun, sa nu blocheze ci doar sa coboare viteza.
- dar atunci vitezele limita superioara trebuiau sa fie diferite in cele 3 cazuri, nu? O explicatie ar fi ca probabil plafonul de 10Mbps e prea jos pt. a discerne intre variante.
- am putea reincerca transferul in LAN si-am atinge o limita cu un ordin mai mare crescand sansele de a sesiza diferente (in caz ca sunt, eu inca mai sper).

@JohnDoe
Nu cunosc suficiente detalii despre legatura USB ca sa fac recomandari. Personal as merge pe un brand consacrat dar nimic extrem (pret in dolari format dintr-o cifra).
"It is never too late to have a happy childhood"

Post Reply