MPD ( Music Player Daemon )

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

MPD ( Music Player Daemon )

Post by SOLO »

Aeara m-am gandit sa experimentez la partea "computer audiofil". Am reusit sa conectez iersirea USB din laptop la intrarea USB din trancota YBA CD100 , folosit in cazul asta ca DAC.
Mai intai am incercat cu un alt laptop pe care rula Windows 10 si drivere ASIO / WASAPI, dar din cauza unor probleme la alimentarea laptopului a trebuie sa trec la un alt laptop cu Linux Fedora. Mesterind una alta am ajuns la documentul asta:

http://www.antelopeaudio.com/js/tiny_mc ... _Linux.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

In josul paginii am gasit scris "Music Player Daemon is a server that runs in the background and gives
arguably the best sound from any software available to date."
Mi-a trebuit ceva timp pana sa fac sa mearga MPD pe Fedora si prin intermediul GMC ( Gnome Music Player Client ) am reusit sa fac totul sa cante.

Nu am reusit sa ascult decat putin in casti, dar senzatia pe care am avut-o e ca se auzea mai bine decat pe Windows si in general promitator.Sper sa reusesc in seara asta sa ascult cum trebuie pe boxe.

Vroiam sa intreb daca ati mai folosit mpd si cu ce rezultate.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by c_andrei »

Va salut din nou. In opinia mea, muzica suna mult mai bine pe linux decat pe windows, indiferent ce as folosi (wassapi, asio etc.). Eu am instalat pe laptopul meu de zi cu zi un Linux mai light, si anume Elementary OS. Playerul este Audacious, un fel de foobar pt linux, si ca si iesire folosesc ALSA. Cica e bit perfect, si suna cel mai bine din tot ce am incercat eu. Banuiala mea este ca odata folosit aceasta interfata ALSA, nu prea mai conteaza ce player folosesti. Am avut si eu ceva tentative de a folosi MPD, dar mi s-a parut al naibii de enervant sa il configurezi. Plus ca...el e doar server, si iti trebuie si un client, gen MPC. M-am lasat pagubat, dar sunt tentat totusi sa aflu daca suna mai bine. Probabil ca intr-o zi cand o-i avea timp si chef de el am sa mai incerc.
PS: Recomand la ALSA output plugin preferences sa fie selectat "direct hardware device without any conversions"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by SOLO »

Inainte sa incerc mpd am mers cu Audacious si ALSA, aceeasi configuratie cu a ta. Dupa am gasit afirmatia de la sfarsitul documentului, despre care ziceam mai sus si m-a starnit rau de tot curiozitatea. Mie mi s-a parut ca suna mult mai bine cu mpd.

Trebuie timp ca sa fiu sigur 100% de afirmatiile de mai sus.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by johndoe21ro »

Eu recomand foarte calduros folosirea SqueezeLite/Logitech Media Server... si convertirea fisierelor flac in wav (sau poate flac necomprimat) - de fapt, decomprimarea lor! Un cablu USB audiofil este iarasi o necesitate iar lungimea lui ar fi bine sa nu depaseasca 1m! Un reclocker gen UpTone Regen sau Wyred4Sound Recovery USB Reclocker este cireasa de pe tort, mai ales daca sunt folosite cu o sursa liniara de curent de calitate... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote:Eu recomand foarte calduros folosirea SqueezeLite/Logitech Media Server... si convertirea fisierelor flac in wav (sau poate flac necomprimat) - de fapt, decomprimarea lor! Un cablu USB audiofil este iarasi o necesitate iar lungimea lui ar fi bine sa nu depaseasca 1m! Un reclocker gen UpTone Regen sau Wyred4Sound Recovery USB Reclocker este cireasa de pe tort, mai ales daca sunt folosite cu o sursa liniara de curent de calitate... :mrgreen:
Foarte adevarat . Eu mai astept un Bel Canto reference link http://www.belcantodesign.com/home/eone ... converter/" onclick="window.open(this.href);return false; sa ma convinga pe portul USB . Ultima data am stresat un dac de 5k euro si chiar cu un convertor USB bun si de generatie noua, la mine SPDIF-ul din RME-ul meu l-a facut mat .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:
johndoe21ro wrote:Eu recomand foarte calduros folosirea SqueezeLite/Logitech Media Server... si convertirea fisierelor flac in wav (sau poate flac necomprimat) - de fapt, decomprimarea lor! Un cablu USB audiofil este iarasi o necesitate iar lungimea lui ar fi bine sa nu depaseasca 1m! Un reclocker gen UpTone Regen sau Wyred4Sound Recovery USB Reclocker este cireasa de pe tort, mai ales daca sunt folosite cu o sursa liniara de curent de calitate... :mrgreen:
Foarte adevarat. Eu mai astept un Bel Canto reference link http://www.belcantodesign.com/home/eone ... converter/" onclick="window.open(this.href);return false; sa ma convinga pe portul USB. Ultima data am stresat un dac de 5k euro si chiar cu un convertor USB bun si de generatie noua, la mine SPDIF-ul din RME-ul meu l-a facut mat.
Din pacate, lucrurile sunt foarte complicate si relative. Un singur detaliu minor poate rasturna orice teorie. Conteaza ce DAC ai folosit, conteaza ce convertor ai folosit, conteaza cablul USB, samd. Cand am folosit ultima oara un convertor USB-to-SPDIF (Audiophilleo2), acum cativa ani buni, l-am folosit impreuna cu o sursa de alimentare separata, un AQVox (o marca nemteasca ce se ocupa si cu productia de DAC-uri si alte cabluri) pot sa spun ca aveam o configuratie castigatoare atata timp cat sursa liniara de curent (AQVox-ul) era in faza in distribuitorul de retea. Altfel, sunetul era dezastruos, neinteligibil! Multi pleaca de la premisa ca e usor sa-i dai de cap digitalului si apoi constata ce dezastruos suna! Adevarul cred ca este undeva la mijloc in sensul ca digitalul costa foarte multa experienta, atentie si bani pentru a suna cum trebuie...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by SOLO »

Aseara am dat drumul la tot pe boxe. Ma asteptam la aceleasi probleme din ultimii 7-8 ani: "Sa aud sunete si sa nu pot asculta muzica" . Supriza de proportii, se auzea promitator aproape ma hazardez sa spun "cel putin la fel de bine precum cd-ul" . In casti am observat imbunatatiri: impact, amplitudine sonora, localizare cu efecte ciudate. Mi se parea la un moment dat ca am pus castile stramb pe cap si tot incercam sa le aliniez. Simteam muzica pe fata si pe gat cu tobele care iti lovesc in fundul capului. Cel mai mult m-a impresionat impactul, mi s-a parut ca pot da oricat de tare. Dimineata mi-am dat seama cat de prost se aude muzica la televizor ; nu mi-am mai pus niciodata problema asta.

Voi testa mai mult ca sa vad pana unde e pura fictiune incercand sa fiu cat mai obiectiv si sincer cu mine.

Observatii interesante:

Cand am dat drumul prima data nu se auzea la fel ca acum doua seri. Mi-am dat seama din loguri ca nu avem bit perfect chiar daca scria 24 96.

decoder_thread: probing plugin audiofile
decoder: audio_format=96000:24:2, seekable=true
output: closed plugin=alsa name="CARDCD100"
alsa: opened plughw:2,1 type=PLUG
alsa: format=S16_LE (Signed 16 bit Little Endian)
alsa: buffer: size=96..262144 time=2000..5461334
alsa: period: size=48..131072 time=1000..2730667
alsa: default period_time = buffer_time/4 = 500000/4 = 125000
alsa: buffer_size=24000 period_size=6000
output: opened plugin=alsa name="CARDCD100" audio_format=48000:16:2
output: converting from 96000:24:2
client: [0] process command "status"
pcm: setting samplerate conversion ratio to 0.50

----
access: RW_INTERLEAVED
format: S16_LE
subformat: STD
channels: 2
rate: 48000 (48000/1)
period_size: 6000
buffer_size: 24000


--------- dupa reconfigurare si ceva nedumeriri

decoder: audio_format=96000:24:2, seekable=true
alsa: opened plughw:2,0 type=PLUG
alsa: format=S24_3LE (Signed 24 bit Little Endian in 3bytes)
alsa: buffer: size=192..174762 time=2000..1820438
alsa: period: size=96..87381 time=1000..910219
alsa: default period_time = buffer_time/4 = 500000/4 = 125000
alsa: buffer_size=48000 period_size=12000
output: opened plugin=alsa name="CARDCD100" audio_format=96000:24:2
avahi: Service group changed to state 2
avahi: Service 'Music Player' successfully established.


----
access: RW_INTERLEAVED
format: S24_3LE
subformat: STD
channels: 2
rate: 96000 (96000/1)
period_size: 12000
buffer_size: 48000


Dupa care s-a intors muzica. O alta chestie ciudata este ca mi s-a parut mai simplu sa observ diferentele pe casti fata de boxe. Pe bit perfect procesul mpd ocupa 1-3% din CPU, practic nu face nici un fel de decodificare.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote:Din pacate, lucrurile sunt foarte complicate si relative. Un singur detaliu minor poate rasturna orice teorie. Conteaza ce DAC ai folosit, conteaza ce convertor ai folosit, conteaza cablul USB, samd. Cand am folosit ultima oara un convertor USB-to-SPDIF (Audiophilleo2), acum cativa ani buni, l-am folosit impreuna cu o sursa de alimentare separata, un AQVox (o marca nemteasca ce se ocupa si cu productia de DAC-uri si alte cabluri) pot sa spun ca aveam o configuratie castigatoare atata timp cat sursa liniara de curent (AQVox-ul) era in faza in distribuitorul de retea. Altfel, sunetul era dezastruos, neinteligibil! Multi pleaca de la premisa ca e usor sa-i dai de cap digitalului si apoi constata ce dezastruos suna! Adevarul cred ca este undeva la mijloc in sensul ca digitalul costa foarte multa experienta, atentie si bani pentru a suna cum trebuie...
Si aici ai dreptate . Asa cum analogicul are atitea variabile asa e si cu digitalul . Problema e ca multi habar nu au ce cauta . Toata lumea vrea sunet NATURAL . Eu in audio inca nu am intilnit asa ceva , poate un instrument dar nu toata orchestra .
Daca nu ai o anume tipologie de sunet (care se cistiga ascultind foarte multe sisteme ) ca tinta nu ajungi la capat niciodata . Si sunt multi care fac lucruri doar sa fie mai bine dar ignora faptul ca dusmanul binelui este mai bine .
Eu personal stiu ce caut si nu prea ma mai iau dupa reviste , clasamente , forumuri etc .
Din acest motiv am fost mai vehement cu Kef LS50 deoarece nu merita laudate si nu as vrea sa isi ia nimeni teapa asa cum mi-am luat eu cu Monitor Audio BR2 care pe reposatul forum erau cele mai bune si laudate . A doua zi le-am dus inapoi fiind distruse de o pereche de Studio Craft (Bose ) de o seama cu sotia . Fiecare sa audieze intii si daca ii plac sa cumpere .
Ma uitam si la lampi ,Amperex si Telefunken sunt cele mai laudate si surpriza mie imi plac Brimar . Toti asculta pe Jriver eu inca ascult pe Foobar . Am auzit si altele mai bune dar au alte inconveniente .
Parerea mea ca USB inca are probleme cu toate siretlicurile care sunt pe piata si dupa cum spui si tu e foarte greu sa scoti sunet adevarat . Stiu ca nu e bine ce fac eu dar e chestie de gust .
Nici macar nu am USB pe dac si chiar nu regret . De cit un DSD anemic mai bine un WAV sanatos . Sper pe viitor sa ma convinga :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: MPD ( Music Player Daemon )

Post by SOLO »

Dupa tot tam-tam'ul asta... prefer CD-ul.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply