Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără sens

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by johndoe21ro »

Scriam mai sus ca inchei interventia mea... insa voiam sa ma disculp putin avand in vedere ca momolo se pare ca ma cunoaste mai bine decat o fac eu... Eu am crescut cu magnetofon si cu pick-up iar prima mea colectie de muzica (copil fiind) numara cateva sute de albume si vorbim aici de analogic nu de digital. Nu am absolut nimic impotriva mag-ului sau a pick-up-ului. Daca mi-as permite sa o iau in ambele directii, digital si analogic deopotriva, as face-o fara sa cracnesc. Consider insa ca daca alergi dupa 2 iepuri ai toate sansele sa nu prinzi nici unul... Eu inca nu am prins nici unul dar incerc sa alerg cat mai mult... poate poate...
Cat despre comparatia cd player versus pc + dac, ma tem ca este cu atat mai adevarata in zona de top. Boulder 2120 apare numai ca DAC (60k), nu exista transport MSB Select iar CH Precision C1 se vinde ca paine calda fara transportul CD dedicat... Si astea sunt doar cateva exemple. Cine cumpara un CH Precision sau un Boulder si-ar permite si transportul cd (al aceleiasi marci/din aceeasi gama sau, in cazul unor probleme materiale, orice alt transport cd). Din pacate acest lucru nu se mai intampla si as da vina pe alte tipuri de transport - Aurender, Auralic, MacMini, Ultrarendu, samd.
Insa digitalul obisnuit nu are nici o treaba cu ce se intampla la nivel de top... izolare galvanica pe ethernet, pe USB (separata de cea din interiorul DAC-ului), surse liniare de mii de eur, conexiuni I2S, routere pseudoaudiofile si toate nebuniile posibile...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by momolo »

Nu stiu de ce nu ma mir ca vrei sa ai (mereu) ultimul cuvant. Dar argumentele tale sunt mai degraba colaje din internet decat din viata. Faptul ca nu stiu ce ciumpalac (de pe net) cu parul alb cumpara numai DAC-ul de la nu stiu ce faimos brand, nu dovedeste nimic. Cu atat mai putin ca DAC-ul nustiucare haurit costa cat un palat, nu reprezinta nici o garantie a calitatii autentice in sunet.

Parerea mea este ca un forum ca asta (hai sa-i spun blog, sa fie unii incantati) in momentul cand va fi ocupat total de fisiere, USB, hirez, DSD, NAS, DAC, etc, etc, nu va mai fi audiofil ci se va transforma intr-un alt computergames. Evident, audiofil nu inseamna numai orice inafara de fisiere (tocmai vorbeam de talibani), dar am observat ca adeptii USB-ului au o rapacitate si o indarjire a lor de a elimina orice alternativa. De unde si reactia similara si contrara a celorlalti.
Am observat ca pe oricare forum audiofil din lumea larga in momentul cand "armata" USB-ului devine prea numeroasa, ceilalti sunt eliminati total si forumul se transforma intr-un forum IT. Si in toate cazurile sunt oameni (tineri mai ales) care nu cunosc altceva inafara de computer (sub toate formele).

Probabil calculatorul (sau folosirea excesiva a acestuia) duce la un fel de alienare, ca la dependenta duce sigur.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by SOLO »

Am facut categoria "Computerul Audiofil", tocmai ca sa ramanem deschisi la minte si sa dam o sansa si acestui trend de a se exprima. Ma astept implicit la o tendinta IT a discutiilor.

Cat ma priveste, daca nu ma pricep nu ma bag; citesc si daca am ceva de invatat bag la cap.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by Mlaurentiu »

IN primul rand, ascult muzica! Pe ce format? Pe cel pe ca mi-l permit, si eu am crescut cu magnetofon, cass deck, pickup si la final cdplayer. Folosesc macmini cu sursa liniara pe post de transport, iar rezultatele sunt peste cdplayere din acelasi nivel de pret 4-5 k€.

A fi audiofil nu inseamna pickup, inseamna sa ai rezultate f bune cu un sistem pe care il construiesti. Conteaza rezultatul final.

Si ca sa inchei, sistemul meu este culmea antiaudiofilului: computer audio cu dac si amplificare clasa D care ma zgaraie in urechi.

De multe ori am senzatia ... ca se promoveaza ideea ca un haudiofil “adevarat” trebuie sa aiba vinil ... total fals, e un snobism ... asta nu inseamna ca nu imi place vinilul ... insa nu e sursa suprema
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by momolo »

Gata, s-a defulat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by Mlaurentiu »

No comment! Trebuie sa ai mereu ultimul cuvand?
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by momolo »

Asta asa ca ai zis de ultimul cuvant.
Mlaurentiu wrote:De multe ori am senzatia ... ca se promoveaza ideea ca un haudiofil “adevarat” trebuie sa aiba vinil ... total fals, e un snobism ... asta nu inseamna ca nu imi place vinilul ... insa nu e sursa suprema
senzatii putem avea toti, de exemplu eu pot avea senzatia ca habar nu ai ce inseamna sunet de calitate pentru ca te-ai ingustat singur pe o singura cale. Evident, este doar o senzatie (ca si senzatiile tale) si poate fi gresita.
Apoi insinuarea cu "snobism" am citit-o de multe ori din partea unora, anume categorie plina de frustrare si obida. Asta vine de la oameni care combat ceea ce nu cunosc sau nu inteleg sau si mai rau, nu pot intelege.
Cat priveste "sursa suprema", exprimarea insinueaza ceva ce nu am spus/scris (cred ca defapt nimeni) dupa care vine contrazicerea "afirmatiei" ....care nu a fost facuta.
Apropos de suprematie, eu am afirmat altceva si e defapt magnetofonul. Dar nu Majak! :D (sa remarcam, si detinatorii de Majak pot scrie ca, citez, "am avut magnetofon". Ca si fostii detinatori de casetofon Mekosonic)

Ce dovada de frustrare mai e nevoie !? Iar frustrarea vine din atitudinea microbista, de partinire, de suporter infocat si fanatic al unei singure cai (unica cunoscuta - aici e problema! - de mana cu situatia de a combate cai pe care nu le cunoastem). Clasic este si faptul ca in postura de suporter microbist (infocat) combati la altii exact ceea ce esti/faci.

Traim in lumi paralele! (dar intrebarea este care dintre noi e mai paralel cu esenta domeniului?)
Dar ce sa ne mai miram cu atatea state paralele?! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by remoteviewer1 »

Daca nu v-as cunoaste pe toti (cu exceptia dnului Solo) as crede ca va luati la bataie :D . E normal si uman sa nu poti fi obiectiv cu privire la un subiect ce te priveste direct, insa trebuie sa ne obisnuim sa purtam conversatii ce pot favoriza schimbul de idei si cu cei din universurile invecinate.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by puf »

Si eu ascult la un sistem PC+DAC DSD USB+AMP D si imi place.
De la prima auditie mi-a placut ca aveam un sunet fresh, foarte detaliat si cu scena incredibila, larga adanca si focusata.
Nu mi-am pus problema daca era corect, precis doar pur si simplu imi producea placere sa il ascult, iesisem din monotonia vechiului sistem.Impresia a fost atata de puternica incat am vandut vechiul sistem fara regrete.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by SOLO »

remoteviewer1 wrote:Daca nu v-as cunoaste pe toti (cu exceptia dnului Solo) as crede ca va luati la bataie :D . E normal si uman sa nu poti fi obiectiv cu privire la un subiect ce te priveste direct, insa trebuie sa ne obisnuim sa purtam conversatii ce pot favoriza schimbul de idei si cu cei din universurile invecinate.
Suntem putini, inteligenti, bine intentionati .. intr-un colt de rai.

@puf ce folosesti pe partea PC-DSD ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by puf »

Folosesc Teac AI 503 cu ultima implementare DAC Verita AKM 4490 Velvet Sound si ultima versiune finali ICE-POWER Class D de la Bang&Olufsen: https://afdigitale.it/teac-ai-503-ampli ... ac-hi-res/" onclick="window.open(this.href);return false;
Si aici: https://www.absolutesound.com.sg/blog-2 ... discussion" onclick="window.open(this.href);return false;

Dracia asta mica are mai multa viata fara sa mai vorbesc de rezolutie si stage fata de vechiul amplif Magnat MA-800 un hibrid cu lampi in pre.

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by Mlaurentiu »

momolo wrote:Apropos de suprematie, eu am afirmat altceva si e defapt magnetofonul. Dar nu Majak! :D (sa remarcam, si detinatorii de Majak pot scrie ca, citez, "am avut magnetofon". Ca si fostii detinatori de casetofon Mekosonic :D
Vorbim vorbe! Mai sus scriai ca cei cu usb-ul devin indarjiti in a sustine sursele folosite, dar oare tu nu faci acelasi lucru si crezi ca in acest mod aperi expansiunea neaudiofila. Am simtit nevoia sa intervin din acelasi motiv ca si tine, avand in vedere dezechilibrul pe care-l creezi ca si blogger pe acest site. O opinie mai ponderata nu strica pt a permite si altora sa si impartaseasca parerile, altfel ... din acest motiv intru pe acest site. Nu vreau sa am ultimul cuvant, sper ca nici tu!
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by hondaru »

puf wrote:Folosesc si ultima versiune finali ICE-POWER Class D de la Bang&Olufsen:

Dracia asta mica are mai multa viata fara sa mai vorbesc de rezolutie si stage fata de vechiul amplif Magnat MA-800 un hibrid cu lampi in pre.
Hehe puf pai cred si eu ca ai sunet! dracovenia aia de ice power nu e chiar orisice amplif in clasa D!
Discutam cu un audiofil Danez si acolo este o comunitate serioasa de "inraiti" sau microbisti sau cum vreti voi care venereaza acest amplif. Din pacate nu am apucat sa ascult vreo implementare dar nu-i timpul pierdut.
Magnatul nu este atat de mare in sunet precum lasa de inteles denumirea....

Scuze de off.
Frate vreau sa ascult si eu susnumitul format! Dar la cineva care spune ca este multumit de sunet! Bineinteles ca pot lua cu un graunte de sare multumirea omului.
Oare de ce sa fie fara sens redarea si distributia?! O face sens producatorilor de componente ce recunosc formatul!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by hondaru »

Laurentiu daca din "batalia" ta cu momolo ar emana niste informatii folositoare si ptr mine (noi, ceilalti) ceilalti ar merita citite posturile la topic altfel...
Concluzia ta, ar fi ca merita formatul, investitia in aparatura necesara, spatiul de stocare pe HDD, etc. sau exista formate mai bune? Lasam la o parte asa zisa versatilitate si comoditate. Nu cred ca exista inca palyere auto spre exemplu sa redea nativ formatul asa-i (asta apropo' de versatilitate)?!

Vad ca ai Krypton 3 sunt mk1 sau 2?
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: Redarea si distribuția în format 24 bit / 192 kHz -fără

Post by Mlaurentiu »

Asta imi doresc si eu, la randul meu poate aflu lucruri noi de la ceilalti!

Nu este usor sa construiesti un sistem bazat pe dac si transport gen computer, daca as fi peste unul doi ani in viitor, nu as mai construi ce am acum, va explic: am un dac, un mac mini si un isoregen, toate astea cu trei surse liniare, va dati seama ce de conectica in spate. Insa dpmdv este considerabil peste un cdplayer din acelasi nivel de pret. Insa intre timp au aparut dac uri cu transport inclus: gen aurender, ayon, scapi de multe fire, iar peste inca min un an le gasesti la un pret sh accesibil.
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

Post Reply