Calitate cablu USB

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Calitate cablu USB

Post by momolo »

glucica, din cate observ, unii isi poarta ignoranta ca pe o podoaba si se mandresc cu ea in public. Cel mai mult imi plac genul asta de afirmatii categorice, definitive, ultimative. E ca un fel de "diploma" pe care ignorantul si-o acorda singur.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Calitate cablu USB

Post by momolo »

bizonu22 wrote:"Desi am cativa anisori de cand imi tot dau urechile prin sisteme cat de cat decente, n-am inteles cum un cablu se poate roda!"
Nu ai inteles acest fenomen pt ca el nu exista. Nimeni nu o sa iti explice/demonstreze asa ceva. Asta cu rodatul cablurilor e o vraja obosita, de fapt dupa ce asculti 300 de ore cu acel cablu o sa ti se obisnuiasca creierul cu acel tip de sunet si "voila"!!!! Gata rodajul!!!! Inainte ca cineva sa sara cu gura il rugam sa ne demonstreze treaba cu rodajul.
genul de afirmatii si genul de formulare care provoaca faimoasa tiganie pe forumurile de profil. Probabil acest "bizon" (ce nick potrivit!) a aflat "ca nu exista" dupa ce si-a vopsit boxele din 1970 (de pus muzica afara la tzara, agatate in dud). Si cine s-ar obosi sa-i demonstreze unui ignorant (arogant) un fenomen care se poate percepe relativ usor cand ai cu ce (am spus in alte topicuri ce trebuie sa "ai cu ce". In lista e si educatia).

Afirmatii de genul asta scrise aici pe forum au deranjat oameni care desi cunosc de vreo 1000 de ori mai multe decat autorii acestor aberatii, prefera sa nu se bage vazand diverse tiganii care se petrec pe alte forumuri (pe acelasi subiect).

Evident, rodajul la cabluri exista, culmea este ca poate fi si explicat partial (e legat atat de conductor dar mai ales de izolator) si din observatiile mele (nu numai ale mele) se pare ca sunt doua feluri de rodaj, unul scurt si unul lung. Rodajul scurt se petrece de fiecare data si este rapid, as spune cam 40 min, iar rodajul lung se petrece in timp foarte indelungat (de obicei ceea ce spun producatorii de cabluri audiofile). Interesant mi se pare ca acum multi ani mi-a spus chiar un inginer electronist de treaba asta! Da.... exista si asa ceva! Rar!

Nu-s putini forumisti care stiu (practic) de toata povestea cu rodajul, insa avand in vedere diversele tiganii forumistice (si diversii tigani forumistici), oamenii nu se baga (ca si-o fura de la mitocani. Si in fond ce rost are sa te iei in gura cu prostul?! Exemplu mai sus - modul cum a formulat nu lasa loc de discutie, eventual doar de cap in gura si injurii - sunt sigur ca ati mai vazut!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Calitate cablu USB

Post by c_andrei »

Eu am patit de mai multe ori sa fiu combatut vehement sau chiar luat la misto de catre astfel de specimene autodidacte si autosuficiente. O data imi confectionam niste cabluri argintate si dupa ce ma ia unul in balon ca dau banii pe asa ceva concluzioneaza ca cele mai bune cabluri funt cele facute din sarma de cat5, el ascultand pe statie diy si placa de sunet creative. Altul dupa ce i-am spus treaba cu fazatul aparatelor mi-a spus o data "in gluma" cica (dispretuitor) ca se duce sa-si fazeze aspiratorul sa vada daca merge mai bine. Evident ca nu-ti pui minte cand vezi astfel de atitudini.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Calitate cablu USB

Post by momolo »

c_andrei wrote:Evident ca nu-ti pui minte cand vezi astfel de atitudini.
Da, asa este din batrani, nu te pui cu prostii. Insa intr-un club select (si privat) nu poate fi primit orice boschetar, mai ales daca se imbata si face scandal (sau/si pute).

Ar ramane multa lume surprinsa sa afle realitatea din spatele unor "zmei" de forumuri. De exemplu pe elforum, cica forumul electronistilor - mi-a povestit mai demult un prieten ce a patit acolo. Omul are o varsta si o experienta profesionala si de viata consistenta, oricum mult peste mine. Este inginer electronist (cu scoala adevarata!) si a intrat acolo fara intentia de "a face ordine", doar avea nevoie de niste piese (vechi) sau diverse aparate. Mi-a povestit ca instant a fost luat "la p_la" de cativa "zmei" de acolo, asa cum un tzanc cu muci la nas este luat la tavaleala in parcare de catre golanii mari. Mi-a spus ca "zmeii" aveau autoritate pe acolo, nu misca nici un "vierme" fara voia "profesorilor consacrati".
Omul s-a lasat pagubas, si-a dat seama ca a nimerit in mijlocul prostilor cu ifose de profesori.
Dupa o vreme si-a lichidat un atelier si trebuia sa arunce la gunoi tot felul de parti din aparate, piese, scule. A dat un anunt de "pomana-gratis" pe elforum. Mi-a povestit ca instant incepe sa fie sunat in disperare (daca dai anunt de dat pomana esti coplesit, daca dai anunt de vanzare de ceva, nu te suna nimeni). Il primeste pe unul care era mai disperat ca toti (la telefon - milog, rugator, disperat). Om necajit dupa haine si aspect, vine cu o bicicleta ruginita pe care nu poate duce cat ar vrea el sa duca. Gazda sta de vorba cu el si ii promite ca-i pune deoparte gunoaiele alese, sa faca mai multe drumuri cu bicicleta. Din discutii isi da seama ca biciclistul-rugina nu stia electronica nici de primul an de facultate si nu stia chestii destul de elementare...... Intr-un final afla ca defapt e unul din "zmeii" care-l luasera "la p_la" pe elforum. Apoi a mai interactionat si cu altii de acolo (fara ei sa stie cu cine discuta) si si-a dat seama ca nu gaseste nici unul pe care macar sa-l poata angaja (depanator) la firma lui (avea nevoie de forta de munca, e mereu lipsa de oameni seriosi). Evident, s-a scarbit instant de "forumul electronistilor", a continuat doar sa citeasca sporadic si sa urmareasca vanzarile de piese.
Asa-s multe cazuri ("cultura de copy-paste").
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gmhfs
Posts: 4
Joined: 24 Sep 2017, 19:55

Re: Calitate cablu USB

Post by gmhfs »

Salut Solo!
Referitor la lungimea cablului, cu cat e mai scurt cu atat mai bine.(din experienta mea)
De multe ori lungimea cablului depinde mobilier sau de modul in care poti pozitiona aparatura. Parerea mea e sa nu schimbi mobila din cauza cablului. :wink:
Despre calitatea cablui USB pot sa iti spun ca am vazut o schimbare in bine cand am testat un cablu ordinar/generic USB cu unul de la AudioQuest modelul Cinnamon. Acum daca ar fi sa discutam despre cati bani sa cheltuim pe un cablu interconect eu spun ca trebuie oarecum sa avem in vedere cati bani costa DAC-ul/pickup-ul/mag-ul etc si cati bani costa interconectul. Nu consider ca este normal sa platim mai multi bani pe sarme decat pe aparate. Asta este parerea mea. Cand am testat cablul Cinnamon am testat si AudioQuest Coffee care costa in jur de 300 eur (triplu fata de Cinnamon) si pot spune ca nu am simtit nici o schimbare in bine. DAC-ul meu a costat in jur de 600 eur, Coffee-ul costa 300 eur, concluzile le tragem cum dorim fiecare.....

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Calitate cablu USB

Post by SOLO »

Tot incercand dacuri conectate la computer, am ajuns la concluzia ca in momentul actual, in cazul meu, cablul nici nu mai conteaza. Problema e ori laptopul ( chiar si cu mac mimi, tot o behaiala am obtinut ) ori dacul. Ma gandesc ca o intrare usb trebuie atent proiectata: izolare galvanica, Asynchronous USB, sau orice altceva care sa elimine problemele la transferul datelor, in consecinta behaiala finala.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Calitate cablu USB

Post by Soul »

Citind ceea ce s-a mai scris, nu sunt optuz, poate ca exista fenomenul, insa cred ca deplasarea chiar si cu cativa cm a pozitiei de auditie, fie si o perna in plus in camera ( am dat un exemplu idiot), poate schimba sunetul intr-un mod mai evident decat as putea-o simti prin rodarea unui cablu. Daca e sa fac parte din acel club select, asteptand ani sa rodez cablul, cu siguranta auzul nu ramane acelasi pe parcursul vietii si lucrurile duse la extrem se pare ca nu-s clubul exclusivit din care voi face parte vreodata... Raman adeptul experientelor auditive convingatore, concludente, iar restul....
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Calitate cablu USB

Post by johndoe21ro »

Soul wrote:Citind ceea ce s-a mai scris, nu sunt optuz, poate ca exista fenomenul, insa cred ca deplasarea chiar si cu cativa cm a pozitiei de auditie, fie si o perna in plus in camera (am dat un exemplu idiot), poate schimba sunetul intr-un mod mai evident decat as putea-o simti prin rodarea unui cablu. Daca e sa fac parte din acel club select, asteptand ani sa rodez cablul, cu siguranta auzul nu ramane acelasi pe parcursul vietii si lucrurile duse la extrem se pare ca nu-s clubul exclusivit din care voi face parte vreodata... Raman adeptul experientelor auditive convingatore, concludente, iar restul....
Poti fi obtuz, nu optuz. Cat despre rodarea cablurilor... alegerea iti apartine. Poti crede in ce vrei tu, poti simti atat cat te duce simtul auzului si cat proceseaza creierul... Traim intr-o lume libera (zic unii). Nu trebuie sa te simti constrans sa crezi in ceva ce nu poti crede (dintr-un motiv sau altul). Daca tu esti multumit cu ce auzi tu, cu ce simti tu, restul nu mai conteaza. :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Calitate cablu USB

Post by momolo »

Soul wrote:Citind ceea ce s-a mai scris, nu sunt optuz, poate ca exista fenomenul, insa cred ca deplasarea chiar si cu cativa cm a pozitiei de auditie, fie si o perna in plus in camera ( am dat un exemplu idiot), poate schimba sunetul intr-un mod mai evident decat as putea-o simti prin rodarea unui cablu. Daca e sa fac parte din acel club select, asteptand ani sa rodez cablul, cu siguranta auzul nu ramane acelasi pe parcursul vietii si lucrurile duse la extrem se pare ca nu-s clubul exclusivit din care voi face parte vreodata... Raman adeptul experientelor auditive convingatore, concludente, iar restul....
Incerc sa-ti explic cat mai simplu - asa cum a zis si colegul johndoe21ro poti crede ce vrei, esti liber, traim intr-o lume destul de libera, mai ales in privinta subiectului discutat. Nu exista "Inchizitie" pe tema asta.
INSA, problema nu e ce crezi ci modul in care exprimi ceea ce crezi. Exista o vorba din batrani, tonul face muzica. Asa ca, una e sa spui, "in opinia mea" cutare lucru exista sau nu, e bun sau rau, etc. Cu totul alta e atunci cand indesi opinia ta pe gatul altora! Cu totul alta e atunci cand exprimandu-ti opinia (evident personala si evident subiectiva) o faci ca si cand nu exista alternativa, ca si cand alta cale nu poate exista iar cei care nu au opinia ta sunt (implicit) idioti ("prosti", "taxa pe prostie", etc). Exista si modul de a-ti exprima opinia in asa fel incat cei care nu au aceeasi opinie sa para idioti, ilogici, aberanti. Tonul face muzica. Iar tonul tau este jignitor (evident, indirect si nu direct la o anume persoana - poate nu ai dorit, dar asta iese) dar si mai grav de atat, nu lasa loc la nici un dialog, la nici o discutie, la nici o indoiala. Absolutismul, lipsa oricarei indoieli, credinta 100% in ceva e apanajul celor fanatici care resping orice dialog. Un om inteligent rezerva un minim de indoiala (scepticism) pentru orice.
Reciteste (la rece si la distanta in timp) ceea ce ai scris mai sus si vei constata "tonul" si modul absolut, ultimativ, fara alternativa in care ai facut-o! Dupa care imagineaza-ti ca intr-o zi vei auzi diferenta de rodaj la cabluri. Dupa care imagineaza-ti cum te vei simti atunci stiind ce ai afirmat acum!

Ce te-ai face daca intr-o zi vei auzi cu urechile tale efectul rodajului la cabluri??!?!? Probabil ca si altii ai trece sub tacere si "ai uita" ceea ce ai afirmat acum intr-un mod atat de categoric si fara iesire.

Toti care dealungul timpului au facut scandaluri imense pe forumuri pe subiectul "cablurile nu conteaza" si care ulterior au avut norocul sa auda si ei realitatea, ulterior s-au facut ca ploua, pe macar unul nu l-am citit sa scrie, "am gresit"!

Au fost unii care poate percepeau vag unele diferente de la cablurile interconect dar cand auzeau de cablurile de curent faceau urticarie pe piele. Ulterior au avut (norocul) sa auda cu urechile lor. Dupa aia s-au facut ca ploua, unul nu "si-a mai adus aminte" cat de vehement fusese si ce "razboaie" si "polemici" dusese! (+ jigniri indirecte si directe)

Te asigur ca exista (din plin, dar asa cum am spus, sub mai multe forme) rodajul la cabluri, exista si altele, de exemplu "sigurantele audiofile" si in general exista cam toate cate se discuta, dar, evident, mai putin diverse aberatii cu "knobul din lemn" sau unsul mufelor, sau alte bazaconii pe care trancotarii incrancenati pun accentul in rafuiala lor cu "audiofilii snobi si prosti care platesc taxa pe prostie".

Toate aceste discutii se anuleaza instant cu o auditie de calitate in conditii de calitate. Plus curiozitatea de a afla (de a compara - caci comparatia e mama intelepciunii)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Calitate cablu USB

Post by Soul »

Am simtit diferența cablurilor de curent scumpe,chiar dacă ele intra intr-o triplă de Altex,ea probabil fiind și una voită de producătorii de aparatură scumpă,ele fac o anumită rezistență la intrarea în aparat și acționează ca o piesă ce face parte integrantă din alimentare,deci se simte. Deocamdată nu am atins nirvana audiofila in care totul e posibil,nu spun ca nu este,însă pentru mine in acest moment rodajul cablurilor nu este ceva atât de evident comparativ cu multitudinea celorlalți factori ce influențează uneori dramatic cum ar fi ora la care facem audiții (întotdeauna noaptea e cel mai ok,părerea mea), presiunea atmosferica,anotimpurile,starea de spirit,elementele din camera,chiar și prezență în spațiu ă uneia sau mai multor auditori.Imi cer scuze dacă tonul ă fost unul neadecvat si-i felicit pe cei care au ajuns la această performanță,mai ales dacă ea a fost una veridica,neinfluentata de "sfatul bătrânilor revelată pe net si impropiata de subiecți!
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Calitate cablu USB

Post by Soul »

PS:În rodarea unui cablu presupun ca mai contează și cine o face,Nu? Dacă e Nagra,Accu,McIntosh, cât și audiofilul de la butoane,care împinge anumiți curenți in ele....nu stiu..!? Există și vreo metodologie de rodare corecta? Altfel se pot consuma in detrimentul sunetului...,ar ști cineva sa mă îndrume sau sa ne îndrume in acest sens? Dacă rodez pe lampa sau tranzistor,contează? Ori dacă in cazul usb folosesc un laptop ordinar sau I7,ori Apple?
Ceea ce am scris acum pare o glumă,dar cred ca am pus niste intrebari pertinente,având în vedere sensibilul subiect.
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Calitate cablu USB

Post by Soul »

Parca am citit undeva ca "uleiul de șarpe " are proprietăți audiofile,cunoașteți acest lucru sau aberez!????(scuzati eventualele omisiuni ,cred ca e impropria nu impropia,scriu de pe telefon si e incomod)
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Calitate cablu USB

Post by Soul »

Încercând sa-mi ofer o explicație intr-un final,probabil ca existența unui anumit cablu in sistem,intr-o anumită perioadă de timp,poate modifica anumite lucruri in lanțul unde este pus,la modul că acele componente electronice pe care le unește vor suferii anumite adaptări in functie de particularitățile curentilor pe care-i lasă să treacă acea conexiune in timp.E cam singura explicație pe care ,forțat,mi-o pot da la nivelul meu ...
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Calitate cablu USB

Post by vjvarta »

In legatura cu ora la care se face auditia, de vreo cateva luni ascult muzica doar noaptea, pur si simplu e altceva; si nu cred ca e vorba de liniste sau de faptul ca e mai "curata " reteaua, etc ci de faptul ca am impresia ca sumetul se propaga altfel in intuneric sau cand e lumina foarte slaba, de aceea nu folosesc lumina in toata camera ci o veioza micuta.
Ceea ce am scris e cat se poate de serios, asta e observatia mea, cei care nu au incercat pot experimenta si ne pot impartasi rezultatele.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Calitate cablu USB

Post by Soul »

momolo cred ca a licentiat cuvantul si titulatura de "TRANCOTA-TRANCOTAR", avand in vedere subiectul dezbatut , introduc si eu sintagma "LATROFILIE avand in cetru LATROFILUL", ma declar intaiul "latrofil" al forumului (deoarece sper ca denumirea titulaturii imi apartine) "TRANCOTA-TRANCOTAR & LATROFILIE-LATROFIL" :lol: :lol: :lol:
(sper sa nu fiu expulzat sau sa se latrofileze prea tare la mine)
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Post Reply