Emagic EMI 2|6 USB Interfata audio - folosita ca DAC

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Emagic EMI 2|6 USB Interfata audio - folosita ca DAC

Post by Dadix »

Interfata este aparuta pe piata din 2002 si a avut un pret de 400 de dolari. Erau ceva banisori atunci si cu devalorizarea dolarului , in 2017 ar fi insemnat 557 de dolari. Am fost curios cum se aude ca si DAC.
(interfata are ceas/clock intern si buton de comutare pt ceas intern sau extern , dar nu stiu daca face reclock pentru reducerea jitterului - eu o folosesc pe optiunea : "Clock Source: intern ")
Fiind atat de veche am avut probleme sa gasesc drivere pentru ea. Nu functioneaza in toate versiunile de Windows.
Am reusit sa o fac sa functioneze cu Windows XP SP2, dar nu din prima si nu dupa ce am dat click pe "Install" , "Next". A trebuit sa intru prin alte parti sa import driverele.

Dar fiind utilizator de GNU/Linux am facut upgrade la Ubuntu 18.04 LTS si in timpul instalarii am lasat interfata conectata la laptop. Minune ... Ubuntu a identificat placa (probabil a incarcat driverele - deoarece in timpul instalarii sistemului de operare am bifat optiunile sa isi fac update/upgrade si sa instaleze toate codecurile inclusiv cele proprietare).
Chestia este ca nu stiu daca foloseste 24 bit/96 kHz sau 16/44.1 kHz. Inca nu am intrat pe forumuri sa intreb cum pot sa aflu asta din linia de comanda.

Chestia este ca functioneaza si nu trebuie sa mai folosesc Windowsul XP. Nu ar fi fost o problema ca el e vechi dar daca vrei sa intri pe Youtube o sa ai surpriza ca nu mai ai suport pentru web browser. Am reusit insa cu o versiune veche de Opera , Firefox si Chrome dar si asa tot nu mi-a suras ideea sa am 3 sisteme de operare pe laptop.

In comparatie cu interfata audio UCA 202 e mai buna in sensul ca sunetul e un pic mai consistent , se simte mai bine atmosfera dintr-o sala de concert. (Nu e diferenta de la cer la pamant) , dar UCA 202 poate fi folosita fara probleme pe orice sistem de operare.

Eu o sa folosesc EMI 2|6 intrucat oricum nu folosesc Windowsul decat pentru videoproiector.

Post Reply