boxe Dynaudio

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: boxe Dynaudio

Post by pisiculverde »

@cristina:

Profesional nu inseamna neaparat ceva mai rafinat, mai calitativ sau mai bun, ci ca se utilizeaza intr-o activitate care produce bani. Amplificatoare profesionale nu sunt doar cele folosite in studiourile de inregistrare, ci si cele folosite in sisteme PA (public address), cu putere mare, pentru sonorizari (scena, conferinte, nunti, botezuri etc). La bunul simt cele din studiourile de inregistrari se centreaza pe fidelitate si neutralitate, iar cele PA pe putere si poate pe cateva efecte sonore.

Ai cumparat 3 amplificatoare intr-un timp relativ scurt, semn ca microbul a intrat deja. Atat Sony, cat si Samson te-au surprins placut cu cate o caracteristica a lor, si probabil ca la fel va fi si cu Roksan. La fiecare din cele 3 exista o parte plina si una goala a paharului, la fel va fi si la al 4-lea sau al N-lea cumparat, daca vei continua. Orice componenta schimbata intr-un sistem audio il face sa sune diferit, insa nu stiu daca exista vreun sistem care sa sune perfect. Daca vrei sa iesi din iuresul cumparaturilor, va trebui sa te decizi cu care din ele ramai (cu care tu sa fii cea mai multumita de sunet, in urma obtinerii maximului din ele printr-o cat mai buna pozitionare a boxelor, cabluri cat mai potrivite, si tratament antireflex pentru sunet in camera respectiva), sa scapi de celelalte doua, si sa te bucuri de muzica. Sau poti sa continui: sunt banii tai, timpul tau si pasiunea ta. Nu vreau sa te decurajez, insa daca vei continua e important ca dupa fiecare achizitie noua si dupa fiecare modificare in sistem sa simti ca imbunatatesti ceva in sunet (si fara sa strici altceva), nu sa simti ca alergi dupa o himera. Succes sa ai in orice directie vei alege sa o iei!
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

cristina, tot cumparand amplificatoare semi potrivite (dupa ce ai inceput cu unul nepotrivit) o sa tragi linie mai incolo si adunand banii dati o sa constati ca te va costa la final mai mult decat daca ai fi luat de la bun inceput un amplif potrivit pentru aceste boxe. Ti-am scris la inceput ca boxele tale se potrivesc cu Primare. Insa evident, costa mai mult ca un SONY, Samson, etc
Foarte probabil ca pe Roksan Caspian (depinde si ce model/an) sa fie mai bine decat pe ce ai acum dar eu nu cred ca e ampliful cel mai potrivit pentru boxele astea si nici la fel de potrivit ca anumite modele Primare (echivalente in clasa).
Evident, are mare importanta si sursa, adica ce amplifici cu amplificatorul. Ca daca bagi sursa de slaba calitate nici nu poti obtine altceva decat slaba calitate.
Evident, cele mai importante sunt urechile din dotare si referintele, adica cu ce compari si ce ai vrea sa auzi.
Si chiar daca iti iei amplif super potrivit, tot nu rezolvi decat partial deoarece mare importanta o are acustica spatiului, aranjarea boxelor in acel spatiu, cablaraia, sursa cum am spus, standurile. Probabil ai citit pe acest forum ca un morman de scule audio bune si chiar potrivite nu sunt de ajuns ca sa sune cu adevarat bine. Dar nu poti invata de pe forumuri. Toti invatam de la altii in viata reala, vedem, ascultam, tragem cu ochiul si urechea, experimentam apoi la noi acasa si tot asa. Avem nevoie unul de altul, e si asta un fenomen social chiar daca nu pare. Nimeni de unul singur nu rezolva nimic (maxim doar o aiureala) la el acasa doar citind si vazand youtube pe internet. Determinant conteaza pasiunea, vointa si perseverenta. Multi se pierd pe drum si apoi devin poeti ai defetismului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Pretentiile foarte ridicate pot fi cu greu satisfacute. Ferice de aceia care isi pot urma visul. Eu sunt convinsa ca nu voi atinge never acel nivel dar ma bucur mereu cand pot face un mic pas mai sus. Anumitor aspecte nu le pot da mare importanță pentru ca nu le pot atinge (o camera spatioasa, izolata fonic), in altele nu cred atat de mult (cablurile de ex.), sau asa numita sinergie in tot sistemul audio. Cablurile mele de boxe sunt taiate dintr-un ghem ce era prin garajul tatalui meu, care a fost electrician de meserie. Poate odate o sa dau 4-500 de lei pe alte cabluri... Pe de alta parte, un amplificator e alta poveste, este o piesa f importanta intr-un sistem audio. Sigur ca primul pe care l-am cautat, cand m-am hotarat sa scot ceva bani din pusculita, a fost un Primare. Dar nu am gasit (ma refer strict la ceva folosit, nicidecum la ceva nou, 2000 de euro chiar nu pot sa dau).

Insa acum ma gandeam daca pot sa folosesc in sistem doua difuzoare suplimentare pentru inalte. Sa fiu mai explicita: doua difuzoare de inalte pot fi legate la cele doua iesiri suplimentare din amplificator? (amplificatorul are 4 iesiri de boxe). Bine, am inteles ca nu se poate pentru ca este nevoie de un filtru care sa elimine sunetele joase si sa permita doar trecerea sunetelor inalte. Dar, ma gandeam eu, nu se pot inlocui in boxele mele Canton difuzoarele de inalte? Ca precis boxele au in interior filtrul acela care separa sunetele.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: boxe Dynaudio

Post by SOLO »

Draga Cristina la un moment dat ai scris un lucru care mi-a captat atentia:

"Dar in jazz, mereu mi-am dorit sa aud foarte tare cinelele bateriei (in concerte se aud la aceeasi intensitate cu instrumentul solist)."

Intr-adevar, la un concert de jazz live cinelele rup ritmul, atrag atentia, participa activ la frumusetea jazzului. Modul in care isi pun amprenta in dinamica sunetului nu doar prin faptul ca se aud ca si detalii ( asta este baza intr-un sistem audio bun ) dar mai ales prin modul in care intervin in dinamica sonora este specific concertului.

Tu de fapt nu vrei sa le auzi doar tare, vrei sa le auzi si ca fiind parte activa a muzicii atunci cand este momentul lor.

Putine au fost sistemele pe care le-am ascultat si care reuseau sa redea acest lucru, majoritatea foarte scumpe. Ultimul ascultat de mine care reusea sa ma faca sa ma simt aproape ca la un concert la Blue Note la Milano costa 150k euro. Boxe Marten, amplificare si sursa Solution audio, cabluri scumpe, camera buna d.p.d.v. acustic, volum moderat.

In cazul nostru, cei cu buget si experiente limitate putem face multe pentru a ajunge la o solutie de compromis. Boxele tale nu sunt rele, trebuie sa incerci cat mai multe amplificatore pentru un matching bun ( matchingul exista si este extrem de important ). Atentie, nu doar marci si watti diferite, solutii tehnice diferite.

Incearca de exemplu modele vintage considerate high-current: Exposure ( exemplu XV ) , Musical Fidelity ( Exemplu A3.2 , A308 ), Rotel, Audiolab. Asta ca sa iti faci o idee despre matching si daca e pe gustul tau. Incearca de-asemenea ceva pe lampi, tot vintage. Daca nu te costa mult, incearca chiar daca nu ti le poti permite. Vei capata experienta si repere solide.

Solutia propusa de tine nu functioneaza. Mai bine schimbi boxele.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply