boxe Dynaudio

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: boxe Dynaudio

Post by c_andrei »

Sincer ma intreb cum il tolerati?

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: boxe Dynaudio

Post by DorinD »

@resitent, tocmai ti-ai dat foc la valiza :-)
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

resitent wrote:Cu părere de rău pentru trâncotari amplificatorul contează cel mai puțin.
parerea mea e contrariul, conteaza poate cel mai mult desi cel mai important aspect este potrivirea intre boxe si amplificare si abia dupa aceea conteaza calitatea sursei. Si in potrivirea asta boxe-amplificator conteaza foarte mult si cablurile (cand discutam de la un nivel in sus).
resitent wrote:Asta pentru că e cel mai măsurabil și calculabil element din lanțul audio. Cel mai important lucru este sursa (geneza) și boxele care pentru a fi măsurate și testate costa imens. Nu mai zic de acustică.
intotdeauna a fost o iluzie inginereasca/ciocanara/proletara de a miza numai pe masuratori. E o poveste veche inca din deceniile 1960-1970 si esecurile au fost foarte mari, adica bani multi investiti si rezultat foarte slab. Mereu au castigat "urechistii" (care evident, nu pot fi analfabeti functionali, e nevoie de inginerie si teorie cat cuprinde plus masuratori si laborator cat de mult).
resitent wrote:Cel mai puțin ( tot pentru audiofilie de carton) contează firele, doar o maimuță se poate balansa pe ele.
cred ca asta ai scris cand tocmai te leganai descriind ce vezi in oglinda.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: boxe Dynaudio

Post by resitent »

Să face gaură în ceriu muică :)))) (@candrei)
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Salutare tuturor,
Revin cu noutati. A venit un prieten ca sa ma ajute cumva si a adus de proba un amplificator mai puternic, de 90 w pe canal. Nu era ceva deosebit, mi-a spus ca e ”slabut” calitativ, doar ca avea putere mai mare fata de Pionierul meu. Si .... intr-adevar, o diferenta majora. Boxele mele au prins viata si am fost tare incantata. Apoi, am cugetat adanc si mi-am zis asa: le pun momentan in asteptare pentru ca nu prea are sens sa iau ceva foarte vechi la cateva sute de lei. Am prins curaj acum si chiar cred ca boxele au potential, asa ca o sa mai astept ceva vreme ca sa pot cumpara un amplificator pe la 2000 de lei. Tot second hand. Despre Yamaha AS 1000, pe care recomanda cineva mai sus, nici nu poate fi vorba, e mult peste bugetul meu. Dar, important este acum ca sunt increzatoare in privinta boxelor. De aceea am si intrebat aici pe cei mai priceputi decat mine despre proprietatile boxelor Contour.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by _BGD_ »

Salutare Cristina,

Pentru curiozitatea cititorilor, poti sa aflii/sa ne spui ce amplificator era?

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Un Kenwood de prin anii 90. As putea sa-l sun ca sa imi spuna exact.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Inclin si eu sa cred ca orice element conteaza, nu doar boxele. Spre exemplu, daca ascult la casti (Sennheiser HD 599) direct din DAC - ul Xonar Essence se aude mai bine decat decat cuplate la iesirea de casti din amplificatorul Pioneer.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

cristina, imi pare bine ca ai revenit. Poate ai inteles ca de multe ori exista o diferenta prea mare in ceea ce priveste experienta intr-un domeniu, asa ca unele raspunsuri pot parea prea dure, cel putin exagerate.

Avand in vedere situatia "bugetara", acum ca stiu, nu mai e cazul sa insist cu brandul Primare. Sunt scumpe si second hand, sunt si rare. Dar asa cum am scris, era o solutie buna.

Imi dau seama cam ce Kenwood ai testat, am avut si eu cateva, chiar si unul foarte puternic. Nu sunt rele deloc dar modelele mai de top (mari) nu sunt foarte ieftine (second hand) si nici usor de gasit.

Solutia e tot la second hand. Ceea ce pot sa-ti spun ca indiciu, nu e musai ca ampliful sa fie mare si greu ca automat sa conduca acele boxe. Exista si cazul (nu e rar) ca un amplif mare si greu sa sune dezamagitor cu aceste boxe, adica sa nu le conduca (sa nu "le duca" spus popular). Oricum, comparatia cu acel Pioneer chinez modern nu e folositoare, ala e prea slab, asa cum zicem noi pe aici, e "pocnitoare".

Iti recomand sa te interesezi (cu ajutor de la prieteni daca ai) si in zona "profy", adica amplificatoare numite profesionale (de "nunta si botez"), exista vechituri care nu au ventilatoare (sunt suparatoare), care au si mufe RCA (multe au numai intrari balansate - desi si astea pot fi folosite cu simple mufe-adaptoare, dar trebuie sa-ti arate cineva) si evident, obligatoriu, sa aiba si potentiometre de volum intrare. De obicei cam toate au, doua, unul pe fiecare canal input. Exista amplificatoare "profy de studio" care de multe ori nu au ventilatoare (sunt racite pasiv) si in zona asta (profy second hand) preturile nu sunt foarte mari cu exceptia catorva branduri celebre unde preturile nu se justifica, adica unele costa mai mult din cauza numelui. Dar poti gasi destule "no name" din zona profesionala destul de "sanatoase" si deloc ieftine/slabe la vremea lor, recomand perioada anilor 70-80, unele au brand de care lumea nu a auzit (deci si un pret bun) dar pot fi interesante. Insa la o cautare si alegere ar trebui sa te ajute totusi cineva. Daca vrei poti sa-mi scrii pe privat cu ceea ce ai gasit, sa ma intrebi ce parere am (daca stiu in cazul respectiv). Deci pe zona asta ai putea gasi ceva ok la pret si suficient de "sanatos" sa duca cumva boxele alea pe bani putini. Poate te-ai uitat cat costa un Primare si acum sti cam care e "scorul" calitatii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: boxe Dynaudio

Post by resitent »

Un amplificator absolut superb este Phase Linear, o construcție profi și cu preturi mai mici decât marantzul vremurilor
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

resitent wrote:Un amplificator absolut superb este Phase Linear, o construcție profi și cu preturi mai mici decât marantzul vremurilor
genul, "Mananci calule ovaz?" sau "Daca nu avem paine mancam cozonac!"
Pai fiind vorba de Bob Carver.... eu unul nu am intalnit ceva facut de omul asta si sa sune prost! E unul din cei mai mari din toata istoria in domeniu!
https://www.bobcarvercorp.com/about-us" onclick="window.open(this.href);return false;
Si sper ca sti ce a fost in stare sa faca?!
https://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Carver" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - as vrea si eu un Phase Linear! :D (cu Marantz sprijin usa sa nu o tranteasca curentul in timp ce ascult un Phase Linear)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: boxe Dynaudio

Post by resitent »

Interesant este că pe forumurli di prohil din românistan se găsesc tot felul de cioflingari digitalosi audiofili de karton care îți pot explica despre moon și alte flatulențe audiofile (kinezophile) dar nu am auzit unul care să pomenească ceva de Phase Linear vreo data. Măcar așa de rău.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Buna seara.
Pentru Momolo,care s-a oferit cu multa bunavointa sa indrume pasii neofitilor spre paradisul audiofil.

Inteleg prea bine ca sunet de calitate nu se poate obtine cu bani putini. Iarasi inteleg prea bine ca acel "sunet de calitate" nu poate fi clar definit si starneste o intreaga polemica atunci cand se pomeneste. Pentru mine, sunetul de calitate este acela care se apropie asimptotic de sunetul live al unei formatii (rock, jazz,simfonic, etc). Nu am ascultat, dar nici nu cred, ca acel sunet poate fi atins cu aparate de reprodus muzica, indiferent de cat de scumpe sau performante ar putea fi. Ma rog, nu e aici locul pentru asemenea discutii. Problema e, Momolo, ca nu mai am rabdare. Stiu prea bine care sunt sugestiile tale dar nu ma pot apropia de ele; insa mi-a gasit un prieten un amplificator frantuzesc, Atoll IN 80 de 120W pe canal, care s-ar putea sa se comporte onorabil. Am mai citit si eu pe net si am vazut ca exista la reducere un Atoll SE (nu dau preturi si magazine pentru ca probabil nu este fair pe site, nu-i asa?). Modelul SE este varianta urmatoare a lui Atoll IN80 dar amicul meu spunea ca diferntele sunt minore si nu aduc niciun castig caracteristicilor. Oare stii ceva despre el? Si ar mai fi Yamaha AS1000 dar cu cateva sute de lei mai mult. Te rog nu ma certa pentru ca misun doar prin zona asta, entry.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: boxe Dynaudio

Post by SOLO »

Sfatul meu Cristina e sa lasi yamaha ala in pace, eu nu cred ca are legatura cu boxele tale.

Dupa parerea mea, prietenul tau ti-a recomandat un compromis bun. Incearca sa il asculti la tine acasa inainte si dupa sa decizi daca sa dai banii. Vezi ca este genul de ampli care necesita putina incalzire ( in prima juma de ora te duci in parc si te plimbi :-) ).

Chiar daca cand il vezi nu prea dai doi bani pe el, sa stii ca e mult mai curentos decat multe amplificatoare, eu zic ca nu ar trebui sa fie o problema pentru boxele tale, limita evident fiind gusturile care se discuta mereu. Daca imi amintesc bine se infierbanta in toti dracii.

Deci, incearca-l.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

cristina, eu ti-am recomandat ce poate fi ieftin si potrivit cu boxele tale, adica un amplificator din zona profesionala audio (adica din alea pentru studio si spectacole) second hand. Cu bani putini gasesti amplificatoare din aceasta zona care nu au racire activa (adica nu au ventilatoare - desi exista si destule care au ventilatoare dar pot fi folosite in casa deoarece nu fac mult zgomot - trebuie macar un compromis pentru "ieftin si bun"). Chiar am vazut nu de mult pe piata second hand unul de studio (racit pasiv) care mi se parea ok si costa ceva de genul 500 lei (sper ca nu ti se pare mult). Unica "problema" care de fapt nu e o problema este ca majoritatea sunt balansate. Ca sa le folosesti iti trebuie niste adaptoare care costa mai nimic si se gasesc la magazinele de profil, adica niste mufe. Un exemplu de magazin de profil este Senia prin centru, daca mai exista, te duci si le spui ce ai nevoie si costa poate vreo 15 lei...20 lei o mufa. Unele ampificatoare si la difuzoare au numai mufe tip jack mono, ca mufa mare de casca (nu toate au suruburi). E doar o problema de mufe, costa mai nimic si te poate ajuta orice barbat adevarat. Nu jmecheri care iti vor banutii si sa nu spun mai multe ca nu e politicos.
Si cea mai sigura cale sa arunci banii este sa nu mai ai rabdare, sa te grabesti. Legile nescrise ale norocului spun ca a doua zi dupa ce ai ales si cumparat (prost) apare ceva excelent dar e prea tarziu ca banii s-au dus. E ca si legea aia cu felia de paine care cade intotdeauna pe partea unsa cu unt.

Atoll IN 80 de "120W pe canal" (ce gluma proasta! :lol: Au pus un "1" inainte de 20... daca-i are si pe astia?!) este considerabil mai bun decat Pioneer-ul tau (ca mai prost ca ala nu gaseai) insa nu e potrivit pentru asemenea boxe, adica e o jucarie, sa nu spun mai multe!

Am impresia ca atragi tot felul de oferte ale unor jmecheri care au gasit cui sa vanda ceea ce nu se vinde.

In zona "de casa" nu gasesti pe bani putini si chiar trebuie sa te pricepi. Exista si varianta sa fi ajutata de nepriceputi, dar asta costa mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply