redare DSD

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: redare DSD

Post by brighty »

momolo, daca o luam asa nu mai ajungem nicaieri... :lol: Intamplator, am achizitionat recent cabluri audioquest Tower, Evergreen si Forest (entry level toate) de la cateva astfel de firme romanesti, firme mai mici decat colosul AVstore. Nu mi s-au parut facaturi... au facut o diferenta pozitiva in sunet,cred eu. Chiar am simtit efectele pe loc, fata de ce auzeam cu vechile cabluri. Iar oamenii cu care am luat legatura chiar m-au impresionat prin seriozitate si profesionalism. De exemplu, o doamna mi-a telefonat ca sa ma intrebe, cu atentie, bun-simt si curiozitate, de ce am dat doar 4* in loc de 5 la un review pe care l-am facut la unul din produsele lor, pe o platforma online. Deci, poti sa ai si surprize placute.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: redare DSD

Post by momolo »

Gata, am comandat si platit online, ajunge marti.
1,5m ca nu exista la 2m, desi chiar si la 1,5m e cam strans.
Daca nu e bun il pun la imprimanta, poate scoate culori mai vii ca tot am platit cat nu doream (cu banii astia luam o imprimanta!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: redare DSD

Post by puf »

Ciudat este ca RME nu ofera nici un player software pentru redare fisiere de orice fel.
La Teac-ul meu exista pe langa driverul ASIO, player HD audio gratuit pentru redat orice fisiere in Win 10, au altul pentru Android.
https://www.teac-audio.eu/en/products/h ... 40131.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Totusi eu folosesc JRiver pentru ca este mult mai flexibil si poate citi ISO DSD, nu trebuie scoase fisiere DSD din imaginea ISO.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: redare DSD

Post by momolo »

Curierul a intarziat mult, e perioada aglomerata. Cablul a ajuns asta seara de ajun. Deci la fix.
E vorba de AudioQuest Cinnamon USB A-B de 1,5m (imi ajunge la fix).
Dupa o prima runda de analiza si comparatie cu sarma de doi bani (ca aspect) venita in cutia DAC-ului pot spune cam asa:
- diferenta (sunet) este enorma. Din prima suna mult altfel. AQ are mai multa rezolutie pe medie-inalte si se aud informatii care pe sarma ieftina aproape nu exista sau nu exista deloc. Nici aceeasi muzica redata pe cele 2 sarme nu pare aceeasi. Am folosit inclusiv aceeasi mufa USB de iesire din PC sa nu cumva sa fie diferente intre mufele USB de pe mobo.... si se pare ca ar fi, dar mici. Insa nu ma pot pronunta pana nu fac comparatii si nu am chef. Insa diferenta din sarme e enorma.
- nu stiu daca la sarma USB exista rodaj insa la inceput AQ suna cam debalansat spre mai multa medie-inalte la comparatie cu sarma trancotara care parea mai echilibrata tonal si parea mai buna pe bas. Probabil pentru ca era mai proasta pe medii-inalte, basul iesind in evidenta ca magarul printre oi. Cert este ca dupa o scurta perioada s-a produs probabil un fel de rodaj si AQ s-a asezat din ce in ce mai bine in echilibru. Treaba asta o spun numai dupa comparatie intre cele doua sarme, nu din ce mi se pare. Ca sa micsorez viteza de schimbare cabluri USB le-am bagat in mufe diferite insa gemene, doua USB 3 pe albastru, una langa alta (trancota e Lenovo, are 2 USB 3 si 7 USB 2. Asa ca schimb numai mufa din curul DAC-ului. Softul nu mi-a facut nici o problema, merge impecabil. Dupa acest scurt rodaj care s-a simtit chiar mult, comparatia nu se mai poate face deoarece sarma trancotara si-o fura urat. Se vede si pe analizorul spectral, culmea, vizual diferenta intre cabluri.
- in final mi-am dat seama ca diferenta la cablurile USB e deosebit de brutala. Nu ma pot pronunta daca trece peste diferenta la sarmele analogice deoarece eu caut sa fac comparatii si aici nu se poate. Insa diferenta e mult peste ce m-am asteptat. Credeam eu ceva, dar realitatea mi-a depasit asteptarile in sensul concluziei ca sarma USB e foarte importanta. Si dupa o vreme de dacuiala digitaloasa imi dau seama cat de parsiv este digitalul! E mult, mult mai ticalos ca analogicul, se schimba din orice si se schimba aiuritor, macar analogicul se schimba liniar si logic, asta nu. Orice faci la digital se repercuteaza in sunet si partea nasoala este ca e dificil sa-ti dai seama daca e mai bine, daca e mai corect sau nu. E un soi de variabile de variabile, un haos matematic. Ceea ce e totusi logic, sunetul analogic e transformat in cifre si ecuatii si apoi cica e refacut la loc. Insa ce sa mai refaci la loc?! Ca prin natura sistemului nu se mai poate. Asa ca arta e sa refaci cat mai aproape de original si cat mai aproape de iluzia de natural. Dar in rest digitalul e foarte practic si comod, analogicul e un chin si o munca.
- raman la parerea mea, formatul digital mi se pare mai putin important. Cel mai important e masterul original, albumul, informatia originala. Un album bine masterizat ramane bun pe orice format digital chiar si mai umil. Unul prost e prost si pe mama hirezului. Parerea mea este ca banalul format CD audio e inca bun si chiar audiofil dar conditia e masterul bun, adica originalul sa fie din ala adevarat. Nu pot spune ca formate superioare cu rate uriase de date suna automat mai bune. Conteaza ce am spus, materialul muzical original. Si conteaza ca intreg haosul digital sa fie facut sa semene cat mai mult a natural, ceea ce pare tare greu de obtinut.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: redare DSD

Post by puf »

Cum scriam, un cablu mai bun precum Supra aduce un sunet mai bine definit, mai crisp, exista mai mult contur, totul suna mai sharp, detaliile sunt mai pregnante cu cablu de imprimanta totul este in ceata, echilibrul tonal poate fi perceput ca fiind cu mai mult bas din lipsa rezolutiei.
Sunt diferente si mai subtile la cablurile scumpe, apare transparenta, diferita de detaliu, coerenta, totul suna mai legat si mai fluid, analogic style.
Diferente sunt la si la playere din Windows.Pe mine nu m-a convins Daphile, softul care ruleza independent pe un PC ca sistem de operare doar pentru audio: https://www.daphile.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: redare DSD

Post by resitent »

Explicația ar fi că biții experimentează o extorsiune a concretului :lol:

Acuma sincer eu vad calitatea audiției la digital destul de independentă de mediul de transmisie, până la urmă asta e și rolul digitalului, standard de nivel și calitate audio.
Semnalele digitale "murdare" introduc pasaje nedescifrabile sau erori de comunicare, la ambele capete ale linei exist niste piese specializate care convertesc semnalele electrice in biți. Dacă acest lucru nu este posibil, comunicarea nu se poate realiza.

Ori noi avem transmisie digitală și pe video, apropos, la video e nevoie de bandă mult mai mare, informația este mai multa și totuși nu apar cocomârle pe ecran, sau nu apar observabile de ochiul uman.
Multe medii digitale verifica integritatea pachetelor pentru că au timp, transmisiile digitale se fac cu viteza mare, muzica e in fleac pe lângă cate informații și verificări se fac pe cablul ăla dar cel mai corect este sa studiați protocolul de date dintre echipamente. Atunci pentru multi dintre voi s-ar face lumină în acest domeniu și ar fi mult mai bine și pentru inginerii care sunt forțați să zâmbească la cele scrise de voi, dragi audiofili
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: redare DSD

Post by resitent »

Un video interesant despre dsd over usb.
https://youtu.be/lhLhZJ5fc8Y" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci practic dsd ul este transmis peste protocolul usb bidirecțional. Deci pentru a vedea cam care sunt limitările ar trebui să analizăm protocolul usb
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: redare DSD

Post by momolo »

Poate este de folos, The best music downloading websites cu mentiunea ca primul deja a capotat:

https://www.sony.com/electronics/best-m ... -res-audio

PS - scumpe rau aceste fisiere, mi se pare ca e acelasi pret sau mai scump decat a cumpara CD-ul fizic. Macar in cazul CD-ului te alegi cu ceva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: redare DSD

Post by SOLO »

Cateva melodii in diverse formate:

http://www.2l.no/hires/

Am incercat ultima melodie DSD64 si am comparat cu MQA. Diferentele sunt imediate, mai ales cum ascult acum nearfield, DSD-ul net superior la toate capitolele.

La piesa Eugène Bozza: Children's Overture The Staff Band of the Norwegian Armed Forces - merita incercata.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: redare DSD

Post by SOLO »

Se aude dumnezeesc DSD64. Le-am descarcat pe toate.

Cum or fi DSD128 si DSD256 fata de DSD64 .. nu prea pot sa imi imaginez mai bine :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: redare DSD

Post by kaav »

Am descarcat din curiozitate prima piesa, de la Hoff Ensemble - in 4 variante: Stereo DSD 256, Stereo DSD 128, Stereo 24BIT/352.8kHz si Stereo24BIT/192kHz
Stiam despre cipsetul dac-ul meu (Sabre ess 9023) ca mai mult de 96/24 nu stie, aspect pe care nu l-am verificat pana acum. Partea interesanta este ca le citeste pe toate (folosesc foobar). Aparent ciudat. Una sunt specificatiile oficiale, alta e proba practica. Suna bine pianul, nimic de comentat.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: redare DSD

Post by kaav »

kaav wrote:
04 Jan 2021, 21:23
Stereo24BIT/192kHz
Este de fapt Stereo24BIT/176kHz.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: redare DSD

Post by SOLO »

Nu e acelasi lucru, face conversie. La fel si eu cu fiibar pot asculta formate cu sampling mai mare decat suporta DAC-ul.

Magia apare cand mergi pur pe DSD. In cazul de fata materialul (inregistrarile) este de foarte buna calitate. Uneori circula dsd-uri convertite din cduri, flacuri 24/96, vinil sau chiar native dar imprimate prost din studio (adica si cd-ul sau analog tape-ul suna prost).

In cazul de fata materialul e top si se simte al naibii de bine.
IMG_20210104_201514.jpg
IMG_20210104_201514.jpg (39.13 KiB) Viewed 2386 times
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: redare DSD

Post by kaav »

SOLO wrote:
04 Jan 2021, 19:37
Cateva melodii in diverse formate:

http://www.2l.no/hires/
De aici am descarcat.
Mersi de lamurire, deci trebuie dac cu interfata fizica corespunzatoare.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: redare DSD

Post by SOLO »

Pentru fisierele de-acolo cu formatul DSD64, DSD128, DSD256 ai nevoie de un dac care decodifica DSD.

Pe piata exista diverse solutii pentru decodificarea DSD : r2r , chip , FPGA
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply