Solutii "all in one" calitate si comoditate

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by SOLO »

Trebuie sa recunosc ca uneori am chef ca ascult muzica altfel fata de traditionalul stereo cu pretentii audiofile. Seara mai ales, cand familia e pe adormite, sau cand sunt intr-o camera diferita fata de aceea unde se gaseste sistemul, as dori ceva simplu, portabil, care sa se auda bine la volum mic, eventual sa-l pot asculta in proximitate.

Ce solutii decente exista si mai ales daca cineva a avut experiente directe.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by _BGD_ »

Salut,

Recent, am ascultat 2 boxe portabile JBL. Se auzeau foarte bine, folosite asa "pe fundal", plus ca aveau si un bass foarte bun!

Mai acum ceva vreme, am ascultat si o micuta boxa B&O, era asa cat o roata de cascaval mica la 2-300 grame (cum se gaseste la Carrefour, etc), mai nene, m-a lasase masca la cum putea sa presteze!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by SOLO »

Salut. Reusesti sa afli despre ce modele este vorba?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by _BGD_ »

JBL Pulse 4

respectiv

B&O Beosound A1

Ascultate, si mi-au placut.
B&O chiar surprinzatoare pt cat de mica este.
Or mai exista si altele, mai bune, mai rele, mai scumpe, mai ieftine, tu sa ne spui dupa teste :)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by remoteviewer1 »

Salutare,

In anuminte circumstante, eu ascult la un JBL Boombox, cel mai mare model al lor cu maner de plastic transversal, conectat la un smartfone ce canta de pe Tidal (stiu...suna a blasfemie, insa acestea sunt timpurile in care traim). Pentru muzica in regimul work from home sau alte activitati casnice boxa este decenta, inclusiv pentru Jazz si Clasica (chiar periculos de decenta as zice pentru muzica comuna). O folosesc inclusiv si pe teren ca si muzica de fundal cand sunt in deplasare pe la tara deoarece are baterie incorporata si poate canta o zi fara incarcare. Celelalte modele mai ieftine, de la JBL, mi s-au parut cu nu au un bass suficient sa umple o camera medie. Bineinteles ca avem de-a face cu un nivel de sunet HIFI. Din pacate, sistemul mare pe lampi nu prea vede curent datorita lipsei de timp pentru auditii calitative, cel putin in ultimul an, pe viitor nu se stie, poate la pensie :lol: . Exista si alte alternative de la Sony (boxe active) insa sunt sub JBL, dupa parerea mea. Sunetul JBL (daca il putem numi astfel) are o anumita bubuiala placuta si cumva un accent pe medie, e precum o mancare simpla si buna ce iti rezolva foamea fara pretentii. Boxa poate fi usor pozitionata prin casa pentru a "regasi" un bas decent pentru diferite activitati...mai mult de atat nu pot sa divulg :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by SOLO »

Am gasit obiectul pe net, se pare ca isi face treaba in categoria lui, pretul pe masura. E bine de stiut, dar exagerat in cazul meu.
Ma gandeam la un Bose SoundLink Mini
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by kaav »

SOLO wrote:
18 Sep 2021, 12:48
Ma gandeam la un Bose SoundLink Mini
Nu este rea jucaria, am ascultat-o acum vre-o 2 ani la cineva, sursa fiind youtube, albumul Another Fine Day - ''A Good Place To Be''. Daca se pastreaza asteptariile, la un nivel audio rezonabil, adica nu te pui in situatia sa vorbesti cu tipete, avand in vedere dimensiunea obiectului, sunetul este agreabil. Ascultat intr-o bucatarie mica (unde consider ca este locul lui, pe un raft). Amplasat in coltul camerei, basul se amplifica evident, dar din ce imi spunea posesorul boxulitei, nu tine bateria cine stie ce vreme. Bose-ul in cauza a fost ascultat cu manshonul de cauciuc transparent montat. La Edifier (extreme conect - mp260), jucaria pe care o folosesc in prezent, nu exista ''facilitatea'' asta dar are un avantaj enorm din punctul meu de vedere - are slot pt micro-sd, nu depinzi de ocosh-telefon, nu se intampla nimic extra cu bass-ul indiferent unde il pui, dar sunetul este echilibrat).

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Solutii "all in one" calitate si comoditate

Post by SOLO »

Chiar daca nu se aproprie de cerintele topicului, tot o sa va spun ca dintr-o intamplare m-am ales cu un Google Nest Mini 2. Suparator de comod un anumite situatii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply