DAC portabil

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

DAC portabil

Post by puf »

Ce recomandari sunt pentru un DAC mobil, portabil cu USB pentru telefon smart, capabil sa redea in casti si linie, cu acumulator intern, fara sa depinda de sursa de alimentare externa sau alimentare telefon?
Ma refer ceva mai serios decat simple dongle USB-Jack 3.5mm, pana in 1000 euro.
Scopul este testat diverse casti si sisteme audio de automobil, nu pentru auditii indelungi critice, doar sa evidentieze rapid calitati sau probleme.
Din ce am vazut, nu si ascultat, sunt 3 categorii: Ifi xDSD Gryphon cu DAC Burr Brown, Chord Mojo 2 cu DAC FPGA si Fiio cu Sabre.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: DAC portabil

Post by puf »

Deci Mojo 2 este castigator detasat, sunetul generat are corp, energie, are dinamica, rezolutie, contur si separatie grozava chiar si stageul este bun.
Burr Brown din implementarea ifi suna cald, rotund, plin, analogic fara sa piarda din rezolutie dar in ultima instanta nu are atacul si separatia Chord, indulceste prea mult.
Sabre este prea analitic de parca sa straduieste sa extraga orice informatie dar are o tenta artificiala si devine monoton, chiar plictisitor la un moment dat.
Surpriza este ca Mojo2 reuseste sa bata serios DACul din ampliful meu cu dual AKM 4490 Velvet, implementarea Teac fiind printre cele mai bune cu chipsetul asta.
Singurul lucru la care puncteaza AKM este rafinamentul, aici denumirea Velvet se pare ca il caracterizeaza perfect.
Am constatat ca in sfarsit telefonul cu Android se poate compara cu Pc-ul ca sursa audio pe USB, fiind mult mai facil si flexibil in utilizare.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: DAC portabil

Post by hondaru »

Eu am de ceva timp Hiby RS2 - R2R. Foarte versatil, suporta 2 micro SD cards si accesul la muzica este foarte rapid, ce-i drept meniul nu este o minune a designului chiar din contra. Sunetul este insa peste asteptari, poate fi folosit si ca DAC extern conectat prin USB-C. Nu necesita drivere. Tot pe acolo se si incarca are suficienta putere sa amplifice si casti full size dar nu te astepta sa amplifici electrostatice. Are iesire balansata pentru puristi.
Setari are o gramada si te poti juca cu sunetul cum vrei. Eu il tin pe "flat" cu marea majoritate a setarilor doar am amplificat un pic frecventele joase ptr ca ascult in niste "in ear" si chair daca au 3 cai nu au basul unor casti full size.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply