Re: Stiri
Posted: 24 Aug 2016, 13:33
Program RadiRo | Festivalul Orchestrelor Radio – 2016
http://www.radirofestival.ro/program-ra ... r-radio-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director de onoare: Kristjan Järvi
Vineri, 23 septembrie, 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ DIN SHENZHEN
Dirijor: Lin Daye
Soliști: Zhang Zuo – pian, Gabriel Croitoru – vioară
Program:
G. Enescu: Rapsodia română nr. 1 în la major, op. 11
S. Rachmaninov: Concertul nr. 2 în do minor pentru pian și orchestră, op. 18
C. Saint – Saëns: Introducere și Rondo capriccioso în la minor, op. 28
N. Rimski-Korsakov: Șeherazada, op. 35
Sambata, 24 septembrie, 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO DIN NORVEGIA
Dirijor: Miguel Harth – Bedoya
Solist: Tine Thing Helseth – trompetă
Program:
E. Grieg: Selecţiuni din Peer Gynt
A. Janson: Variations over Variations over a Norwegian folk tune
E. Elgar: Variaţiuni pe o temă originală – Enigma, op. 36
Duminică, 25 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO DIN NORVEGIA
Dirijor: Miguel Harth – Bedoya
Solist: Vadym Kholodenko – pian
Program:
G. Tveitt: Selecţiuni din Hundrad Hardingtinar, op. 151
E. Grieg: Concertul în la minor pentru pian și orchestră, op. 16
R. Schumann: Simfonia nr. 2 în do major, op. 61
Luni, 26 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
Dirijor: Cristian Măcelaru
Solist: Răzvan Suma – violoncel
Olga Pudova – soprană
Sunnyboy Dladla – tenor
Șerban Vasile – bariton
Program:
J. Haydn: Concertul nr. 1 în do major pentru violoncel și orchestră, Hob.VIIb:1
C. Orff: Carmina Burana
Corul Academic Radio, dirijor: Ciprian Țuțu
Corul de Copii Radio, dirijor: Voicu Popescu
Marți, 27 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO MDR DIN LEIPZIG
Dirijor: Kristjan Järvi
Solist: Denis Kozhukhin
Program:
S. Reich: Variations for Winds, Strings and Keyboards
S. Rachmaninov: Concertul nr. 4 în sol minor pentru pian şi orchestră, op. 40
R. Schumann: Simfonia nr. 4 în re minor, op. 120
Miercuri, 28 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO MDR DIN LEIPZIG
Dirijor: Kristjan Järvi
Solist: Stefano Bollani – pian
Program:
R. Strauss: Patru interludii din opera Intermezzo
G. Gershwin: Rhapsody in Blue
P. Ceaikovski: Suită din Lacul lebedelor
Joi, 29 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO ORF DIN VIENA
Dirijor: Cornelius Meister
Solist: Gidon Kremer – vioară
Program:
G. Resch: Inseln
M. Weinberg: Concert pentru vioară și orchestră
J. Sibelius: Simfonia nr. 1 în mi minor, op. 39
Vineri, 30 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
Dirijor: Leo Hussain
Solist : Alexandru Tomescu – vioară
Program:
B. Britten: 4 Sea Interludes from Peter Grimes
S. Barber: Concertul pentru vioară şi orchestră, op. 14
J. Brahms: Simfonia nr. 2 în re major, op. 73
Sâmbătă, 1 octombrie 2016
7:00 PM
BBC CONCERT ORCHESTRA
Dirijor: Barry Wordsworth
Solist: Charles Mutter – vioară
Ileana Ruhemann – flaut
Rob Jordan – cimpoi
Program:
H. Berlioz: Uvertura Carnavalul roman, op. 9
G. Barker: Concerto in One Act for Violin & Orchestra
A. Copland: Rodeo: Four Dance Episodes
B. Britten: Young Person’s Guide to the Orchestra
M. Arnold: Concertul nr. 1 pentru flaut
P. M. Davies: An Orkney Wedding With Sunrise
http://www.radirofestival.ro/program-ra ... r-radio-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director de onoare: Kristjan Järvi
Vineri, 23 septembrie, 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ DIN SHENZHEN
Dirijor: Lin Daye
Soliști: Zhang Zuo – pian, Gabriel Croitoru – vioară
Program:
G. Enescu: Rapsodia română nr. 1 în la major, op. 11
S. Rachmaninov: Concertul nr. 2 în do minor pentru pian și orchestră, op. 18
C. Saint – Saëns: Introducere și Rondo capriccioso în la minor, op. 28
N. Rimski-Korsakov: Șeherazada, op. 35
Sambata, 24 septembrie, 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO DIN NORVEGIA
Dirijor: Miguel Harth – Bedoya
Solist: Tine Thing Helseth – trompetă
Program:
E. Grieg: Selecţiuni din Peer Gynt
A. Janson: Variations over Variations over a Norwegian folk tune
E. Elgar: Variaţiuni pe o temă originală – Enigma, op. 36
Duminică, 25 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO DIN NORVEGIA
Dirijor: Miguel Harth – Bedoya
Solist: Vadym Kholodenko – pian
Program:
G. Tveitt: Selecţiuni din Hundrad Hardingtinar, op. 151
E. Grieg: Concertul în la minor pentru pian și orchestră, op. 16
R. Schumann: Simfonia nr. 2 în do major, op. 61
Luni, 26 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
Dirijor: Cristian Măcelaru
Solist: Răzvan Suma – violoncel
Olga Pudova – soprană
Sunnyboy Dladla – tenor
Șerban Vasile – bariton
Program:
J. Haydn: Concertul nr. 1 în do major pentru violoncel și orchestră, Hob.VIIb:1
C. Orff: Carmina Burana
Corul Academic Radio, dirijor: Ciprian Țuțu
Corul de Copii Radio, dirijor: Voicu Popescu
Marți, 27 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO MDR DIN LEIPZIG
Dirijor: Kristjan Järvi
Solist: Denis Kozhukhin
Program:
S. Reich: Variations for Winds, Strings and Keyboards
S. Rachmaninov: Concertul nr. 4 în sol minor pentru pian şi orchestră, op. 40
R. Schumann: Simfonia nr. 4 în re minor, op. 120
Miercuri, 28 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO MDR DIN LEIPZIG
Dirijor: Kristjan Järvi
Solist: Stefano Bollani – pian
Program:
R. Strauss: Patru interludii din opera Intermezzo
G. Gershwin: Rhapsody in Blue
P. Ceaikovski: Suită din Lacul lebedelor
Joi, 29 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ RADIO ORF DIN VIENA
Dirijor: Cornelius Meister
Solist: Gidon Kremer – vioară
Program:
G. Resch: Inseln
M. Weinberg: Concert pentru vioară și orchestră
J. Sibelius: Simfonia nr. 1 în mi minor, op. 39
Vineri, 30 septembrie 2016
ora 19:00
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
Dirijor: Leo Hussain
Solist : Alexandru Tomescu – vioară
Program:
B. Britten: 4 Sea Interludes from Peter Grimes
S. Barber: Concertul pentru vioară şi orchestră, op. 14
J. Brahms: Simfonia nr. 2 în re major, op. 73
Sâmbătă, 1 octombrie 2016
7:00 PM
BBC CONCERT ORCHESTRA
Dirijor: Barry Wordsworth
Solist: Charles Mutter – vioară
Ileana Ruhemann – flaut
Rob Jordan – cimpoi
Program:
H. Berlioz: Uvertura Carnavalul roman, op. 9
G. Barker: Concerto in One Act for Violin & Orchestra
A. Copland: Rodeo: Four Dance Episodes
B. Britten: Young Person’s Guide to the Orchestra
M. Arnold: Concertul nr. 1 pentru flaut
P. M. Davies: An Orkney Wedding With Sunrise