Festivalul George Enescu - Editia 2013

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Mariss Jansons nu e la prima lui Rapsodia română nr. 1, iata-l mult mai tanar, in 1994 (undeva in Germania langa Berlin la o gradina de vara):

https://www.youtube.com/watch?v=ikZLcG52xLQ" onclick="window.open(this.href);return false;

PS- faptul ca duminica i-a iesit mai degraba "Rapsodia olandeza" poate e si vina orchestrei (cea filmata in 1994 e mai ok)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

MARŢI 24 septembrie 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : JULIAN RACHLIN – vioară
Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

Image
Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

VIDEO adaugate vechiului link:
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;

FOTO pe acelasi link:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

Comentariu:

Habar nu am ce a facut Maxim Vengerov la Ateneu (nici nu s-a transmis ceva).

La Sala Palatului abia am reusit sa ajung la partea a doua.

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA dirijata de simpaticul si energicul SAKARI ORAMO, formata in mare parte din femei (probabil jumatate din orchestra) a interpretat simfonia numarul 1 de Sibelius ....nu bine ci foarte, foarte bine!

Au fost de zile mari, orchestra suedeza suna bine si alaltaieri seara in transmisia directa de pe Radio Cultural, insa banuiam, poate pusesera microfoanele mai ok, poate era un tip priceput la butoane insa aseara mi-am dat seama ca sunt pur si simplu foarte buni !

Am remarcat prim-violonistul, defapt erau 2, exceptionali, viorile sunau grozav (am stat la nici 10 metri).

Sibelius a fost interpretat (in opinia mea) perfect ! Impresionant cat de bine sunt coordonati intre ei, cat de bine intra si iese fiecare sectiune din orchestra !

Simpaticul dirijor a dat maximul posibil, ma uitam la fetzele celor din orchestra, il admirau si cateodata chiar zambeau multumiti atat de dirijor cat si de ei insisi la cum au sunat !

Fara indoiala si dupa "regimentul" de jandarmi din fatza Salii Palatului, la spectacol a asistat ambasadorul Suediei, ambasada lor fiind sponsor. Astfel, au fost deosebit de motivati sa se reprezinte la maxim nivel si au reusit perfect ! Un mare BRAVO lor, pacat ca la sfarsit au lipsit din sala acei indrazneti care tipa "-Bravooo" (unii cazuti lati de oboseala ultimelor spectacole) ! Eu sunt mai sfios cu tipaturile prin sali...
Oricum, aplauzele au fost generoase, abia gaseam timp sa-mi rup mainile aplaudand intre doua poze.

Niste draguti si niste finuti !

Sunetul lor este...evident....aparte ! :lol: Inafara de "diverse gashte de la diverse nationalitati mai putin civilizate" :wink: , marile orchestre din tarile occidentale au fiecare soundul si spiritul propriu care se manifesta constant. Cel al suedezilor (monarhisti :) ) este foarte frumos, eu unul mi-as "regla" sistemul haudiofil dupa soundul lor.

Ca parte usor negativa (desi e numai o simpla carcoteala de-a mea), baiatul de la toba mare nu a avut scula de lucru (toba performanta de cantat, asa cum am auzit la Wagner de la orchestra radio din Berlin). Kostas mi-as spus ca toba ar fi din dotarea autohtona, ceea ce explica de ce suna cam dogit si cam aiurea (desi omul dadea corect in membrana). Totusi la unele pasaje m-a saltat un pic cu scaunul, ceea ce este ok :D

Haios a fost si cel de la tuba, un instrument lucitor, impecabil, parea nou nout. Omul era mandru de tuba lui (parca era nou despachetata in seara aia) si a prestat excelent. Cei din orchestra zambeau la pasajele cand "tubistul" sufla solo ca si la unele pasaje cu "fluierase" din spate (nu-i vedeam bine deoarece eram prea aproape, deci prea jos fatza de scena). Probabil, dupa mimica fetzelor mi-am dat seama, acolo erau niste ucenici de-ai lor care au facut treaba buna sub ochii colegilor mai vechi si mai experimentati aflati in special la viori si violoncele. :) Apropos, prim-violoncelista aflata fix in fatza dirijorului era deosebit de energica, mai sa rupa arcusul !

In concluzie, am ascultat un Sibelius ca la carte, exceptional, superb si incantator.
Orchestra suedeza mi-a mers la suflet si le strig sfios in scris, un mare si din suflet, BRAVOOOOOO !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Bisul oferit de catre orchestra suedeza ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA a fost anuntat verbal (...in romaneste) de catre dirijorul SAKARI ORAMO, Sibelius - Vals trist, iata si "filmarea" integrala (si jalnica din pacate, atata poate "sapuniera"):

https://www.youtube.com/watch?v=Z0uGDT3Ueic" onclick="window.open(this.href);return false;

O mica remarca inafara subiectului (dar nu complet!) - o auditie in sala de concert, adica "pe viu" si fara amplificare, preferaril prin preajma orchestrei (nu la balcon in spate...) valoreaza mai mult decat doua mii de sesiuni de probe si comparatii de cabluri, rackuri, spikeuri, bibelouri, zorzonele, cuburi din lemn, etc ! Urechea trebuie si ea antrenata si mai ales EDUCATA. Daca nu ai ureche educata, daca nu sti cum suna ceva "pe viu", cum sa poti discerne intre un sunet si alt sunet al unui sistem audio ?!?! Cum sa sti cu care cablu/cabluri/zorzonele/etc suna sistemul audio mai aproape de adevar ?!?!
Chestia aia cu "memoria auditiva" o las in seama ingrijorarii trancotarilor, realitatea este simpla, trebuie sa sti cum se aude muzica reala, pe viu ca sa poti sti ce sunet e mai aproape de realitate si care nu....altfel este doar pe gusturi ! (care nu se discuta iar atunci cand se discuta iese cu paruiala intre prosti).

Si raman la parerea mea cea veche - daca un sistem audio e capabil sa redea aproape de natural si de real muzica clasica, orchestra simfonica, atunci e capabil de orice alt gen muzical.... ca doar nu putem "regla" sunetul pe muzica electronica din computere si sintetizatoare iar Jazz-ul cu "taraf" mic este prea...mic pentru o setare perfecta. Iar ala cu "taraf" mare e cam rar de auzit, mai ales de auzit pe viu si fara amplificare.....altfel, ce sa ai ca referinta ?! Amplificarea Behringer de nunta si botez ?! Cum sa judeci sunetul redat de niste scule audio daca habar nu ai cum este in realitate ?!

Si mai am de adaugat un lucru simplu - cine vrea cu adevarat sa asculte, gaseste o metoda. Evident, cei din Bucuresti. Din pacate cei care sunt in provincie trebuie sa faca un efort de timp si bani mult prea mare, nu e la indemana oricui si de fiecare data cand postez despre Festival ma gandesc mai mult la cei departe de capitala... Defapt ma gandesc si la artisti, un pic de publicitate gratis pe net nu le strica (mai ales celor care merita!) apoi e si Festivalul Enescu si mandria nationala pentru ca avem si noi ceva bun cu care sa ne cunoasca strainii (inafara de toate cele rele pe care le stim...)

Apropos, mi-a scris personal violonista Vide Frang sa ma roage sa-i scot clipul cu bisul ei la vioara (filmat integral) apreciind canalul meu youtube cu restul. L-am scos (defapt l-am trecut privat) daca m-a rugat si i-am spus ca ar fi fost in favoarea ei, pentru publicitate si recunoastere.
Altii, de exemplu directoarea de marketing de la Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, cei care au interpretat tetralogia lui Wagner mi-a scris sa ma roage sa pun titlul orchestrei integral ca sa-i gaseasca lumea mai repede pe youtube ! :D Evident, am corectat titlurile cu cel corect de jumatate de metru ! :D Observ, unii sunt multumiti ca-i filmeaza publicul si apar pe youtube, altii se basica pentru filmari. Lui Vilde Frang i-am mai scris sa nu-si vanda sufletul pe banii de la drepturile de autor si i-am zis ca daca mailul este defapt de la un impresar, ala e manager prost daca e deranjat de un clip video (filmat de rahat) prin care solista e popularizata gratis pe internet (ca doar nu scoteam DVD cu rahatul ala de filmare si ma duceam pe trotuar sa vand discuri pirate!).
Dupa cum observ, unii sunt destepti si inteleg, altii masoara la minut si taxeaza banul.
....Dar am avut si pe unii care mi-au scris ca filmarea si sunetul sunt proaste tehnic (la un clip video de acum 2 ani de la Festival).... ce sa mai zic! :roll: (mi-au scris o italianca si un american). Probabil ei isi inchipuie ca e chiar asa de usor sa filmezi intr-o sala unde e interzis si unde mereu se gaseste cate unul deranjat care te bate pe umar... Le-am sugerat sa ia ei o camera Sony Beta si sa filmeze in sala la Metropolitan dupa care sa le scriu ca nu au incadrat perfect si imaginea e miscata! :D
In opinia mea (poate gresesc) conteaza si clipurile astea chiar daca-s proaste tehnic, raman in urma si ca amintire iar altii care sunt departe macar isi fac o vaga idee, plus ajuta si artistii dar si Festivalul. In opinia mea Cultura trebuie ajutata, nu poate fi totul integral pe bani la metru si la kilogram ! (unii asa au impresia si din cauza asta s-a dus la vale muzica disco-pop in ultmii 10 ani, de prea multa lacomie si afacere)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Doamne, cum de or fi programat concertul lui Hilary Hahn la jumatatea saptamanii, la o ora cand multi inca sunt la munca?! :x Abia de vad si aud cateva franturi din ceea ce canta acum, la Atheneu, pe streaming online... uooofff!! :? Ea este oricum minunata... cred ca as putea s-o ascult si de pe difuzorul telefonului mobil (precum manelistii :mrgreen: ) si sa-mi para celeste sunetele viorii ei.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

brighty wrote:Doamne, cum de or fi programat concertul lui Hilary Hahn la jumatatea saptamanii, la o ora cand multi inca sunt la munca?! Abia de vad si aud cateva franturi din ceea ce canta acum, la Atheneu, pe streaming online... uooofff!! Ea este oricum minunata... cred ca as putea s-o ascult si de pe difuzorul telefonului mobil (precum manelistii ) si sa-mi para celeste sunetele viorii ei.
am vazut-o pe net de la birou in timp ce lucram.... Superb si iar superb, fericiti cei care au fost in sala! Este extraordinara! Defapt nu am putut urmari integral, mai mult partea a doua, Vaughan Williams care m-a impresionat foarte mult!
Intradevar, aiurea program, s-o pui pe Hilary Hahn la Ateneu la ora 17 miercuri !!!!! Lumea are de munca la ora aia !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

MIERCURI 25 septembrie 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MIHAIL PLETNEV
Solist : VADIM REPIN – vioară
Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

Am lasat totul balta la munca si am fugit la concert, nu se putea altfel. De aceea acum scriu din nou de la birou unde nu gasesc cablul sa vars ce am pozat/filmat din aparat, asa ca de data asta comentez cu o cafea in vena si de maine poate bag niste poze.

Comentariu:

In prima parte Vadim Repin si-a facut de cap cu vioara! Norocul meu ca printr-o intamplare am stat la cativa metri sa-l aud cum trebuie! Si asa mi-am mai usurat oful la inima ca nu am putut s-o ascult live pe Hilary Hahn!

Vadim Repin este urmasul direct al lui David Oistrakh si al lui Jascha Heifetz ! Aceeasi scoala rusa adevarata! A intepretat minunat ca si cand bea apa. In timpul interpretarii un contrabasist rus din spate si-a scapat arcusul pe jos cu un zgomot enorm (eu am crezut ca a cazut unul cu tot cu contrabas) insa Repin nici nu s-a clintit, a continuat perfect! Nu mai spun de telefonul mobil care suna insistent din sala sau vesnicul Behringer din dreapta care tragea pocnete in boxe!
In prima parte orchestra ruseasca a avut un rol in spatele lui Repin, nu prea s-a "vazut" si nu ma puteam pronunta decat asupra a doua violoniste rusoaice frumoase foc, in mijloc o prima-violonista si in dreapta o rusoaica blonda care din pacate nu a mai aparut in orchestra la partea a doua...

Vadim Repin a dat doua bisuri superbe, putintel am reusit sa prind cu camera...parca...nu stiu precis, ma cam furase muzica....
Ce sa mai comentez, a fost de zile mari ! Mega-violonist, nivel top !

In partea a doua scena s-a umplut de rusi si eu am stat in randul trei cu dirijorul in brate.

....Ca sa ma exprim corect, la partea a doua am facut baie intr-o piscina de sunet rusesc vrajit de o prima violonista superba care avea o privire albastra de lupoaica siberiana cand se concentra pe portativ privind pe sub gene, vrajind totul in jur cu vioara fermecata ! Ce finete, greu de zugravit in proza!

Glazunov....e rus iar muzica e....ruseasca si orchestra la fel ! Frumos si iar frumos, toate culorile!
Dirijorul e ciudatzel, parca e spectator la orchestra, nu prea se agita, parca mereu sta pe margine si spune, "Datzii inainte tovarasi, hai inainte!" :D Orchestra merge si singura ca unsa....evident, glumesc! A iesit treaba buna, de suflet!

Soundul orchestrei ruse este foarte, foarte muzical dar nu in stil italian...ci in stil rusesc. Ma uitam, arcusurile se miscau care incotro, fiecare in felul sau dar muzica iesea si ungea la suflet! La ailalti din vest, de exemplu la suedezii de ieri sau la nemti ma uitam cum arcusurile se miscau toate identic. La rusi nu este asa, fiecare arcus e de capul lui dar iese Muzica si sufletul joaca multicolor !.... Totusi, frumoase sunt rusoaicele astea!!!

Urmeaza si maine seara. Deocamdata nu pot pune orchestra Rusiei pe podium desi sunt foarte buni. Poate ca-mi lipseste Valery Gergiev cu ceva de Ceaikovski sa plec in patru labe de acolo..... Poate inca nu am vazut Poarta Mare a Kievului !.... Nu stiu, poate m-am lasat prea tare vrajit de rusoaica cu privirea albastra ca o vraja din taigaua siberiana ?!.... Poate sunt obosit si ce-i mult strica ?!.....

Ok, sa lasam forumul, la munca tovarasi !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by comanr »

am vazut filmarea cu THE ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA pe youtube postat de momolo.
nemaipomenita uniunea dintre dirijor si orchestra, dirijorul parea din elastic.

bravo pentru tot sharing ul mai ales pentru efortul de a tine camera fixata! devine greu dupa 1 minut desi nu pare.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Auoleeuuu!! Vrem sa vedem rusoaicele! :D Tu inadins te faci ca nu gasesti cablul ala, ca sa ne pui pe jar... :P :mrgreen:

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Hilary Hahn nu trebuia ratata! Cei care ar fi vrut sa o vada, puteau sa aplice acele leacuri femeiesti..adica, nu ma scol ca ma doare capu, nu trec la birou, ca sunt gripat, ma dor crunt maselele, a luat foc metroul, samd.. :? ..In Vest sunt oameni, care ptr asemenea concerte dau si sute de euro pe un bilet si asteapta un an intreg sa si vada preferatii :) ..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Gabriel_Wo wrote:In Vest sunt oameni, care ptr asemenea concerte dau si sute de euro pe un bilet si asteapta un an intreg sa si vada preferatii :) ..
Cine are conturi grase, isi permite acolo sa dea sute de euro sau dolari, cum spui tu. Dar aceia sunt putini si la ei. In general, lumea e destul de reticenta cu cheltuitul banilor pe divertisment si distractii, chiar si in Vest. Am rude plecate in Toronto si stiu despre ce vorbesc; aici, in Bucuresti, e adevarat huzur (si nu ma refer numai la concerte simfonice) pe langa ce-i acolo, unde lumea e mult mai chibzuita cu banul muncit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Hilary Hahn nu trebuia ratata! Cei care ar fi vrut sa o vada, puteau sa aplice acele leacuri femeiesti..adica, nu ma scol ca ma doare capu, nu trec la birou, ca sunt gripat, ma dor crunt maselele, a luat foc metroul, samd.. ..In Vest sunt oameni, care ptr asemenea concerte dau si sute de euro pe un bilet si asteapta un an intreg sa si vada preferatii
tu muncesti in mediul privat (adica nu bugetar, nu "la stat") ? Ai avut vreodata "dead-line" la un proiect ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

poze de aseara ( https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false; ) :

Image
Image
Image
Image

si VIDEO adaugate aici:
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

JOI 26 septembrie 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Dirijorul Corului : IOSIF ION PRUNNER
Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
Gustav Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
Solişti : ANITA HARTIG – soprană
BERNARDA FINK – mezzo-soprană

Image
Image
Image
Image
Image

VIDEO adaugate aici:
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;

FOTO:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Pe Hilary Hann am ascultat-o la radio si m-a incantat. Ce sunet patrunzator, ce maturitate in interpretarea lucrarii, ce bis superb. Imi pare rau ca nu am putut fi in sala.
Filarmonica din Stokholm am ascultat-o in sala cu Sibelius. De la mama lui, cu dirijor finlandez si orchestra suedeza, superb.
La Berezovsky am fost in sala , deasemenea. Mi-a placut foate mult. Egal cu sine, deoarece stiu acest concert , tot interpretat de el, din inregistrari. Doua bisuri superbe cu Debussy dovedind o intelegere profunda a partiturii.
Urmeaza - pentru cine are timp - Viktoria Mulova cu concertele pentru vioara de Bach, la Ateneu, astazi seara, de la 22-30.
Maine , de la ora 5 Muray Perahia, recital de pian la Ateneu. Merita vazut!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply