Festivalul George Enescu - Editia 2013

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

SÂMBATĂ 21 septembrie 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : EMANUEL AX – pian
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
R. Strauss – O viaţă de erou op. 40

Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

SÂMBATĂ 21 septembrie 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Ateneul Român
Dirijor : Sir NEVILLE MARRINER
Solist : BORIS BROVTSYN – vioară
Program :
F. Mendelssohn-Bartholdy – Uvertura "Ruy Blas"
F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
F. Mendelssohn-Bartholdy – Visul unei nopţi de vară (integral)
Soliste : IRINA IORDĂCHESCU – soprană
MARIA JINGA – mezzo-soprană
Cu participarea CORULUI FILARMONICII "G. ENESCU"
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER

Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

VIDEO aici (ceva s-a intamplat si a iesit un nou canal youtube...):
https://www.youtube.com/channel/UCSfF98 ... TdTGch2KzA" onclick="window.open(this.href);return false;

FOTO adaugate:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Comentariu:

In prima parte, Beethoven, Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră, interpretarea olandezilor dirijati de celebrul Mariss Jansons a fost impecabila din punctul meu de vedere! Asa cum e necesar la aceasta piesa muzicala, orchestra din Amsterdam a fost redusa (insa dupa pauza a umplut scena). S-au coordonat excelent cu pianistul care a condus orchestra prin intermediul lui Jansons si care era incantat vizibil de colaborare.
Pianistul Emanuel Ax a fost ok dar pe mine nu m-a dat pe spate. Partea buna - multa forta in lovirea clapelor, necesar in genul asta de sala insa destul de rece, nu mi-a transmis prea mult sentiment dealtfel iesind un Beethoven corect si asa cum trebuie. Personal am remarcat in special orchestra excelenta din toate punctele de vedere.

La partea a doua olandezii au ocupat intreaga scena, foarte numerosi. Totusi spre mirarea mea intensitatea sonora a orchestrei uriase nu a fost pe masura altora chiar mai mici ! (desi am stat in buricul salii la nici zece metri, loc perfect). Observandu-i inca de la prima parte mi s-au parut obositi, inclusiv dirijorul pe care-l stiam bine si-l remarcasem de la editiile trecute; intre timp a albit mult, mai slab si mai imbatranit....
Au interpretat Strauss foarte bine insa la inceput parca nu se incalzisera lampile. Spre a doua parte a piesei lui Richard Strauss au inceput sa se acordeze la unison si au transmis sentiment, unele pasaje fiind deosebite spre impresionarea salii arhi-arhi-pline care a aplaudat cu maxim entuziasm la sfarsit !
A fost un spectacol reusit insa in urma caruia nu as pune orchestra olandeza pe podiumul personal de pana acum la festival. Evident, soundul lor este aparte, toate marile orchestre au felul lor de a suna. In opinia mea ei se preteaza foarte bine pe Strauss (ambii), piese cantabile vieneze, muzica optimista si festiva. Sunetul lor l-am perceput mai mult pe medie-inalta (pe la inceptul partii a doua au cam zbierat un pic), basul ceva mai putin consistent, viteza cam pe la mijloc, nici mult si nici putin, echilibrata iar nuantele tot medii, nu pot spune ca au performat special la pasajele pianissime dar nici nu au demolat sala la pasajele forte. Nu pot remarca o sectiune anume din orchestra, pare destul de uniforma. Imi place stilul lui Jansons si il consider potrivit pentru genul Strauss tata si fiu, dealtfel a si dirijat de anul nou la Viena de curand..... dar intr-un final nu m-a dat pe spate....

La Ateneu - mega-faimosii englezi SAINT MARTIN IN THE FIELDS condusi de si mai faimosul Sir NEVILLE MARRINER mi-au creeat...aceeasi impresie ca acum mai multi ani tot la Ateneu. In opinia mea sunt niste roboti perfecti.... probabil in curand vor inventa japonezii o orchestra electronica care-i va egala sambata noapte! Sunetul lor mi s-a parut mic si nu mi-au transmis nici o emotie desi intepretarea a fost perfecta din punct de vedere tehnic si ar fi iesit o inregistrare perfecta! Asa cum am spus, sunt niste masini de cantat si am observat ca nici nu-l bagau in seama pe Sir Marriner, nu-i aruncau nici o privire. Ei canta si fara dirijor, canta si legati cu capul in jos, la orice ora din zi si din noapte, oricat si oricand! Sunt un brand care vinde biletele in nestire, sala fiind plina peste 100%, cutie de sardele...fapt pentru care si acustica Ateneului a fost proasta....

Corul fetelor noastre a fost....bun spre bunicel! Solista chiar OK, bravo lor!

In suma spectacolul a fost bun, sala entuziasta (dar nu s-a sculat prea tare in picioare la aplauze) si presarata cu ghertoi care nimerisera din greseala pe acolo, am avut in spate un "el si o ea" care in timpul concertului se straduiau de zor sa dezambaleze ceva din celofan, zgomotul fiind incredibil!!! Daca nu dezambalau, atunci cauta ea in poseta programul si-l rasfoia cu altfel de zgomot, cert este ca prin jurul meu erau niste persoane care venisera la asemenea spectacol precum la patinaj artistic (am auzit din nou "ce frumooossss!" insa de la altii, nu "el si ea" care doar dezambalau de zor.....! Unii simt nevoia sa comenteze cu voce incantarea la auzul tarafului de pe scena iar Ateneul este mult mai "nevricos" decat marea pestera de la Palat! :D )

As putea spune, daca lipseam de la "Sfantul Martin pe campuri" nici ca pierdeam cine stie ce! Am auzit tot acolo la Ateneu intepretari Mendelssohn-Bartholdy care m-au lasat cu ochii in lacrimi si m-au facut fan al acestui compozitor dar nu este cazul robotilor englezi de noaptea trecuta (si care in scurt timp vor fi inlocuiti de japonezi cu o versiune Sony cu opt procesoare dual core cu dirijor Samsung in colaborare cu prietenii koreeni pe motiv ca oricum, orchestra nu tine cont de dirijor, acesta avand un rol decorativ ! ...vai ce rau sunt !!! :lol: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Am ascultat la radio concertul interpretat de Emanuel Ax si... fireste in minte imi suna in paralel versiunea cu Radu Lupu dar si cea cu Rubinstein. Cata poezie si semnificatii gasesti in cele doua versiuni. "Nea Topor" a prestat neutru, exemplificativ, fara prea multe detalii ca se zapaceste elevul - ca l concertele scoala.

Despre Nea Martin de la campie condusa de boieru Nelu Marinelu care canta si sub apa pot sa spun ca se compara cu actuala generatie de Jaguar - perfecta dar fara feeling, orchestra a gasit secretul fericirii, canti ca si cum ai bea apa, ca la matriterie, ies sunetele la fel precum piesele pe banda, la fel si fara gresala. Manchester United aduce mai multa emotie si bucurie desi e tot o formula de succes.
Sa dam cezarului ce e al cezarului, sunt cea mai buna orchestra ca tehnica, nu numai ca au cantat de multe ori fara dirijor - ca punct de atractie, dar au cantat si cu partituri la prima citire , perfect, fara falsuri, fara defazaje, scot la liman orice spectacol oricat de greu, cu cor , solisti, sunt un fel de unitate Waffen SS dotata cu tancuri Tiger, menita sa stabilizeze fronturi, fara mofturi si vedetisme. :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

DUMINICĂ 22 septembrie 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : LISA BATIASHVILI – vioară
Program :
G. Enescu – Rapsodia română nr. 1 în La Major op. 11
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
S. Prokofiev – Suita "Romeo & Julieta" : Montecchi şi Capuleti ; Julieta, fata ; Măşti; Romeo la mormântul Julietei (selecţie realizată de Mariss Jansons)
I. Stravinsky – Suita “Pasărea de foc” : Introducere – Pasărea de foc şi dansul ei (variaţiuni pe tema Păsării de Foc); Dansul Prinţesei; Dansul infernal al Regelui Kashchei; Cântec de leagăn; Final.

Image
Image
Image
Image

FOTO adaugate la acelasi link:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

VIDEO adaugate la vechiul link (linkul nou de mai inainte ramane valabil doar cu acele video):
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Comentariu:

Duminica dimineata la ora 11.00.... Am crezut ca vom gasi sala jumatate goala. Dar am gasit-o plina ochi ! Toti care fusesera in seara precedenta erau prezenti ! Multi fusesera si la Ateneu pana in miez de noapte (ca si mine, insa oboseala si-a spus cuvantul)...

Prima parte, Rapsodia română nr. 1 de Enescu (pe care si-au ales-o ei fara sa fie obligati) au interpretat-o....in stilul lor. Mai degraba am ascultat "Rapsodia olandeza" ca sa nu mai spun ca au dat si niste gherle (adica s-au incurcat) iar la urma parca erau fanfara din parc (totusi o fanfara de lux, orchestra suna bine!). Probabil nu oricine poate intelege partiturile titanului George Enescu (desi englezii au dovedit ca pot, probabil o chestiune de munca !).

A urmat imediat violonista georgiana care este o finuta si destul de talentata. Repertoriul a fost mai degraba pentru Ateneu, nu stiu ce au auzit cele doua treimi din sala, din spate ?!... Orchestra olandeza micsoarata nu a avut un rol greu si si-a facut treaba, accentul in cele 3 piese (din care un bis) fiind pus pe solo de vioara, majoritatea pasajelor fiind pianissimo, doar cei din fatza au perceput corect, multi s-au plictisit asteptand pauza. Bisul a fost cu o piesa dintr-un compozitor georgian care avea o aniversare de 100 de ani (asa a spus violonista in engleza). Se simtea perfect stilul georgian-gruzin, fata fiind talentata si promite (dar norvegianca la vioara ii da clasa!).

Dupa pauza a urmat partea consistenta. Prokofiev, Suita "Romeo & Julieta" a fost interpretat extraordinar, foarte impresionant si de aceea am spus.... "si-au spalat pacatele"! :) La cateva pasaje au fost exceptionali, superbi !

Apoi Stravinsky, Suita “Pasărea de foc” a fost intepretata corect si impresionant insa nu a avut...caracterul rus necesar. Langa mine statea un rus (care stia bine engleza) si la sfasit am cazut de acord ca a fost grozav dar versiunea ascultata a fost ...una olandeza si nu ruseasca ! (ca si in cazul rapsodiei noastre) :D

Per total, orchestra regala din Amsterdam s-a dovedit la inaltime desi am de punctat cateva lucruri despre ei (evident, opinie personala):
- sunetul lor nu este atat de mare pe masura marimii fizice (la unele piese umpleau scena)
- soundul este specific si original, nici o noutate, toate orchestrele mari au soundul propriu; al lor este cumva mai pe medie-inalta si destul de mediu, viteza nu e mare, nici mica, trecerile intre pasaje joase si inalte fiind facute moderat, nici lent si nici prea rapid, etc. I-as numi "orchestra Philips" :D
- au cea mai mare "coloratie" dintre toate orchestrele audiate (in aceleasi conditii de mine) anul acesta, de aceea glumeam, orice ar canta.... intr-un final ajung sa sune a Strauss de anul nou ! :lol:
- nu i-as pune pe podium....Desi ii consider foarte buni iar pe Mariss Jansons il simpatizez, mai ales ca-l stiu tot de la festival, editiile de anii trecuti.
- mi s-au parut foarte obositi cu totii, Jansons arata ca o fantoma, fatza de anii trecuti e mult mai albit, imbatranit si slabit ! Poate au avut un program prea strans....defapt asa si este, totusi e prea concentrat programul de anul asta, prea mult in prea putin timp !

..De aceea nu am putut ajunge la ultima parte din Wagner, "Amurgul zeilor"....de 5 ore ! Eroi au fost cei care au ascultat integral in sala!

Apropos, Kostas a avut dreptate - la Radio Cultural sunetul este cu totul altul decat cel de la TVR si chiar este foarte bun! Atat ca acest post are un emitator foarte slab si se prinde cu paraiala si fashaiala prin Bucuresti. Pe net transmisia a fost proasta si sunetul dubios. Nu am vazut decat foarte partial. Orchestra berlineza este exceptionala...si intra pe podium :D ! (2 spectacole le-am auzit pe viu)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Am fost in sala la concertul orchestrei olandeze. Rapsodia Romana a fost out of order. Este o partitura foarte grea , cu melodii intercalate sau uneori paralele, cu ritm care se schimba prin surprindere, fiecare instrument are altceva de interepretat spre a se reuni in tutti, accentele sunt specifice muzicii populare romanesti un de ritmul nu este egal - el se simte , este in interiorul fiecarui artist popular - si trebuie studiat in profunzime ca sa iasa. Nu merge cu Yolariihuhuuu! si cu 1-2-3-4. In partitura se intercaleaza teme bazate pe cantece din Moldova cu cantece oltenesti,cantece din Banat si Transilvania, tema principala insasi este trecuta prin stilul moldovenesc - la inceputul lucrarii apoi prin cel Transilvanean si apoi oltenesc. Totul cu un acompaniament foarte complicat, dar armonic si unitar, Enescu dorind sa condenseze toata bogatia folclorica intr-o singura rapsodie - de unde si numele. Nu este o partitura care sa o inveti de pe o zi pe alta si sa o canti si gata, ea trebuie introdusa intr-un repertoriu permanent, cantata, repetata si slefuita. Creatia lui Enescu este inselatoare pentru un muzician neavizat, are melodicitate dar e extrem de complicata la nivelul armoniilor, al scriituri - este foarte profunda prin mesajul transmis, nu e declamativa si operetistica.
Cele mai bune interpretari ale Rapsodiei Romane sunt cu insusi Enescu la pupitru, sau cele dirijate de Celibidahe, cea care imi si sunau in ureche in paralel cu varianta orchestrei olandeze. Restul spectacolului a fost bun dar nu sclipitor.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Emisia de la Radio Cultural este slaba si influentata de vreme, daca sunt nori se aude mai bine, daca e senin - mai prost, daca ploua mocaneste se aude bine, daca ploua puternic se aude rau. Iarna se aude mai bine ca vara. Mai depinde si de unde este antena si daca ai aparat din acelea vechi, cu scara, care prind un post sanatos - prinzi mai bine, daca ai un plastic digital prinzi mai prost, cu interferente.
Dar.. e aannaaalooogic, se mai pun benzi din studio si nu mp3, transmisii in direct, mixaje cu bun simt si comentarii utile si decente. Eu ascult Romania Cultural si R. Muzical cu mare placere !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Kostas wrote:Emisia de la Radio Cultural este slaba si influentata de vreme, daca sunt nori se aude mai bine, daca e senin - mai prost, daca ploua mocaneste se aude bine, daca ploua puternic se aude rau. Iarna se aude mai bine ca vara. Mai depinde si de unde este antena si daca ai aparat din acelea vechi, cu scara, care prind un post sanatos - prinzi mai bine, daca ai un plastic digital prinzi mai prost, cu interferente.
Dar.. e aannaaalooogic, se mai pun benzi din studio si nu mp3, transmisii in direct, mixaje cu bun simt si comentarii utile si decente. Eu ascult Romania Cultural si R. Muzical cu mare placere !
La mine se prinde foarte bine, arareori ascult cu "purici"!... Prefer, de regula, sa ascult Romania Muzical pe 104.8 Mhz in Bucuresti, dar si celelalte frecvente disponibile sunt destul de ok.

Am o intrebare pt. voi, sper sa capat si un raspuns, cu multumiri anticipate: cum vi s-a parut violonista Lisa Batiashvili, cea atat de mediatizata in promo-urile Festivalului? Este cu adevarat un talent, ori mai degraba un produs al marketingului modern muzical?

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Nu pot sa ma pronunt. Am ascultat-o o singura data, intr-o sala care este moartea viorii si a pasiunii - Sala Palatului. Cu cat mai multi violonisti buni, cu atat mai bine.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Eu m-am pronuntat mai sus desi Kostas are dreptate, in sala aia si dupa una bucata parte spectacol, e greu de pus o "pecete".
Insa, datorita faptului ca am ascultat mai multi acolo la aceasta editie de Festival Enescu (si mereu am stat in sala pe loc bun acustic), as putea face o comparatie si (asa cum am spus mai sus), norvegianca Vilde Frang mi se pare mai buna si cu viitor serios in fatza ( http://www.vildefrang.com/concerts" onclick="window.open(this.href);return false; -apropos, pe site-ul ei observ poze de cand era copila, cam aiurea, ar trebui updatat).

Georgianca Lisa Batiashvili mi se pare scolita perfect, are nerv si sange rece, are si un pic de caracter gruzin in stil dar la comparatie, am simtit acea sclipire a talentului iesit din comun mai mult la norvegianca decat la gruzina pe care am perceput-o mai mult tehnic ok si nimic mai mult. Pe lume sunt foarte multi muzicieni-interpreti excelenti tehnic dar nu e de ajuns, talentele speciale au un ceva greu de definit care se simte, mai ales cand ii asculti life.
La ce am auzit pana acum si in opinia mea, gruzina Lisa Batiashvili mi se pare ok dar nu top, undeva usor peste medie dar fara "promisiuni" evidente pe cand norvegianca promite mult si subtil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

ieri nu s-a transmis nimic de la Evgeny Kissin de la Ateneu, spectacolul de la ora 17. Deocamdata nu am nici o relatare de la cunoscuti. Pun pariu ca Ateneul a fost cutie cu sardele.

Insa s-a transmis pe net si Radio Cultural (excelent sunetul si in general ceea ce fac cei de la acest post de radio!) concertul de la Sala Palatului:
LUNI 23 septembrie 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : STEPHEN HOUGH – pian
Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments"

Nu am putut merge dar am ascultat si vazut pe sarite, imagine pe net si sunet de la Radio Cultural (din pacate se prinde cu zgomot, puterea lor de emisie este scazuta pentru un oras dens precum Bucurestiul).
Suedezii mi s-au parut foarte buni, oricum orchestra suna grozav la ceea ce se auzea din transmisie. Pianistul britanic mi-a placut desi la pauza, la Radio Cultural invitatii din studio au criticat proasta coordonare intre acest pianist si orchestra suedeza. Sincer, nu mi s-a parut dar nici nu am putut asculta integral si linistit. Transmisia de ieri a fost buna chiar si pe net, sunetul fiind mai acceptabil insa exista un decalaj de timp foarte mare intre radio si internet, ultimul fiind in urma cu aproximativ 5 secunde, probabil chestie de buffere digitale.
Sala Palatului parea plina in prima parte insa dupa pauza s-a golit drastic, filmarea dirijorului din fatza arata o groaza de scaune goale la ultima parte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Mi-am adus aminte - aseara in pauza de la concertul din Sala Palatului la Radio Cultural un invitat in studio (voce cunoscuta dar nu am auzit cine este) spunea ceva de genul asta - "Românii sunt obisnuiti sa manance numai fasole, cartofi si lucruri proaste, ieftine, dar o data la 2 ani sunt invitati la o masa copioasa la Maxim's unde sunt serviti cu cea mai aleasa mancare din lume.... in farfurii si cani ciobite, cu fatza de masa rupta si tacamuri ruginite" - era vorba de super-Festivalul nostru si acustica Salii Palatului !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

momolo wrote:Mi-am adus aminte - aseara in pauza de la concertul din Sala Palatului la Radio Cultural un invitat in studio (voce cunoscuta dar nu am auzit cine este) spunea ceva de genul asta - "Românii sunt obisnuiti sa manance numai fasole, cartofi si lucruri proaste, ieftine, dar o data la 2 ani sunt invitati la o masa copioasa la Maxim's unde sunt serviti cu cea mai aleasa mancare din lume.... in farfurii si cani ciobite, cu fatza de masa rupta si tacamuri ruginite" - era vorba de super-Festivalul nostru si acustica Salii Palatului !
Am auzit si eu! :D Cred ca era vorba despre compozitorul si criticul muzical Doru Popovici.

Post Reply