Bucharest Music Film Festival
Posted: 20 Jun 2013, 07:23
Ca un preambul la Festivalul Enescu , va avea loc in piata de langa Ateneu "Bucharest Music FIlm Festival".
Festivalul cuprinde concerte susţinute de: Orchestra Natională Radio, Orchestra Simfonică Bucureşti, Filarmonica din Craiova, Orchestra Spirit of Viena (venită chiar din Capitala Austriei), Camerata Regală, Orchestra Silvestri, Ensemble Raro & Friends, Grupul Vocal ACAPELLA.
Dirijorii care conduc aceste renumite ansambluri musicale sunt: Tiberiu Soare, Benoit Fromanger, Jin Wang, Sebastian Gurtler, Costin Grigore.
Printre soliştii care vor prezenta recitaluri îi amintim pe: Horia Mihail, Gabriel Croitoru, Alexander Balanescu, Andrei Kivu, Matei Ioachimescu, Boris Lipov, George Tudorache.
Intrarea este libera si sper sa ne intalnim cu aceasta ocazie.
Iata si programul:
VINERI, 21 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Orchestra Sinfonia Bucureşti
Dirijor Florin Totan
Solişti: Irina Baiant (soprană), Cătălin Opriţoiu (flaut)
21:00 FILM: Sergiu Celibidache – Anton Bruckner, Simfonia a V-a
SÂMBĂTĂ, 22 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Orchestra Naţională Radio
Dirijor Tiberiu Soare
Solişti: Ana Maria Donose (soprană), Maria Jinga (mezzosoprană),
Liviu Indricău (tenor), Daniel Pop (bariton)
21:00 FILM: Don Pasquale de G. Donizetti
DUMINICĂ, 23 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Orchestra Simfonică Bucureşti
Dirijor Benoit Fromanger
Solist: George Tudorache (vioară)
21:00 FILM: Saint Petersburg Night
LUNI, 24 IUNIE
19:00 – 19:30 Recital Silviu Dumitrache (pian)
19:30 – 20:00 Recital Grupul Vocal Acapella
20:00 – 21:00 Accordvibes
21:00 FILM: Spărgătorul de nuci de P.I. Ceaikovski
MARŢI, 25 IUNIE
19:30 – 21:00 Ensemble RARO & Friends
21:00 FILM: Daniel Barenboim – Concert aniversar
MIERCURI, 26 IUNIE
19:00 – 20:00 SonoMania
20:00 – 21:00 Recital Horia Mihail (pian) şi Gabriel Croitoru (vioară)
21:00 FILM: Ballet Favorites
JOI, 27 IUNIE
19:30 – 21:00 Silvestri Orchestra
Dirijor Tiberiu Soare
Solist: Andrei Kivu (violoncel)
21:00 FILM: Joshua Bell – Ceaikovski, Sibelius, Beethoven
VINERI, 28 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Camerata Regală
Dirijor Jin Wang
Solişti: Matei Ioachimescu (flaut), Boris Lipov (flaut)
21:00 FILM: Turandot de G. Puccini
SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Filarmonica Oltenia
Dirijor Costin Grigore
Solist: Alexander Balanescu (vioară)
21:00 FILM: Rigoletto de G. Verdi
DUMINICĂ, 30 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Spirit of Viena Orchestra
Dirijor Willy Büchler
Solişti: Judith Halasz (soprană), Marco di Sapia (bariton)
21:00 FILM: Flautul fermecat de W.A. Mozart
Festivalul cuprinde concerte susţinute de: Orchestra Natională Radio, Orchestra Simfonică Bucureşti, Filarmonica din Craiova, Orchestra Spirit of Viena (venită chiar din Capitala Austriei), Camerata Regală, Orchestra Silvestri, Ensemble Raro & Friends, Grupul Vocal ACAPELLA.
Dirijorii care conduc aceste renumite ansambluri musicale sunt: Tiberiu Soare, Benoit Fromanger, Jin Wang, Sebastian Gurtler, Costin Grigore.
Printre soliştii care vor prezenta recitaluri îi amintim pe: Horia Mihail, Gabriel Croitoru, Alexander Balanescu, Andrei Kivu, Matei Ioachimescu, Boris Lipov, George Tudorache.
Intrarea este libera si sper sa ne intalnim cu aceasta ocazie.
Iata si programul:
VINERI, 21 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Orchestra Sinfonia Bucureşti
Dirijor Florin Totan
Solişti: Irina Baiant (soprană), Cătălin Opriţoiu (flaut)
21:00 FILM: Sergiu Celibidache – Anton Bruckner, Simfonia a V-a
SÂMBĂTĂ, 22 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Orchestra Naţională Radio
Dirijor Tiberiu Soare
Solişti: Ana Maria Donose (soprană), Maria Jinga (mezzosoprană),
Liviu Indricău (tenor), Daniel Pop (bariton)
21:00 FILM: Don Pasquale de G. Donizetti
DUMINICĂ, 23 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Orchestra Simfonică Bucureşti
Dirijor Benoit Fromanger
Solist: George Tudorache (vioară)
21:00 FILM: Saint Petersburg Night
LUNI, 24 IUNIE
19:00 – 19:30 Recital Silviu Dumitrache (pian)
19:30 – 20:00 Recital Grupul Vocal Acapella
20:00 – 21:00 Accordvibes
21:00 FILM: Spărgătorul de nuci de P.I. Ceaikovski
MARŢI, 25 IUNIE
19:30 – 21:00 Ensemble RARO & Friends
21:00 FILM: Daniel Barenboim – Concert aniversar
MIERCURI, 26 IUNIE
19:00 – 20:00 SonoMania
20:00 – 21:00 Recital Horia Mihail (pian) şi Gabriel Croitoru (vioară)
21:00 FILM: Ballet Favorites
JOI, 27 IUNIE
19:30 – 21:00 Silvestri Orchestra
Dirijor Tiberiu Soare
Solist: Andrei Kivu (violoncel)
21:00 FILM: Joshua Bell – Ceaikovski, Sibelius, Beethoven
VINERI, 28 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Camerata Regală
Dirijor Jin Wang
Solişti: Matei Ioachimescu (flaut), Boris Lipov (flaut)
21:00 FILM: Turandot de G. Puccini
SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Filarmonica Oltenia
Dirijor Costin Grigore
Solist: Alexander Balanescu (vioară)
21:00 FILM: Rigoletto de G. Verdi
DUMINICĂ, 30 IUNIE
18:30 – 19:30 Ora de Dans
19:30 – 21:00 Spirit of Viena Orchestra
Dirijor Willy Büchler
Solişti: Judith Halasz (soprană), Marco di Sapia (bariton)
21:00 FILM: Flautul fermecat de W.A. Mozart