MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Misha Katz mi se pare cel mai potrivit pentru Ceaikovski. Defapt cele mai bune interpretari le-am auzit sub bagheta lui, culmea, chiar cu Filarmonica "George Enescu"! Imi aduc aminte de un spectacol, tot la Ateneu, ceva care nu-mi mai iese din cap! Un moment fabulos! Evident, Ceaikovski. Ai nostrii pareau si ei uimiti la sfarsit de ce le-a iesit!
Asa ca partea a doua mi se pare si mie cea mai promitatoare.
Cat il priveste pe Dan Grigore, nu vreau sa fiu rau, dar mie nu-mi place chiar deloc... Si chiar am incercat sa-mi placa cu toata bunavointa. ...Dar nu am reusit niciodata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Misha Katz mi se pare cel mai potrivit pentru Ceaikovski. Defapt cele mai bune interpretari le-am auzit sub bagheta lui, culmea, chiar cu Filarmonica "George Enescu"! Imi aduc aminte de un spectacol, tot la Ateneu, ceva care nu-mi mai iese din cap! Un moment fabulos! Evident, Ceaikovski. Ai nostrii pareau si ei uimiti la sfarsit de ce le-a iesit!
Asa ca partea a doua mi se pare si mie cea mai promitatoare.
Cat il priveste pe Dan Grigore, nu vreau sa fiu rau, dar mie nu-mi place chiar deloc... Si chiar am incercat sa-mi placa cu toata bunavointa. ...Dar nu am reusit niciodata.
Nici eu nu am o pasiune pentru Dan Grigore (dimpotriva chiar) insa nu sunt prea mare amator de suite de balet, iar "Spargatorul de nuci" chiar nu-mi este pe plac. Daca ar fi sa aleg ceva balet ar fi Respighi cu "Balkis, regina din Saba"... Este insa mult prea exotic pentru repertoriul romanesc! :(
Eu nici pe Katz nu-l am la inima insa sunt dispus sa fac compromisuri... Nu am mai fost la un concert de cel putin 2 luni! :roll:

P.S. Rach-ul 2 este concertul meu preferat pentru pian! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Rach-ul 2 este concertul meu preferat pentru pian!
Desigur, idem, mai ales cu Byron Janis la pian in anii 1960! ... Daca m-as putea intoarce in timp! Dar noroc cu inregistrarile!
( https://en.wikipedia.org/wiki/Byron_Janis" onclick="window.open(this.href);return false; )

Am o rugaminte (sa nu te superi pe mine!) - avand in vedere pe ce fel de forum suntem, sa nu mai folosesti "Rach" sau alte prescurtari de moda din asta licuriceasca, mai ales cand e vorba de nume mari de compozitori pentru care ar trebui sa avem minimul de respect de a le scrie mereu numele intreg. Eu am vazut foarte raspandita moda asta a prescurtarii preluata din tara unde pe autostrada scrie mare "EAT" (adica pe romaneste, haleala) sa inteleaga orice minte simpla unde ar putea opri sa umfle matzul (rapid). Am vazut in toate domeniile hobbistice chestia asta (licuriceasca). Hai sa-i lasam pe ei sa fie tarani (redneck) la ei acasa si mai ales cand discutam de cultura, sa nu le preluam scobitul in nara! Pur si simplu nu simt (cel putin eu, Vadim) nimic romanesc in obiceiul asta! (cu prescurtarea)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:
johndoe21ro wrote:Rach-ul 2 este concertul meu preferat pentru pian!
Desigur, idem, mai ales cu Byron Janis la pian in anii 1960! ... Daca m-as putea intoarce in timp! Dar noroc cu inregistrarile!
( https://en.wikipedia.org/wiki/Byron_Janis" onclick="window.open(this.href);return false; )

Am o rugaminte (sa nu te superi pe mine!) - avand in vedere pe ce fel de forum suntem, sa nu mai folosesti "Rach" sau alte prescurtari de moda din asta licuriceasca, mai ales cand e vorba de nume mari de compozitori pentru care ar trebui sa avem minimul de respect de a le scrie mereu numele intreg. Eu am vazut foarte raspandita moda asta a prescurtarii preluata din tara unde pe autostrada scrie mare "EAT" (adica pe romaneste, haleala) sa inteleaga orice minte simpla unde ar putea opri sa umfle matzul (rapid). Am vazut in toate domeniile hobbistice chestia asta (licuriceasca). Hai sa-i lasam pe ei sa fie tarani (redneck) la ei acasa si mai ales cand discutam de cultura, sa nu le preluam scobitul in nara! Pur si simplu nu simt (cel putin eu, Vadim) nimic romanesc in obiceiul asta! (cu prescurtarea)
Sunt intru totul de acord! Din pacate mai activez pe forumuri straine si m-am pricopsit cu obiceiuri proaste. Mai ales englezii si americanii au un talent innascut in a poci numele rusesti (mai cu seama) si obisnuiesc sa recurga la astfel de tertipuri pentru a nu-si trada lipsurile educationale (mai degraba lenea de a retine/invata nume). Mea culpa!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Deci All we can eat - pe 27 martie la Ateneu (daca Vaticanul e luat de americani devine cazino iar Papa devine crupier! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Kostas wrote:Deci All we can eat - pe 27 martie la Ateneu (daca Vaticanul e luat de americani devine cazino iar Papa devine crupier!
pe 27 martie e recital de chitara Mihai Cojocaru in sala mica.
E cumva ceva interesant si nu mi-am dat seama?!?!
https://events.time.ly/etpqjhw?event=7969752" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

sambata 17 martie 2018
CONCERT ANIVERSAR
Societatea „Tinerimea Română” – 140 ani
Orchestra Română de Tineret – 10 ani
Dirijor
CRISTIAN MANDEAL
Solistă
PLAMENA MANGOVA

Program
George Enescu
Rapsodia în re major, op. 11, nr. 2
Franz Liszt
Fantezia ungară pentru pian şi orchestră, S 123
Franz Liszt
Concertul nr. 2, în la major, pentru pian și orchestră, S 125
Serghei Rahmaninov
Simfonia nr. 2, în mi minor, op. 27

Spectacolul a fost exceptional!
Orchestra Română de Tineret dirijata de Cristian Mandeal a fost de top (as indrazni sa spun, top mondial!). Pe alocuri parca era una din cele mai bune orchestre rusesti (ca stil si nivel calitate).
Imi pare rau, dar mereu imi place Mandeal! Inteleg ca multi nu-l au la pipota. Ca dirijor mie mi se pare extraordinar!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by johndoe21ro »

Din punctul meu de vedere, maestrul Mandeal este exceptional! Cinste lui pentru orchestra infiintata, pentru valoarea si pentru performanta ei... E normal ca unii oameni sa nu fie inghititi.. pentru ca oamenii astia fac treaba, spun adevarul in fata, misca ceva, se opun, actioneaza... Si asta nu convine sistemului care te vrea marioneta, te vrea mut, orb si compliant. Am avut onoarea sa-i ascult interpretarile si am facut-o cu maxima placere. Domnia sa are o varsta venerabila si ma tem ca, dupa plecarea sa, se va alege praful de orchestra...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

13 si 14 Aprilie 2018
Ateneul Roman - Sala mare

Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor şi solist
CHRISTIAN ZACHARIAS

Program

Johannes Brahms
Nänie
Cântecul destinului

Robert Schumann
Introducere și Allegro appassionato pentru pian şi orchestră

Felix Mendelssohn
Simfonia nr. 3, în la minor, op. 56, Scoţiana
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

EUYO - Orchestra de Tineret a Uniunii Europene va concerta duminică, 15 aprilie 2018, de la ora 19.00, la Ateneului Român sub bagheta dirijorului Vasily Petrenko în cadrul turneului aniversar - Capital Sounds care are loc în cele 28 state membre UE, cu ocazia împlinirii a 40 de ani de la înființarea orchestrei. Evenimentul este organizat de Institutul Cultural Român.

Programul cuprinde Concertul nr. 2, pentru pian și orchestră, în do minor, op. 18, de Serghei Rahmaninov - solistă Alexandra Dariescu și Suita simfonică „Şeherazada“ de Nikolai Rimsky-Korsakov. În deschidere, AdMusicam Ensemble va interpreta, în primă audiție, lucrarea Rustic Quartet semnată de Victor Savca. Ansamblul este format din Ioana Tudor (vioara), Alex Spinu (violă), Victor Sandu (violoncel) – participanți la Programul AdMusicam, organizat de ICR, și Victor Savca (contrabas) – compozitor și fost membru EUYO.

EUYO este un proiect muzical european, care reuneşte cei mai talentaţi muzicieni din toate ţările membre ale Uniunii Europene, sub conducerea unor dirijori de faimă internaţională, într-o orchestră care transcende barierele sociale, culturale, politice şi economice. Din 2010, participarea muzicienilor români la EUYO este sprijinită de Institutul Cultural Român.

EUYO - Orchestra de Tineret a Uniunii Europene:

Dirijor: Vasily Petrenko
Solistă: Alexandra Dariescu

Program:
Victor Savca
Rustic Quartet
Interpretează: AdMusicam Ensemble
Ioana Tudor -vioară
Alex Spînu -violă
Victor Sandu -violoncel
Victor Savca -contrabas
Serghei Rahmaninov
Concertul nr. 2, în do minor, pentru pian și orchestră, op. 18

Nikolai Rimsky-Korsakov
Suita simfonică „Şeherazada“
https://events.time.ly/etpqjhw?event=9105827" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.hotnews.ro/stiri-cultura-22 ... l-romn.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Domnisoara Diariescu din nou... eu vin la partea a doua!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

DIRIJOR
Ateneul Roman, Sala mare,
4 si 5 octombrie 2018

Dirijor

Christian Zacharias

Solist

Christian Zacharias



Ludwig van Beethoven

Creaţiunile lui Prometeu, op.43 (selecţiuni)

Concertul nr.3, în do minor, pentru pian şi orchestră, op.37

Simfonia nr.2, în re major, op.36
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by johndoe21ro »

Kostas wrote:DIRIJOR
Ateneul Roman, Sala mare,
4 si 5 octombrie 2018

Dirijor

Christian Zacharias

Solist

Christian Zacharias



Ludwig van Beethoven

Creaţiunile lui Prometeu, op.43 (selecţiuni)

Concertul nr.3, în do minor, pentru pian şi orchestră, op.37

Simfonia nr.2, în re major, op.36
Este de neratat! Din pacate eu nu cred ca pot ajunge oricat de mult as vrea...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Joi 25.10. si Vineri 26.10
Ateneul Roman, Sala mare

Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor
GERD SCHALLER

Program

Joseph Haydn
Oratoriul "Creaţiunea"

Solişti

ANNA PALIMINA - soprană

JOHANNES CHUM - tenor

KRESIMIR STRAZANAC - bas-bariton

Dirijorul corului
IOSIF ION PRUNNER
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

18 - 25 noiembrie 2018
Festivalul International al Orchestrelor Radio - RaDiRo
Sala Radio - Bucuresti

http://www.radirofestival.ro/?page_id=232&lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;

Vine Leipzigul, Vine BBC-ul, etc.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply