Eurovision si femeia cu barba

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

atyclb, supertari la Academia Catavencu, am ras cu lacrimi !!!!

Paula Seling si Ovi s-au intors acasa, dupa finala de la Eurovision:
http://stirileprotv.ro/show-buzz/entert ... lasat.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca mai vor si la anul singura sansa este ca Paula Seling sa-si lase barba si Ovi sa imbrace o minijupa fara epilare pe picioare.
Totusi, ideea cu Monica Anghel ingrasata (si mai mult) trasa cu patul de brigada de pompieri din Dealu Spirii mi se pare cea mai buna !
Anuntul ca Austria va fi reprezentata de Conchita Wurst a starnit imediat controverse, creand un improbabil consens in Belarus, Rusia si Ucraina, unde au circulat petitii impotriva cantaretei cu barba. La conferinta de presa, Conchita l-a pomenit pe Vladimir Putin, care i-a castigat antipatia prin masurile anti-gay.
De altfel, concursul Eurovision a fost, ca de obicei, influentat de politica. Tarile baltice au punctat extrem de slab melodia Rusiei. Mai mult, reprezentantele Rusiei, doua gemene de 17 ani, au fost huiduite in semifinale.
Observatorii atenti au sesizat ca versurile cantecului interpretat de rusoaice se potrivesc si politicii externe a Moscovei.
"Sa traiesti pe muchie/ Mereu aprope de delict.../
Sa depasesti limitele, pas cu pas!", sunt doua dintre versuri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by oake »

Acu ceva ani, poate zece sau nu ştiu, când a fost să se aleagă la noi cine va participa la Eurovision a fost la sfârşit un balotaj între Laurenţiu Cazan cu ''Say something'' şi Dida Drăgan cu ceva în stilul ei dar ceva mai lent, din ce îmi aduc aminte. Atunci mi-am călcat peste principii şi am televotat cu Laurenţiu. Asta (Say something) era o piesă care putea să facă diferenţa atunci când Eurovisionul era mai puţin poluat ca acum. Evident ''boborul'' ,cine-o fi el, a votat cu Dida care a luat-o fix între urechi la concursul final cu o piesă atât de lascivă încât ţi se încreţea pielea de la genunchi de emoţie. Nu zic, în timpurile vechi ne oferea ceva deosebit faţă de trendul de atunci care mai rupea monotonia dar atât.
La acest Eurovision am remarcat o trupă de 5-6 băieţi din Belarus, parcă, care chiar au avut ceva de spus şi ca ''muzicuţă'' şi ca mişcare. Chiar mi-au plăcut. Dar s-au clasat în spatele ţâţelor din Polonia.
Eu m-am uitat doar la finală şi am înregistrat-o ca să văd ce şi cum.
Când a apărut făptura cu tendinţe antropomorfe, defapt heteromorfe (probabil încă nehotărât(ă) vis a vis de morfismul ei, sau al lui) am avut un şoc vizual, la început (parcă provenea din altă lume, ceva de genul SF). Ascultând timbrul vocii ''cevaului'' nu am reuşit să îl asemui cu ceva pământean, nu era din filmul respectiv. Mi s-a băgat ceva pe gât nenatural şi indigest...şi să mai şi câştige?...de parcă nu era de ajuns că i-am suportat forma nelămurită.
Paula Seling încă cântă bine, numai să aibe ce. Aici a cântat ceva prefabricat în speranţa că va puncta numai că tabela era deja scrisă. Asta nu scuză faptul că s-a înhămat la ceva banal mult sub valoarea ei.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

Dragi tovarasi si pretini, am vaga impresie ca suntem niste bosorogi defazati ! Ieri am luat contact cu generatia 25-35 ani, specia "de Mall", zero lectura carti (carti? Astea ce mai sunt?! La ce folosesc?!), alimentatie Licuriceasca (Hamburgeri & stuff, pishat la pahar starbak, etc), "viziune" arhitecturala Licuriceasca (defapt extrasa din filmele de la Hollywood de unde isi extrag si restul "culturii", de exemplu, bucatarie cu oale si ceaune direct in sufragerie), mers la sala de fitnes, mers la solar (cum am zis, totul ca in filmele produse la Hollywood), mers cu rolele in Herastrau, pe scurt, generatia corporatista (nivel material de la mediu in sus), pe scurt ceea ce a produs perioada pro-Licuriceasca pe post de "viitorul tarii". Nu mica mi-a fost mirarea sa aud, "Ce misto a fost!", "Am votat-o pe Conchita, are voce buna, e ok!". Dupa ce mi-am exprimat in cateva interjectii pozitia vomitiva, "A fost foarte dragut, mie mi-a placut!"... Intr-un cuvant, lor li se pare NORMAL si chiar funny !
Insa printre cei din generatia mea +/- 10 ani nu am intalnit pe nimeni caruia sa-i fi parut normal. Opinia generala pare de revolta si scarba.

Apropos de piesele muzicale, vad ca lui oake i-au placut baietii din Belarus. Mi-au placut si mie, am scris mai sus, desi piesa e in stil Licuricesc, totusi s-a remarcat printre mediocritati si chiar mi-a ramas in cap. Foarte buni baietii astia, piesa ok si miscarea scenica foarte ok. Dar stiam imediat ca nu au nici o sansa, cine naiba sa voteze Belarus ?! Au primit voturi doar din zona imperiului sovietic.

As fi votat pe locul 1 ţâţele poloneze din motive obiective - sunt simpatice si arata super, originale, costume faine, e vorba de Polonia (tara cu care simpatizez foarte mult, e o sora a Romaniei in ceea ce priveste soarta istorica la umbra marilor imperii hapsane, etc). Ar fi fost cel mai bine ca urmatoarea editie sa fie la Varsovia. De astia de prin occidentul vechi ne-am saturat, sa mai fie si prin estul Europei. Dar nu se poate din cauza poponarilor, doar a spus Conchita Carnat, "suntem uniti si de neoprit!". Nu stiu daca ati vazut celalalt travestit care statea langa creatura castigatoare!

Pe locul 2 as fi pus Belarus (desi merita locul 1). Pe locul 3 as fi pus piesa Armeniei si locul 4 Ucraina, fata mi se pare foarte draguta si culmea, e si desteapta!

Pe urma nu mi-as fi batut capul, piesa country din Olanda e ok dar e... country. Mie imi place country foarte mult dar sa fie totusi original, de la autori de acasa, nu din....Olanda!

Si piesa traditionala europeana din San Marino merita un loc fruntas.
Si cum am spus, mie fracenzii mi-au placut! Culmea! Tocmai eu care nu-i sufar pe broscoi. Totusi a fost o pata de culoare, piesa vesela, estivala, haiosi, mi s-a parut o nedreptate ca au ajuns pe ultimul loc dupa atatea gheraieli penale!

Cat o priveste pe tanti Paula Seling, are voce dar multe gagici au voce, nu e o chestie atat de rara. Rar este ceea ce faci cu vocea in sensul de calitate si mai ales originalitate. Paula nu pare sa aiba prea mult bun simt, se lasa si ea dusa de trendul Licuricesc de doi bani, se chinuie sa tipe din bojoci ca toate ciorile de la aia de acasa, se chinuie sa fie "trendy" si lucrul asta nu e deloc original. Ar putea arunca un ochi la clasicii muzicii romanesti usoare, asa prafuiti si comunisti cum par astia, unii ingropati de mult.
Cat il priveste pe partenerul ei, Ovi, cu mutra aia indepartezi publicul, putea sa-si gaseasca Paula un baiat frumos sa fie langa ea ca totusi, nici ea nu e o nasoala, dimpotriva (apropos, sa stiti ca televizorul ingrasa, majoritatea par mai grasi pe ecran).
Dar orice ar spune suporterii nostrii, piesa cantata de Paula si Ovi este mediocra, banala, rasuflata, nimic remarcabil. O mediocritate intre mediocritati si a luat locul din mijloc.

Stau si ma gandesc, intr-o masa de mediocritati iese in evidenta aratarea asta precum femeia cu barba. Asta este efectul mediocritatii, lipsei de originalitate autentica, un spectacolul medieval cu monstrii de dragul "originalitatii"(fals intelese), adica originalitatea de ...Circ! Omul daca e lipsit de cultura, de educatie autentica, de o baza solida care sa-i permita sa fie profund, se va orienta catre Circ. Si din pacate la noile generatii nu prea vedem nimic profund, totul numai ambalaj subtire, poleiala economica de suprafata, cunostinte numai pe sarite, mari goluri printre elemente subtiri de acumulare debila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by oake »

Încă nu-mi iese din cap creatura austriacă. Încă mă mai bântuie. Nu vreau să par habotnic dar simt maleficul aici. Probabil că de-aia mă şi bântuie. Mie îmi pare mai degrabă o creaţie virtuală fizionomic vorbind. Nu pare făcută din carne şi oase. Timbral, vocea creaturii mi-a creat o reacţie de rejet instantaneu. Nici măcar nu am putut urmării linia melodică.
Dacă ne-ar fi spus de la început: ''Dragii mei, eu sunt un extraterestru trimis de civilizaţia mea pentru a stabilii un contact cu civilizaţia voastră.'' aş fi gândit: ok aşa arată ei, aşa se manifestă, altfel nu pot, ăsta e firescul lor. Dar ''creatura'', cu tupeu, pare a se revendica dintre noi pământenii. Şi după cum spunea şi momolo mai face şi prozeliţi.
M-a impresionat extrem de negativ, mai mult m-a pus în alertă acea ridicare a pumnului în sus urmată de : ''suntem uniţi şi de neoprit''. Tare mi-e frică că are dreptate.
În altă ordine de idei sunt de acord cu momolo în ce priveşte băiatul din Armenia. A cântat bine, a transmis emoţie, piesa interesantă.
Aş mai adăuga mulatrul fino-ugric ''get beget'' al vecinilor noştri care a cântat bine, ca orice ''ungur'' autentic, bucata interesantă, sensibilă cu ruperi de ritm, etc.
Nici rusoaicele nu au cântat rău dar nu au avut o piesă inspirată.
Din păcate nu mai pot continua deoarece trebuie să mă întorc la Bianca Drăguşanu, se pare că s-a mai injectat pe undeva, a mai făcut o sugere pe altundeva...asta dacă vorbim de prezenţe malefice.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by atyclb »

Textul de mai jos ii apartine lui Nicu Alifantis, care l-a postat pe facebook.
Dragii mei, Paula și Ovi

De multe pot fi acuzat, dar numai de lipsă de toleranță, nu.
Oh, Doamne, e prea mult! Atât de tare m-a scârbit Eurovizionul de anul acesta încât nu mai rezist.
Mă uitam la voi, sunteți foarte buni. Ei și, la ce v-a ajutat? Muncă multă, inutilă, bani risipiți aiurea, iluzii spulberate.
Ne amăgim permanent, ne hrănim cu fantasme.
Admițând că am câștiga vreodată acest penibil festival, ar trebui să organizăm ediția următoare. Cu ce bani, în ce sală, cu ce staff? Hai, să fim serioși. Este un târg politico-economic și-atât. Indiferent ce artiști români vor concura, oricât de buni ar fi, nu vom câștiga niciodată, pentru că nu ne-a venit și nici nu ne va veni rândul prea curând. Încă jucăm după cum ni se cântă, sau altfel spus, cine plătește comandă.
A pro pos de cine plătește sau/și comandă, era să uit un lucru important.
Anul acesta, delegația românească a fost transformată într-un instrument electoral.
Mare lucru să-ți vânture cineva niște bani pe la nas, că te și lași dus de el. Precum ursu’. „Joaca bine, mos Martine / Că-ți dau pâine cu măsline“. Păcat, mare păcat…
Liniște, vă rog, nu deranjați. Artistărimea română își face lungul somn al naivității.
Dormi în pace!

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by doru »

oake wrote:
M-a impresionat extrem de negativ, mai mult m-a pus în alertă acea ridicare a pumnului în sus urmată de : ''suntem uniţi şi de neoprit''. Tare mi-e frică că are dreptate.
Am remarcat si eu acel “suntem de neoprit” aclamat la final, ce poate avea intr-adevar unele intelesuri ce ar trebui sa ne puna pe ganduri ceva mai serios. Daca am incerca sa descifram si interpretam semnificatiile ce s-ar putea ascunde in spatele aparitiei acestei “creaturi” jumate barbat - jumate femeie, cu barba dar fara co..ie, e posibil sa ne ingrozim de-a dreptul.
Mi-a atras atentia si m-a intrigat asemanarea cu chipul lui Isus (a fost prima asociere pe care am facut-o vazand creatura), imbracamintea de culoare deschisa (alb-aurie) simbolizand puritatea (!) si chiar mesajul cantecului Rise like a Phoenix (renasterea pasarii Phoenix – reinvierea). Putem gasi asadar cu usurinta destule conotatii mistico-religioase care, amestecate cu atmosfera generala de festival al gay-lor si lesbienelor, sustinuta de aplauzele furtunoase cu care era primit fiecare vot acordat barboasei, au creat, la prima vedere si impresie, o imagine de circ ieftin si chicios, de care mai degraba ai tendinta sa te amuzi, tratand lucrurile superficial, ceea ce totusi ar fi o greseala.
Creatura si-a indeplinit “misiunea”, a facut o reclama uriasa, la scara intregului continent si chiar a lumii, a unui fenomen ce, e foarte posibil, ca, nu peste mult timp, sa cuprinda o parte tot mai mare a actualei tinere generatii, care, in urma rasturnarii scarii de valori cu curul in sus, nu mai gaseste alte repere si referinte dupa care sa se ghideze.
O/un tovaras(a) de pe meleagurile dambovitene a creaturii din patria lui Mozart, declara ca majoritatea telespectatorilor care urmaresc eurovision-ul sunt homosexuali. Poate ca nu majoritatea telespectatorilor (inca), dar, a votantilor, este foarte posibil sa fie din categoria celor cu astfel de orientari sau a celor fara niciun tel sau reper, predispusi sa fie foarte usor “racolati” in randul unor astfel de comunitati formate totusi împotriva firii si naturii omenesti, sub pretextul unui asa zis non-conformism, care inlocuieste adevaratele repere morale.
Desi, ca un veritabil bosorog (vorba lui momolo), în amintirea unor vremuri cand pe scena Eurovision-ului se perindau muzicieni si artisti precum ABBA sau Celine Dion, am pierdut si eu timpul sambata noaptea in fata tembelizorului, “alaturandu-ma” involuntar homosexualilor de pretutindeni, la anul nu voi mai repeta greseala. N-am nimic cu transsexualii, dar mai bine pun un CD cu Diana Krall si ascult o voce de femeie sanatoasa fara barba si mustati la gura.

P.S. Am “chinuit” degeaba vreun sfert de ora corectiile de ton ale Luxmanului si am “profanat” Harbeth-urile, incercand sa scot ceva din sunetul transmis de la festivalul gay-lor, n-am avut nicio sansa. N-am putut scapa neam de “sound-ul” gajait de mp3, care a fost accentuat si mai rau de amplificarea si boxele neiertatoare . Pana la urma am lasat sonor-ul televizorului.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

Patriarhul Serbiei explică de ce este Conchita Wurst responsabilă de POTOPUL DIN BALCANI
http://www.gandul.info/international/pa ... i-12640552" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by Kostas »

Pai de ce nu distruge viitura pe aia de se imperecheaza cu serpii, cu pietrele, cu femeia cu barba - si de ce ne afecteaza pe noi care avem toate pacatele dar macar ne plac femeile , nici noi nici sarbii sau bulgarii nu ne aprindem la femei cu barba .
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by comanr »

daca isi da barba jos poate ne aprindem da ce ne facem cand ni se umple mana de coaie? :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by brighty »

Cand se impuscau si se spintecau intre ei sarbii cu bosniacii, cu kosovarii s.a.m.d. iar aviatia 'merigana dadea cu bombardele pana si in Sfanta Zi a Pastelui, ma intreb al cui pacat o fi fost in zona (si mai ales pe unde erau domnii cu barbi si sutane, ca tot vad ca incep a fi invidiosi pe unu' care seamana cu ei :lol: )

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by brighty »

Up cu acest topic, intrucat la Craiova, chiar acum, se desfasoara finala nationala pentru desemnarea piesei care va reprezenta Romania la finala de la Viena. Organizarea pare a fi ok, se vad imagini peste asteptari din sala, dar prezentatorii si interpretii mi se par stangaci si crispati, amintind de festivalul de la Mamaia, mai degraba...

Peste toate, pluteste zvonul scandalos ca rezultatul este deja stiut cu anticipatie, "sforile" parand a fi trase pentru Voltaj, care au fost ultra-mediatizati, inclusiv in emisiuni la TVR. O alta varianta, venita chiar din partea muzicianului chitarist Adi Manolovici, ar fi ca varianta cu Voltaj este doar o pista falsa menita a distrage atentia publicului de la adevarata "sforareasa", cucoana Luminita Anghel. Ramane de vazut...

Oricum, piese extrem de slabe, plictisitoare... Ovi si Paula Seling de anul trecut par a fi din alt film, comparativ cu ce mi-a fost dat sa-mi aud urechilor! :roll: :?

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by Tarabostes »

''Ieri am luat contact cu generatia 25-35 ani, specia "de Mall", zero lectura carti...''
Deh.. noi "Licuriceii" nu avem amintiri nostalgice cu blonde tzatzoase pe plaja de la Eforie...sau daca le avem se pierd vag in ceata vremurilor prepubescente. :D Niste vremuri pe care ilustii nostrii inaintasi le-au trait cum au stiut ei mai bine si pe care nu-i frumos sa-i arati cu degetul caci ei nu sunt altii decat parintii nostrii. E drept ca a fi intransigent si idealist in felul tau, hotarat sa pastrezi si urma de demnitate ramasa in orice conditii chiar daca risti sa fi aratat cu degetul de un sistem social decadent si totodata potrivnic e un sacrificiu pe care multi nu ar fi dispusi sa-l faca.
Daca generatia mall e una deformata, singurul motiv...mai bine zis vinovat este sistemul care a educat-o, sistem in care unii dintre noi, mai in varsta au avut un cuvant greu de spus. Si nu l-au spus. Poate ca nu au putut poate ca nu au vrut motivele pot fi nenumarate. Insa vremurile pe care le-am trait noi Licuriceii nu au fost decat rezultatul unei lumi croite (credeau ilustrii) dupa model occidental, democratic si capitalist. Noi suntem produsul vostru finit dragilor mesteri artizani. Si daca degeneratia mea e una slaba din toate punctele de vedere ea nu v-a aratat cu degetul si inca nu sunt capabili intelectual sa spuna ca nu ati fost in stare sa va educati proprii copii. Va veni vremea cand o vor face si atunci va veti da seama ca "specia de mall" este propria voastra creatie. Un mic avort intelectual.
Femeia cu barba e doar un alter ego al umanitatii si cristalizeaza ceva ce in trecut a fost oprimat cu brutalitate de principii morale fie ele si sanatoase...Grotescul insa si-a avut loc in arta inca din epoca renascentista... vezi un Michelangelo un Goya. Nu stiu ce mi se pare mai grotesc... un nimeni cu barba care folosindu-se de infatisarea sa ajunge sa cante la un festival desuet sau tunsul cu forta de catre militie. Personal cunosc artisti (nu numai muzicieni) care se zbat in mocirla si deznadejde cu mult mai buni decati cei trimisi la erurofilfizon drept pentru care consider nedrept sa ma uit la un asemenea show. Eurofision este un afront adus muzicii si trebuie tratat ca atare. La fel si premiile pe pile de la cerbul de aur.
Voi inca aveti impresia ca lovitura de stat de la 89 e o poveste minunata numita revolutie...Nu dragi parinti, revolutia nu va apartine voua la fel cum nici vremurile pe care le traim nu ne apartin.
Deh... artistii astia de azi care au avut curajul nebunesc sa puna culoare pe panza sau mana pe chitara in pofida certurilor odioase cu parintii, amenintarile cu dezmostenirea sau chiar bataia.. ca deh e rupta din rai si unde dai creste... astia sunt adevaratii revolutionari. "mama invata sa te faci doctor sau contabil sau avocat ca daca nu o sa sapi santuri" NU! eu vreu sa pictez, sa cant sa respir, sa exist!
Generatia mall e creatia malformata a unui neam incapabil sa-si conduca singur destinele. Ea nu are nici o vina, e ca un ogor nearat si plin de buruieni.

Stima
"Fraged trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

Eurovision 2015:

http://life.hotnews.ro/stiri-muzica-201 ... tia-20.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Si acum doamnelor si domnilor, Conchita, regina Europei! :lol: :lol: :lol:

Fiinta diavoleasca si-a facut dese aparitii in rol de gazda.

Eurovision e de anul trecut in mod oficial transformata in competitie pentru poponari (...pardon, se numeste "libertatea de expresie si optiune"!) si era cat pe ci sa castige..... Rusia! :lol: :lol: :lol:

Am observat anumite ingrijorari la cele doua principale prezentatoare (pareau totusi femei si nu travestite), cele doua in rochii deschise, una mulatra si un blonzie, insa pana la final le-a iesit masluiala si aranjamentul si a castigat baiatul ala dragut din Suedia care "canta" o mediocritate licuriceasca pe care o uiti instant dupa ce se termina.

Insa e baiat dragut si a fost votat deopotriva de catre fetele de scoala si liceu (mai mult puberii cheltuie 1,24 euro pentru vot, eu nu as vota nici daca m-ar plati ei cu 1,24 euro!) precum si de poponari. Europa a fost salvata intr-un adevarat curcubeu cu accentul pus pe prima parte a cuvantului (cur)!

Cert este ca daca ne-am gandi si la muzica, cei trei baieti (foarte urati) din Italia meritau de la mare distanta locul 1. Aveau ceva muzica si le ziceau intr-o limba frumoasa.

Popoarele care inca nu sunt complet spalate la creier cu licuriceala i-au votat pe primul loc. Un exemplu pe care-l retin, israelienii care ne-au dat si noua 8 puncte, noroc de faptul ca-s multi romani in Israel.

Apropos, prima oara am vazut/auzit Voltaj aseara in finala (ca de obicei nu bag de seama chestii deastea invartite pe la TVR, o televiziune care nu mai exista pentru mine de peste 20 de ani) si a fost o surpriza placuta! In primul rand pentru ca au cantat (din pacate partial) in romaneste. Un lucru rar avand in vedere ca peste 80% au cantat (adica gherait, urlat, vorbit) in licuriceasca! Daca ma gandesc bine singurele tari care s-au pastrat pe limba lor au fost, Spania, Italia, Franta si Romania. Pana si frumusica aia plangacioasa de rusoaica a zis-o in licuriceasca! Daca o zicea pe ruseste nu iesea pe locul 2 ci pe locul 20. Oricum, Voltaj mi s-au parut ok, chiar peste nivelul cerut de mediocritate absoluta. Desi in opinia mea, ei sunt niste mediocrii, dar aici pareau chiorii in tara orbilor.

...Insa Voltaj-ul nostru nu s-a pastrat curat pana la capat, o strofa a fost in licuriceasca si pot spune ca americana mai jalnica ca la baiatul nostru nu am auzit de la altii! Pana si rusoaica le-a zis mult mai bine in licuriceasca! Stiind faptul ca rusnacii sunt retardati la limbi straine. Se pare si ai nostrii sau macar saracul baiatul ala de la Voltaj! Nu inteleg de ce nu s-a indurat nimeni de el sa-l scoleasca macar putin in americana ?!

Tot anul asta am aflat ca Australia e o tara europeana. Alaturi de elevii patriei care astfel si-au completat cunostintele de geografie (avand in vedere ca in Romania nu se mai face scoala, se trag etnobotanice pe gat, nas si in vena).

Cantacelul australian a fost 100% de la Licurici de acasa, chiar din fundul mahalelor cu nigari. M-am prabusit cand a aparut comentatoarea televiziunii (care-o fi) australiene, acea asiatica parca demumificata! Dupa cum bine stiti, australienii au simtul umorului! :lol: Probabil a fost o fina gluma de-a lor la prezenta Conchitei Wurst! Parca ii stiu pe australieni de toleranti dar nu cred ca ar suporta anesteziati prezenta pe ecran a acelei fiinte care sperie copiii. Si au bagat o prezentatoare care ne-a speriat pe toti! :lol:

As mai remarca inca cateva firave arome de muzica (disparuta de mult, cu ani si generatii in urma) - Muntenegru; in ciuda aspectului respingator omul acela a cantat ceva cu oarecare noima yugoslava. Apoi as remarca cantareata albaneza care desi (ca toti ceilalti) a gherait in licuriceasca, a avut si voce si arata binisor. Ar fi putut canta macar in italiana (deoarece nu vad cum se poate canta vreodata in albaneza!) avand in vedere ca este lansata (si hranita) in Italia.

Tarile care au luat zero puncte (unica mica satisfactie totusi) sunt Germania si mai ales Austria! La Germania am avut o persoana de sex feminin care licuricea de o banalitate absoluta, bojoci scuipati pe gatlej, americaneasca tipica, parea si un pic indesata cu hamburgeri, dar nu cat balena din Serbia!

Austriecii s-au prezentat si ei cu un cantecacel 100% licuricesc dar nu din modelul de MTV ci un model ales eronat, cumva ceva care batea in country de nuanta obosita. Nu inteleg de ce au dat foc la pian ?! Probabil nu a inteles nimeni din moment ce nu au primit nici macar un punct, adica ei tara gazda!

In concluzie - ai nostrii au fost mai putin mediocrii decat sunt ei de obicei si mi-au facut o frumoasa impresie pentru ca au ales sa cante in romaneste. Au fost votati numai de romanii din Moldova, Israel, parca si Portugalia le-a dat ceva puncte, nu am fost atent ce a dat Italia unde avem un milion de-ai nostrii care probabil nu ar cheltui niciodata 1,24 euro pe asa ceva. Cert este ca au primit locul 15 intr-o competitie de poponari si tot e ceva!

Locul 1 luat de Suedia este nemeritat, baiatul ala neavand nimic de cantat, doar ca arata bine atat pentru fete cat si pentru poponari. Pun pariu, s-au facut aranjamente! Ce as fi ras daca iesea Rusia! :lol: :lol: :lol: Atunci as fi avut ce comenta (cu satisfactie)!

Si oricum, rusoaica merita mai mult sa iasa decat baiatul suedez si peste toti, singurii care meritau au fost cei 3 baieti italieni. Care evident au luat locul 3 deoarece noile generatii de puberi sunt indesate cu MTV din telefon si deci, numai cu gheraiala licuriceasca. Plus comisiile de la televiziuni care din cate stiu au jumatate din decizie si acolo s-au facut aranjamentele sa iasa Suedia ca sa se tina la anul la ei.

O editie cel putin la fel de jalnica ca ultimele vreo 20. Daca ar fi iesit Rusia as fi fost incantat si ar fi ramas o editie memorabila!

In rest, muzica este ultima grija la acest concurs. Oricum, muzica a murit demult, de cand toata Europa se hraneste cu excrementele Licuriciului stand cu gura larg deschisa in sus, ba unii din exces de zel mai vor in plus, sa-si introduca si pe nara! (asa cum vad in filmele Licuriciului).

Cu greu am putut urmari simtind permanent senzatia de voma (mai ales la aparitiile "reginei Europei"!). Momente cand m-am gandit la Noul Babilon...

In curand nu vom mai avea muzica sa punem pe sistemele audio!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by brighty »

N-am urmarit editia din acest an intrucat s-a suprapus cu un party dintr-un club aflat in buricul targului, care a avut sonorizarea asigurata de catre un anume user de pe forumul vecin, user ce promisese in avans sunet de calitate hi-fi. Intre o iesire in oras sambata seara si vizionarea Homovisionului, am ales prima varianta.

Din pacate, serata dansanta a fost, in opinia mea si fara sa am ceva personal cu userul in cauza (cunoscut DIYer) un fiasco... Omul, luat de entuziasm, a facut sunetul praf, a urcat presiunea acustica la un nivel amatorist de neinteles si de nesuportat, asta combinata cu distorsionarea voita a unor pasaje muzicale, care iti facea timpanele sita!..

Am plecat de acolo ingrozit si uimit, asa ca momentan sunt in dilema...poate ar fi fost mai sanatos sa raman acasa ca s-o vad pe Conchita Wurst?! :lol:

Pot doar sa fiu multumit de ai nostri Voltaj, s-au prezentat decent cu o piesa bunutza, intr-un show anormal de grandios si plin de semnificatii gay. Las' asa, mai stersi, decat ca Ouatu acum 2 ani!

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by remoteviewer1 »

brighty sa inteleg ca ti-ai facut urechea praf de la bas-ul subsonic? Pai de acolo incepe muzica adevarata, daca nu auzi bas-ul din debaraua cu muraturi, inseamna ca traiesti degeaba :lol: . Dj Lick My Ass style...

PS. Pitziponcul ala suedez nu merita nici macar jumate de vot la 1.24 euro.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply