Eurovision si femeia cu barba

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

Initial am vrut sa pun topicul asta unde ii si este locul, la off-topic deoarece nu este vorba despre muzica ci de zgomot, nesimtire, stupizenie si decădere.

De multă vreme Eurovision ajunsese ceva jalnic care nu avea legatură cu muzica si anii trecuti ziceam că mai jos de atat nu se poate! Dar, never said never !
Gherăielile, zbierătele, falseturile, acele interjectii animalice sub forma de varsarea bojocilor pe gura garnisite cu toparlania prezentarii si miscării, cica se numeste ....muzica!!

Oricum, despre chestia asta am o constatare, niciodata nu a fost "muzica europeana" mai americanizata. Si nu ma refer la partea buna din muzica americana (o ditamai parte bună!) ci la manelarii si gusterii de la americani de acasa, adica dejectiile lor sub forma "muzicala" pe care le varsa peste ceilalti. Si iata, Europa sta cu gura deschisă in sus sa inghită cat mai mult din rahatul Licuricesc ! Se pare ca pe Europa a lasat-o propria inspiratie, nu mai are nimic specific, acum toti gherăie in englezeste si se misca precum cioromanii din mahalalele Licuricesti. Deja blugii rupti sunt purtati chiar si de catre prezentatoarele emisiunilor de cultura la TVR ! ....Defapt care cultura ?! Cea de căpsuni din Spania ?!

Erau niste vremuri, orăcăiam in carut si la televizorul pe tuburi canta ABBA si altii care stiau să faca Muzica cu M mare ! Pe atunci Europa avea muzica ei, Franta, Italia, UK, tari unde s-a creeat valoare ! Acum insa totul este uniform, stilul Licuricesc (defapt zoaiele si lăturile Licuriciului avortate catre lumea larga) a cuprins toata zona. Cel mai mult hai că nu m-ar deranja topăiala sau ceea ce denumesc ei sub verbul a cânta, cel mai mult ma deranjează mitocania care transpiră din toti porii ! E o mitocanie tâmpă, redusă, suită pe o schemă simplă si amestecată cu o doză de naivitate (Licuricească) si un spirit de imitatie care nu-i demn nici de cusca babuinilor de la grădina zoologică.

Desigur, ca la footbal ne bucuram ca s-au calificat Paula Seling (această obosită si buhaită cu mutra de club de Dorobanti) impreuna cu guvidul gherăitor. Iata, reusim si noi cu ceva, mediocrii nostrii ies peste mediocrii lor! Avem si noi o mica izbândă ! Dar vâ asigur, nu tine mult deoarece nu suntem SPONSORI !

Cica e ...concurs! Dar aia care dau banul nu mai asteapta votul de eliminare, sunt "calificati" din prima, adica tarile sponsor. Halal "concurs", cine plateste nu mai trece prin competitie! Ei bine, competitie ?! Haha, care competitie ?! Fiecare tara voteaza politic si pe simpatie nationala, foarte bine ar fi putut pune un concurs de bambilici sau titirez, ca lumea e fericita sa voteze cu popoarele pe care le simpatizeaza si iata, stirea primei seri de "selectie", au fost huiduite rusoaicele! Nemaipomenit, curat murdar, ce revoltati sunt tinerii heuropeni in blugi rupti in stil Licuricesc, ce suparati sunt spalatii la creier care habar nu au unde se afla Rusia sau Ucraina pe harta dar stiu toate felurile de hamburgeri si tot meniul de pisat in pahar de la starbukcafe !

Ce importanta mai are daca cantaretii de cântecăcele gherăite cu toată forta bojocilor lor (adica mai precis spus tzopaitorii care imita ciorile americane din ghetouri sau cantatorii de country din Holanda si Helvetia + etc, bine ca la polonezi am vazut niste țâțe faine, apropos, faine polonezele si au zis ele ceva in limba lor!, cum ziceam, ce importanta mai are daca vreunul are sau nu voce ?!

Sincer, nici intr-un bar de karaoke de la marginea unui oras de provincie nu auzi asa nulitati, asa falseturi, asa muhaiele ! Pai luam exemplu UK, tara inventatoare de muzica pop, fruncea cum zic banatenii, au trimis pe una care cica canta un cantecacel. Noroc de Franta, alta tara sponsora (care nu trece prin votul polimii heuropene) macar a trimis niste amestecati de-ai lor (ca amu' francezii sunt pe jumatate colorati si rataciti intr-o padure de geamii) care le ziceau in franceza si au macar o urma de specificitate frantuzeasca desi sunt si astia americanizati pana la nasturi. Italia, alta tara care a inventat Muzica trimite o iapa care se tavaleste si necheaza vârtos, ma intreb din ce fund de provincie au scos-o ?! Ca acolo la ei acasa in superba Italie e greu sa gasesti macar o mediocritate la voce si muzica, ei nu cunosc decat de la superlativ in sus si ma gandesc pe vremuri ce reprezenta Italia in muzica usoara, pop, etc ! Si ce au ajuns acum daca o trimit pe iapa aia ?! Dar macar a zis-o pe limba ei, tot e ceva!

Doar 3 tari au trimis nulitatile sa gherăie in limba nationala, Franta, Italia (ca pe bune, ar fi fost criminal sa treaca si astia la engleza!) precum si Polonia. Evident, nu punem UK si Irlanda ca-i pre limba lor insa nivelul celor trimisi de astia e sub nivelul unui bar marginal de karaoke.

Ei bine, hai sa spunem, se gherăie toti in engleza ca sa inteleaga polimea versurile aaaadanci ! :lol:

Si acum ajung la bomboana de pe coliva! Femeia cu barba din Austria ! .... Vai ce tara frumoasa este Austria ! Nu stiu daca ati fost dar eu am fost si pe bune, putine tari sunt mai curate, frumoase si civilizate ! Ei bine, cica Austria a reusit sa trimita femeia cu barba !

Ma uitam la urma ca nu intra in cele 10 alese si ma gandeam, sa vezi ca exista totusi o limita!.... Dar nu e! Au votat-o si pe asta....ăsta... greu de stabilit sexul !

Totusi, daca ma uit bine respectivul travestit pare sa fie de rasa turca ca de rasa germanica nu pare. Numele pe care si l-a luat este superb, Conchita Cârnat ! Foarte sugestiv ! Si a fost votat de Europa !

Cool as spune! Este o expresie Licuriceasca.

Pastrati-va punga pentru voma la finala de sâmbată !

http://www.eurovision.tv/page/timeline" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by comanr »

si eu consider ca eurovision e foarte gay in genere, trist, aiurea insa exista si talente si voci bune, chiar daca ele nu vor castiga locul 1, se vor auzi si se vor putea promova.

cat despre Paula Seling nu sant de acord cu cele relatate mai sus, deasemenea nu stiu daca acea colaborare cu Ovi este un pas mai sus pentru valoarea Paulei ca artist, in viata omul este nevoit sa faca si niste miscari care sa i asigure o situatie economica mai buna pentru ca un artist are nevoie de multa liniste ca sa creeze, liniste care e din ce in ce mai greu de obtinut in industria muzicii de astazi.

consider vocea Paulei una dintre cele mai bune din romania, melodiile ei au o sensibilitate greu de atins de orice artist. de acord ca aspectul fiecaruia dintre noi se schimba odata cu varsta, imi imaginez ca nu sta cu sticla de vodca sub perna, ne schimbam, dar asta face parte si din frumusetea vietii pe care multi nu o inteleg sau o inteleg mai tarziu cand se intorc cu fata spre frumos si spre valorile reale ale vietii.

eu le urez succes romanilor, desi melodia nu este ceea ce trebuie s ar putea sa placa juriului (gay probabil) si publicului care stim cat de varza este.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by Gabriel_Wo »

De pe podiumul de la Eurovision au plecat cei de la ABBA (cea mai buna formatie pop din lume), castigand editia din 1974 cu piesa _Waterloo. Dupa cum spunea si Momolo..ce vremuri..

Ca tot am pomenit ieri de muzica americana difuzata pe canalele actuale TV..paradoxal cea mai calitativa prezentare i a fost facuta de catre ..comunisti si asta in toate tarile din blocul de Est. Pai, cum asa? Asa bine.., ca atunci putea sa transpire doar muzica pop de calitate (occidentala) la posturile de radio si pe canale de televiziune, nu fac referinta aici doar la Romania, unde in anii 70 chiar erau ok, emisiunile muzicale..

Stateam cu biberonul pe buze si vedeam un Louis Armstrong, Neil Diamond (cati din noi si l mai amintesc?), un Frank Sinatra, pe Elvis sau Rita Coolidge..

Muzica americana NU inseamna doar cea licuriceasca transpirata pe actualele posturi sinistro trancotare iluministe, ea este reprezentata de un Kris Kristofferson, Neil Young, Roy Orbison, Bob Dylan, Joan Baez, David Cassidy, Linda Ronstadt, Melanie, Pacific Gas and Electric, Carpenters, grupul Dawn, Smokey Robinson, Rare Earth, Johnny Cash, Bo Diddley, The Band, Lou Reed, Iron Butterfly, Roberta Flack, Marsha Hunt, Vanilla Fudge, O. Redding, B.B. King, Muddy Waters, Mountain, Blue Oyster Cult, Doors, MC 5, Jimi Hendrix, Frank Zappa, Nitty Gritty Dirt Band, Grateful Dead, Jefferson Airplaine, Al Kooper, Tina Turner sau Aretha Franklin si Crosby, Stills and Nash, Lorena McKennitt (cu o voce divina)..

Am insiruit cu intentie mai multe nume sonore pop rock americane, sa nu creada tineretul din ziua de azi, ca muzica americana incepe cu Gershwin, face un salt direct la Metallica si se termina subit cu Lady Gaga.. :lol: Lista de nume este uriasa, nu am mai pomenit de muzicienii de jazz, blues negru si soul, ca ne ar prinde aici revelionul.. :wink:

In State, exista sute de posturi radiofonice ce transmite non stop muzica country, pe solisti si formatii de muzica country, cu o muzica absolut superba, bine alcatuita, cantata de Dolly Parton, de ingenua Carrie Underwood, Kelly Clarkson, Jana Kramer, samd. (si aici e vb de zeci de solisti de valoare)

Ideea mea este (vis a vis si de muzica de la Eurovision), ca vina o poarta exclusiv producatorii si stapanii canalelor tv, ei avand obligatia profesionala sa toarne pe gat muzica (si film) de calitate la popor, dar isi vad doar de buzunarele lor..

Propun un topic dedicat muzicii americane :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

Paula Seling si guvidul ei vor castiga numai daca concursul este masluit (ceea ce-i foarte posibil). Din cate stiu (ca nu mi-am batut capul) cel care castiga organizeaza mascarada urmatoare. Ceea ce implica ceva logistica si cheltuieli. Si din ce stiu, TVR este un crater urias sub forma de ruina iar bugetul romanesc e intotdeauna anemic. Nu mai discutam despre logistica si profesionalism.

In rest, am dubii profunde ca popoarele din Europa ne iubesc atat de mult incat sa voteze pentru ai nostrii Paula si Guvidul urlator.

In ceea ce ma priveste, as vota cu țâțele poloneze, mi-au ramas ochii la ele ca la melc.

Muzica americana nu are nici o vina, asa cum am scris mai sus e vorba de muzica avortata de americanii mahalalelor, adica un alt fel de manelari care de multe ori mi se par mai abjecti decat tiganii nostrii. Acest jeg bazat pe gherăială, tanguială, urelete din toti bojocii, tema fiind simpla, pi_da sufera dupa p_la si pu_a sufera dupa piz_a (culmea, chestiile astea sunt compuse de obicei de poponari), cantareata cu prezentare de prostituata la produs sau cantaretul cu gesturi de poponar suferind (sau deabinelea... dar sa nu ne intelegem gresit, au fost si "gay" formidabili care au facut istoria rock-pop!), toata prezentarea asta deja standard este doar o parte din muzica americana, cea destinata gherțoimii majoritare. Din pacate cea mai mare parte din tineretul occidental (exemplu, ma gandesc la pustiulicii aia finuti din Finlanda) deschide ochii pe acest deseu sonor revarsat din toate canalele specifice de muzica TV si radio, probabil administrate de poponari in cea mai mare parte. Copilasii astia nici nu stiu ca pe lume mai exista si alta muzica inafara de gherăiala asta tanguită cu punct de plecare si inventare in mahalalele americane pline cu ciori (care intre doua vanzari de droguri compuneau si muzica. Dar lor le vine natural insa albilor astora din Vest-Europa le vine ca un ciorap pe față).

http://www.gandul.info/stiri/eurovision ... i-12614496" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

http://www.gandul.info/eurovision-2014- ... 04046.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.gandul.info/magazin/eurovisi ... e-12617055" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

Eurovision este o competiţie muzicală extrem de populară în rândul comunităţii gay. De altfel, organizatorii danezi ai Eurovision 2014 au declarat ca temă principală a evenimentului toleranţa, iar steaguri în culorile curcubeului - simbolizând comunitatea gay - au fost afişate peste tot în Copenhaga.
Petiţii online au fost iniţiate în Belarus, Armenia şi Rusia - unde guvernul a emis, anul trecut, o lege care interzice "propaganda gay" în rândul minorilor - pentru ca imaginile cu Wurst să fie eliminate sau editate în transmisiile televizate din aceste ţări.
http://www.mediafax.ro/life-inedit/euro ... a-12617469" onclick="window.open(this.href);return false;

Am banuit eu bine ca e un concurs de poponari (si apolitici! :D )
De-a lungul timpului, controversele politice nu au lipsit de la Eurovision. Astfel, în 2009, când Rusia a invadat Georgia, aceasta din urmă a dorit să participe la Eurovision cu un cântec satiră la adresa preşedintelui rus Vladimir Putin, intitulat "We don't wanna Put In". Însă organizatorii au spus că piesa Georgiei are conotaţii politice prea puternice şi i-au rugat pe reprezentanţii acestei ţări să schimbe versurile sau să participe cu un alt cântec. Georgia s-a retras atunci din competiţie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by Gabriel_Wo »

Asa cum a prognozat :) maestrul Momolo, a castigat reprezentata (reprezentantul) Austriei, femeia (barbatul) cu barba. Este noua Europa?

M am uitat cu coada ochiului la aceasta editie, dar din ce am vazut, mie Paula Seling mi a placut, o prezenta agreabila, gestica scenica buna, mai putin uratul cela de Ivo Jan Kenobi (ce neam este, ca nu i am retinut numele?)..

Cel mai mult mi au placut reprezentantele Poloniei, dansatoare profesioniste, cu o piesa vie, antrenanta.

Nu inteleg de ce toata lumea trebuie sa cante in engleza..

Cele mai multe puncte au fost acordate Romaniei de Moldova 12, Spania, Austria :) , Israel şi Malta oferindu ne cate 8 puncte. La randul ei, Romania a acordat 12 puncte Suediei, 10 puncte Ungariei :lol: şi 8 puncte Austriei.
_________________________________
Din vremurile fericite si solare ale Europei, un remember !

ABBA Waterloo Eurovision 1974
https://www.youtube.com/watch?v=3FsVeMz1F5c" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by momolo »

Prezentatorul poponar:
"-De azi Europa are o noua regina, pe Conchita Wurst!"
Castigato....area, "femeia cu barba" dar mai corect spus, "femeia cu p_la", spune:
"- Suntem uniti si de neoprit!"
Prezentatoare din sala de la Copenhaga:
"-Noapte buna Europa!"
Presa spune:
"- Rusia a fost fluierata copios!"
....
Europa cea care i-a dat lumii pe Beethoven, Bach, Wagner, ABBA, Beatles, Jo Dassin, Tom Jones, Gilbert Bécaud, etc, etc, etc, etc, acum a ales ! Pe Concita Cârnat !
Austria i-a dat Europei si lumii intregi pe Mozart, apoi pe Hitler si acum pe Conchita Wurst !
....
De data asta am urmarit integral si pot spune cam asa:
- imaginea a fost buna dar sunetul a fost foarte prost, nivel de mp3, totul a sunat otova, mortificat, digital la modul cel mai rau. Am banuiala ca sunetul a fost macelarit de TVR ca de obicei din cauza mixerului pentru prezentator. Dar e posibil atat sa fi fost nivelul.
- scenografia, luminile, partea vizuala au fost la inaltime.
- jumatate din "lucrarile" prezentate sunt americanizate complet culminand cu un cantec pur country din partea Olandei si care s-a clasat pe locul 2. Spre sfarsit inca mai speram sa fie pe locul 1 pentru a salva situatia. Reprezentantul Ungariei era american cu totul si nu a fost singurul. Muzica Licuriceasca domina copios, a luat cele mai multe puncte.
- Paula Seling si guvidul Ovi au reusit sa zbiere mai putin spre deloc si din cate inteleg, au renuntat la bataiala penibila. Adica au fost cumintei dar pareau cumva depresivi, adica citeam la ei un aer resemnat. Evident, asa cum banuiam Europa nu a votat pentru Romania, unicele 12 puncte vin din partea fratilor moldoveni unde votul a reprezentat corect situatia, Rusia 8 puncte de la rusi, Ucraina 10 puncte de la ucrainieni si Romania 12 puncte de la fratii nostrii care-s majoritari acolo. Nu inteleg ce era in capul celor care sperau ceva ?! Era evident ca Romania nu are nici o sansa. De remarcat si cele cateva puncte din Spania si Italia, putine totusi precum si multe puncte din Austria. De remarcat este ca Romania a dat multe puncte pentru femeia cu barba. De remarcat si faptul ca votul costa 1,24 euro si in felul asta nu cred ca s-a inghesuit lumea.
- Mi-a placut ucrainianca (frumusica si desteapta, piesa e acceptabila raportat la nivelul general). Am zis ca avand in vedere situatia actuala Ucraina va primi punctaj mare spre primele locuri, chiar ma gandeam la primul loc. Am fost naiv, Ucraina e privita ca si Romania....
- Mi-au placut si baietii din Belarus desi piesa este in stil Licuricesc. Ca piesa, in opinia mea una dintre primele.
- As fi votat polonezele. Dragute foc, frumusele foc, meritau locul 1 avand in vedere nivelul general.
- Totusi, jenante piese Licuricesti pentru multe din tarile mici ! Insa San Marino a avut poate unica piesa de Eurovision, cantareata fiind totusi destul de mediocra.
- Suedeza, una din favorite, a fost o imitatie de Celine Dion, doar am spus, este concurs de karaoke. Nu mi-a placut mutra, crispata si nesuferita, poate si de aceea nu a urcat.
- Franta a luat punctajul minim, era sa nu ia nimic, mi se pare, doar 2 puncte. Asta a fost surpriza mea, eu as fi clasat piesa printre primele. Desi nu-i simpatizez pe broscoi, piesa mi s-a parut simpatica si colorata, merita in primele locuri si cu toate astea punctajul a fost uimitor, aproape nimic!! Mi se pare, Suedia si Finlanda au dat cate un punct.
- Italianca ragusise de ragit, piesa este o mediocritate dar macar e pre limba lor.
- Slovenija, tot stil Licuricesc insa tipa finuta si per total merita mult mai mult decat spre ultimele locuri. Daca ne plangem de Paula si Guvidul, sa ne uitam la Slovenija.
- Rusia a trimis cele doua gemene blonde foarte frumusele, de bun simt, piesa ok, sunetul a fost printre cele mai bune din ce am putut ghici in coloana sonora de mp3 transmisa HD. Apropos, dintre toti, cel mai bun sunet l-a avut Rusia, Suedia si Germania. Cele doua gemene erau sa planga dupa ce sala huiduia puternic. Ele nu aveau nici o vina, niste dragute si finute. Oricum, Rusia a fost votata de statele satelit la care s-a adaugat Grecia ! De aceea a urcat sus desi pe bune, merita si mai sus.
- Cantec country 100% din Olanda. Nu am nimic impotriva, imi place country insa original, nu din Olanda! Totusi multi i-au votat de-au ajuns pe locul 2, probabil este mica parte de bun simt inghesuita intr-un colt al Europei...
- Nordicii americanizati, Finlanda, niste baieti de liceiu, Danemarca, un marocan si diversi metisi ziceai ca sunt din New York, Norvegia un tatuat americanizat. Apropos, anul asta foarte multi sunt tatuati, unii integral pe maini, partile care se vad.
- Elvetia, unul la vioara in tenesi, Licuricesc si asta, de bun simt dar slabut saracul.
- Spania. Tipa si-a pus o rochie care o facea ca un balon, lipsa de bun simt. Asta voia s-o imite pe Sarah Brightman. Din nou karaoke.
- Restul nu merita mentionati, au fost profund Licuricesti, Grecia reprezentare penibila chiar si pentru ruina unei mega civilizatii.

La urma dupa declararea Concitei Carnat s-a vazut pe camere, era dus...a de mana catre scena de un securist. La un moemnt dat asta s-a speriat tare de tot, sarise concurenta spaniola sa imbratiseze travestitul ! Am crezut o clipa uitandu-ma la fatza securistului ca cineva incearca sa asasineze travestitul ! Prin jur alti securisti disperati, li se citea atentia incordata, probabil se asteptau ca travestitul sa pateasca ceva.

Sunt curios ce le spune parintii la copii cand acestia vazand femeia cu barba intreaba ce-i aia ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by brighty »

Si iata!... A castigat Austria, reprezentata de femeia cu barba!!! :lol: :lol: :lol:

Stateam in fotoliu si ma uitam ca la circ... radeam de ma prapadeam cand o vedeam p-aia (?!) udata toata si pe jumatate lesinata la aflarea vestii ca nu stiu care tara i-a mai trantit inca 10-12 puncte, mentinand-o pe primul loc la voting :lol:

Concursul a fost penibil, cum bine l-a intuit momolo cu o zi inainte... Un fel de Festivalul LGBT, cu multe moace dubioase pe scena si in sala, cu steaguri curcubeu, cu extaz si ovatii fata de nenea-femeia ala/aia cu barba...

Piesa castigatoare = o porcarie banala
Concurenta Austriei = un nea Caisa care inca nu s-a hotarat ce sa fie... un monstru, pana la urma, nici macar transsexual (Naomi al nostru arata brici pe langa asta!)
Vocea concurentei = nici de barbat, nici de muiere, nici grozava, doar ceva, acolo...o gheraiala

La televoting, am avut impresia ca europenii au tinut mortis nu atat sa proslaveasca poponareala (ca in alti ani, ca d-aia Eurovisionul este festivalul lor), cat sa-i arda o palma zdravana lui Putin & Co., cunoscuti ca homofobi. Huiduielile la adresa surorilor rusoaice (frumoase si talentate fete, desi cu o melodie crappy) mi-au intarit aceasta banuiala... A fost un fel de razbunare pentru insolenta, violenta, crimele si nenorocirile din Ukraina pe care le-a declansat si intretinut Russia. Surprinzator, Ukraina a dat puncte Russiei, la fel si Moldova...nu mai zic de tarile mici din preajma... Au dorit, oare, sa-i imbuneze pe rusi?! :?

Ai nostri mi s-au parut cu o prestatie ok, in opinia mea. Nu sunt fan Guvidul & Purcica, dar piesa chiar era ritmata, saltareata, fata de tanguielile fara rost ale altor tari. De data asta, chiar am venit cu un song bun, de departe mai bun si mai slagaros decat behaielile altora! Am remarcat, cu atentie, gesturile stil Illuminati pe care le facea Paula Seling in timpul interpretarii si pe care le evidentiasera presarii nostri la semi-finala de joi... Este si asta o dovada ca muzica proasta, behaita si urlata, de mare succes in topuri, este placuta si incurajata de ocultisti, spre prostirea multimilor.

Totusi, revenind: faza cu netalentatul si uratul ala castrat si cu barba, care a castigat trofeul, m-a lasat masca!... Imi tot repetam ca "a venit dracul pe Pamant" daca au ajuns atatia sa aclame si sa premieze o ciudatenie nefireasca si pe deasupra netalentata. La culcare, mi-am spus o rugaciune si L-am rugat pe Cel de Sus sa ne ierte pentru prostiile si tampeniile noastre... :(

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by comanr »

este cazul ca data viitoare sa trimitem si noi niste gay, pana atunci sa mi fie cu iertare de la dumnezeu, sa ne futem in cur!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by hbi »

"Prezentatorul poponar:
"-De azi Europa are o noua regina, pe Conchita Wurst!"
Castigato....area, "femeia cu barba" dar mai corect spus, "femeia cu p_la", spune:
"- Suntem uniti si de neoprit!"
Prezentatoare din sala de la Copenhaga:
"-Noapte buna Europa!"
Presa spune:
"- Rusia a fost fluierata copios!"
....
Europa cea care i-a dat lumii pe Beethoven, Bach, Wagner, ABBA, Beatles, Jo Dassin, Tom Jones, Gilbert Bécaud, etc, etc, etc, etc, acum a ales ! Pe Concita Cârnat !
Austria i-a dat Europei si lumii intregi pe Mozart, apoi pe Hitler si acum pe Conchita Wurst !
....
De data asta am urmarit integral si pot spune cam asa:
- imaginea a fost buna dar sunetul a fost foarte prost, nivel de mp3, totul a sunat otova, mortificat, digital la modul cel mai rau. Am banuiala ca sunetul a fost macelarit de TVR ca de obicei din cauza mixerului pentru prezentator. Dar e posibil atat sa fi fost nivelul.
- scenografia, luminile, partea vizuala au fost la inaltime.
- jumatate din "lucrarile" prezentate sunt americanizate complet culminand cu un cantec pur country din partea Olandei si care s-a clasat pe locul 2. Spre sfarsit inca mai speram sa fie pe locul 1 pentru a salva situatia. Reprezentantul Ungariei era american cu totul si nu a fost singurul. Muzica Licuriceasca domina copios, a luat cele mai multe puncte.
- Paula Seling si guvidul Ovi au reusit sa zbiere mai putin spre deloc si din cate inteleg, au renuntat la bataiala penibila. Adica au fost cumintei dar pareau cumva depresivi, adica citeam la ei un aer resemnat. Evident, asa cum banuiam Europa nu a votat pentru Romania, unicele 12 puncte vin din partea fratilor moldoveni unde votul a reprezentat corect situatia, Rusia 8 puncte de la rusi, Ucraina 10 puncte de la ucrainieni si Romania 12 puncte de la fratii nostrii care-s majoritari acolo. Nu inteleg ce era in capul celor care sperau ceva ?! Era evident ca Romania nu are nici o sansa. De remarcat si cele cateva puncte din Spania si Italia, putine totusi precum si multe puncte din Austria. De remarcat este ca Romania a dat multe puncte pentru femeia cu barba. De remarcat si faptul ca votul costa 1,24 euro si in felul asta nu cred ca s-a inghesuit lumea.
- Mi-a placut ucrainianca (frumusica si desteapta, piesa e acceptabila raportat la nivelul general). Am zis ca avand in vedere situatia actuala Ucraina va primi punctaj mare spre primele locuri, chiar ma gandeam la primul loc. Am fost naiv, Ucraina e privita ca si Romania....
- Mi-au placut si baietii din Belarus desi piesa este in stil Licuricesc. Ca piesa, in opinia mea una dintre primele.
- As fi votat polonezele. Dragute foc, frumusele foc, meritau locul 1 avand in vedere nivelul general.
- Totusi, jenante piese Licuricesti pentru multe din tarile mici ! Insa San Marino a avut poate unica piesa de Eurovision, cantareata fiind totusi destul de mediocra.
- Suedeza, una din favorite, a fost o imitatie de Celine Dion, doar am spus, este concurs de karaoke. Nu mi-a placut mutra, crispata si nesuferita, poate si de aceea nu a urcat.
- Franta a luat punctajul minim, era sa nu ia nimic, mi se pare, doar 2 puncte. Asta a fost surpriza mea, eu as fi clasat piesa printre primele. Desi nu-i simpatizez pe broscoi, piesa mi s-a parut simpatica si colorata, merita in primele locuri si cu toate astea punctajul a fost uimitor, aproape nimic!! Mi se pare, Suedia si Finlanda au dat cate un punct.
- Italianca ragusise de ragit, piesa este o mediocritate dar macar e pre limba lor.
- Slovenija, tot stil Licuricesc insa tipa finuta si per total merita mult mai mult decat spre ultimele locuri. Daca ne plangem de Paula si Guvidul, sa ne uitam la Slovenija.
- Rusia a trimis cele doua gemene blonde foarte frumusele, de bun simt, piesa ok, sunetul a fost printre cele mai bune din ce am putut ghici in coloana sonora de mp3 transmisa HD. Apropos, dintre toti, cel mai bun sunet l-a avut Rusia, Suedia si Germania. Cele doua gemene erau sa planga dupa ce sala huiduia puternic. Ele nu aveau nici o vina, niste dragute si finute. Oricum, Rusia a fost votata de statele satelit la care s-a adaugat Grecia ! De aceea a urcat sus desi pe bune, merita si mai sus.
- Cantec country 100% din Olanda. Nu am nimic impotriva, imi place country insa original, nu din Olanda! Totusi multi i-au votat de-au ajuns pe locul 2, probabil este mica parte de bun simt inghesuita intr-un colt al Europei...
- Nordicii americanizati, Finlanda, niste baieti de liceiu, Danemarca, un marocan si diversi metisi ziceai ca sunt din New York, Norvegia un tatuat americanizat. Apropos, anul asta foarte multi sunt tatuati, unii integral pe maini, partile care se vad.
- Elvetia, unul la vioara in tenesi, Licuricesc si asta, de bun simt dar slabut saracul.
- Spania. Tipa si-a pus o rochie care o facea ca un balon, lipsa de bun simt. Asta voia s-o imite pe Sarah Brightman. Din nou karaoke.
- Restul nu merita mentionati, au fost profund Licuricesti, Grecia reprezentare penibila chiar si pentru ruina unei mega civilizatii.

La urma dupa declararea Concitei Carnat s-a vazut pe camere, era dus...a de mana catre scena de un securist. La un moemnt dat asta s-a speriat tare de tot, sarise concurenta spaniola sa imbratiseze travestitul ! Am crezut o clipa uitandu-ma la fatza securistului ca cineva incearca sa asasineze travestitul ! Prin jur alti securisti disperati, li se citea atentia incordata, probabil se asteptau ca travestitul sa pateasca ceva.

Sunt curios ce le spune parintii la copii cand acestia vazand femeia cu barba intreaba ce-i aia ?!"




O prezentare critica si obiectiva, cred ca ai tastat asezat pe gheata. Dar comentariul este suta la suta real. Iar in ceea ce priveste intrebarile copiilor, sa zicem merci, ca era o ora tirzie si nu au fost prezenti. Desi la cite giumbuslucuri au fost, plus aparitia hidoseniei paroase pe sticla, trebuia pus patratelul rosu.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by Gabriel_Wo »

Dupa fata cu barba, va urma doamna cu coasa.. :x
Venerabilii din Sfanta Inchizitie, unde suntem ? :?

Acest concurs de multa vreme nu mai este unul de creatie, de educatie si exemplu cultural. Ce schimb cultural se poate face cu acest cremvursti ?
In timp, deviatia de la firesc pe viitor e posibil sa devina litera de lege. Nu ma mai mira recrudescenta antioccidentala deseori violenta din Russia si tarile arabe.
A inceput revolutia (a se citi involutia) in arta ?

In istoria artei, a mai existat caderi si deviatii de la natural, precum expresionismul in pictura, cinematografie si arta sunetelor, muzica atonala (sunete faustiene), dodecafonica (ce parere ar fi avut Bach sau Mozart ?) si curentul dadaist (o isterie intelectuala). Acum toate acestea, sunt multiplicate la maxim. Lumea lui Matrix..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by brighty »

Se trezi si Ouatu nostru sa se bage singur in seama...chipurile, el ar fi un deschizator de drumuri pt. personaje precum Conchita Wurst!... :P :mrgreen:

http://www.gandul.info/magazin/eurovisi ... e-12618532" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by doru »

Culmea e ca aveam si noi Conchita noastra fara barba! http://www.click.ro/vedete/romanesti/EX ... 16943.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ca de obicei, TVR nu s-a orientat nici de data asta si a trimis pe cine nu trebuia la concurs…Sa fie al dracu’ ala care s-o mai uita la eurovision! Ptiu!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Eurovision si femeia cu barba

Post by atyclb »

Nu ştiu voi ce părere aveţi, dar eu am impresia că Eurovision se transformă pe an ce trece într-un iarmaroc medieval, unde puncte de mare atracţie sunt fie nişte monştri care grohăie pe ritmuri rock, fie un dubios cu rochie decoltată, care-i pune în valoare tarlaua de păr de pe piept, fie o femeie cu barbă, care răspunde la exoticul nume Conchita Wurst (sau, mai pe româneşte, „Scoicuţa Cârnat”) şi cântă melodia „Rise like a Phoenix”.

Ce şanse să fi avut, în balamucul ăsta, Ovi şi Paula Seling? Că Paula o fi ea drăguţă, da’ n-are barbă, iar Ovi are barbă, însă face pipi din picioare, ceea ce, în actualul context european, e un lucru de neconceput pentru un bărbat. Dacă vrea să fie votat la acest concurs de ciudaţi, bărbatul modern, european şi transatlantic musai trebuie s-arate că e o ţâră şi transsexual, că poartă rochii strâmte, mulate pe trup, în vreme ce femeia modernă dacă n-are cel puţin o mustăcioară à la Hitler, nu mai zic de-o barbă cât badanalele, à la Iorga, mai bine pleacă acasă, că n-o votează nici Malta.

E clar că în curând femeia cu barbă, triumfătoare la Eurovision, va deveni un standard european şi n-ar fi exclus s-o vedem şi pe păpuşa Barbie cu o ditamai barba, să ştie copiii că e absolut normal ca femeile să poarte barbă, iar bărbaţii să nască pui vii pe care să-i hrănească eco, cu lapte de soia.
Şi e la fel de clar că, dacă nu schimbăm şi noi tactica, n-o să câştigăm competiţia nici când i-o creşte iar lui Trăistariu păr pe creştet. Cum s-o trimiţi la Eurovision pe Monica Anghel? Dacă trăgea cu vreo trei chintale mai mult la cântar şi era târâtă pe scenă cu tot cu pat, de brigada de pompieri “Dealu Spirii”, mai avea vreo şansă, da’ aşa? Cum să te prezinţi cu Marcel Pavel? Dacă avea şi el montate pe piept vreo trei ţâţe siliconate, care să se asorteze la chelia lui de mare angajament, la fel, aduna voturi, însă aşa?

De-aia zic, e bine ca la anul să avem mare grijă pe cine trimitem la Viena. Travestitul Naomi ar avea şanse, da’ ce te faci dacă trimit suedezii femeia cu puţă-n frunte, pe post de inorog modern, să fredoneze „Rise like a penis” sau îl deleagă ruşii pe Putin, bărbatul cu trei coaie, să vină şi să le cânte spectatorilor la mitralieră? Nu trebuie să aducem şi noi pe cineva mai deosebit, din punctul ăsta de vedere? Aşa că n-ar fi rău, zic, dacă l-am trimite pe Ilie Sârbu, că are un singur coi. Sau, şi mai bine, pe Victor Viorel, că n-are niciunul şi am văzut la TV că deja e familiarizat cu Eurovisionul.
http://www.academiacatavencu.info/opini ... barba.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply