Recomandari Muzicale Deosebite

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Recomandari Muzicale Deosebite

Post by hersorin »

Astazi la sfaturile colegului nostru johndoe21ro caruia ii multumesc si public am avut o revelatie in domeniul muzicii clasice .
De dimineata de la ora 9 si pina acum ora 6 am ascultat aproape non stop Rapsodia Romana a lui Enescu . Aveam si eu diferite variante laudate dar colegul nostru mi-a recomandat varianta de la Arte Nova . Acest CD http://www.amazon.com/Enescu-Romanian-R ... B000FII2IY" onclick="window.open(this.href);return false; .
Pur si simplu aceasta varianta are EMOTIE , te tine cu gura cascata , te patrunde , te trec fiorii e SUPERBA .
Deci eu recomand George Enescu , Christian Mandeal Romanian Rhapsody No. 1 / Suites 2 & 3 .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by johndoe21ro »

Din punctul meu de vedere, Cristian Mandeal este cel mai mare dirijor roman in viata. Lui i se datoreaza cresterea prestigiului Filarmonicii "George Enescu" pe plan international, iar sub conducerea sa artistica, Orchestra Romana de Tineret a devenit o poveste de succes in lumea muzicala romaneasca si nu numai! Mai mult decat atat, tot romanul ar trebui sa stie ca maestrul Mandeal si-a perfectionat menirea pe langa Karajan si Celibidache... Din pacate, am constat cu tristete, pe viu ca timpul nu iarta si ca nimeni nu scapa de apasarea vremii! Maestrul Mandeal si-a mai pierdut din vivacitate, din tenacitate si din ambitiile care i-au caracterizat tineretea si suisul profesional.
Totusi, nu as neglija nici celelalte doua variante, Eiji Oue/Minnesota Orchestra si G. Rozhdestvensky & BBC Philharmonic! Fiecare are farmecul ei, abordarea ei si fiecare se apropie intr-un fel unic de adevarul enescian! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by johndoe21ro »

Cu permisiunea moderatorului forumului si la sugestia/rugamintea lui Sorin o sa incerc sa incropesc un thread cu niste recomandari muzicale pe care as vrea sa le fac oricarui audiofil, mai ales ca se apropie sarbatorile Pascale si timpul devine mai abundent... :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by hersorin »

Eu abia astept :D . Mai ales ca eu nu prea sunt cu muzica clasica , nu stiu ce am putut pati astazi . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by hersorin »

Arturo Sandoval cu Trumpet Evolution imi pare o inregistrare de inalta calitate .
https://www.discogs.com/Arturo-Sandoval ... se/1606580" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by momolo »

hersorin wrote:De dimineata de la ora 9 si pina acum ora 6 am ascultat aproape non stop Rapsodia Romana a lui Enescu .
pe aici prin Bucale nu sunt singurul care foloseste (inca de multa vreme) aceasta piesa muzicala clasica pentru evaluarea unui sistem audio. Este o piesa extraordinara care ar sta la loc de cinste intr-un clasament cu cele mai bune piese muzicale clasice ale lumii. Problema numarul unu, este extrem de greu de intepretat! Am auzit rateuri chiar live (la concert) de la orchestre mari cu pretentii! Pe langa faptul ca interpretarea este extrem de dificila (necesita un dirijor care sa inteleaga mai mult decat partitura), aceasta piesa are extrem de multe nuante si poate fi intepretata in infinite feluri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Din punctul meu de vedere, Cristian Mandeal este cel mai mare dirijor roman in viata. Lui i se datoreaza cresterea prestigiului Filarmonicii "George Enescu" pe plan international, iar sub conducerea sa artistica, Orchestra Romana de Tineret a devenit o poveste de succes in lumea muzicala romaneasca si nu numai! Mai mult decat atat, tot romanul ar trebui sa stie ca maestrul Mandeal si-a perfectionat menirea pe langa Karajan si Celibidache...
Eu i-am spus-o direct in fatza (faptul ca il consider cel mai bun dirijor din Romania la ora asta)!
De exemplu, la o editie Festival Enescu am auzit una din cele mai bune orchestre britanice si una din primele zece din lume (sau poate primele trei!) dirijata intai de un dirijor britanic (cotat foarte bine) si a doua seara dirijata de Mandeal. Mi-a placut categoric mai mult a doua seara desi piesa aleasa era dificila englezilor si mai dificila la modul general!
Dar, din cate am auzit el a intrat in conflict cu diversi oameni din lumea noastra muzicala clasica, probabil nu e un dirijor prietenos cu toata lumea, poate este prea dur cu oamenii, dar nu cunosc totusi in detaliu. Cert este ca de la o vreme a cam disparut din peisaj.
Mai sunt dirijori buni in tara asta, insa la randul meu il consider pe el cel mai bun.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Totusi, nu as neglija nici celelalte doua variante, Eiji Oue/Minnesota Orchestra si G. Rozhdestvensky & BBC Philharmonic! Fiecare are farmecul ei, abordarea ei si fiecare se apropie intr-un fel unic de adevarul enescian!
nici eu nu as neglija aceste versiuni minunate! Si nici nu as sti care imi place mai mult! Buna recomandare!
Insa din cate se spune, e si logic, cea mai buna interpretare a Rapsodiei a fost sub bagheta lui Enescu insusi.... Din pacate nu erau vremuri prea dezvoltate in tehnica inregistrarii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:
hersorin wrote:De dimineata de la ora 9 si pina acum ora 6 am ascultat aproape non stop Rapsodia Romana a lui Enescu .
pe aici prin Bucale nu sunt singurul care foloseste (inca de multa vreme) aceasta piesa muzicala clasica pentru evaluarea unui sistem audio. Este o piesa extraordinara care ar sta la loc de cinste intr-un clasament cu cele mai bune piese muzicale clasice ale lumii. Problema numarul unu, este extrem de greu de intepretat! Am auzit rateuri chiar live (la concert) de la orchestre mari cu pretentii! Pe langa faptul ca interpretarea este extrem de dificila (necesita un dirijor care sa inteleaga mai mult decat partitura), aceasta piesa are extrem de multe nuante si poate fi intepretata in infinite feluri.
Da, bine punctat! Intr-adevar acum cativa ani a fost inlaturat cumva miseleste din structurile Filarmonicii, cea pe care domnia sa a ridicat-o foarte mult... Atunci a inceput sa se ocupe de Orchestra Romana de Tineret, orchestra pe care a crescut-o ca pe un copil, din fasa pana la o maturitate aproape deplina! Se intampla des pe la noi ca cei merituosi, cei virtuosi sa fie dati la o parte pentru alte interese.... :(
Din fericire, muzica ramane deasupra noastra, a tutror... pentru cel care cauta, vrea si intelege! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by vjvarta »

https://www.discogs.com/Various-Lolas-N ... se/3330957

Nu stiu daca se poate numi chiar deosebita, dar este o compilatie de coveruri foarte faina, iar piesele sunt inregistrate destul de ok.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by johndoe21ro »

Compozitia enesciana favorita este "Sonata pentru vioara si pian Nr.3 in do major Op.25, Dans le caractère populaire roumain''! Variante interpretative de luat in considerare (exceptand-o pe cea a compozitorului):

Leonidas Kavakos (vioara), Péter Nagy (pian)/ECM - pentru mine este de referinta
Yehudi Menuhin (vioara) & Hephzibah Menuhin (pian)/Naxos
Patricia Kopatchinskaja (vioara), Emilia Kopatchinskaja (viola), Viktor Kopatchinsky (tambal), Martin Gjakonovski (bas) & Mihaela Ursuleasa (pian)/Naive
Remus Azoitei (vioara) & Eduard Stan (pian)/Hannsler Classics
Sarah Nemtanu (vioara), Chilly Gonzales (pian, orga, percutie)/Naive

Adelina Oprean (vioara), Justin Oprean (pian)/Helios
Valery Sokolov (vioara) & Svetlana Kosenko (pian)/Erato
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by johndoe21ro »

Eu m-am oprit la Leonidas Kavakos/Péter Nagy, Patricia Kopatchinskaja/Mihaela Ursuleasa,
Sarah Nemtanu/Chilly Gonzales si Adelina si Justin Oprean... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandari Muzicale Deosebite

Post by johndoe21ro »

Si a doua preferinta enesciana: Poema romana!
Am o singura varianta care insa ma satisface pe deplin: G. Enescu - Poeme Roumain/Vox maris/Voix de la nature - Cristian Mandeal, Filarmonica 'George Enescu' Bucuresti de la Arte Nova Classics!

Image
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply