100 de albume de referinta

CD, vinil, concerte
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Buika - Nina de fuego (WEA 2008)

Post by johndoe21ro »

Buika - Nina de fuego (WEA 2008)

Image

Rar iti este dat sa auzi o voce atat de captivanta, de puternica, de intensa! Fiica a unui refugiat politic din Guinea Ecuatoriala, copil crescut intr-un cartier de gitani pe insula spaniola Mallorca, Buika este o aparitie de un exotism rar... Muzica ei te copleseste prin senzualitate, prin emotie, prin tristete. Intr-un sistem de top impresia ca artistii sunt in fata ta si iti canta este absolut coplesitoare! O inregistrare incredibila! :)

https://youtu.be/FnytJEXow6w" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/pF6ChZiWNMo" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Stevie Ray Vaughan & Double Trouble - Texas Flood (MFSL 2011

Post by johndoe21ro »

Stevie Ray Vaughan & Double Trouble - Texas Flood (MFSL 2011)

Image

Cand vine vorba de Stevie Ray... nu stiu cu ce sa incep! Chitarist de geniu, artist foarte talentat si influent si unul dintre muzicienii cu un rol esential in reinvierea blues-ului in epoca pop, Stevie Ray Vaughn are un palmares neincapator pentru o postare obisnuita. Ca atare nici nu o sa ma obosesc in a-l posta aici ci o sa ma rezum la recomandarea albumului de debut al acestuia - Texas Flood un slow blues electrizant care a zabovit o jumatate de an in Top 40! "Love Struck Baby", "Pride and Joy," "Tell Me" al lui Howlin Wolf, "Dirty Pool" si "I'm Crying" sunt o nebunie pentru orice impatimit de blues! Calitatea inregistrarii este foarte buna instrumentele fiind spatiate, aerisite, inaltele cu o foarte buna extensie si definitie iar basul este scurt si controlat semn ca inginerii de la Mobile Fidelity Sound Lab care s-au ocupat de masterizare si-au facut treaba foarte bine!
Este varianta SACD/DSD!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Albert King With Stevie Ray Vaughan ‎– In Session (Stax 2003

Post by johndoe21ro »

Albert King With Stevie Ray Vaughan ‎– In Session (Stax 2003)

Image

Am fost mustrat de catre un prieten cum ca Texas Flood-ul de mai sus nu se aude asa de bine cum il laud eu... Lucrurile sunt putin mai complicate decat atat in sensul ca varianta SACD se aude mai bine ca varianta CD pe care o aveam inainte... semnificativ mai bine si ca, intr-o mare masura, sistemul audio trage de unele inregistrari in sus! Da, un sistem audio foarte bun este transparent si, prin urmare, scoate in evidenta imediat defectele inregistrarilor proaste dar, pe de alta parte, ridica cateva cortine pentru unele albume care fara sa fie inregistrari exceptionale (pentru standardele actuale) nu suna la fel de bine pe sisteme mai entry. Aici un sistem hi-end sapa la greu dupa dinamica, detalii, informatii spatiale, bogatie timbrala, samd. Ca atare, unele inregistrari suna exceptional orice le-ai face iar altele au nevoie de ceva munca pentru rezultate foarte bune!
Acestea fiind zise, am zis sa mai recomand un 'Stevie Ray Vaughan'! Unul care se aude mai bine (din cate imi amintesc pentru ca nu l-am mai ascultat de un car de vreme; este cazul sa-l pun la incalzit pentru diseara) si care este putin mai 'aromat'!
Este varianta SACD/DSD!

https://youtu.be/SeLddbrzsHk" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/DPS4dyk6v7Q" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Kenny Burrell - Midnight Blue (Analogue Productions 2010)

Post by johndoe21ro »

Kenny Burrell - Midnight Blue (Analogue Productions 2010)

Image

Un album legendar, probabil cel mai important al lui Burrell produs la Blue Note! Eu am o relatie mai speciala, mai intima cu Midnight Blue poate cel mai reprezentativ album de chitara-jazz de la celebra casa de discuri new-yorkeza (sau aflat pe picior de egalitate cu Idle Moments al lui Grant Green pe care l-am recomandat deja)! Kenny are o atingere magica... un blue-jazz care iti umple gura de bourbon... il face sa curga arzand pe gat... si te teleporteaza cu o jumatate de secol inapoi intr-un bar din NY.. poti simti fumul de tigara, marginea taioasa a meselor rotunde, lumina rosie difuza... Muzica te pironeste puternic in scaun, paharul devine greu iar gandurile incep sa atarne dureros in neant... intinzandu-se intre acordurile de bas, ciupiturile chitarii lui Kenny si saxofonul iertator al lui Turrentine care te imbratiseaza cu o caldura stinsa... :wink:
Este varianta SACD/DSD!

https://youtu.be/MTBMRHCfYkE" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Dexter Gordon - A Swingin' Affair (Blue Note 2015)

Post by johndoe21ro »

Dexter Gordon - A Swingin' Affair (Blue Note)

Image

Catalogul Blue Note este plin de albume unul si unul... Dificultatea cea mai mare este aceea de a selecta pe cele mai reprezentative, mai importante! In tot cazul A Swingin' Affair nu poate fi exclus de pe lista din punctul meu de vedere. Cat despre celalalt album al lui D.G. - Go! - inregistrat cu aceeasi echipa (Sonny Clark la pian, Butch Warren la bas si Billy Higgins la tobe) cu doua zile inainte... eu fac parte din cei care considera Affair-ul mai bun, mai interesant, de avut in fonoteca!
Fiecare din cantecele de pe album reprezinta o ocazie perfecta de a face cunostinta cu arta si geniul marelui saxofonist. :wink:
Este varianta CD/PCM Hi-Res!

https://youtu.be/C-o8EeITzYM" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Theo Croker - Afro Physicist (OKeh 2014)

Post by johndoe21ro »

Theo Croker - Afro Physicist (OKeh/Sony Masterworks 2014)

Image

In primul rand... aici suntem la 90° fata de albumele de mai sus! :D
Theo Croker sintetizeaza cel mai bine sau poate chiar conduce cel mai bine curentul jazz-ului actual, jazz-ului modern! Este o afirmatie foarte indrazneata, foarte riscanta insa este principalul motiv pentru care trebuie sa puneti mana pe albumul asta, principalul motiv pentru care l-am postat aici. Din punctul meu de vedere, albumul Afro Physicist este cel mai bun al trompetistului, un adevarat secret din pacate prea bine ascuns... Fiind nepot al lui Doc Cheatham si protejat al lui Dee Dee Bridgewater (care i-a si produs albumul de fata) lui Croker i se contureaza un 'background' sanatos, efervescent ca si stilurile variate pe care le abordeaza de la soul-jazz, la groove-latin-jazz, la funk-jazz si altele! Pe album apar si Roy Hargrove, Stefon Harris, David Gilmore, Luisito Quintero, Dee Dee Bridgewater si altii!

https://youtu.be/gINTIW55uy0" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/aJxbSZmwPzo" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Shostakovich - Symphony No.10 (V. Petrenko, RLPO) (Naxos 201

Post by johndoe21ro »

Shostakovich - Symphony No.10 (V. Petrenko, Royal Liverpool PO) (Naxos 2010)

Image

Simfonia a 10-a este una dintre cele mai mari si mai importante lucrari ale lui Shostakovich si una din preferatele mele iar albumul de fata contine una dintre interpretarile de referinta si poate cea mai buna inregistrare din punct de vedere tehnic. Petrenko are un ciclu teribil al lui Shostakovich fiecare lucrare fiind practic o interpretare de referinta, dirijorul stabilindu-si un bun renume in acest sens... Kondrashin, Mravinsky si Rozdestvensky au si ei variante excelente insa cel mai usor imi este sa-l compar pe Petrenko cu Rudolf Barshai/WDR Symphony Orchestra (Brilliant Classics). Ar fi multe de spus despre opera lui Shostakovich, despre personalitatea compozitorului, despre temeri si angoase, despre inspiratia lui, despre diferitele interpretari...

https://youtu.be/u8pDi5lV2Bo" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Vladimir Vysotsky

Post by johndoe21ro »

Vladimir Vysotsky (Le Chant Du Monde/Omagatoki Japan Reissue 1988)

Image

25 de cantece superbe ale faimosului cant-autor, poet si actor Vladimir Vysotsky, o figura emblematica a Rusiei, un artist carismatic, un idol si un reper important al culturii ruse... 25 de cantece care, daca faceti abstractie de un pic de zgomot de fond, reprezinta niste inregistrari excelente.

https://youtu.be/3zGf4hlzgYg" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Vladimir Horowitz - Chopin, Schumann, Rachmaninov & Liszt

Post by johndoe21ro »

Vladimir Horowitz - Chopin, Schumann, Rachmaninov & Liszt (Sony Classical 1999)

Image

Lasand la o parte problemele cu care s-a confruntat de-a lungul carierei (problemele medicale, psihice, legate de alcool, medicatie, electrosocuri, etc.) Horowitz trebuie considerat poate cel mai mare pianist al tuturor timpurilor. Focul, indrazneala cu care canta, tehnica impecabila, caracterul cameleonic (interpret versatil fie ca vorbim de Chopin, Rachmaninov, Liszt, Schumann, Scarlatti sau Scriabin), contrastul dinamic extrem, paleta tonala deosebita, volumul si viteza fulgeratoare sunt caracteristice marelui pianist. Albumul de fata contine unele dintre cele mai bune interpretari ale pianistului american de origine rusa iar calitatea inregistrarii este excelenta daca luam in considerare vechimea acesteia!
Este varianta SACD/DSD!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Sanda Weigl - Gypsy in a Tree (Barbes Records 2010)

Post by johndoe21ro »

Sanda Weigl - Gypsy in a Tree (Barbes Records 2010)

Image

M-a sunat cineva cam acum o saptamana... Imi luase telefonul din anuntul cu vanzarea de cd-uri... Sa ma felicite pentru preferintele muzicale, sa imi multumeasca pentru lista facuta, samd. M-am simtit putin flatat, am multumit si eu la randu-mi si am mai vorbit de muzici, de echipamente audio, s.a.m.d. La sfarsit a pus intrebarea bomba: "Dar muzica romaneasca nu asculti? Nu ai pus nici un album de-al nostru pe thread!" Aici m-am cam blocat - ce-i drept am ceva muzica romaneasca care suna cat de cat ok pe sistem - niste albume 'Celelalte cuvinte', 'Nightlosers', 'Nicolas Simion', Vali 'Sir Blues' Racila, samd. Si apoi gandurile mi-au zburat direct catre Sanda Weigl, o evreica nascuta in Romania care, datorita persecutiilor comunistilor a fost nevoita sa plece din tara si sa aterizeze intr-un Berlin de Est ne-delimitat inca de zid... Imediat a urmat, din pacate pentru familia Weigl si separarea fata de occident, de Germania de Vest. Activismul politic a facut ca trecerea catre Germania Federala sa fie rapida (mai corect spus fortata) si, dupa o scurta perioada, sa faca chiar pasul peste ocean, in SUA. Povestea e lunga si interesanta insa timpul este intotdeauna scurt... Cert este ca in toata aceasta perioada S.W. nu si-a uitat radacinile si a cantat si a promovat muzica lautareasca, muzica Mariei Tanase... muzica care se armonizeaza perfect cu orchestratia jazz, cu influente gypsy si klezmer pe albumul 'Gypsy in a Tree'. Primul lucru care ma face sa recomand albumul este simbioza de care vorbeam mai sus intre diferite stiluri de muzica, o simbioza care ii iese perfect artistei... Restul vine ca bonus! Asta e un album din care trebuie gustat asa ca... pofta buna! :)

https://youtu.be/h-vgXQI5DGk" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/UyyY62rZI4U" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Petra Magoni & Ferruccio Spinetti - Musica nuda (BHM 2007)

Post by johndoe21ro »

Petra Magoni & Ferruccio Spinetti - Musica nuda (BHM 2007)

Image

Un duo teribil, excentric si... electric deopotriva. Vocea Petrei este acompaniata excelent de Spinetti cu al sau contrabas care racneste si icneste la unison... Gasiti pe cd cateva cover-uri de-ale lui John Lennon & Paul McCartney cum ar fi Eleanor Rigby, Blackbird si Imagine insa gasiti si Roxanne al lui Sting sau I Will Survive... Pentru cei care au o aplecare spre baroc, in playlist apar Maledetto sia l'aspetto si Voglio di vita uscir. Albumul celor doi ori place la prima vedere (sau mai degraba socheaza) ori cade in dizgratie asa ca sa nu ma injurati daca nu faceti parte din prima categorie. Din punctul meu de vedere, inregistrarea este foarte buna, asta fiind un alt punct de atractie.

https://youtu.be/4Zet3eLu-ms" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/n1WxKRmDqtM" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Petra Magoni & Ferruccio Spinetti - Musica nuda 2 (2006)

Post by johndoe21ro »

Petra Magoni & Ferruccio Spinetti - Musica nuda 2 (Radio Fandango 2006)

Image

Aceiasi nebuni ca mai sus! De data asta mai au pe album si alti nebuni: Stefano Bollani (pian), Nico Gori (clarinet), Erik Truffaz (trompeta), Nicola Stilo (flaut si chitara), Mirko Guerrini (saxofon) si altii. Sunt 2 cd-uri si multe de povestit - mai bine dati-i o tura in transport si vedeti ce iese... :)

P.S. Videoclipurile de pe YouTube nu prea le fac dreptate...

P.P.S. Recomand si "Complici" (EMI 2011) si "Banda larga" (Blue Note 2013)! Fiecare au farmecul lor!

https://youtu.be/KoQ-ygFgnk8" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Rodrigo - Concierto de Aranjuez (P. Romero, N. Marriner) (20

Post by johndoe21ro »

Rodrigo - Concierto de Aranjuez (P. Romero). Concierto Andaluz (Los Romeros) (Academy of St. Martin-in-the-Fields, Neville Marriner) (Philips 2006)

Image

Concertul acesta m-a fermecat inca din copilarie. Alaturarea unei chitari la o orchestra mi se parea foarte exotica si captivanta... Aveam cateva albume de-ale lui Segovia si eram familiarizat cu muzica lui Albeniz, Tarrega, Sor, Villa-Lobos, Granados sau Barrios insa nimic nu m-a pregatit pentru intalnirea cu Rodrigo. Mai tarziu am aflat si de trista poveste din spatele acestei muzici care iti taie rasuflarea cu tristetea ei patrunzatoare... Eu am o varianta dedicata pietei japoneze, scoasa de Philips in 2006.

P.S. Albumul a fost postat la recomandarea lui lordu73 insa mi-am permis sa postez varianta de fata care, zic eu, reprezinta atat o interpretare cat si o inregistrare mai buna.
P.P.S. Cei care aveti amplificatoare prea potente -> atentie la volum pentru ca are dinamica mare!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Berg, Stravinsky - Violin Concertos (I. Perlman, S. Ozawa, B

Post by johndoe21ro »

Berg, Stravinsky - Violin Concertos (I. Perlman, S. Ozawa, BSO) (Deutsche Grammophon 1996)

Image

Asta este una dintre interpretarile pe care le iubesti sau le urasti... Exista 2 tabere, una pro si una contra, care isi disputa mereu suprematia vis-a-vis de interpretarile de fata. Eu fac parte din tabara pro fara sa fiu prea inversunat in a lua apararea acesteia. Berg-ul este mai ok, Stravinsky-ul mai putin ok. Apoi Perlman este inregistrat foarte in fata, orchestra parand, in comparatie, distanta sau chiar putin stearsa. Chiar si in aceste conditii, prefer albumul de fata in locul variantelor Chung/Previn, Mutter/Levine sau Zukerman/Boulez.

https://youtu.be/UQn6NG9CTn4" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Vivaldi: Heroes - Opera Arias (Erato 2007)

Post by johndoe21ro »

Vivaldi: Heroes - Opera Arias (Jean Christophe Spinosi, Ensemble Matheus) (Erato 2007)

Image

Unul dintre albumele mele preferate cu contratenorul francez Philippe Jaroussky, discul de la Erato reprezinta o incursiune magica in lumea barocului vocal si incearca sa exploreze pe o perioada destul de intinsa opera vivaldiana. Albumul este ales oarecum la intamplare - oricare dintre discurile pe care figureaza P.J. este o alegere la fel de inspirata fie ca vorbim de Porpora & Farinelli - His Masters Voice (cu Cecilia Bartoli), de Carestini (The Story of a Castrato), de Duetti (cu Max Emanuel Cencic), samd.

https://youtu.be/FDsygSaa4DY" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/9muSuajRoqA" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply