Organizarea colectiei de muzica

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Organizarea colectiei de muzica

Post by Philalenthes »

Dincolo de scule, finalitatea acestei pasiuni este totusi muzica (uneoi pierdem din vedere acest aspect). Se presupune ca fiecare avem o colectie substantiala de muzica in format fizic - cd, discuri vinil, benzi de magnetofon, casete etc. Problema care se ridica de la un anumit numar de suporturi fizice este organizarea acestora.
Cazul meu dintotdeauna mi-a placut muzica, pe care o ascultam in conditii .... sa le spunem modeste (o combina veche si mai apoi la calculator cu sistem 5.1) Prin 2006 am fost infectat de virus. Am incercat sa abordez problema rational, nu m-am aruncat sa cumpar scule, am preferat sa ma informez si sa ascult la altii, insa evident era ca trebuie sa cumpar muzica in format fizic. Am inceput cu un nr mic de cd-uri si casete originale, pe care le aveam deja la nivelul anului 2006, am inceput incet sa achizitionez cd-uri. Intre timp am achizitionat si sculele (boxe, amplificator si surse), dar nu despre aparate va propun sa vorbim aici. In prezent am ajuns la un numar, zic eu, respectabil de formate fizice: peste 500 viniluri cu muzica clasica, in jur de 100 viniluri muzica moderna , in jur de 150 cd -uri muzica clasica, 300 cd-uri cu muzica moderna si 1000 de casete (muzica moderna, casete originale in majoritate). Asa ca s-a pus problema sistematizarii si evidentei. Initial am avut ideea de a-mi organiza colectia, tinand evidenta in tabele word. Am utilizat doua criterii tipul de format si tipul de muzica, asfel au rezultat 5 fisiere: vinil clasica, vinil moderna, cd clasica, cd moderna si casete. Fiecare fisier contine un tabel organizat in ordinea alfabetica a cantaretilor/formatiilor/compozitorilor si continand mai multe rubrici (cantaret/formatie, titlu album, casa de discuri, tara, an de aparitie).
Zilele acestea, intamplator, am descoperit niste softuri de organizare a colectiei de muzica. Functiile si facilitatile pareau foarte interesante si utile: adaugarea automata a unui cd in lista prin simpla introducere a acestuia in unitatea cd rom a calculatorului, editarea manuala, scanarea codului de bare a unui cd, urmata de culegerea informatiilor de pe net, culegerea de diverse informatii de pe net - coperta albumului, lista cu melodiile, informatii privind albumul, cantaretii, compozitorii etc. Totul suna foarte promitator.
Astfel am identificat si m-am jucat cu urmatoarele softuri:
- Music Database Software - Catalog CDs, Vinyl & Music Files http://www.collectorz.com/music/" onclick="window.open(this.href);return false;
- My Music Collection - https://my-music-collection.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
- My Music Organizer Pro - https://play.google.com/store/apps/deta ... here.music" onclick="window.open(this.href);return false;
Ultimul, din pacate doar ca aplicatie pentru telefonul mobil, nu il pot instala pe pc/laptop, doar pe telefon.
Dupa ce am butonat si am explorat cele trei programele ... ma declar oarecum descumpanit. Am sperat sa fi descoperit un instrument eficient si usor de utilizat. Primul Music Database Software are o grafica frumoasa, numeroase functii, conexiune la internet pentru importarea de informatii si imagini etc. Din pacate nu l-am putut folosi deloc potrivit descrierii si functiilor enuntate de dezvoltator. Al doilea, cu o grafica mai modesta, dar la fel de inutilizabil. Din pacate eu unul nu le-am dat de capat si nu am reusit sa le folosesc in mod eficient.
Al treilea s-a dovedit cel mai bun, am reusit sa il utilizez potrivit descrierii dezvoltatorului si asteptarilor mele. Cred ca este cel mai simplu si mai intuitiv din cele trei. Este si cel mai iefin, din pacate, insa, nu am gasit decat varianta de instalat pe telefon, nu si cea pentru calculator, cred ca nici nu exista varianta pentru calculator. Telefoanele se schimba, asta inseamna ca baza de date ar trebui transferata cumva, o alta varianta ar fi instalarea pe o tableta cu sistem de operare android. Oricum ar fi, munca de introducere a titlurilor in baza de date este mai laborioasa, mai greoaie decat simplele tabele in word. Este adevarat ca tabelele in word sunt tare primitive fata de aceste softuri, dar sunt foarte usor de folosit, de salvat si de transferat, atunci cand de ex, trebuie formatat calculatorul.

Voi cum va organizati colectia de muzica? Cum tineti evidenta?
Ati folosit softuri? Ce anume?
Daca aveti curiozitatea incercati , va rog softurile mentionate de mine, cum vi se par?
O ultima chestiune, dar de substanta, voi pe ce criterii cumparati muzica? Cumparati ce va place/ ce credeti ca v-ar place? Cumparati muzica din multe genuri, incercand sa acoperiti o arie cat mai mare, sau dimpotriva, aveti un sector strict, restrans dar pe care il acoperiti aproape integral?
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Organizarea colectiei de muzica

Post by vjvarta »

Un topic foarte dragut si interesant.
Am crescut cu muzica anilor 90 pe MTV, deci e prima dragoste. In ultimii 5 ani am adunat o colectie impresionanta de videoclipuri, cu ajutorul carora am descoperit si anii 80, iar mai recent am descoperit clasica si jazz.
Viniluri am in jur de 40 ( anii 80, clasica , jazz) cd-uri imi fac singur si de obicei selectii deoarece pot numara pe degete albumele la care sa mi placa toate melodiile, iar casete am vreo 20 pe crom, inregistrate cu mai multe genuri ca sa am o oarecare diversitate.
Momentan incerc sa mi maresc colectia de viniluri si cumpar dupa ce ascult inainte albumul sa vad daca imi place tot sau daca nu sunt multumit de varianta digitala; am intalnit si cazuri cand sunau amandoua cam la fel sau cand vinilul suna mai prost.
Deocamdata nu se pune problema catalogarii deoarece nu este cazul dar o sa incerc si eu softurile acelea sa vad ce si cum.
Auditii placute!

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Organizarea colectiei de muzica

Post by Philalenthes »

Da si eu am crescut cu muzica anilor 90, care insa, cu anumite exceptii (cantareti afirmati anterior si rock-ul), nu imi placea (rappul era in plina ascensiune, iar eu mutam postul cand apareau astia). In '90 aveam 10 ani. Ce vremuri ... si mai ales cum a trecut timpul ...
Eu ma raportam mai curand la muzica anilor '80, care imi placea mai mult si cu care luasem contact spre sfarsitul anilor 80, tin minte ca la petrecerile date de parinti venea un domn care aducea un casetofon argintiu (metalic) interesant - posibil un Akay cu vu-metre si multe casete cu muzica acelor ani.
Foarte interesant ce spui - cumperi viniluri, insa casetele si cd-urile sunt facute de tine (home made). Pe net sunt tot felul de articole care analizeaza fenomenul revirimentului vinilului, acesta ar putea fi una din cauze (spre deosebire de casete si cd-uri, nu ne putem face acasa singuri discuri de vinil). Subiectul merita un topic al sau separat.
Cred ca masa critica, cand apare problema organizarii colectiei este cifra 100. Atunci ne punem intrebarea, odata ajunsi la magazin - oare discul acesta l-am luat deja, sau doar l-am vazut si nu l-am cumparat? Dar mai ales, vrem sa stim oricand cam ce avem in colectie, ce putem asculta.
Sunt sigur ca in curand iti vei pune si tu aceasta problema.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Organizarea colectiei de muzica

Post by Kostas »

E interesant cum suntem legati de genurile de muzica care sunt inaintea existentei noastre sau din timpul copilariei si al adolescentei. Noile genuri muzicale, care apar in timpul maturitatii le asimilezi mai greu sau le respingi,nu creaza emotie. Poate ca suntem cumva mai prietenosi cu structurile melodice clasice, anume, linie melodica corecta, existenta unui refren, al unei repetitii, la care se adauga amintirile create, traite in timpul, sau pe timpul respectivei melodii (chiar daca melodia este slaba componistic).
Chiar stiluri ca word music sau fusion pot crea dificultati de asimilare, de placere a auditiei, datorita lipsei de predictie, de posibilitatea de a intui desfasurarea melodica, datorita neasimilarii unor stiluri muzicale, a unor influente exotice uneori puse prea mult in evidenta.
Concluzia, creierul nostru vrea placere, surpriza dar intr-un cadru predictibil, nu vrea exactitate seaca, dar nici formule melodice greu de asimilat, necunoscute, pe care le poate asocia cu haosul.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Organizarea colectiei de muzica

Post by Philalenthes »

Kostas, ce ai spus tu imi aminteste de vechi expresii "nu se mai fac lucrurile ca pe vremuri" sau "pe vremea mea ...."
Sunt evidente explicatii psihologice, dar nu am eu competenta sa ma arunc in asemenea consideratii, iar pe alocuri sunt si date reale, de exemplu este evident ca in zilele noastre totul se produce la o calitate mai slaba, lucrurile nu mai rezista in timp si nu se repara, ci se inlocuiesc cu totul (de la aspiratoare la automobile).
In privinta preferintelor muzicale explicatiile sunt cu atat mai complicate. Ma intreb .... oare peste sa zicem 25 de ani pustii care au acum 11-16 ani o sa se uite cu regret in urma si o sa spuna "nu se mai face acum muzica ca pe vremuri, numai daca ma gandesc la Justin Bieber ... ehe aia muzica nu prostiile de acum" Ha ha ha :lol: :lol: :lol: :shock:
Revenind totusi la subiect: voi cum va organizati colectia de muzica?
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Organizarea colectiei de muzica

Post by JohnnyDarkRo »

Si eu am o colectie destul de mare de CDuri, viniluri, casete, in total momentan sunt peste 3000.

Eu am o baza de date facuta in Acces (face parte din Office Microsoft). Nu ma pricep prea mult, un prieten mi-a sugerat pe la sfarsitul anilor '90 cand ma apropiam de 500 si aveam dificultati in a gasi un CD sau altul. El lucra la serviciu in Access si mi-a aratat ca era (cel putin la vremea respectiva) ceva presetat pt colectie de carti, muzica etc.

Le-am adaugat in ordinea in care le-am cumparat, le-am pus fiecaruia un numar de ordine si sunt asezate fiecare foarte precis. Astfel, imi este cel mai usor sa gasesc un anumit album. Problema este sa stabilesti cu partenera, copii, prietenii care vin in vizita ca daca scot un CD/vinil de undeva sa il puna EXACT acolo de unde l-au luat. Altfel, daca mi-l pun chiar si 2 cm mai la stanga sau la dreapta e aproape pierdut! :)

Partea proasta e ca trebuie sa stai sa le bagi in baza de date manual si asta cere timp initial, mai ales cu partea deja colectionata. La vremea respectiva eram student iar timpul si determinarea o aveam.

O varianta mai comuna decat access-ul cred ca este Excel (tot Microsoft Office). Dar are aceleasi dezavantaj al adaugarii manuale.

O solutie pe care as lua-o in calcul acum este site-ul Discogs (http://www.discogs.com" onclick="window.open(this.href);return false;). Iti faci un cont acolo, chiar daca nu vrei sa iti cumperi/vinzi muzica prin ei. Practic Discogs este o mare baza de date interactiva in care gasesti albumele in toate variantele editate pana in acel moment (in mod exceptional, cand nu gasesti varianta ta, o poti adauga tu manual, dar asta nu prea se intampla). Tu poti da "add to collection" exact la produsul din colectia ta. Creezi practic o "sub-baza" de date, parte din marea baza de date.
Avantaje:
- nu mai bagi manual datele
- in paralel iti poti crea un wantlist si in functie de setari iti faci viata mai usoara cu cumparatul muzicii
- poti ordona alfabetic, dupa format, anul aparitiei etc
- poti exporta colectia in diverse formate comune
Dezavantaje:
- ai nevoie de conexiune la internet
- nu iti spune exact unde gasesti discul/vinilul/caseta (sau poate se poate si nu stiu eu - exista niste coloane nefolosite care nu stiu ce inseamna)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Organizarea colectiei de muzica

Post by SOLO »

Eu prefer ca prima clasificare sa o fac dupa atributele cele mai selective ( fiecare le are pe ale lui: Chitara Acustica, Relax, Smooth Jazz, Voci .. etc. ) , dupa care o reclasificare dupa urmatoarele cele mai selective atribute din fiecare categorie principala. Un database este util, mai ales daca o putem accesa online. Plasarea cd-urilor care fac parte din atributele initiale ar trebui sa isi mentina o zona stabila ( de ex. raftul 5, stanga ) , ca in librarii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply