Hip si Hop, vene tari din Ferentari

CD, vinil, concerte
Post Reply
Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Hip si Hop, vene tari din Ferentari

Post by Petrescu »

Daca vara astea cerul a fost ocupat de nori plonjeul in underground ne aduce intr-o lume dinamica, in care colcaie creativitatea :
https://www.youtube.com/watch?v=UxyDOAq ... Vyd_BPuEdl" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Hip si Hop, vene tari din Ferentari

Post by johndoe21ro »

Petrescu wrote:Daca vara astea cerul a fost ocupat de nori plonjeul in underground ne aduce intr-o lume dinamica, in care colcaie creativitatea :
https://www.youtube.com/watch?v=UxyDOAq ... Vyd_BPuEdl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Bunicamiu a fost gangster
Taica meu e gangster
Eu sunt prins in bezna la microfoane
Lu-k la butoane"

Colcaie la propriu! Direct din underground si din bezna... Maine Nicolae Guta o sa interpreteze o sonata de Bach...

P.S. MÚZICĂ, (4) muzici, s. f. 1. Arta de a exprima sentimente și idei cu ajutorul sunetelor combinate într-o manieră specifică.
Daca nu era la thread-ul Muzica, sincer, iti ignoram foarte elegant postarea. Unele derapaje trebuie controlate pentru a nu ajunge in porumb...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Hip si Hop, vene tari din Ferentari

Post by Petrescu »

Pai ideea mea asta a si fost: nu de a controla derapajele sa nu ajunga in porumb ci de a le lasa controlat sa ajunga in porumb si de a le studia. De ce ai asana o mlastina cand ea iti poate oferi o imagine mai completa despre realitate cu toate fatetele ei ? Nu-i o treaba pentru "ingerii" care asculta doar acorduri clasice dar pentru cei care nu se sfiiesc sa incalte cizme de cauciuc poate fi interesant de auzit cum mintea umana ajunge la anumite acorduri muzicale. Mai interesant devine atunci cand observam ca substratul acestui gen muzical este chiar viata lor care reprezinta parte din socialul nostru cu bune si rele.

Foarte interesanta este si muzica populara de studiat, folclorul, in care regasim alte lucruri interesante.

Post Reply