De ce muzica actuala este groaznica

CD, vinil, concerte
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by Kross »

Din păcate, muzica de azi este din ce în ce mai rea.
La serviciu ascult acum că se prinde mai bine, BFM. Aveau muzică ceva mai bună, dar deja repetă la fiecare oră playlist-ul. Și dau unele melodii de îmi vine rău. Romantic nu prea se recepționează și o iau și ăștia pe miriște.
Cum am spus, după 2000, deja muzica a devenit agresivă. Foarte agresivă, de neascultat. Eu de aceea am migrat către radio online, ca să am ce asculta. Cum prefer muzica anilor 90 (eurodance), am găsit un post care dă acest stil non-stop, fără pauze publicitare. Muzica anilor 90 e foarte plăcută ( Dr Alban, Ace of Base, Dj Bobo, Loft, etc).

Nu mai zic de anii 60, 70,80. Aia era muzica adevărată.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by Messer »

Buna seara ,eu cred ca îmbatrânim noi si chiar nu o mai intelegem ,simturile noastre au alte note dupa care ne apuca freamatul buzelor,furnicaturile pe brate,pe sira spinarii, sau alte trairi care de care mai intense .
Muzica din ziua de azi este energica,zgomotoasa se cele mai multe ori ,greu de digerat parca facuta pentru alti oameni ,la fel ca si sculele de muzica ,sa fie cantitate nu calitate .Este suficient sa trecem pe lânga orice club de fitze si ne convingem de asta ,de discoteci si mai ales cele vechi de la mare aka Ring,Discoteca Sãracului,unde era mai mult rock decit disco nu prea mai stie nimeni ,recunosc ,nu am mai fost la mare de zece ani ,dar din ce am vazut ,cred ca inca zece nu mai merg .
Muzica de calitate exista dar trebuie cautata zicea Kaav si Momolo exista câteva albume de nisa ale unor artisti foarte buni ,insa trebuie aprofundata cautarea.
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by Kross »

Un exemplu de melodie : Joan Osborne - One of us.
Este o melodie pe care o aud de 25 ani de când există. Și de care nu mă satur. O aud cam de 4 ori pe săptămână. Și nu e singura.
La 38 ani, consider că am prins cele mai frumoase genuri muzicale, Italo și Eurodance. Anii 80 și 90. Bine, și un pic după 2000, dar deja devenea din ce în ce mai comercială, grea, cu prea multă tentă sexuală, prea sintetică.
Urăsc să spun că apelez la youtube de multe ori, dar doar acolo găsesc genul preferat de muzică, cel al anilor 90, și videoclipurile ce le vedeam pe VIVA și MTV. Și după care trăgeam casete. De pe SCART la un radiocasetofon cu un cablu adaptor SCART - RCA, la intrarea line in a unui radiocasetofon portabil. Înregistrare mono, dar ce muzică. Și ce calitate. Îmi aduc aminte că stăteam pe VIVA, Tele7Abc, MTV, Mcm, câteva ore pe zi ca să îmi fac casete de muzică. Nu vorbeau peste muzică, ca la radio contact, unde dădeau și ei muzica bună. Singura metodă a vremii de a avea muzică, sau să "tragi o casetă" de la un prieten. Ce cd, erau scumpe, rare, nu prea se găseau la tarabe. Decât rar de tot.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by momolo »

Chiar si dintre voi, cei care ati postat mai sus se observa ca fiecare generatie isi are muzica sa. Pare un pic mai complicat, eu cred ca exista perioade care nu reprezinta neaparat o generatie, posibil sa reprezinte mai multe la rand. Alta observatie este ca rezonam la muzica pe care o auzim (la care avem acces) intr-o anume perioada a vietii, fara indoiala, adolescentza si tineretea. Suntem ca bobocii de ratzusca, ne urmam "mama ratza" pe care am deschis ochii.
In acelasi timp muzica reprezinta mai mult decat pare, ne reprezinta felul de a fi, mentalitatea, sufletul, eu cred (si am scris mai sus) ca tot ce exista pe lumea asta are la baza muzica, de fapt exista si o teorie științifică care spune ca la baza materiei, sub particule subatomice, sub tot, la baza sta ceva care este imaterial si se poate numi muzica.
De aceea suntem despartiti de generatia/perioada in care am iesit din ou si am vazut "mama ratza" dar in acelasi timp simtim cu totii o anomalie generala. Astfel, desi suntem din generatii diferite am simtit toti (mai mult sau mai putin) ca muzica de dupa 2000 a devenit mai agresiva, mai vulgara, mai agasanta, mai inumana. Eu observ ca si vocile alese de producatori dupa 2000 sunt voci "de tabla", agresive, vulgare, ceva care agreseaza, care zgârie pe creier, dar mai ales vocile astea care ies in fatza sunt vulgare, primitive. Evident, asa cum spuneam, acum de fapt se zbiara, nu se canta. Este mult mai multa vulgaritate nesimtita, agresiva, tupeista dupa 2000. Evident, la baza este egoismul si cinismul. Dar eu imi pun o intrebare, chestia asta reflecta de fapt cresterea egoismului, nesimtirii, prostiei vulgare, primitivismului sau mesajul a devenit atat de agresiv pentru a stimula un om mai flescait, mai inert, mai adormit ?! Inca nu am un raspuns pentru mine. Poate ca noile generatii sunt mai "adormite", mai inerte (si mai inepte) si in consecinta mai calme, evident asta vine dintr-o viata mai ocrotita, mai lipsita de pericole, mai cocolita. Asta e un fapt evident, in generatia mea eram ma putin ocrotiti, mai expusi pericolelor, mai pe norocul fiecaruia, societatea era mai imprudenta, nu existau atatea ocrotiri care impiedica prostul sa cada peste balustrada. Nu a fost ceva specific lagarului comunist, peste tot in lume era asa, nu existau echipamente de protectie pe bicicleta, pe trotineta, pe patine cu rotile, nu existau tetiera si nici centuri de siguranta la masina, nu existau atatea reguli si sisteme de protectie. Poate asta ne-a facut mai descurcareti si mai activi pe cand acum, in noua societate care protejeaza "coconul domnesc" (beizadeaua mica si mare) ca intr-un ou social si legal, astia sunt mai flescaiti, mai adormiti, mai abulici si in fine mai calmi, mai fara grija, mai "meduze". Poate de aceea trebuie "impunsi", intepati cu muzici din astea agresive ca parca te zgarie pe creieri, parca iti da ciocane la cap.
Noi astia mai purii care am apucat vremea in care daca aveai noroc scapai, poate suntem mai nervosi, mai nevricosi si nu suportam sa fim impunsi precum "meduzele" de azi care traiesc fara grija zilei de maine si mai ales fara amenintari la tot pasul. In generatia mea existau amenintari la tot pasul, statul, scoala, sistemul erau permanent opresive si te amenintau tot timpul. Nu avea nimeni grija ta sa nu cazi in groapa sapata in mijlocul drumului fara protectie. Nu existau legi din astea cu persecutia de gen, de rasa, de mama ma-sii. Iti furai bataie de la parinti care bateau la tine ca la fasole si era normal, iti furai bataie si pe strada de la copiii mai mari, la scoala cu rigla aia triunghiulara la palma intinsa sub amenintare. Ti-o furai in armata la greu, la locul de munca daca erai "mucea" ti-o luai primul din orice. In generatia mea trebuia sa fi in garda permanent si oriunde, trebuia sa-ti mearga capul ca altfel nu supravietuiai. Imi aduc aminte ca atunci cand eram copil nu exista nici macar notiunea de canicula si evident, nu auzisem ca exista aer conditionat, era canicula si nu se plangea nimeni, masinile nu aveau aer conditionat si nu se vaita nimeni, poate doar mama soacra deoarece avea pe cine sa bombane, pe ginere, singurul care avea carnet sa conduca. Nu se plangea nimeni de chestiile astea, erau normale, erau din viata. Veneau boli si "pandemii" si aflai doar de la altii, nu din presa ca e molima in jur, luai pojarul sau gripa, zaceai cu 40 de grade copil de 11 ani si maxim venea salvarea daca insistai si iti facea o injectie sa te invete minte. Am facut boli sa mor de multe ori si nu s-a rupt Pamantul, nu era nimeni obligat sa ma ia cu elicopterul. Daca crapam, asta era soarta! Se descurcau parintii cum puteau si ei. Toate astea ne-au facut ALTFEL de cum sunt azi beizadelele mici si mari. Probabil noi crescand am devenit mai nervosi, mai activi, mai vioi si poate mai agresivi. Acum copilul e dus la scoala in carut special cu hamuri in masina, atunci nu exista nici notiunea, daca avea tac-tu masina si era cumsecade te lasa pe scaunul din fata, evident fara centura si fara tetiera dar toti mergeam pe jos la scoala si daca ne iesea un "magadau" in fatza ne furam castane in cap in caz ca nu fugeam ca iepurii. Nu mai spun ce batai am dat si am incasat in scoala inclusiv cu spart capul si sange in lighian! Acum orice din astea este de neimaginat, ar bubui presa de oroare! Si copilul creste la adapost sigur, nu stie nici o amenintare, unica fiind poate scandalul psihologic in familie daca are parinti mai deviati mental, mai nervosi si foarte rar bataie (dar acum generatiile astea asculta manele, sunt paraleli cu lumea), in nici un caz azi nu exista bataie in Vest, acolo nu mai exista de mult. Omultezul asta ajunge mare si nu stie ca lumea e o jungla foarte periculoasa si mai ales are mentalitatea, "mi se cuvine, e dreptul meu". Asta il face "meduza" (flescait, moale, pufos, calm - dar calmul vine din pauza mentala) si de aceea are nevoie de muzica agresiva, intepatoare, sa-l stimuleze, sa-l impunga in flescaraia lui. E legea universala ca polii opusi se atrag si cei identici se resping. Noi suntem agresati de muzica agresiva, o cautam pe aia muzicala si calma, ordonata. frumoasa, estetica, in timp ce "meduzele" astea cauta muzica agresiva, dezordonata, intepatoare, ii mai trezeste din plictiseala si adormirea mintii lor odihnite. Bonus, multi azi se drogheaza. Le trebuie ciocane pe creier sa simta ceva. De aia muzica in discotecile unde se drogheaza toti e numai BUM-BUM-Trosc-Trosc!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by trancotistu »

Permiteți-mi să nu fiu de acord. Se face muzică de bună calitate.
Ceea ce ați subliniat este efectul globalizării și democratizării (hai să zic și a muzicii). Facem parte din zona culturală care de câteva sute de ani și-a impus supremația pe mapamond. Azi nu mai este chiar așa. Chiar și România face parte din această zonă și prin urmare ne face bine o anumită atmosferă de viețuire culturală. Dar... lumea nu se rezumă numai la Europa și mai ales la nivelul ei cultural. Europa e un continent mic iar (din ce am observat eu) europenii de azi pot fi caracterizați prin modestie și curiozitate (care duce la cunoaștere - adică o deschidere extraordinară către diversitate acesta fiind apanaj al culturii).
Asta pe de-o parte. Cealaltă latură importantă am mai menționat-o. Omul cu pregătire mai mult decât modestă are posibilitatea să se exprime, să fie vizibil și mai ales auzibil iar aceștia sunt mulți și foarte mulți ....dacă nu cei mai mulți - mă refer la nivel mondial. La nivel local pot spune că după revoluție s-a creat o clasă de mijloc needucată, care își impune gustul raportat direct la avere - de aici tot felul de deviații cu ”aromă” culturală cel puțin periferică să nu spun inexistentă și construită pe false valori. Europa ”veche” nu are o clasă de mijloc similară. La această mică masă se adaugă marea masă a mahalagiilor (cartiere muncitorești cu maieu și papuci în așteptarea pensiei mizere) proveniți din fosta clasă muncitoare (foști țărani smulși din cultura sătească și îndoctrinați) și următoarele generații ale lor profund inculte precum și a noilor ”refugiați” de la sat. Toți aceștia au valori de conjunctură iar valorile culturale la care am făcut referire până acum nu le stârnesc vreun interes. Prin urmare ce auzim cum peste tot e doar glasul democrației, al egalitarismului sărac și incult. Asta nu însemnă că valorile autentice nu există și nu pot fi accesate. Mai ales azi pot fi accesate în virtutea democratizării globaliste. Doar să profiți ”fereastra deschisă”.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by momolo »

Probabil traiesti intr-o "bula" idilica. Mitocania si "manelismul" (adica mitocania, vulgaritatea, stridentza si tigania ca mod de existenta) au inecat Vestul inca de multi ani, era si inainte acolo dar acum e jale.
Acum o vizita in Vest e cam depresiva, e tiganie si jeg peste tot in orasele mari, pe la tzara sunt batrani ascunsi in case si strazi moarte, poate mai sunt orase mici dragute in tari dragute ca Austria, o oaza de frumusete intr-o mare de tiganie moderna, asa ca eu nu stiu unde s-a ascuns clasa aia de mijloc minunata ca ceea ce la ei s-ar numi clasa de mijloc consuma senini gunoiul muzical difuzat pe toate caile pe care aici unii il combatem. NU vorbesc din feisbuce si internete ca nici nu consum asa ceva. Eu spun din ce am vazut!
Ce zici de "femeia cu barba"?!?! Aia (ala) e bomboana pe coliva civilizatiei occidentale. Un simbol metaforic.
Cat priveste lumea larga, USA e un continent cu orice iti poti imagina, America Latina e pe treaba ei, o insula culturala specifica ca si tarile cu populatii inchise la culoare insa Asia care acum domina economic si in curand va face din Europa ce a patit Grecia Antica, nu are nici o imaginatie muzicala, aia iti bat lighianul cu linguritza si se scarpina la coaie in timp ce trag basini si adorm la muzica clasica pe care nu o inteleg. Japonezii sunt si ei niste ciudati, foarte americanizati dupa ocupatie si cu tendinte stranii, ei sunt foarte originali si unici si nu rezoneaza pe cultura occidentala decat partial elitele.
Noi suntem intradevar in cultura occidentala, la margine. Acum aceasta cultura e in cadere libera, nu-si mai gaseste rostul si directia, problema este ca oamenii nu mai cred in nimic, poate doar un chestii rele. Noi aici raportam la ceea ce a fost in decadele 60-70-80, ceva uluitor, remarcabil si unic. Daca le-am sterge pe astea cu buretele am putea fi opitmisti ca tine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by trancotistu »

anii 60-70-80 da! sunt de acord!
clasa de mijloc occidentală - poți avea o discuție din care ambele părți au de câștigat (discutăm aici de muzică). La noi ioc! facem proba.
De pe acest forum la secțiunea muzică sunt ilustrate destule producții noi cel puțin remarcabile. Nu știu de unde atât pesimism?!?
Am putea analiza ceva producții obiectiv chiar aici dacă ești de acord, asta ar duce către un câștig pentru toată lumea . De foarte multe ori am avut de învățat din analize concrete.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by momolo »

trancotistu wrote:De pe acest forum la secțiunea muzică sunt ilustrate destule producții noi cel puțin remarcabile. Nu știu de unde atât pesimism?!?
Am putea analiza ceva producții obiectiv chiar aici dacă ești de acord, asta ar duce către un câștig pentru toată lumea . De foarte multe ori am avut de învățat din analize concrete.
baga exemple concrete.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by trancotistu »

propun un album și un compozitor influențat de minimalismul contemporan

JOHN HODIAN - AVAILABLE FORMS

https://www.youtube.com/watch?v=Csbk4gf ... A5RW2DSD3s" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by kaav »

Frumos, sunt similitudini cu albumul ''Waves'' a formatiei Ava (pe care l-am posta anul trecut ca si recomandare)
https://www.youtube.com/watch?v=CiBM_R_2GYc" onclick="window.open(this.href);return false;
Din ce ai ai postat (nu aici si incomparabil mai bine detaliat in alta parte care am inteles ca va disparea, din pacate) m-ai ''virusat'' in timp, cu Arvo Pärt (toata dimineata doar asta am ascultat) si este un prilej bun sa-ti multumesc pentru asta.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by trancotistu »

mulțumesc kaav,
minimalismul a încercat de câteva ori să se impună dar fără succes sau cu succes limitat. Astăzi este, se pare cea mai importantă categorie cu ramificații în aproape toate genurile muzicale...

- o opinie despre creația artistică muzicală de după 80 cu argumente pro sau/și contra?
- poți spune dacă albumul AVAILABLE FORMS poate reprezenta o expresie artistică valoroasă în contextul muzicii contemporane?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by kaav »

trancotistu wrote: - o opinie despre creația artistică muzicală de după 80 cu argumente pro sau/și contra?
Nu cred ca sunt chiar cea mai potrivita persoana sa-ti raspunda la intrebarea asta. Pe vremuri eram mult mai exclusivist in gusturi, nu am rezonat prea tare cu ce era la moda atunci, adica muzica disco/funk/rock a acelor anii, chiar daca am ''crescut'' cu ea. Ca si creativitate, sunet in sine sunt momente unice din cauza epocii de atunci care efectiv nu era atat de poluata mental si fizic ca lumea de azi. Gaseam totusi mult mai interesante coloanele sonore la filme, muzica electronica a acelor anii, muzica punk, new wave-ul.
Comparativ cu ce este acum, pot sa zic ca sunt nostalgic chiar si dupa muzica aia disco, nu avea sterilitatea si senzatia de stupiditate a muzicii de ''succes'' de acuma, pe care in marea ei majoritate, o percep ca fiind balast.
Referitor la albumul AVAILABLE FORMS (nu am stiu de el pana acuma), presupun ca pentru anumite expresii muzicale, trebuie introducere, un anumit ''climat'', sa ai macar un minim de sensibilitate pentru sonoritati armonioase. Din aproape in aproape am ajuns si eu sa-mi placa anumite lucrari, nu toate albumele care imi plac acum, mi-au placut din prima. Adica ceva mi-a atras atentia la ele, dar a trebuit sa mai treaca ceva timp sa le asimilez mai ''organic'' mai tarziu.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by Messer »

Buna seara, cred ca ar mai fi de adaugat ,criticii acelor vremuri aveau mai mult timp si alte criterii de selectie ale auditiilor,pentru ca limitati, nu au fost in a asculta muzicile diferitilor artisti ai vremurilor ,adica ,erau cam 1-5 producatori,cu tot cu ingineri de sunet ,tehnicieni studio,etc pe metru patrat acum sunt peste 1000,fiecare cu parerea lui despre supa altuia .Exemple sunt mii de muzica buna sau mai putin buna a aceloarasi vremuri .
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by kaav »

trancotistu, muzica la care ma refer ca fiind cu mult balast in ea este muzica de la radio fm, tv (pe care de fapt nu le mai urmaresc in prezent, intentionat). Nu fac aluzie la topicurile tale pe care le citesc cu placere. Nu am acordat de-a lungul timpului atentie (nu mi-a pasat ca sa fiu complet sincer) faptului de a aranja cronologic, dupa gen si specie intr-o maniera asa de riguroasa asa cum o faci tu cand descri si faci introducere in acest univers sonor al muzicii de calitate si din perspectiva asta, prefer sa tac.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by trancotistu »

Înțelesesem perfect. Nu mi-am propus nici o clipă să critic gusturile sau opțiunile cuiva - în nici un caz!
Propunerea mea de analiză se referă strict la faptul că există creații noi valoroase de după anii 80 iar analiza ar trebui se aplice direct pe ilustrare, recte AVAILABLE FORMS. Este trist să anulezi creația și mai ales cea care are în spate talent și știință în ale muzicii numai cu obiectivul de a semnala că toată muzica e gunoi (de fapt se dorea afirmația ”ceea ce se ascultă în masă e fără valoare și toxic”). Ce ar fi ca azi întreaga lume să fie cultivată și să asculte doar muzică de calitate - parcă ar fi un capăt de drum...
Nu e în nici un caz obligatoriu să participe cineva la această analiză. Totul ar trebui făcut deliberat și pe cât posibil obiectiv. Rezultatul va fi o concluzie referitoare la relația clară (dacă există) între ascultător, creație și compozitor/artist în contemporaneitate și o afirmație publică făcută în urma unui demers cât de cât pragmatic de analiză au unui produs muzical.

Post Reply