AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Super. Kate Bush e pentru mine unul dintre cei mai preferati artisti britanici 8) Mereu m-a fascinat stilul ei oarecum unic, poate putin influentat de Pink Floyd. Si nu e de mirare pentru ca cel care a ajutat-o mult la lansarea in cariera a fost nimeni altul decat celebrul chitarist de la Pink Floyd David Gilmour. La vocea extrem de precisa a lui Kate se adauga coregrafia si mimica de exceptie- lucruri atent lucrate de artista si pe care nu le prea intalnim la alti interpreti. Si acum ascult cu placere de cate ori am ocazia Kate Bush. Hituri precum "Wuthering Heights", "This Woman Work", "Running Up That Hill", "Baboushka" intotdeauna le reascult cu placere.
Din aceeasi categorie a divelor britanice, apropo ca tot suntem la acest capitol :mrgreen: , eu as mai propune pe ANNIE LENOX pe care iarasi o consider o artrista foarte complexa. Au fost deosebite proiectele cu Eurithmics din perioada pop, new wave din anii '80 insa mie sincer imi plac mai mult proiectele ei solo de dupa '90. Albumele "Diva" si "Medusa" cred ca o reprezinta cel mai bine, insa si productiile de dupa 2000 precum "Bare" sunt excelente. Foarte bine suna insa si inregistrarile umplugged ale artistei. Marea provocare cred ca va fi noul album "Nostalgia" , un album jazz si soul cu multe piese clasice interpretate de Annie Lenox. Annie Lenox nefiind la prima sa intalnire cu jazzul si participand in mod frecvent la festivalurile de gen, cum e cel de la Montreaux de exemplu.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by atyclb »

John Mayall with Eric Clapton - Blues Breakers
http://www.youtube.com/watch?v=1-fD9fD61kA" onclick="window.open(this.href);return false;

Eric Clapton - Me and Mr Johnson (un album tribut in Robert Johnson)
http://www.youtube.com/watch?v=WvCcnRSPTj4" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Asteptand noul ei album "La Belle Excentrique", prevazut sa apara saptamana viitoare, am dat o raita auditiva printre precedentele materiale artistice ale sopranei Patricia Petibon iar acest "Nouveau Monde" din 2012 mi-a atras indeosebi atentia...

Image

Nu atat datorita vocii ei, de altfel foarte ok, intrucat soprane bune am mai ascultat pana in prezent, cat mai ales pieselor selectate, aranjamentelor muzicale, productiei si atmosferei sublime pe care o lasa o auditie a acestei muzici. Nu gasim aici arii de opera in sensul clasic, deseori lungi si plictisitoare pentru multi, cat de audiofili ar fi ei :mrgreen: , ci cantece din perioada baroca, flamenco, traditionale latino-americane si alte minunatii de-astea, care incanta de placere pe oricine. Nu ma dau rotund ca eu am deja CDul, intrucat abia ce am descoperit albumul pe net, dar va recomand sa-l cautati si sa-l ascultati cu atentie. Este aparut la Deutsche Grammophon si sigur o sa va placa multora!

Pagina oficiala a albumului pe site-ul DG:

http://www.deutschegrammophon.com/en/cat/4790079" onclick="window.open(this.href);return false;

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by atyclb »

Emmy Rossum - Sentimental Journey
https://www.youtube.com/watch?v=SaBnIh8snts" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Neinspiratia zilei: "Beauty & the Beat" - Tarja Turunen & Mike Terrana (2014, earMusic)

Image

Imi place tare mult Tarja Turunen (ex-solista finlandeza a grupului Nightwish), insa cu proiectul clasic-opera "Beauty & the Beat", alaturi de bateristul sau Mike Terrana, a dat un chix fenomenal!...

Nu ajunge sa ai doar voce buna si talent in rock music, mai este nevoie si de repetitii sustinute, munca asidua si - de ce nu - realism crunt atunci cand intri pe un teritoriu nou (muzica de opera), pentru ca nu poti tu, ca mezzo-soprana, sa abordezi atat de fals arii destinate, firesc, sopranelor... Nu mi-a venit, pur si simplu, sa-mi cred urechilor cand am ascultat-o astazi, in premiera pentru mine, de pe dublul-album mentionat mai-sus! Falsitate, amatorism cras si coloratura vocala cat incape... Si mai ziceau unii, mai demult, ca Sarah Brightman e praf in comparatie cu adevaratele soprane... Pai, in comparatie cu finlandeza, Sarah este Maria Callas!... :)) N-o fi nici ea de profesie soprana autentica, dar tot poate duce decent o "bucata" de opera.

In ce-l priveste pe Mike Terrana, n-am inteles de ce era nevoie sa adauge ritm bubuind tobele, atunci cand nu era cazul defel, unor piese clasice... A iesit o bascalie totala.

Si este pacat, pentru ca altminteri atat Tarja cat si Terrana sunt muzicieni exceptionali pe "felia" lor, dark gothic-ul cu care ne-au obisnuit...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

Cu dedicatie pentru 40% (inca!) din "audiofilii" de la sate si orase:

https://www.youtube.com/watch?v=3xjn8aGFFMg" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by comanr »

si pentru restul audiofililor...

https://www.youtube.com/watch?v=UDXUDehUgIQ" onclick="window.open(this.href);return false;

:mrgreen:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

In completare la melodia citata de mine, auditie intr-o zi obisnuita de campanie:

http://www.youtube.com/watch?v=LM2VJ2p6WVI" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by atyclb »

Iaca si ultima "pozna" de la Annie Lennox, primul album in care Annie sfarie jazz.
http://www.youtube.com/watch?v=3jnPCUA0hT8" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Formatia GREGORIAN, initiata si produsa de 15 ani de zile de catre Frank Peterson (ex-Enigma si fost producator intre 1993-2008 al lui Sarah Brightman) a lansat o noua colectie de cantece de Craciun, intitulata "Christmas Chants". O placere sa le asculti, selectia este facuta la mare meserie si printre invitati o gasim si pe surioara mai mica a lui Sarah, Amelia Brightman. Cautati acest album, este un real balsam pentru suflet de Sarbatori!

Tracklist:


01. Have Yourself A Merry Little Christmas
02. Jubilee (feat. Abbey)
03. Dancing In The Snow
04. Jesu Joy Of Man's Desiring (feat. Narcis)
05. O Holy Night
06. Vincent (Starry, Starry Night)
07. Frozen World (feat. Amelia Brightman)
08. Colder Than Winter
09. Noel Nouvelet
10. Ave Maria (feat. Narcis)
11. Cold November Nights (feat. Amelia Brightman)
12. Hallelujah
13. Vanished Like The Snow
14. Mistletoe And Wine (feat. Amelia Brightman)
15. I Believe In Father Christmas
16. Away In A Manger
17. Coventry Carol
18. The Christmas Song

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Va propun
GREGORY PORTER - Liquid Spirit

album iesit pe piata in 2013, o combinatie interesanta de soul, pop, jazz&fusion.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Azi ceva special pentu o sambata frumoasa , langa o cafea un ceai , un dulce chiar, ceva care pentru mine reprezinta ceva special: arta,maiestrie si talent :) Ese vorba despre quartetul Quatour Ebene.Asadar va propun azi:

QUATOUR EBENE - Fanny& Mendelssohn

aauditie placuta si sambata frumoasa! 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Azi printre CD-urile de muzica clasica :

G.F.Handel - Rinaldo

un triplu CD , produs DECCA Records editia L'Oiseau -Lyre, filarmonica The Academy Of Ancient Music cu Cristopher Hogwood la pupitru.
O placere sa-l reascult, ca de fiecare data, la fel ca si in cazul operei "Alceste"...sau mai bine spus orice lucrare semnata maestru' Handel. 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Fixat pe Handel si lucrarile sale ...de sezon :mrgreen: va propun sa faceti pregatirile de sarbatori ascultand, printre altele, si

George Frederich Handel - Mesiah
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Mos Nicolae s-a grabit sa-mi aduca un dar pretios, pe care-l cautam, in original Sony Classical, de ceva vreme!... :D

Image

A cincea editie a Concertului de Craciun de la Viena, sustinut in 21 Decembrie 1997, i-a avut ca protagonisti principali pe Sarah Brightman, Helmut Lotti, Riccardo Cocciante si desigur pe celebrul tenor Placido Domingo, cel ce s-a ocupat ani in sir de acest frumos eveniment anual.

Cu sprijinul Orchestrei Simfonice Vieneze, dirijata de Steven Mercurio, aceasta editie a ramas memorabila! Un an mai tarziu, in 1998, Sony Classical avea sa editeze discografic muzica din acel concert minunat, sub ingrijirea producatorului Frank Peterson. CD-ul pe care l-am gasit in ghetute se aude foarte frumos, cu un sesizabil "boost" calitativ datorat tehnologiei Super Bit Mapping pe 20-Bit.

Vremea e sa colindam!... :)

Post Reply