AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

Astazi am ascultat un disc- vinyl de la casa de discuri franceza Arion scos in 1977 cu muzica adevarata romaneasca mai precis in interpretare tiganeasca.
Superb!!!
Discul se intituleaza
Le Cymbalum Roumain
cu Gheorghe Radulescu la tzambal si trupa lui.
Sunt mandru ca in tara la noi exista-oare?-o asa muzica care vine din negura veacurilor si acumuleaza in ea trairile romanului. Discul are si o sonoritate deosebita adica e bine tras si mi-as dori ca toate discurile sa fie trase la aceasta calitate.
De ce oare a inventat omenirea cd-ul!

Romi

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri am ascultat Deva Premal - The Essence / GEMA 1998.
Este primul si cel mai bine vandut album al celebrei nemtoaice.
Daca nu te plictisesti de repetarea mantrelor - desi de fapt rolul acestui gen de muzica este tocmai sa plictiseasca zona constienta a creierului si sa-l faca sa se relaxeze - descoperi influenta interesanta a altor zone culturale decat cea hindusa.
Considerata in general interpreta de new age, Deva dovedeste calitati vocale admirabile.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Aseara am reascultat un un CD continand muzica de Mozart.
Eine Kleine Nachtmusik , in interpretarea Orchestrei de Camera "Muse" din St.Petersburg, dirijor Viaceslav Suvorov;
Concert pentru clarinet in La M , in interpretarea Orchestreai de Camera "Canon" din St.Petersburg, dirijor Leonid Malisev , solist Grigori Riumin;
Concertul Nr.2 pentru flaut in Re M , in interpretarea Baltic Festival Orchestra , dirijor Vitas Antonavicius , solist Valgis Marcinchiavicius.
Inregistrare Prism 1997.

Piesele, cu siguranta cunoscute, sunt interpretate exceptional.
Inregistrarea, de inalta rezolutie - 20bit- , mi se pare ca suna bine, dar parca lipseste ceva.Poate datorita faptului ca este integral digitala...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Profitand de ultimele zile de concediu,astazi am ascultat un cvadruplu album "The bests of 70's",marea majoritate a pieselor de pe album fiind succesele anilor 70.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by LEKTOR »

Daca iti plac compilatiile gen best of 70's,80's,etc

- Disky din Olanda are o serie dedicata, cite 8 cduri /generatie - http://www.amazon.com/Greatest-Hits-70s ... B00009MDG0

- TIME LIFE - serie de 10 cd - http://www.timelife.com/webapp/wcs/stor ... tId=106501
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Am de la Disky seria de 8 discuri "Best of '80",astea de 70 inca nu le-am gasit dar nu au intrat zilele in sac :D
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri am avut o seara de jazz.
Unul dintre discurile pe care le-am ascultat cu placere este
Tania Maria - No Comment / TKM 1995.
Probabil ca discul este cunoscut celor mai multi dintre colegi.
Pe mine unul ma incanta modul ingenios in care sunt preluate micile teme muzicale cantabile si dezvoltate apoi prin tehnica improvizatiei.
In fapt, este un procedeu des utilizat in jazz, insa capata valente speciale prin alegerea unor scurte fragmente cu influenta din muzica braziliana , dar mai ales, prin contributia vocala remarcabila a Taniei.
Inregistrarea, desi nu este vorba despre un CD scump, este surprinzator de buna.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri am ascultat un mare artist, a carui muzica ramane mereu tanara :
Stan Getz - The Lady in Red
Spre regretul meu nu am vynilul din anul 1950 , ci un CD inregistrat in 2005.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

In dorinta mea de a asculta ceva mai linistit, poate si mai romantic, de ce nu, am dat peste un disc al carui interpret este mai degraba preferat in randul ascultatoarelor.
Chris Isaak - Best of / GEMA 2006
Muzica interpretata de Chris este usoara, relaxanta, iar discul - destul de ieftin, de altfel - vine insotit de un DVD care contine cate va clipuri video.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri am ascultat Blues.Nu am gresit utilizand majuscula.
A fost o intoarcere in timp, in anul 1937, inainte de aparitia rock'n'roll-ului si a ceea ce stim ca a devenit ulterior muzica pop.
Blind Boy Fuller & Sonny Terry - Worried Man Blues / TIM - History

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

In week-end am dorit sa ascult ceva relaxant, mai putin solicitant si , dsigur , cantabil.
Am dat astfel peste un CD pe care nu l-am pus de mult .
Baladas Gitanas / Knife 2000
Usor de intuit, este vorba despre o colectie de melodii spaniole-tiganesti care reaminteste faptul ca tiganii stiu sa cante si altceva decat manele.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Unii considera jazz-ul japonez lipsit de expresivitate.
Prejudecata este ca artistii din Orientul Indepartat privesc muzica cu totul altfel decat cei din Vest.
Adesea, insa, drumul peste Pacific catre radacinile jazz-ului este mai scurt decat pentru europeni, spre exemplu.
Ieri am ascultat Tatsuya Takahashi & Tokyo Union - Plays Miles & Gil / King Rec.1988
Discul este un omagiu adus lui Miles Davis si Gil Evans , iar tehnica instrumentala este remarcabila.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Aseara m-am reintalnit cu blues-ul de calitate, cu interpreti de un inalt profesionalism si un CD care pune in valoare munca unor tehnicieni cu adevarat daruiti activitatii lor.
Eric Clapton & JJ Cale - The Road To Escondido / Reprise 2006
Pe langa cei doi binecunoscuti artisti, la inregistrari au participat cativa invitati de prestigiu: Billy Preston (care a incetat din viata in perioada realizarii albumului), James Cruce sau Taj Mahal.
Discul a fost distribuit in Romania prin intermediul mai multor retele de magazine si se mai afla probabil inca in rafturi.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Yoshiro »

De cateva zile am luat la "studiu" sountrackul din filmul Avalon. Filmul nu e cine stie ce desi e regizat de Mamoru Oshii dar muzica este extraordinara. Este compusa de Kenji Kawai, un muzican de calibru dupa parerea mea.

http://www.imdb.com/title/tt0267287/ - asta e filmul
http://www.youtube.com/watch?v=aTQfB8W0-EM - favorita mea
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by cosmin »

Yoshiro wrote: http://www.youtube.com/watch?v=aTQfB8W0-EM - favorita mea
Exceptionala piesa ! Ma intereseaza tot albumul. De fapt ma intereseaza multe din piesele dansului.
In acest sens, am vazut urmatorul box-set care deja imi face cu ochiul:
http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=PCCR-60001
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply