Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by brighty »

Extraordinar!!!

Dupa Jean Michel Jarre si - se pare - in curand Klaus Schulze, insotit de Lisa Gerrard, vom avea ocazia de a vedea la lucru monstrii sacri ai muzicii electronice germane (krautrock, carevasazica...)!

Evenimentul, organizat de Emagic, va avea loc pe data de 12 iunie a.c. la Sala Palatului iar preturile biletelor (disponibile curand) vor fi cuprinse intre 100 si 500 lei

http://www.newsin.ro/fraftwerk-concert- ... &hid=media

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by momolo »

Multumesc de stire !!!!!!!!!!!!!!!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by SOLO »

Pfff ce tare ... vreau si eu !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by momolo »

Pfff ce tare ... vreau si eu !
vino incoace! Poate ascultam si niste scule tari!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by LEKTOR »

THE MODEL, THE ROBOTS, Showroom Dummies, T.E Express,ETC - va recomand dvd set Minimum Maximum - asa , pt incalzire - excelent sunet in 5.1 !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by brighty »

A luat careva bilet? Recunosc ca nu am mai avut timp sa ma interesez si de aceea doream sa stiu daca s-au pus in vanzare...

De asemenea, doresc sa va dati cu parerea daca trupa care vine la Bucuresti are legitimitatea de a se intitula Kraftwerk, avand in vedere ca numai un singur membru din celebra formula a anilor 70 - 80 este activ?! :roll:

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by AWDRobert »

Exceptional! - am intinerit! Un prieten a facut cateva poze - sa vad cum au iesit si am sa postez cateva. Un show de muzica si imagini coordonate tematic si estetic. Daca ar mai fi m-as duce la acelasi spectacol chiar si maine.

Ma intrebam oare ce echipament hifi ar as avea nevoie acasa pentru a asculta la acelasi nivel sonor ca si in sala. Cam de ce puteri ar fi vorba? Am remarcat niste basi "deep" de mare putere la vre-o doua piese. (Vibra cosul pieptului)

O neplacere - romaneasca: se vindeau cd-uri in hol - trei titluri: un Mix, Electric Cafe si Trans Europe Expres. Am mai apucat la ultimele doua. Dupa ce am iesit de la spectacol am constatat ca in cutia TEE se afla un alt disc. M-am intors la ghereta si mi-am recuperat banii. Baietii si-au cerut scuze. Din cate am vazut doar vre-o 3 persoane au descoperit si returnat CD-urile. Din cate am inteles de la un prieten se pare ca discul in cauza era doar grafica gresita pentru ca era inregistrare Kraftwerk dar de slaba calitate.
Robert
"doar trancotar"

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by HighEndFan »

Da, am fost si eu si am avut acelasi sentiment de intinerire, ceva magic.
Foarte interesant.
Si selectia a fost foarte buna, au cantat cam tot ce mi-a placut de la ei, ba chiar mai mult...de exemplu de "Neon Lights" practic uitasem si a fost o mare surpriza pentru mine.
Tour de France mi s-a parut cam lunga, dar..asta e.
De auzit s-a auzit bine, dar Kraftwerk e greu sa se auda prost, au sunetele alea seci, "periate" de armonici care sunt greu de reprodus prost, chiar si de catre un sistem mai putin performant, cum e de obicei la sala palatului.
Ba chiar spre sfarsit au "piscat" volumul destul de tare, erau unele frecvente joase la care rezona intreaga sala, tremura tot aerul, impreuna cu noi !
M-a deranjat la unele piese diferenta intre sunetul inregistrat si cel live, dar per total mi-a placut foarte mult, a fost un spectacol adevarat.
Din pacate am stat chiar langa un culoar de trecere si TOT TIMPUL SPECTACOLULUI au trecut SUTE de oameni prin fata mea, fara sa le pese ca deranjeaza. 1% din ei catadicseau sa se aplece, restul se plimbau ca pe bulevard, CU PAHARELE DE BERE in mana, ca pe stadion!! :evil: .
Multi se opreau, se intorceau, se strigau unii pe altii, iar se intorceau, altii se opreau sa mai soarba din pahar, ce sa zic...multa mitocanie, nu m-as fi asteptat.
Sponsor a fost Heineken,care vindea in hol bere la greu si pentru care am tot respectul, :D dar plasatorii trebuiau sa opreasca oamenii cu pahare de bere la intrarea in sala.
N-au facut-o si sala s-a transformat in Oktoberfest !
Un tip de langa mine a jucat NONSTOP (fara sa-si ridice ochii la spectacol!) de la inceput la sfarsitul spectacolului MarioBros sau ceva asemanator la un joc portativ (nu era telefon, parea ceva mai mare si avea doua ecrane mari). Mare ti-e gradina...
Dar au fost si multi cunoscatori, care au venit pentru spectacol si au participat foarte frumos, aplaudand si salutand cu urale piesele pe care le recunosteau doar dupa cateva acorduri.
Drept e ca si trupa a fost la inaltime: La "Robots" chiar au pus patru roboti la clape in locul lor, vazusem asta doar in clipuri, nu ma asteptam s-o vad pe viu, in sala.Destul de complicat sa umbli cu toti robotii aia si sa-i instalezi doar pentru o piesa si cu toate astea au facut-o, dupa parerea mea ca o apreciere a publicului din sala.
Frumos din partea lor !
Din pacate in weekend am fost plecat, dar zilele astea o sa pun si niste poze, am facut cateva.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by kaav »

HighEndFan wrote:..........
Un tip de langa mine a jucat NONSTOP (fara sa-si ridice ochii la spectacol!) de la inceput la sfarsitul spectacolului MarioBros sau ceva asemanator la un joc portativ (nu era telefon, parea ceva mai mare si avea doua ecrane mari). Mare ti-e gradina...
.
Daca as fi fost acolo si as fi avut un pahar de bere, as fi fost foarte tentat sa scap ( din greseala,normal :mrgreen: ) un pic de bere peste consola Nintendo...
Cred ca potzi ramane cu remuscari, daca nu esti rau uneori si dupa cum stim cu totzii anumite persoane merita asemenea gesturi.Foarte probabil ca de fapt sa nu facem concret asa ceva (sau ceva asemanator) nu neaparat din frica de scandal (...dar, daca chiar vrei sa faci ceva de genul acesta, faci oricum chiar daca nu te avantajeaza situatzia), cat din gandul ca ce faci ar fi inutil, pentru ca nu ar schimba nimic in bine.... :roll:

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by brighty »

Mai multe poze gasiti aici:
http://alternativemusic.forumgratuit.ro ... 1.htm#2471
(imaginile au fost postate de mine,avand permisiunea autoarei lor care modereaza acel forum)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Concert KRAFTWERK la Bucuresti - 12.06.2009

Post by brighty »

Din pacate, vesti triste... Florian Schneider, membru fondator Kraftwerk, a decedat astazi, la varsta de 73 de ani... :( R.I.P. !
https://www.mirror.co.uk/3am/celebrity- ... k-21984653" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply