Muzica multicanal

CD, vinil, concerte
User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica multicanal

Post by HighEndFan »

cosmin wrote: Incaperea actuala are 17 mp, cea finala are 23 mp.
cosmin, cel mai mic spatiu in care am ascultat un 7.1 avea peste 30 mp si era TOTAL INSUFICIENT.
Mi-e greu sa inteleg ce se poate intampla cu 7.1 difuzoare in 17 mp si chiar in 23...dar nu sunt foarte curios sa aflu :roll: .

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

Chiar daca are 7.1 asta nu inseamna ca vei avea 7 coloane sonore la acelasi nivel de db in acelasi timp - adica nu este vorba de 7 channel stereo - principalii db vor veni din fata L / R si centru - ce mai ramine adauga atmosfera de fond, ceva instrumente mai departate din orchestra, poate ceva ecou de la voci, etc.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica multicanal

Post by HighEndFan »

LEKTOR wrote:Chiar daca are 7.1 asta nu inseamna ca vei avea 7 coloane sonore la acelasi nivel de db in acelasi timp - adica nu este vorba de 7 channel stereo - principalii db vor veni din fata L / R si centru - ce mai ramine adauga atmosfera de fond, ceva instrumente mai departate din orchestra, poate ceva ecou de la voci, etc.
Lector, stiu exact ce e un sistem 7.1.
Acum vreo doi ani si ceva am instalat si testat unul din (probabil) primele sisteme 7.1 din Romania. Si aveam si discuri potrivite.
TOCMAI DE AIA ma minunez, intrucat sistemul respectiv era "inghesuit" intr-o incapere cam de doua ori mai mare decat cea in discutie si era o invalmaseala de sunete de nu-ti poti inchipui...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by momolo »

In opinia mea conteaza mult, foarte mult procesarea surround. Spun lucrul asta deoarece intr-o camera de 18mp am incercat doua procesari surround diferinte, insa si din generatii diferite, un proc Technics AC500 si o Yamaha 3900. Pot spune ca diferenta era crunta, cu primul puteai concluziona ca e camera prea mica, cu al doilea uitai ca e camera prea mica! :wink: Controlul canalelor si calitatea amplificarii sunt determinante in treaba asta. Adaptarea la camera nu se mai face ca in audiofilie, adica in mod natural, ci sintetic, controlat. Asa ca unele procesoare sunt mai bune ca altele. La care se adauga si calitatea difuzoarelor si a subului.

HighEndFan instalatia la care te refereai era cumva toata SONY ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Muzica multicanal

Post by apanoiu »

Pe muzica, la 5.1, impartierea instrumentelor/vocilor pe canale mi s-a parut fortata. Nu are nici o legatura cu sunetul stereo, care desi poate avea un soundstage mare nu pare insa fortat.

Eu, in 20m2 simt ca sunt inghesuit cu sistemul 5.1 . Poate intr-un living >35m2 este altceva. Totodata, pe stereo, o camera mai mare necesita niste boxe mai mari, scumpe.
Bookshelfurile mele (Magnat Quantum 703), in camera de 15m2 suna excelent, in camera de 20m2 insa, nu fac fata pe frecventele joase.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by momolo »

apanoiu
Bookshelfurile mele (Magnat Quantum 703), in camera de 15m2 suna excelent, in camera de 20m2 insa, nu fac fata pe frecventele joase.
asta am patit si eu pe vremuri. Boxele trebuiesc alese functie de camera. Iar in 20mp intra unele destul de mari! Daca sunt puse pe lungul camerei, daca nu, nu.
Pe muzica, la 5.1, impartierea instrumentelor/vocilor pe canale mi s-a parut fortata. Nu are nici o legatura cu sunetul stereo, care desi poate avea un soundstage mare nu pare insa fortat.
merge totusi interesant la concerte rock si pop. Cum am spus, depinde tare mult de procesarea surround. Si cum pana nu vezi nu crezi, abia cand am auzit un procesor bun mi-am dat seama ca se poate ceva calitate surround si in camere mai mici.

Stereo si surround sunt doua lumi diferite. Fiecare are farmecul sau. Personal nu pot spune ca as renunta definitiv la surround. Cateodata are farmecul sau iar la filme, reportaje, concerte rock/pop e chiar "obligatoriu".

Nu trebuie sa fim "talibani", fiecare domeniu cu avantajele sale.

Insa un lucru e cert, cele doua sisteme trebuiesc separate COMPLET. Inclusiv electric!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply