Madonna

CD, vinil, concerte
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Madonna

Post by LEKTOR »

Si totusi nimic despre acest concert - probabil unul dintre cele mai din Ro.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Madonna

Post by bnt »

Judecand dupa mass media s-ar parea ca am fost vizitati de Mesia. Chiar nu pricep de ce atata importanta acordata evenimentului, sau poate ca sunt eu mai peizan. Daca am stat juma' de ora la coada pt o amarata de cola la Rolling Stones (da' ce mai conteaza amanunte de genul asta cand e vorba de RS...) nu inseamna ca merg pe mana organizatorilor romani de concerte cu multa lume in spatii deschise chiar pt oricine (as mai risca pt U2, poate). E evident ca la noi nu se poate organiza asa ceva in conditii decente.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Madonna

Post by puf »

http://mielu007.wordpress.com/2009/08/2 ... moralista/" onclick="window.open(this.href);return false;
Linkul este de la alt forum insa mi-a placut punctul de vedere.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Madonna

Post by momolo »

http://omg.yahoo.com/news/madonna-booed ... s/26947?nc" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Madonna

Post by atyclb »

http://www.catavencu.ro/hai_c_am_injura ... -9752.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Am fost si eu la concert. Personal am fost dezamagit de playlist, prea multe piese de pe noul album, care nu au prins deloc la puplic.
Cei prezenti acolo au reactionat prima oara abia la momentul dedicat lui Michael Jackson, in rest...liniste.
Nu ma asteptam sa fiu dat pe spate de vocea Madonnei, a fost decenta interpretarea ei, tinand cont ca nici macar ea nu are pretentii ca "stie sa cante" .
Nota cea mai mare merge la capitolul efecte video si lumini, fie si doar pt atat si merita sa mergi la spectacol.

Datorita faptului ca toate piesele au fost remixate si sunau a muzica de club, a lasat impresia ca a fost un semi playback si asta e lucrul care pe mine m-a dezamagit cel mai mult.
Am avut bilet in sectorul B, adica la Cucuietii din Deal (loc in copac nu am prins, erau toti ocupati) . Sectorul B incepea undeva la 200 de metri de scena, adica al naibii de departe.
Chestia cu budele insuficiente, nu stiu ce sa zic...cand ai 60 - 70 de mii de oameni stransi intr-un loc, (care beau destul de multe lichide) e cam greu sa aduci suficiente toalete publice sa nu se stea la coada.
La aproximativ 5 metri in spatele gardului ce despartea sectorul A de sectorul B, erau copacii, in spatele acestora nu mai vedeai absolut nimic si era foarte multa lume aici.

Cel mai bine mi s-a parut ca au caracterizat acest concert doua doamne ce aveau in jur de 60 de ani, vorbeau in engleza si pe care le-am vazut dimineata de dupa concert la tv. Intrebate de reporter cum cum a fost concertul, ele au spus "Dragut", reporteturl insista "Doar dragut?" iar ele au raspuns simplu "Doar dragut."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Madonna

Post by momolo »

Se pare ca i-a parut rau Madonei ca a bagat-o pe aia cu tiganii la spectacol. Sufera greu dupa huiduieli (are orgoliu mare).

Printre putinele momente cand am fost mandru de publicul mioritik !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Madonna

Post by Obelix »

I'a parut rau pe dreaq' :oops:
Odata celebri si ajunsi in pragul meno(andro...)pauzei toti "semizeii" astia de paie vreau sa salveze omenirea...
Unii sa salveze puii de foca, altii indienii din Amazonia, alti... tiganii de prigoana bastinasilor... Si sa ai puna la masa lor (ca propria masa e ocupata...)
Daca ar fi sincer, jos cu palaria, dar in 99,99% NU e ...
"Charity business" in limba democratizatorului planetar, in special al tarilor cu petrol...

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Madonna

Post by VTP »

In 2009 boboru' a avut parte de doua evenimente epocal - galactice: moartea regelui pop (maimutzica albita) si vizita reginei pop ( o baba obosita si cu minte obtuza). Doamne fereste de vreun al III-lea eveniment epocal (vreo realegere!).

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Madonna

Post by szacaz »

VTP wrote: doua evenimente epocal - galactice: moartea regelui pop (maimutzica albita) si vizita reginei pop ( o baba obosita si cu minte obtuza).
cred ca ai fost putintel cam rautacios - chiar daca cel pe care il numesti "maimutica" si-a schimbat culoarea pielii (gest care ar putea sa aiba multe semnificatii care n-au a face cu ridicolul sau rusinosul; ar fi suficient sa ne gandim ca MJ a fost un showman, iar in lumea spectacolului conteaza - cum altfel? - efectul si impresia), nu vad cine sau ce i-ar putea schimba statutul de megastar - in definitiv, popularitatea (extraordinar de multi oameni - ca mine si ca tine - care i-au iubit creatiile; sau se defineste altfel? oameni din multe tari, oameni cu preocupari diverse, oameni de tot felul) poate (si cred ca si trebuie) sa fie un indiciu: nu poti sa dispretuiesti "idolul" fara sa insulti pe fani.

pot sa fiu de acord ce genul in care a excelat este unul usurel, dar asta nu este o crima; sa nu uitam ca, desi genul nu a fost unul complex, realizarile au fost spectaculoase si perfectioniste


iar despre madonna - ce sa spun, mie unuia nu mi-a placut niciodata nici muzica ei (cu foarte putine exceptii, doua-trei piese suportabile), nici ca personaj public (felul in care a inteles sa-si castige faima), nici ca figura a scenei (cel putin aparitiile astea din vremea tineretii secunde: nu poate, dom'le, nu poate sa cante pe scena daca nu i se vad bine chilotii!)

dar daca a izbutit sa adune 70 000 de platitori de bilete (nu tocmai ieftine, intr-o tara saraca) intr-o locatie improvizata, inseamna ca inca e o vedeta adevarata - ce sa ne dorim, cine sa vina sa ne faca spectacol (ca, sa fim serios, nu putem vorbi de arta - vorbim de spectacol!)?


asa ca o sa repet: nu te supara pe mine, ca n-am nimic cu tine (desi unii dintre oamenii de pe aici is convinsi ca-s un certaret si un flame-ist), dar ai fost rautacios degeaba

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Madonna

Post by DAN_TM »

Păi îi cam obosită această madonă.A leşinat pe la bulgari de vreo două ori.Ce face ea e artă a spectaculosului, a imaginii, a scandalului(şi-a pus popii pe cap), dar cam atât.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Madonna

Post by bnt »

Cam fiecare artist are "piata" lui, exceptiile se numara pe degete si n-au neaparat legatura doar cu valoarea muzicala ci si cu felul in care stiu (sau poate simt) sa-si atraga "clienti" din alte zone. Exemple-limita ar fi M. Jackson si...Pavarotti: multi insi care care nu dau doi bani pe pop si/sau opera il asculta cu placere pe unul din ei, sau pe amandoi. De aici si chestia cu "megastarul", MJ a fost primul si, posibil, ultimul star "global", ceea ce nu e cazul Madonnei, care targeteaza un strat mult mai subtire de public (subtire...da' e al ei si vanzarile de discuri si bilete o dovedesc). Asa ca n-are sens de facut vreo comparatie intre Madonna si MJ, in afara celora gen "Superman il bate pe Batman de-i suna apa-n cap"... :)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Madonna

Post by DAN_TM »

E ciudat că multa lume acreditează ideea conform căreia numărul de fani, vanzări, spectacole e o garanţie a unor peformanţe artistice indiscutabile.In cazul Madonei se stie că vocea nu excelează, dar fanii care ştiu acest lucru trec cu vederea.Poate la fel in cazul MJ.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Madonna

Post by bnt »

DAN_TM wrote:E ciudat că multa lume acreditează ideea conform căreia numărul de fani, vanzări, spectacole e o garanţie a unor peformanţe artistice indiscutabile.
Nu cred ca face prea multa lume confuzia asta. Vanzarile de discuri/bilete sunt relevante doar daca le raportezi la o durata suficient de lunga de timp (de la zeci de ani in sus). Artisti care sa fie semnificativi pt o singura generatie sunt o gramada, da' asta n-are nicio legatura cu valoarea ci cu adecvarea la un anumit context.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Madonna

Post by momolo »

Cred ca orice generalizare duce inevitabil la concluzii gresite.

Mai cred ca VTP s-a exprimat metaforic si ca orice comentariu pe frazele scrise in acest mod este inutil si gresit.

Cred ca majoritatea dintre noi au fost incantati de multe piese cantate de Michael Jackson, mai ales in perioada de inceput. Fara indoiala, ceea ce a cantat M.J. contine o anume certa valoare care poate rezista timpului.

Mai cred ca toti am fost deranjati de atitudinea lui M.J. ca om, operatiile estetice, albirea pielii, toata campania mediatica in jurul lui. Insa ce rost are sa amestecam muzica lui cu treburile astea ?! Evident, le amestecam cu totii la o exprimare metaforica ce contine mai degraba ceea ce ne-am dori pentru ca nu ne este/ne-a fost indiferent.

Acelasi lucru se aplica si la Madona. Primele piese ne-au placut la multi, in perioada aia. Poate ca multi am fi vrut ca ea sa evolueze altfel. De aici si exprimarea ce contine epitete de "baba obosita, curva batrana", etc

Insa nu este dubiu, cele doua nume nu ne sunt indiferente, oricat am dori sa nu se vada lucrul asta. Aceste doua nume reprezinta un succes incontestabil in lumea muzicii comerciale. Iar exprimarile diverse ce contin critici dure sau cuvinte nu tocmai ortodoxe nu confirma decat un singur fapt, nu ne sunt indiferenti. Doar atat.

Si imi place ceea ce a scris szacaz desi mi-a produs mirare si greatza albirea lui M.J. si toate povestile mediatice pe acest subiect.

Oricum am scrie noi, orice am spune, un lucru este clar, cele doua nume (o "maimuta albita" si o "curva batrana") nu sunt lipsite de valoare si reprezinta, vrem, nu vrem, o parte din tineretea noastra, o parte din muzica comerciala care (cred) ne place intr-o oarecare masura si in anume momente la toti si mai reprezinta o perioada de valoare in genul muzical comercial, din pacate apusa. Este de ajuns sa comparam cu ceea ce se produce azi, nume care apar asociate cu vreun cantecacel scremut inventat cu ajutorul PC-ului si care dispar a doua zi......
Daca am face o lista cu numele din muzica comerciala care au produs mai mult de 2 albume de succes in ultimii 30 de ani, cred ca ar fi destul de scurta. Daca "inventariem" cate piese bune a scos M.J. si chiar Madona, o sa vedem ca ambii se afla in capul listei.

Am vrea noi sa mai apara si altii ca ei in actualele vremuri insa daca ne uitam ce a ajuns genul pop si muzica comerciala.....

Dar asta nu ne impiedica sa facem bascalie de ei, pentru ca nu ne sunt indiferenti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Madonna

Post by bnt »

Cred ca termenul de "muzica comerciala" e destul de vag si sper ca nu-i si peiorativ. Daca e s-o luam pe bune cam toata muzica e comerciala, din moment ce autorul tre' sa traiasca el din ceva. :) Oricat de aiurea ar suna, Mozart de pilda a scris muzica comerciala, eventual putem specula pe marginea scaderii standardelor muzicii comerciale astazi fata de epoca respectiva. "The Koln Concert" al lui Jarrett s-a vandut in mai mult de 3,5 milioane de exemplare, "Kind of blue" al lui Miles Davis in mai bine de 4 milioane, adica, incontestabil, au fost succese comerciale. Eu as diferentia muzica mult mai simplu in "buna" si "proasta", stiu ca-s lipsit de originalitate da' mi se pare mai corect asa. :)

Post Reply