ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

diversetrancote, ai perseverat in a intelege complet gresit (cam totul, de la Mahler la ceea ce am scris unii pe aici). Unde am scris eu ca tu "te caci in gusturile altuia/etc"???

Pe da alta parte, cred ca e o mare diferenta intre a asculta muzica si a discuta muzica.
Ma tem ca diversele forumuri si siteuri de discutii despre muzica (recte cea clasica) pot fi chiar daunatoare pentru multi. Majoritatea oamenilor nu rezista la influentele de opinie venite prin, cazul nostru, internet. In momentul cand citesti si te implici intr-un forum de discutie e foarte greu sa nu te molipsesti de opiniile altora si mai ales de "opinia generala". Omul e un animal eminamente social (este dovedit chiar stiintific, omul in lipsa socialului/societatii, se alieneaza si moare) si e inrudit cu primatele de unde si instinctul foarte puternic de imitatie si de turma. Vrei sau mai degraba nu vrei, te molipsesti de la opiniile si mentalitatea altora si foarte putini sunt cei capabili sa nu se lase dusi de curentul general. Astfel se formeaza pe internet "isteriile de masa". Toata treaba asta insumata cu o baza culturala precara, educatie deficitara (nu ma refer la nimeni de fatza - spun sa nu inteleaga iar aiurea dl." diversetrancote"!) conduce la formarea de opinii false, luate prin contaminare, practic multi nu pot avea o opinie autentica si personala ci imprumutata.

Pe de alta parte, ceea ce am observat, in lumea muzicala (clasica) exista un fel de "limba de lemn" prefabricata (dupa care se ascund cei incapabili sa judece cu propriul cap si mai ales cei lashi in a-si expune parerea cruda si autentica). Toate comentariile sunt sublime, superlative, extaziante! Nu exista critica de cirtica, poate doar extrem de voalata, asa cum te-ai afla intr-o hazna plina ochi pana la gat si ai spune timid, parca pe aici nu miroase a Coco Chanel!

Chiar si cunosc diverse personaje pentru care fiecare concert, chit ca s-ar intampla sa fie si Corul Magarilor, este sublim, magnific, opera de arta, suprem, extaziant! Cunosc din vedere (si de multe ori am vorbit cu el fara sa ne prezentam) prin salile de la festival, un tip gasibil practic la toate spectacolele, de obicei asezat pe cele mai bune locuri. Il stiu de multe editii, de ani de zile! Intra cu legitimatie de ziarist, se cunoaste cu toti, e la el acasa si in Sala Palatului si in Ateneu. Omul e clar pasionat.... in felul lui. Am incercat de cateva ori sa-i "smulg" niste opinii dupa diverse concerte. Mai ales dupa cele proaste. De fiecare data este extaziat, are numai epitete supreme, totul pentru el a fost de la minunat in sus, toate orchestrele sunt cele mai bune din lume, etc (si de multe ori imi spune de, "parerea generala", avand legatura cu ceilalti din breasla. Deci sunt ca o turma). E clar ca este infipt bine in lumea muzicala, nu stiu cum, nici pe ce (probabil presa de specialitate), dar asta e atitudinea generala, sa nu critici nimic, sa emani numai laude si complimente! Mai cunosc si pe altii, de exemplu un mare critic de arta muzicala pe care il stiu in salile de concert de ani si ani. Un om foarte de treaba si cu bun simt. Niciodata nu am auzit de la el o critica, cel mult un fel de negatie voalata si foarte ocolita, asa cum am dat exemplul cu Coco Chanel si haznaua. Asta e atitudinea generala in lumea muzicii clasice si poate este explicabila... la profesionisti! Insa nu este deloc productiva intre noi, laicii. Critica e sanatoasa (doar lauda poate fi daunatoare) insa trebuie facuta cu masura, cu tact, la momentul potrivit si mai ales in cunostinta de cauza. Si evident, e vorba si de gusturi personale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by diversetrancote »

Momolo, de aici am înțeles că ai spus că mă ... în gusturile oamenilor:

"exista un proverb popular, "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!" Daca tu ai tine mult la o lucrare clasica (adica iti place enorm) si vine unul care o zugraveste asa cum ai facut tu, cum ai reactiona?! Este o problema generala veche pe toate forumurile romanesti, se poate simboliza prin alta vorba populara, "Nu te caca in gusturile omului!".
Mi se pare o chestiune legata de empatie. Trebuie sa ne dam singuri seama ca prin ceea ce spunem, judecam, caracterizam, "polenizam", criticam, etc, putem sa-i deranjăm pe cei care au alta opinie, opusa, iar daca nici nu ne pricepem la acel lucru despre care ne dam cu parerea, e cu atat mai grav (chestie care tine si de educatia elementara - avand in vedere ca educatia ne invata in primul rand se ne infranam, sa ne retinem si sa discernem culminand cu arta de a ne da seama cand ne aflam in situatia ingrata a prostului care nu stie ca e prost."


Dar, cum spui tot tu, poate chiar am înțeles totul greșit.


Eu am crezut că împătășesc modul cum am perceput eu simfonia respectiva, opiniile mele de concert, așa, critice și ne-experte cum sunt ele. Bineînțeles că n-am făcut-o ca la carte, poate am fost și puțin colțuros, dar eu nu scriu la ziarul festivalului. Voi însă îmi spuneți că v-am jignit, iar asta chiar nu vreau să se întâmple. Accept deci greșeala, îmi cer scuze și promit să fiu mai atent pe viitor.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by Kostas »

Am dat jos partitura Simfoniei nr.5 de Mahler, tiparesc reductia pentru pian , sper ca la sfarsitul saptamanii sa ma delectez si sa inteleg cate cava din partitura.

...oricum, au dorit sa vina multi neavizati la Festival si au inghitit din plin tot ce era mai greu in simfonism. Mahler, Bruckner, Rimski-Korsakov, Richard Strauss, Enescu, adica tot ce este mai greu in muzica, cu multe teme paralele, disonante, accente romantice, spargerea clasicelor 3 parti ale unei lucrari, in patru sau cinci parti , ceea ce a dus la exasperarea unora mai putin obisniti cu muzica profunda, cu concepte si simboluri, constructii arhitectonice bazate pe sunete.

Ar trebui facut un festival mai soft, asa cu Ana Maria Bach, sonatine, Fur Elise, Clayderman, muzica din filme - cu fragmente din muzica culta. Altfel ii pierdem pe cei care au venit prima data si acum se lauda cu biletul de la Festival care se poate inrama! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Mai degraba se poate spune ca anul asta a fost Festivalul Mahler unde la antreu s-a servit si Enescu (obligatoriu din partea organizatorilor), timp in care comesenii se foiau sa-si gaseasca masa, altii rontaiau sticksuri in asteptarea felului 1 (Mahler) si urmatoarelor feluri (tot Mahler) :lol:

Cred ca i-a cam blestemat Holender (ca au fost magari si nerecunoscatori cu el) asa ca inlocuitorii lui au calcat in strachini. :lol: Iar pe Jurowski l-a parasit inspiratia aia speciala (cand era doar simplu dirijor, si director era Ioan Holender).

Cumva s-a cam incheiat inafara de vreo 4 concerte (Pappano cu Santa Cecilica care si-au schimbat in ultima clipa repertoriul.... in Mahler! :lol: Mai e Mischa Maisky cu o camerata din Leningrad precum si olandezii la urma cu nea' Gatti, cel mai mare expert in Mahler care ghici ce canta..... ati ghicit!!! :lol: :lol: :lol: ... Mahler!)

PS - sa nu-l uitam si pe JORDI SAVALL !!! (care, soc :shock: ... nu canta Mahler!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by diversetrancote »

Ba nu s-a încheiat. Eu de abea aștept să ascult Ligeti în concert - va fi și sâmbătă și duminică, cu Mahler Chamber Orchetra. Mă mai interesează și concertul pentru orchestră al lui Bartok, și simfonia a V-a a lui Prokofiev, și Trio Contraste cu simpaticul Ion Bogdan Ștefănescu, chiar și Cvartetul Arcadia, ca să văd ce mai spun Nemescu și Doina Rotaru. Deci, nu, nu s-a terminat.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by diversetrancote »

Relativ puțină lume azi la Bartok. Lucrare complexă, dar care răsplătește o ascultare atentă. Mi-a plăcut foarte mult, iar orchestra s-a achitat onorabil de sarcina dificilă. Aș fi putut să o reascult imediat după ce s-a terminat cu aceeași plăcere. Prima oară în concert. Eu o am doar pe vinyl, ca suport fizic, cu Hungarian State Orchestra și Antal Dorati. Voi căuta o interpretare favorită și voi lua și CD-ul, să-mi fie mai la îndemână. V-a plăcut?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Auzisem tangential doar de nume (nu si muzica), Ligeti (György Ligeti - https://ro.wikipedia.org/wiki/Gy%C3%B6rgy_Ligeti" onclick="window.open(this.href);return false; ) asa ca vazand ca-l pomenesti atat, am cautat sa ascult (pe net) sa-mi fac o idee. Sambata la Ateneu ca fi "Concertul pentru vioară şi orchestră" de Ligeti:
http://festivalenescu.ro/program/mahler ... orchestra/" onclick="window.open(this.href);return false;
Gasit pe net:
https://www.youtube.com/watch?v=-8sgrtild9c" onclick="window.open(this.href);return false;

Si o secventa cu violonista care va veni la Ateneu, Kopatchinskaja:
https://www.youtube.com/watch?v=dtnEyAKkpc8" onclick="window.open(this.href);return false;

Si,
Ligeti: Concert Românesc - Otto Tausk - Sinfónica de Galicia:
https://www.youtube.com/watch?v=hzKHTadm-PA" onclick="window.open(this.href);return false;

...Pai ce sa spun, fiecare cu gusturile lui. Mie nu-mi place chiar deloc, cel putin concertul de vioara mi se pare ca atunci cand dau cu bormasina in caramida (opinie personala, probabil nu inteleg lucrarea sau poate nu rezonez eu cu asa ceva).

Nici Béla Bartók nu mi-a placut niciodata. Nu m-as duce la concert nici sa n-am ce face. Asa ca, iata cat de diverse sunt preferintele si gusturile noastre!

Bartók – Divertismentul pentru orchestră de coarde Sz113/BB118:
https://www.youtube.com/watch?v=wC7NBlGtGxg" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by diversetrancote »

Ligeti e unul dintre compozitorii moderni preferați ai mei. În muzica modernă vom avea întotdeauna mai puține înregistrări, mai puține variante interpretative ale aceleași lucrări. Ligeti este însă unul dintre privilegiați, a avut șansa chiar să supervizeze înregistrarea a multor dintre lucrările sale . Eu am și recomand box-set-ul "The Ligeti Project" de la Teldec, înregistrarea live a qvartet-ului no 2 cu Jack Quartet la Wigmore Hall sau înregistrările cu marele pianist de muzică modernă Pierre-Laurent Aimard (care acum ia premii cu înregistrări din muzica lui Bach). Concertele sunt rare și puține sunt foarte bune. Eu am văzut două concerte foarte bune, unul cu Jack Quartet și altul cu Pierre-Laurent Aimard. Dacă te întâlnești cu unul din numele astea, orice ar cânta, fă un efort și mergi să vezi. Concerte slabe am văzut mai multe, unul chiar dirijat de un compozitor contemporan, George Benjamin, la BBC Proms - altfel, nenea ăsta a vorbit foarte bine despre Ligeti.

Nu știu însă să-ți recomand ceva anume și e greu de numit o lucrare care să servească drept poartă de intrare în muzica lui Ligeti. A scris destul de divers, a avut perioadele lui stilistice și nici eu nu gust toate lucrările lui. Poți încerca de pe box-set-ul Teldec: Mysteries of the Macabre, Lontano, Atmospheres, Hamburg Concerto. Mie foarte mult îmi place și "String Quartet No 2" cu Jack Quartet. Sau cu Pierre Aimard piesele mai ușurele de pe "African Rhythms". Atenție însă, dacă asculți "pe sărite" sau dacă asculți ca background music, nu numai că nu-ți va plăcea muzica, dar te va enerva. Trebuie să-i acorzi toată atenția. Dacă după două-trei piese, ascultate atent, fără să faci altceva, n-ai găsit un motiv care să te facă să sapi mai mult, nu e cazul să te forțezi, înseamnă că nu-ți place :)

E târziu și sunt obosit, sper că am fost cât de cât coerent.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA + ANTONIO PAPPANO = Amore! Cuore! La Luna! :)

Orchestra e formidabila! Sunetul mare, dark, muzical! Corul superb! Armonia deosebita! Iar Pappano este un spectacol in sine!

Dupa interpretarea lui Jurowski cu London Philharmonic ( http://m.cotidianul.ro/standing-ovation ... ra-256398/" onclick="window.open(this.href);return false; ) cu 2 editii de Festival in urma (2013) a venit si randul italienilor lui Pappano! Asa cum am scris mai sus, intrevad o competitie intre cei doi maestrii si intre cele doua mari orchestre. La acea editie probabil Pappano si-a zis ca intr-o zi va incerca si el asa ceva, marea simfonie nr. 3 de George Enescu!

...Pai ce sa spun, avand in vedere ca am memorie auditiva, sa compar cele doua interpretari (la distanta de 4 ani) e cum as compara Soarele cu Luna. Englezii au fost Soarele, italienii Luna. Foarte, foarte diferit! Superb in ambele cazuri! Asa ca iar am trait un moment unic in care am fost mandru ca George Enescu face parte din poporul din care fac si eu parte! Asa cum am scris si atunci (unele lucruri mi le amintesc mereu), Enescu este unul dintre cei mai mari compozitori ai lumii, ai culturii universale! Cand asculti asa ceva interpretat magistral, iti dai seama!

Corul s-a armonizat cu orchestra si impreuna au dat jos tencuiala din peretii comunisti! De la primele acorduri soundul acestei orchestre m-a rupt la inima! Mi se par buni toti! Si peste ei Pappano da un spectacol in sine! Se agita ca nimeni altul, vorbeste, mimeaza, etc! La urma a ridicat si el marele ceaslov deasupra capului!

Ca opinie personala si neavizata, italienii au scos lucrarea mai degraba in stil.... Mahler/Brahms, cu putine sau nesubliniate elemente din folclorul romanesc. Spre deosebire de britanicii lui Vladimir Jurowski care au subliniat (uimitor as spune) elementele romanesti. Insa ambele interpretari mi se par de top!

In concluzie, una dintre cele mai bune orchestre de la Festival cu unul dintre cei mai deosebiti dirijori (ever)!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Din pacate ieri nu m-am putut duce la al doilea concert al italienilor lui Pappano (am scapat tocmai un Mahler..... se canta atat de rar la Festivalul Enescu! :D ). Am ascultat la radio partea finala si mi s-a parut grozav.

Insa, JORDI SAVALL & LE CONCERT DES NATIONS l-am ascultat integral (si inregistrat) de la Radio Cultural. A fost superb! L-au dat si pe TVR3 (cu vreo 10 secunde intarziere fata de transmisia directa de la radio), sala a fost plina ochi. Fericiti cei care au fost aseara la Ateneu! Urmeaza al doilea spectacol asta seara, JORDI SAVALL & HESPÈRION XXI cu o muzica total diferita, "Balkani, miere si sange" (nu pricep de ce au scris astia in germana?! http://festivalenescu.ro/program/jordi- ... erion-xxi/" onclick="window.open(this.href);return false; )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA + Daniele Gatti = high class!

Italianul Daniele Gatti e recunoscut unul din cei mai specializati dirijori pe Mahler. Este al 7-lea director din istorie al Concertgebouw din Amsterdam (una din cele mai bune orchestre din lume). Iar sala din Amsterdam este considerata o minune acustica (intre salile foarte vechi) alaturi de cea din Vienna si cea din Boston. Dar, desi acustica salii din Amsterdam este top, totusi orchestrele au un mare handicap sa cante acolo deoarece muzicienii (din orchestra) nu se pot auzi distinct intre ei, nu se pot percepe unul cu altul. Astfel si-au format o tehnica speciala care-i ajuta in deplasari, si astfel nu sunt influentati prea mult de acustica diferita a diverselor sali, mai ales cele in care canta prima oara sau foarte rar.

https://www.youtube.com/watch?v=v7AMltUkqbY" onclick="window.open(this.href);return false;

http://cobosfilms.nl/portfolio/daniele- ... conductor/" onclick="window.open(this.href);return false;

JORDI SAVALL & HESPÈRION XXI - Balkan = "miere si sange" (se pare ca asta e definitia data de otomani muntilor respectivi) = SUPERB!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Gata! S-a mai dus o editie Festival Enescu!

Incheierea a fost facuta de Royal Concertgebouw Orchestra dirijata de Daniele Gatti cu Prokofiev, Simfonia a V-a.

Orchestra din Amsterdam nu a fost prima oara la Festival, o tin minte bine, e una din cele mai bune! De data asta cred ca a fost si cea mai numeroasa. In opinia mea au fost exceptionali insa..... nu as putea spune ca Daniele Gatti ar fi cea mai buna alegere pentru aceasta orchestra. Sa ma explic, iata:
viewtopic.php?f=2&t=587&p=19823&hilit=D ... tti#p19823" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu cel mai bine il tin minte pe Daniele Gatti dirijand simfonia a 9-a de Mahler cu Orchestra Nationala a Frantei. Probabil atunci a fost cea mai minunata, memorabila, socanta interpretare a simfoniei a 9-a de Gustav Mahler din tot ce am auzit pana acum (se pare ca a fost in 2011, incredibil cum trece timpul! Dar tin minte ca de ieri: viewtopic.php?f=2&t=587&hilit=Daniele+Gatti&start=135" onclick="window.open(this.href);return false; ). Gatti asa cum am tot scris, este considerat unul din cei mai specializati dirijori pe Mahler. Insa asta seara desi intepretarea Prokofiev a fost aproape de perfect (pe alocuri parca erau rusi) totusi tenta a fost cumva intunecata, cumva mohorata. Olandezii au un sound mare, imens, armonic, cald dar nu a fost prima oara cand i-am auzit la Bucuresti. Parerea mea, alte dati au fost si mai buni. Desi de data asta la Mahler (ieri) au fost superbi..... Asa cum spuneam.... Mahler... Daniele Gatti.

In seara asta publicul, incoronat ca cel mai marlan-mitocan public din toate editiile de Festival la care am participat, si-a dat in petec suprem. In sala au sunat telefoanele ca la balamuc, insa si mai rau, cand sa inceapa, poc, suna un telefon, dirijorul nu mai incepe, mai asteapta. Apoi intre doua acte..... aceeasi intamplare, concentrat statea sa dea startul, din nou suna un telefon! In timpul interpretarii au sunat mai multe. In spatele meu un mosh si-a tras mucii incontinuu, nu aveti idee ce zgomot pot face mucii! (si era absolut incontinuu!) Chiar si la pasajele aglomerate se auzeau! Intr-un final Prokofiev a fost inecat in muci!

Serile trecute o baba tinea mortis sa citeasca ziarul si dupa ce i-am atras atentia de vreo 3 ori (fosnea teribil) s-a facut ca il tine in poala si cum era un pasaj mai tare.... fosnea din nou!
Mereu am fost inconjurat de oameni care erau efectiv chinuiti de spectacol, se foiau si asteptau sa scape, se uitau pe telefoane, etc, unii cum s-a terminat piesa muzicala au tasnit afara! Altii ieseau in timpul spectacolului, asta fiind cumva suprema lipsa de respect pentru cei de pe scena.

In general chinuitii au aspect de corporatisti-hipsteri din generatia 30-40, aspect de oameni cu bani. Acum cateva seri doua pupeze, din care una blonda cu rochie rosie, s-au gasit sa vorbeasca (tare!) intre ele, ambele stand pe randul din fata cel cu pauza mare, evident in timpul interpretarii si chiar la pasaje foarte joase. Pupezele se auzeau susotind peste tot, probabil pana pe scena. Cineva de aproape le-a atras atentia, au tacut o vreme dupa care au continuat. Alta seara aveam in spate doi insi (din nou bine imbracati, banul pe ei) comentau ca la meci, mai aveau putin si puneau si de'un gratar!

Pot afirma hotarat, anul asta a fost cel mai mitocan public de ghertoi care efectiv nu au ce cauta la asa ceva, majoritatea nu inteleg muzica, nu le place, pe multi ii chinuie vizibil. Cred ca problema a fost publicitatea foarte mare dupa succesul editiilor organizate de Holender. Cumva s-a aflat in lumea ghertoilor ca este cool sa mergi la culturalizare. Asa ca atunci cand s-a dat drumul la biletele pe net, ghici cine sunt cei mai dibaci cu netul ?! Hipsterii! Au impuscat indata bilete fara sa stie saracutii ce-i asteapta! Astfel am o speranta ca multi s-au invatat minte cum e cu muzica clasica si poate data viitoare nu mai vin!

Asta seara acest public a fost pedepsit de Daniele Gatti!

Am stat in fata, aproape, centru, am vazut perfect tot! Violonistul sef era pregatit alaturi cu toata orchestra sa dea bis. Era logic fiind ultima seara, ultimul spectacol. Va spun garantat, aveau bisul pregatit!

La toate editiile stiute de mine s-au dat bisuri la ultimul spectacol! Ei bine, a iesit la rampa a treia oara Daniele Gattti si violonistul sef l-a intrebat la ureche daca incep bisul. Dirijorul i-a spus clar, NU! S-a vazut si din gestica, era hotarat s-o taie! Am vazut cumva figura descumpanita a violonistului sef. Iar spre public Gatti a facut un gest cu mana de "mai duceti-va o data!" (in italiana s-ar "traduce" prin "vafanculo") A fost foarte enervat de telefoanele mobile din timpul spectacolului dar mai ales de alea care l-au oprit de doua ori sa inceapa!! Si s-au nimerit si in cele mai delicate momente. Un dirijor aude tot ca un liliac! Eram aproape si am vazut clar!

Stau si ma gandesc ce este de facut cu asa public ?! .... Dar era sa uit..... nici sala nu avem! :lol: (si nici nu vom avea!)

OK, astfel se incheie cea mai slaba editie de pana acum din toate cele la care am participat.

Repertoriu neinspirat (greu digerabil pentru omul mai putin pasionat), program ordonat prost (intr-o singura zi 3 spectacole care nu puteau fi ratate! E prea mult! In alte zile nimic sa merite! Ore neinspirate, in general la Ateneu a fost foarte interesant la orele 22.30. E criminal sa vi dupa o zi de munca, ba si dupa alt spectacol si sa mai stai la inca un spectacol de cateodata si peste 3 ore dupa 22.30! In alti ani totul a fost dozat mult mai bine.... de Holender - iata, totul este o arta!).
Dar din cate inteleg bugetul a fost scurtat la editia asta. Deci s-au adunat mai multe, buget putin, lipsa lui Holender (suparat si probabil scarbit pe buna dreptate), public de ghertoi care s-au izbit de realitate pe nervii celorlalti din sala, parca si usoara lipsa de chef/inspiratie (astea sunt chestiuni greu de masurat si explicat) plus aceeasi sala a palatului obosita si jegoasa si acelasi biet Ateneu dragut de secolul 19 unde se pot canta unele lucruri, altele nu. Intr-un final unii din muzicienii care ne-au tot vizitat s-au prins ce-i cu noi si parca anul asta si-au dat interesul mai putin. Chiar si numarul de bisuri a fost cel mai scazut de pana acum, de cel putin 5 editii! S-a depasit "luna de miere" intre muzicienii veniti din lumea buna in tigania (la inceput, exotica pentru ei) de aici. Muzica si mai ales cea clasica cere respect. Primul respect este dat de calitatea salii de spectacol, al doilea de calitatea publicului si al treilea de organizatori. Banul nu e panaceul universal care rezolva tot. Cu atat mai putin in arta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by johndoe21ro »

Violonistul de care zici ar fi trebuit sa fie Liviu Prunaru, 'concertmaster-ul' orchestrei neerlandeze (inca din 2006 de pe timpul lui Chailly/Haitink, samd). Este un mare violonist, un om deosebit de modest cu o puternica personalitate. L-am ascultat pe viu de multe ori si pot spune ca il am la suflet mai mult decat il am pe Remus Azoitei (si asta nu pentru ca ar fi craiovean ca si mine..)... ei fiind cei mai valorosi violonisti romani. Stradivariusul lui (Pachoud 1694) are un sunet nobil, elegant fara sa atraga atentia asupra lui cum o fac alte Strad-uri. Dupa episodul povestit de tine, cred ca s-a simtit tare prost, mahnit de tigania de la noi, de mocirla in care ne zbatem...

P.S. Nu am fost in sala.. mi-am terminat "abonamentul" inca de pe 18 sept.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

M-am uitat acum pe foto (am avut doar telefonul, anul asta nu m-am mai strofocat sa fac poze) si nu era el. In partea a doua nu a fost.
Era Concertmeister-ul olandez (daca voi avea timp pun cateva poze).
Intre timp am aflat clar (nu sunt singurul care a observat, altii erau deja informati), pregatisera un bis, aveau partiturile, tot, insa Daniele Gatti a hotarat NU! A fost foarte enervat, in special de cele doua faze in care a ridicat bagheta de incepere si in clipa aia au sunat telefoanele. Practic s-a repetat faza de doua ori, ceea ce este un caz de o rara mitocanie (a publicului). O data poate se mai intampla, desi e a naibii coincidenta ca fix cand dirijorul ridica bagheta sa sune telefonul. Insa de doua ori e prea de tot! Astfel a fost unica editie din cele vazute de mine cand la concertul de incheiere nu s-a dat bis.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by johndoe21ro »

Momolo, ca sa-ti fac deliciul, pentru ca stiu ca ti-a placut mult orchestra din Munchen, trebuie sa spun ca concertmeister-ul lor este tot un roman: Lorenz Nasturica-Herschcowici!

Image

https://www.mphil.de/en/persons/lorenz- ... owici.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mie mi-a placut de tipul asta desi parea cam nelinistit, cam agitat. Pesemne raspundea trup si suflet de membrii orchestrei, tinandu-i atent sub supraveghere! :mrgreen:

P.S. Eu am primit informatii cum ca Liviu Prunaru a fost concertmeister sub Gatti insa nu am cum verifica si, pana la urma, nici nu conteaza! Important e ca au cantat cum trebuie si ca ne-au satisfacut, intr-o oarecare masura, poftele pentru muzica (live) de calitate! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply