Stiri

CD, vinil, concerte
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Chris Squire, basistul si fondatorul legendarei formatii YES, se retrage temporar din orice activitate pentru a urma un tratament impotriva unei forme rare de leucemie de care sufera. Locul sau in YES va fi tinut, pentru anuntatul turneu alaturi de TOTO, de catre un mai vechi colaborator al trupei, Billy Sherwood.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

La 10 ani de la lansarea in 2005 a albumului emblematic „Maria T”, Balanescu Quartet revin la Bucuresti pentru a prezenta ineditul proiect clasic/fusion la ceas aniversar joi, pe 28 mai, ora 20.00 la Fratelli Studios, strada Glodeni 1-3.Urmand a sosi la Bucuresti in formula extinsa, alaturi de percutionistul Steve Arguelles si artistul vizual Klaus Obermaier, cvartetul londonez condus de violonistul Alexander Balanescu pregateste un spectacol audio/video complet, o calatorie unica in enigmaticul dar atat de familiarul univers al Mariei Tanase.

http://www.eventim.ro/ro/bilete/concert ... nt-details" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Pentru cine este interesat, diseara de la orele 19:00, Alexandru Tomescu si Eduard Kunz la Sala Radio, in turneul "Stradivarius - Enescu Experience".

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

Andre Rieu începe vineri seria de şapte concerte pe care le va susţine în Piaţa Constituţiei, pe 5, 6, 7, 11, 12, 13 şi 14 iunie.
http://www.gandul.info/stiri/vineri-are ... i-14405480" onclick="window.open(this.href);return false;

Haoleu!!! :shock: :shock: :shock: Ce preturi are asta la belete! Ma intreb cum umple staulul de la piata constipatiei cu preturile astea si atatea zile ?!?! O avea lumea bani sa umple zona atatea zile ?!?! Mai mult de 50 lei eu nu-i dadeam asa ca zic, pas!
http://www.eventim.ro/ro/bilete/andre-r ... mance.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ATENTIE cu circulatia!
http://www.cotidianul.ro/restrictii-de- ... eu-262709/" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - 7 concerte la preturile alea!!! Nu indraznesc sa fac socoteala!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Vesti foarte triste din tabara formatiei YES: bassistul, leaderul, fondatorul si unicul membru care a ramas neintrerupt in formatie, de la infiintarea sa din 1968, CHRIS SQUIRE, a decedat acum cateva ore... El suferea de o forma rara de leucemie dar tratamentul parea ca da rezultate imbucuratoare, el urmand a reveni in YES peste cateva luni. Din pacate, lucrurile au luat o alta turnura... :cry:

Iata comunicatul oficial al colegilor de formatie:
It’s with the heaviest of hearts and unbearable sadness that we must inform you of the passing of our dear friend and Yes co-founder, Chris Squire. Chris peacefully passed away last night in Phoenix Arizona, in the arms of his loving wife Scotty.

For the entirety of Yes’ existence, Chris was the band’s linchpin and, in so many ways, the glue that held it together over all these years. Because of his phenomenal bass-playing prowess, Chris influenced countless bassists around the world, including many of today’s well-known artists. Chris was also a fantastic songwriter, having written and co-written much of Yes’ most endearing music, as well as his solo album, Fish Out of Water.

Outside of Yes, Chris was a loving h usband to Scotty and father to Carmen, Chandrika, Camille, Cameron, and Xilan. With his gentle, easy-going nature, Chris was a great friend of many … including each of us. But he wasn’t merely our friend: he was also part of our family and we shall forever love and miss him.
R.I.P. He will be sadly missed...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Cat de curand, incepe editia din acest an a Bucharest Jazz Festival, organizata de ArCuB!!

Image

Programul complet:

Marţi, 30 iunie 2015
7:00 PM @ Hanul Gabroveni
Deschiderea festivalului
Vernisajul expoziţiei "Now's the Time - Romanian Jazz Photographers"

Miercuri, 1 iulie 2015
BJF Live @ Piaţa George Enescu
8:00 PM Răzvan Cojanu Quartet
9:15 PM Lucian Nagy European Quintet

Joi, 2 iulie 2015
Evenimente conexe | Special Events @ Hanul Gabroveni
12:00 PM Conferinţă Alex Vasiliu: "Trei portrete româneşti din istoria jazzului: Eugen Ciceu, Guido Manusardi, Marius Popp"

BJF Live @ Piaţa George Enescu
7:00 PM Sorin Zlat Trio
8:15 PM Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder
9:30 PM Terence Blanchard E-Collective

Vineri, 3 iulie 2015
Evenimente conexe | Special Events @ Hanul Gabroveni
12:00 PM Conferinţă Dr. Henning Bolte | Dr. Henning Bolte Lecture - Mentalităţi în jazz: percepţiile şi potenţialul periferiei

BJF Live @ Piaţa George Enescu
7:00 PM Pedro Negrescu Trio
8:15 PM Florin Răducanu Ensemble
9:30 PM Lizz Wright

Sâmbătă, 4 iulie 2015
Evenimente conexe | Special Events @ Hanul Gabroveni
12:00 PM Cartea şi discul românesc de jazz

BJF Live @ Piaţa George Enescu
7:00 PM Cristian Soleanu - Elements - New Jazz Works
8:15 PM Luiza Zan & Hungarian All Stars
9:30 PM Roy Hargrove Quintet

Duminică, 5 iulie 2015
Evenimente conexe | Special Events @ Hanul Gabroveni
12:00 PM Jazz on Film: Ornette: Made in America

BJF Live @ Piaţa George Enescu
8:00 PM Liviu Butoi & The French Connection
9:15 PM Lee Konitz Quartet

Accesul este liber!

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Stiri

Post by Kostas »

Ne vedem mai multi joi seara in Piață Palatului la jazzmanii polonezi??
Sunt bine cotați!

http://www.bucharestjazzfestival.ro/con ... kim-milder" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Kostas wrote:Ne vedem mai multi joi seara in Piață Palatului la jazzmanii polonezi??
Sunt bine cotați!

http://www.bucharestjazzfestival.ro/con ... kim-milder" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu unul o sa incerc sa vin in fiecare seara! :D Poate facem cumva si ne gasim pe acolo, cine este interesat...
De regula, imi place sa urmaresc in picioare, intre cort si scaune, pe la jumatate.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Stiri

Post by Kostas »

Putem avea un insemn distinctiv pt recunoaștere , de exemplu un ecuson, șapcă neagra sau un cablu audio in mana :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Uite, eu o sa am agatat de gat, ca sa-mi atarne pe piept, cablul de la mini- casti :D

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Stiri

Post by Kostas »

Voi avea un cablu interconect la gat! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Foarte buna prima seara la Bucharest Jazz Festival! 8) Sonorizarea este excelenta, are spatialitate, canalele sunt bine definite iar instrumentele se aud decent! O incantare!

Organizarea mi s-a parut, de asemenea, foarte ok, la intrare primesti inclusiv un caiet-program destul de gros, cu informatii si poze color.

Cei din deschidere, Razvan Cojanu Quartet, s-au achitat mai mult decat onorabil, muzica lor ambientala fiind intens gustata de public, care le-au solicitat chiar si un bis! A doua trupa, Lucian Nagy European Quintet, a avut nevoie de vreo doua piese pana sa se "rodeze", publicul parea cam deranjat/agasat de sonoritatile usor aglomerate si stridente date de combinatia pian-bass-saxofon si incepuse sa plece, dar de la a treia bucata ceva s-a schimbat, in special datorita bassistului exotic, exuberant si comunicativ cu publicul, apoi totul a fost un deliciu jazzistic, lumea ramanand pe loc, fascinata, si aplaudand frenetic de cateva ori!... :)

P.S. Incepand de maine si pana duminica, voi purta un ecuson la piept, cu username-ul meu, pentru o mai usoara identificare :wink: Repet ca "imi fac veacul" intre ultimul rand de scaune si cortul mare :) Uneori, mai stau si pe flancul stang, spre Atheneu, dar mai rar...

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stiri

Post by DorinD »

http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-202 ... lasica.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

S-a dus si a doua seara de Bucharest Jazz Festival 2015, la care ne-am bucurat in special de muzica plina de culoare si fantezie a celor de la Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder, precum si a celor de la Terence Blanchard E-Collective! Sunet destul de bun (nu perfect, dar decent, "audibil" :mrgreen: ), organizare in regula. A durat mai mult pana s-au facut reglajele tehnice pentru Terence Blanchard, insa dupa aceea muzica dinamica, plina de inventivitate, ne-a alungat orice urma de disconfort!...

Ne-am intalnit, acolo, in piata G. Enescu, ca intre prieteni melomani si audiofili, Kostas, oake si brighty. Ne-am simtit bine si poate ca unii dintre noi vom reveni la fata locului. Nu de alta, dar se anunta niste nume tari in zilele urmatoare, mai ales sambata (Roy Hargrove Quintet) si duminica (Lee Konitz Quartet).

In caz ca nu aveti alte planuri si sunteti in zona, just give it a try pentru o seara agreabila si poate ne si intalnim! 8)

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Stiri

Post by Kostas »

Poate ne întâlnim mai multi si ne si cunoaștem personal, in fiecare seara pana duminica in Piață palatului sunt concerte de jazz de buna calitate intr-o atmosfera prietenoasa.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply