Stiri

CD, vinil, concerte
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Revenind la o stire anuntata in urma cu cateva zile...

Program ArCuB Bucharest Jazz Festival (2-6 iulie 2014)



MIERCURI, 2 IULIE 2014


20:00 – 21:00 / Piața George Enescu – Iordache

Mihai Iordache (saxofon), Toni Kühn (clape), Sebas-tian Burneci (trompetă), Florian Radu (trombon), Dan Alex Mitrofan (chitară), Uțu Pascu (bas) și Tavi Scurtu (tobe).



21:30 – 22:30 / Piața George Enescu – Bucharest Jazz Orchestra (condusă de Sebastian Burneci)

Sebastian Burneci (trompetă solo), Silviu Groaza (trompetă secundară), Paolo Profeti (saxofon alto), Florian Radu (trombon solo), Adi Cojocaru (trombon secundar), Cristi Labus (bas trombon), Liviu Negru (chitară), Johnny Bica (pian), Sheby Yoo (bas).





JOI, 3 IULIE 2014



BUCHAREST JAZZ FESTIVAL LIVE

19:00 – 20:00 / Piața George Enescu – Emil Bîzgă Acacia Flower Quartet

Emil Bîzgă (trompetă), Tudy Zaharescu (baterie), Ionuț Baranga (contrabas), Petrică Andrei (pian).



20:00 – 21:00 / Piața George Enescu – Mike Krstic TRIO feat. Johnny Bota & Ioan Minda

Mike Krstic (pian), Johnny Bota (bas), Ioan Minda (tobe).



21:30 – 22:30 / Piața George Enescu – JULIA HÜLSMANN Quartet (DE/UK) *

Julia Hülsmann (pian), Tom Arthurs (trompetă, fligorn), Marc Muellbauer (contrabas), Heinrich Köbber-ling (tobe).

*Cu sprijinul British Council România.



VINERI, 4 IULIE 2014



20:00 – 21:00 / Piața George Enescu – Ana-Cristina Leonte Quintet

Ana Cristina Leonte (voce), Alex Munteanu (saxofon), Albert Tajti (pian), Michael Acker (contrabas), Tavi Scurtu (tobe).



21:30 – 22:30 / Piața George Enescu – LEGENDS OF JAZZ: LEE KONITZ QUARTET (US)

Lee Konitz (saxofon), Florian Weber (pian), Robert Landfermann (bas) și John Hollenbeck (tobe).





SÂMBĂTĂ, 5 IULIE 2014



20:00 — 21:00 / Piața George Enescu — Romanian Jazz Collective featuring Sorin Romanescu

Cătălin Milea (saxofon), George Dumitriu (chitară), Vlad Popescu (tobe), Michael Acker (contrabas), Sorin Romanescu (chitară)



21:30 — 22:30 / Piața George Enescu — CONTEMPORARY JAZZ MASTERS: CARMEN LUNDY

Carmen Lundy (voce), Theo Hill (pian), Darryl Hall (bas) și Ralph Peterson (tobe).



DUMINICĂ, 6 IULIE 2014



20:00 — 21:00 / Piața George Enescu — Alex Simu Quartet (RO/NL/SE)

Alex Simu (clarinet tenor și saxofon tenor), Franz von Chossy (pian), Cord Heineking (contrabas), Kristijan Krajnčan (tobe).



21:30 — 22:30 / Piața George Enescu — CONTEMPORARY JAZZ MASTERS: JOHN SCOFIELD ÜBERJAM (SUA)

John Scofield (chitară), Avi Bortnick (chitară armonie & samplere), Andy Hess (bas), Terence Higgins (tobe).



Accesul la toate evenimentele este gratuit.



De asemenea, pe tot parcursul Bucharest Jazz Festival, în piața George Enescu veți găsi standul Jazz Made in Romania, dedicat exclusiv caselor de discuri și editurilor ce publică titluri de jazz autohton.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

Noaptea Institutelor Culturale la București, ediția 2014
Vineri, 20 iunie 2014, de la ora 16.00 și până la ivitul zorilor, institutele și centrele culturale membre ale Clusterului EUNIC București și partenerii lor vă dau întâlnire la a opta ediție a Nopții Institutelor Culturale la București!

PROGRAM

British Council
(Calea Dorobanților nr. 14)
18:00 – miezul nopții: Shakespeare 450
Cele mai recente adaptări cinematografice ale pieselor lui Shakespeare – Coriolan (2011, regia Ralph Fiennes), Furtuna (2010, regia Julie Taymor), Romeo și Julieta (2013, regia Carlo Carlei);
Teatru, muzica elisabetană, jocuri din perioada shakespeariană, vânătoare de comori;
Intâlnire cu examinatorii IELTS;
Activități interactive în limba engleză, pentru copii și adulți.

Centrul Ceh & Forumul Cultural Austriac
(Centrul Ceh - Str. Ion Ghica nr. 11)
19:30 – 1:00
Austria Senzorială
Live4nic
Ciocan vs. Mobil

Centrul Cultural Turc « Yunus Emre »
(Str. Vasile Lascăr nr. 96)
17:00 - 18:00 : Cursuri de limbă turcă – lecție demonstrativă
18:00 - 20:00 : Ateliere de creație artistică : “EBRU” (pictură pe apă)
18:00 – 20:00 : Scenete din scrierile lui Nastratin Hoca
20:00 - 20:30 : Concert de muzică clasică orientală susținut de grupul vocal instrumental “Anton Pann”
21:00 - 22:30 : Proiecție de film: Tatăl meu şi fiul meu

Institutul Balassi – Institutul Maghiar din București
(Str. Gina Patrichi nr. 08)
16:00- 4:00 : Târg de bunătăţi şi produse hand-made
17:00 : Atelier creativ pentru copii: instrumente muzicale tradiţionale îmbinate cu poveşti şi cântece
17 :00 : Atelier de creaţie pentru adulţi cu sculptorul Kolumbán-Antal József
18:30 : Finisaj expo: Kolumbán-Antal József: Povestiri urbane
20 :00 : Performance improvizativ: Szűcs Péter (clarinet), Gulyás Anna (dans contemporan)
22:00 : Concert Szászcsávás Band
23:55 : Quiz + premii
24:00 : Midnight Gulyás
1:00 : Proiecția documentarului „Songs of Life” / „Életek éneke”

Institutul Cervantes
(Bd. Regina Elisabeta nr. 38)
19:00 : Concert “Pe aripile muzicii” cu orchestra Clasic N Roll a Asociației Filarmonica Dominoul Artelor & Școala Gimnazială de Arte nr. 4, București
20:15 : Film Los Muertos Van de Prisa (Spania, 2009, 104 minute)
21:30 : Recital de chitară: “Guitarra, dímelo tú” – Maxim Belciug
23:00 : “Madrid en Corto” – proiecții de scurtmetraje spaniole

Institutul Cultural Român & Fundația Culturală Greacă
(Institutul Cultural Român, Aleea Alexandru nr. 38)
18:30 : Atelierul „Eu sunt creativ” - desen, decorație și bandă desenată pentru copii și părinți
19:00 : Proiecția scurtmetrajului O lume nouă și dezbatere cu realizatorii și actorii
20:30 : Dansuri grecești, muzică și voie bună!
21:00 : Experiența Chill Pill
23:00 : Proiecția celor mai recente scurtmetraje românești la Cannes: Romanian Short Waves 2014

Institutul Francez din București & Delegația Valonia-Bruxelles
(Institutul Francez din București, Bd. Dacia nr. 77)
18:00 : Concertul orchestrei de cameră Cristian OROȘEANU – sala de cinema Elvire Popesco
18:30 : Spectacol de lectură și muzical susținut de Școala Centrală din București - Atrium
19:30 : Concertul cvartetului Allegria acompaniat de pianista Silvia Neamțu – sala de cinema Elvire Popesco
20:30 : Concert de jazz din Valonia-Bruxelles - Jan Rzewski, saxofon, în duo cu Emmanuel Louis, chitară – terasa Institutului Francez
21:30 : Concert de cântece franțuzești al grupului D’JAYAN – terasa Institutului Francez
23:00: DJ set cu muzică electronică - terasa Institutului Francez

Institutul Italian de Cultură
(Aleea Alexandru nr. 41)
20:30 : Concert de jazz în grădină
22:00 : Film «Pazze Di Me» / «Nebune După Mine»
24:00 : «Spaghettata» de la miezul nopții

Institutul Polonez & Goethe-Institut
(Club Green Hours, Calea Victoriei nr. 120)
20:00 : Concert Wacław Zimpel Quartet

Spațiul Public European
(Str. Vasile Lascăr nr. 31, parter)
18:00 – 20:00 : Despre Europa prin imagini, quizuri și jocuri
20:00 : Concert Aud Band
22:15 : Proiecția filmului La grande bellezza
01:00 : Proiecția filmului Le Havre
http://www.icr.ro/noaptea_institutelor_2014" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

Alexandra Stan, pe primul loc în topurile din Japonia
La numai câteva ore de la lansarea piesei „Cherry Pop“, artista a ajuns pe locul 1 în preferințele muzicale din Japonia. Noul single „Cherry Pop” a fost introdus pe iTunes în Japonia pe 18 iunie, devenind, încă din prima zi piesa cu numărul cel mai mare de descărcări și cel mai căutat ringtone de pe cel mai mare site de profil nipon.
http://www.youtube.com/watch?v=vGqvU55OMu0" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.cotidianul.ro/alexandra-stan ... ia-241874/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Festitalia, un pic de Italia la Bucuresti (editia 2014)
Începând din 25 iunie, parcul Herăstrău va fi animat, timp de o săptămână, de muzica, arta, gusturile şi culorile Italiei. Succesul pe care “Festitalia” l-a avut anul trecut i-a îndemnat pe organizatori să continue această experienţă şi să creeze un nou prilej de întâlnire între prietenii Italiei, în spiritul tradiţiei sărbătorilor câmpeneşti italiene, cu momente culturale, artistice, muzicale şi gastronomice destinate publicului larg. De data aceasta, perioada aleasă este sfârşitul lunii iunie (25 iunie - 1 iulie)pentru ca publicul să se poată bucura de serile lungi de vară, dar şi pentru a marca începutul semestrului de preşedinţie italiană a Uniunii Europene.

Pe scena de la „Roaba de Cultură” (zona restaurantului “Pescăruş”) vor urca în cele şapte zile de festival formaţia folk “Le Ninfe della Tammorra” din Napoli, trupa de jazz “Il Magnetofono”, grupul urban folk “Sestomarelli” din Milano, duetul “Jalisse”, dar şi Laura Kibel cu o formă originală şi fascinantă de teatru (“Teatrul Picioarelor”, în care „marionetele” sunt părţi ale corpului Laurei ce devin creaturi fantastice care încântă publicul, mai ales pe cei mici), Cvartetul “Passione”, câştigătorii Concursului Internaţional “DocMusiContest” de la Rieti, ediţia 2014, acordeonistul George Romanu şi faimosul naist Nicolae Voiculeţ.

În plus, joi, 26 iunie, la ora 17.00, sunteţi invitaţi “Să jucaţi fotbal cu Inter Campus”, iar la ora 19.00, sub genericul “Tinere talente la pian”, puteţi audia un dublu recital oferit de Marina Bratu şi Petru Soleanu.
http://www.cotidianul.ro/festitalia-un- ... ti-241909/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Fost-am asta-seara la concertul lui Billy Idol de la Arenele Romane! :D Veteranul punk, o legenda a muzicii '80, se tine al naibii de bine si a dat un show strasnic, ca in vremurile bune.

Public numeros, multi tineri de orientare punk-rock, in majoritate cunoscatori ai repertoriului propus de Idol. Mare invalmaseala la poarta de acces, cu o coada de spectatori care l-ar fi facut invidios pana si pe Ceasca! :lol: O alta surpriza (neplacuta) a fost aceea ca trupa din deschidere (legenda punk romaneasca Z.O.B.) s-a auzit parca mai bine decat Billy Idol, sunetul mi s-a parut a fi mai clar la ei, spre deosebire de capul de afis, care desi au performat deosebit de profesionist pe scena ( 3 chitaristi, un keyboarder-chitarist, un tobosar si vocalistul B.I.) m-au frustrat de un sound de calitate. Ceea ce mi-a fost servit a fost o aglomeratie sonora, sunet mult prea "in fata" de unde si o acuta lipsa de bas. Un fel de comparatie vinyl-mp3... :P De putut, s-ar fi putut obtine ceva de calitate (repet: ZOB s-au auzit aproape perfect!), dar iata ca sunetistii l-au lucrat, pare-se... Show-ul a fost insa salvat de excelenta prestatie scenica si de jocul de lumini antrenant.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

The Who se pregatesc sa puna instrumentele in cui, dar inainte de asta vor mai trage o cantare zdravana.

http://www.mediafax.ro/life-inedit/trup ... e-12868924" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Nu uitati, in acest week-end, la Bucharest Jazz Festival din P-ta George Enescu:
brighty wrote:

SÂMBĂTĂ, 5 IULIE 2014

21:30 — 22:30 / Piața George Enescu — CONTEMPORARY JAZZ MASTERS: CARMEN LUNDY

Carmen Lundy (voce), Theo Hill (pian), Darryl Hall (bas) și Ralph Peterson (tobe).



DUMINICĂ, 6 IULIE 2014

21:30 — 22:30 / Piața George Enescu — CONTEMPORARY JAZZ MASTERS: JOHN SCOFIELD ÜBERJAM (SUA)

John Scofield (chitară), Avi Bortnick (chitară armonie & samplere), Andy Hess (bas), Terence Higgins (tobe).

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

Se zvoneste ca in luna octombrie va aparea un nou album Pink Floyd.
Pink Floyd is to release a new studio album called The Endless River in October 2014.

This will be the first studio album from the band since The Division Bell which was released some twenty years ago back in 1994 – it has had the 20th Anniversary Box Set treatment of course.

According to a tweet from David Gilmour’s wife, Polly Samson, “Pink Floyd album out in October is called “The Endless River”. Based on 1994 sessions is Rick Wright’s swansong and very beautiful.”
http://www.neptunepinkfloyd.co.uk/new-p ... tober+2014" onclick="window.open(this.href);return false;

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

Bun la ceva si facebook-ul asta...azi doar sa imi fac sange rau ca nu am aflat din timp

FRI JUL 11, 2014 - 6:00 PM
Anoushka ShankarVerified-artist-flat
Timisoara, Romania, 2014
Share on Facebook
Jazz Festival
Timisoara, Romania


https://www.facebook.com/AnoushkaShankar?fref=nf" onclick="window.open(this.href);return false;

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri

Post by DAN_TM »

Ascultati de cateva mii de timisoreni aseara pe ploaie.Foarte reusit spectacolul.Apoi dupa ei, Anoushka Shankar.La fel foarte fain.Astept anul viitor sa vedem cine vine.A mai foat si Al Jarreau, cu o zi inainte.La fel- frumos.Sonorizare foarte ok.Care ati fost din Timisoara sau imprejurimi, cum vi s-a parut?
http://www.youtube.com/watch?v=eiY3xMM4DSk" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Stiri

Post by domnujim »

"The Callas Remastered Project":
https://www.youtube.com/watch?v=YK7jj6LEwqg" onclick="window.open(this.href);return false;

Imi e greu sa am o opinie clara fata de subiect.
Pe de o parte am boxul vechi EMI cu toate inregistrarile de studio ale lui Callas, care suna extrem de bine.
Pe de alta parte, de ceva vreme, EMI ca atare nu mai exista. Din nefericire, a fost preluata de Warner Classics. Iar urechi in care am 100% incredere m-au informat ca reeditari Warner ale vechilor editii EMI suna clar mai prost decat editiile EMI initiale.
Oricum, e greu de crezut ca ar indrazni sa macelareasca inregistrarile. Insa daca se pricep mai putin decat fostii oameni de la EMI, macelarirea e inerenta.
Incurajator este ca in remaster par sa fie implicati cei de la Abbey Road Studios, care s-au ocupat de excelenta serie EMI GROC (Great Recordings of the Century), in care s-au facut lucruri superbe cu inregistrari vechi, incepand din anii '50 sau chiar '30 (cel mai vechi cd din serie pe care il am e asta cu o inregistrare din 1935, care suna absolut surprinzator).

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

Festivalul "Dilema Veche" intre 22 si 24 august 2014, la Alba Iulia.

https://www.youtube.com/watch?v=t-wvNPtOVOA" onclick="window.open(this.href);return false;

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Stiri

Post by acustik »

atyclb wrote:Bun la ceva si facebook-ul asta...azi doar sa imi fac sange rau ca nu am aflat din timp

FRI JUL 11, 2014 - 6:00 PM
Anoushka ShankarVerified-artist-flat
Timisoara, Romania, 2014
Share on Facebook
Jazz Festival
Timisoara, Romania


https://www.facebook.com/AnoushkaShankar?fref=nf" onclick="window.open(this.href);return false;
Mda, atyclb crede-ma stiu ce simti, din pacate cam acelasi gust amar il am si eu ca nu am apucat macar sa o vad :? pentru ca fata asta Anoushka este SUPERBA ... din toate punctele de vedere :wink: . "Traces Of You" din 2013 este foarte reusit, in opinia mea, iar featuring-ul cu Norah Jones pe acest album (o alta preferata :mrgreen: ) zic eu este excelent.
Dar ca sa revin on topic, am si eu o noutate muzicala de mare clasa din zona mea, mai precis, in perioada 18-24 august la Targu-Mures se desfasoara a 9-a editie a Festivalului international de chitara clasica HarmoniaCordis . Printre organizatori si parteneri Radio Romania -Targu Mures (atat postul in limba romana cat si maghiara) si TVR care sincer fac o foarte buna mediatizare a evenimentului.
Detalii despre eveniment aici: http://www.harmoniacordis.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Program si participanti: http://metropotam.ro/evenimente/Festiva ... 961142170/" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

Se pare ca aniversarea a 80 de primaveri Leonard Cohen va lansa un nou album de studio.
http://www.rollingstone.com/music/news/ ... z3A65D2rqp" onclick="window.open(this.href);return false;

Cei de la RollingStone au preluat zvonul de la administratorul forumului fanilor LC, care dupa ce a fost contactat de cei de la revista, a spus pe forum "
Well, if I get more promotions like this, my career may next reach the hights of the prime minister in Finland :oops:
Seriously speaking, I emailed Rolling Stone that my websites are not *official* (only http://www.leonardcohen.com" onclick="window.open(this.href);return false; is). Now they seem to have changed the text to *authorized* which is also a bit misleading.
This process shows again how an avalanche can nowadays start from a short mention, in our case from just two lines in a little booklet of a private gathering. And, as usual, the press adds "facts" they take out of the blue, without checking them at all. This Spanish quote is a good example.
"

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

Chris Rea a anuntat datele pt ceea ce pare a fi ultimul turneu,din pacate Romania nu e trecuta pe lista. Sper sa reusesc sa il vad undeva, desi am fost cam dezamagit de calitatea sunetului la concertul lui de la Bucuresti.
http://www.chrisrea.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Am vazut in urma cu cativa ani un documentar despre el, starea lui de sanatate e foarte subreda.

Post Reply