MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

CD, vinil, concerte
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by Kostas »

Kurt Masur, Leipzig, 1988, pasiune, bucurie si un public pasionat!

https://www.youtube.com/watch?v=xkRlBK3Xl-w" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by Kostas »

Rusul e rus... asta e!
Alexandra Dovgan, pianista, Rusia, in varsta de 10 ani, castigatoarea Concursului pentru tineri interpreti de la Moscova, 2018. Exceptional!
Imi aduce aminte de Evgheni Kissin, la 8 ani, cantand concertele de Chopin si Beethoven.

Cocertul de gala
https://www.youtube.com/watch?v=uHYX_U--b2Y" onclick="window.open(this.href);return false;

si prezentarea artistei

https://www.youtube.com/watch?v=FAmYfph2N6M" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by johndoe21ro »

Kostas wrote:Rusul e rus... asta e!
Alexandra Dovgan, pianista, Rusia, in varsta de 10 ani, castigatoarea Concursului pentru tineri interpreti de la Moscova, 2018. Exceptional!
Imi aduce aminte de Evgheni Kissin, la 8 ani, cantand concertele de Chopin si Beethoven.

Cocertul de gala
https://www.youtube.com/watch?v=uHYX_U--b2Y" onclick="window.open(this.href);return false;

si prezentarea artistei

https://www.youtube.com/watch?v=FAmYfph2N6M" onclick="window.open(this.href);return false;
Impresionanta micuta domnisoara! Desigur, scoala rusa de muzica are multa greutate si rezultatele apar si se vad.
Da, Kissin a fost un mic fenomen care promitea mult si care nu a mai ajuns un mare fenomen. Imi amintesc cum vorbea Karajan de el (cei doi au colaborat destul de mult incepand parca de la frageda varsta de 17 ani a lui Evgeny) si cat de mult il impresionase. Sigur, Kissin este un pianist deosebit de valoros insa la fel ca multi altii s-a impotmolit undeva pe drum si nu a mai ajuns sa sclipeasca precum se spera.... din pacate. Nu a reusit sa se ridice peste cei de o generatie cu el.
Sunt curios ce se va intampla pe viitor cu foarte tanara si talentata pianista... :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by Kostas »

Kissin a concertat la Bucuresti, la Festivalul Enescu. Are cateva inregistrari de referinta in Decca. Nu e un Radu Lupu dar e ok in ceea ce produce!
Oricum, coperta aceea cu Kissin pionier, cantand Concertul nr.1 de Chopin e de referinta!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by johndoe21ro »

Competitia este destul de dura in momentul de fata mai ales din partea talentatilor pianisti care vin din Asia insa carora parca le lipseste substanta in ciuda unei tehnici desavarsite. Poate este vorba si de cultura, de tipul de personalitate, de un anumit stil de viata... In tot cazul, in momentul de fata exista o multitudine de pianisti talentati si mai inaintati in varsta dar si de varste mai fragede insa e greu sa alegi pe cineva dintre ei... Stephen Hough, Helene Grimaud, Yuja Wang, Lang Lang, Mitsuko Uchida, Daniel Barenboim, Andras Schiff, Yundi Li, Denis Matsuev, Boris Berezovski, Alexandre Tharaud, Murray Perahia, Jean Yves Thibaudet, Katia Buniatishvili, Alfred Brendel, Poate exagerez si am luat-o pe aratura! :))
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by johndoe21ro »

Kostas wrote:Kissin a concertat la Bucuresti, la Festivalul Enescu. Are cateva inregistrari de referinta in Decca. Nu e un Radu Lupu dar e ok in ceea ce produce!
Oricum, coperta aceea cu Kissin pionier, cantand Concertul nr.1 de Chopin e de referinta!
Departe de mine de a fi afirmat contrariul! Sper ca nu s-a inteles altceva...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by Kostas »

Toti cei enumerati de tine sunt ok ca interpreti (cu exceptia lui Lang Lang si nu e numai parerea mea)! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by johndoe21ro »

Kostas wrote:Toti cei enumerati de tine sunt ok ca interpreti (cu exceptia lui Lang Lang si nu e numai parerea mea)! :D
Am uitat oricum pe multi... pe tanarul si foarte talentatul Trifonov (pe care l-am vazut pe viu si pe care il apreciez in mod deosebit), pe distinsa doamna Martha Argerich si multi, multi altii. Cat despre "ok", fara sa fiu rasist, nu am la inima nici pe Yundi Li, nici pe Lang Lang, nici pe Yuja Wang, cei trei artisti chinezi care au speriat Vestul. Insa am o aplecare aparte atat pentru Minoru Nojima cat si pentru Mitsuko Uchida. Daca nu ma insel, concertele pentru pian ale lui Mozart in interpretarea dnei Uchida le-am recomandat aici in threadul cu pricina.
Chiar daca imi plac sau nu, cei 3 chinezi fac parte din avangarda interpretilor de pian asa ca m-am simtit obligat sa-i nominalizez. :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by Kostas »

D'accord monseur ! Poate ne vedem pe viu si mai discutam!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by acustik »

O cu totul alta interpretare a "Messiah" lui G.F. Handel, dar foarte originala 8)

https://www.youtube.com/watch?v=b4tS3UQ082Q" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by Mokep »

Eu pentru muzica clasica merg pe inregistrari anii 50-60.
O mostra:

Elisabeth Schwarzkopf - FOUR LAST SONGS
https://www.youtube.com/watch?v=Cs0vSC9DUhU" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by momolo »

acustik wrote:O cu totul alta interpretare a "Messiah" lui G.F. Handel, dar foarte originala

https://www.youtube.com/watch?v=b4tS3UQ082Q" onclick="window.open(this.href);return false;
Multumesc pentru link! De exceptie, superb!!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by acustik »

Cu placere momolo. 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by Silviu »

Buna seara.
Sunt pasionat de muzica clasica, muzica pe care o ascult de la o varsta foarte frageda. Bruckner si Brahms m-au atras puternic inca din liceu ( anii 80 ) alaturi de cvartetele lui Beethoven. De atunci ascult muzica acestor compozitori si a tuturor celor cunoscuti mie si care imi creeaza placere.
Si Bruckner si Bhrams sunt compozitori care au dus „simfonismul” mai departe fata de unde l-a lasat Beethoven. Foarte greu de patruns in intimitatea muzicii lor si extrem de greu de interpretat.
Bruckner, ca si Wagner, transmite foarte multa energie si o face intr-um mod specific. Muzica lui transmite forta umanitatii.
Cred ca trebuie amintita musai ultima simfonie.
A fost scrisa cu constiinta iminentei lui morti si este si cea mai triumfatoare! Transmite forta omului superior, a omului educat, adica a celui slefuit si capabil de trairi superioare, neplecat si imposibil de invins chiar si de trecerea in nefiinta. Iminenta moarte pare o trecere glorioasa catre alte lumi. Sunetele circulare ale corzilor, repetitive si similare cu cele din Tannhauser, respectiv intrarile triumfaliste ale alamurilor parca descriu omul ivingator, omul superior, rafinat, triumful umanitatii in fata manifestarilor trecatoare si inferioare.
Simfonia a 8-a este extrem de sofisticata si profunda din punc de vedere al sentimentelor transmise, insa este preludiul celei de-a 9-a care reprezinta un triumf. Reprezinta triumful in fata mortii si triumful omului superior si implicit al umanitatii fata de tot ce este trecator si lipsit de spirit superior.
O alta simfonie ce mi-a atras atentia este a 5-a. Minunata si delicata, cu sunete ample, rafinate si presarate cu momente de forta si energie.
Din punct de vedere al interpretarilor trebuie amintite macar urmatoarele:
-Knappertsbusch, Bayerisches Staatsorchester
-Furtwangler, Berliner Philarmoniker
-Celibidache, Munchner Philarmoniker
-Solti, Chicago Orchestra
-Sinopoli, Staatskapelle Dresden
Consider ca trebuie acordata o atentie deosebita interpretarilor lui Celibidache, care reuseste sa obtina un rafinament de exceptie. Lipseste conturarea lui Knappertsbusch si forta transmisa de Furtwangler.
O alta parere personala este cum ca trebuie ascultate interpretarile dirijorului Knappertsbusch inainte de cele ale lui Furtwangler, iar in continuare restul interpretarilor de referinta.
Alte interpretari ce trebuie ascultate sunt, dupa parerea mea, ale dirijorilor: Wand, Klemperer, Abado, Solti, Rozhdestvensky, Giulini, Harnoncourt, Schuricht, Tennstedt.
Sper sa avem un dialog cat mai firesc si sunt interesat de informatii legate de interpretarile pe care le apreciati voi cei pasionati de marea muzica.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICA CLASICA - muzicieni, albume, inregistrari

Post by johndoe21ro »

Silviu wrote:Buna seara.
Sunt pasionat de muzica clasica, muzica pe care o ascult de la o varsta foarte frageda. Bruckner si Brahms m-au atras puternic inca din liceu ( anii 80 ) alaturi de cvartetele lui Beethoven. De atunci ascult muzica acestor compozitori si a tuturor celor cunoscuti mie si care imi creeaza placere.
Si Bruckner si Bhrams sunt compozitori care au dus „simfonismul” mai departe fata de unde l-a lasat Beethoven. Foarte greu de patruns in intimitatea muzicii lor si extrem de greu de interpretat.
Bruckner, ca si Wagner, transmite foarte multa energie si o face intr-um mod specific. Muzica lui transmite forta umanitatii.
Cred ca trebuie amintita musai ultima simfonie.
A fost scrisa cu constiinta iminentei lui morti si este si cea mai triumfatoare! Transmite forta omului superior, a omului educat, adica a celui slefuit si capabil de trairi superioare, neplecat si imposibil de invins chiar si de trecerea in nefiinta. Iminenta moarte pare o trecere glorioasa catre alte lumi. Sunetele circulare ale corzilor, repetitive si similare cu cele din Tannhauser, respectiv intrarile triumfaliste ale alamurilor parca descriu omul ivingator, omul superior, rafinat, triumful umanitatii in fata manifestarilor trecatoare si inferioare.
Simfonia a 8-a este extrem de sofisticata si profunda din punc de vedere al sentimentelor transmise, insa este preludiul celei de-a 9-a care reprezinta un triumf. Reprezinta triumful in fata mortii si triumful omului superior si implicit al umanitatii fata de tot ce este trecator si lipsit de spirit superior.
O alta simfonie ce mi-a atras atentia este a 5-a. Minunata si delicata, cu sunete ample, rafinate si presarate cu momente de forta si energie.
Din punct de vedere al interpretarilor trebuie amintite macar urmatoarele:
-Knappertsbusch, Bayerisches Staatsorchester
-Furtwangler, Berliner Philarmoniker
-Celibidache, Munchner Philarmoniker
-Solti, Chicago Orchestra
-Sinopoli, Staatskapelle Dresden
Consider ca trebuie acordata o atentie deosebita interpretarilor lui Celibidache, care reuseste sa obtina un rafinament de exceptie. Lipseste conturarea lui Knappertsbusch si forta transmisa de Furtwangler.
O alta parere personala este cum ca trebuie ascultate interpretarile dirijorului Knappertsbusch inainte de cele ale lui Furtwangler, iar in continuare restul interpretarilor de referinta.
Alte interpretari ce trebuie ascultate sunt, dupa parerea mea, ale dirijorilor: Wand, Klemperer, Abado, Solti, Rozhdestvensky, Giulini, Harnoncourt, Schuricht, Tennstedt.
Sper sa avem un dialog cat mai firesc si sunt interesat de informatii legate de interpretarile pe care le apreciati voi cei pasionati de marea muzica.
Te salut cu drag! Ma bucur mult sa gasesc aici pe cineva pasionat de Bruckner. El este pentru mine unul dintre compozitorii cu care rezonez cel mai mult (alaturi de Mahler si de Shostakovich). Si, la fel ca si tine, ascult cu drag mai ales interpretarile lui Celibidache (EMI), Wand (RCA Red Seal) dar si Janowksi (are o a 8-a teribila, la PentaTone), Gielen (Hänssler Classic) sau chiar Maazel.
Ca tot ai amintit de Brahms, recomand calduros pe Janowski cu Pittsburgh Symphony Orchestra pentru simfoniile lui (tot PentaTone). Eu ii cam ocolesc simfoniile insa ador concertul pentru vioara si ascult cu placere lucrarile pentru pian.
Daca ai vreodata drum prin Craiova, mi-ar placea mult sa ne intalnim la o auditie si sa vorbim mai pe larg. Dau si un vin bun! :wink:

P.S. Recomanda si eu aici pe Celi pentru Bruckner:
viewtopic.php?f=2&t=651&p=44253&hilit=Bruckner#p44253" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply