Care este discul potrivit???

CD, vinil, concerte
Post Reply
pustiu
Posts: 22
Joined: 19 Oct 2008, 20:16

Care este discul potrivit???

Post by pustiu »

buna seara,

in momentul in care te-ai decis sa achizitionezi un cd si ai accesat un site sau vizitezi un magazin de profil, constati ca acea inregistrare e scoasa la mai multe case de biscuri, sau sub mai multe editii unde difera dirijorul, orchestra, etc.
care-i cel mai bun cd?
exista anumiti dirijori care sunt specializati pe anumiti compozitori sau anumite orchestre care stiu sa interpreteze mai bine anumite genuri de muzica simfonica sau clasica?

in speranta ca mai sunt si alte persoane cu aceeasi dilema sau in speranta ca exista persoane care m-ar/ne-ar putea lamuri va invit sa luati parte la acest topic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Care este discul potrivit???

Post by momolo »

pustiu intrebarea ta imi pare un pic confuza. Deduc faptul ca te referi la muzica clasica.
In acest caz, pentru o alegere fericita trebuiesc:

1. cultura muzicala solida.

2. informare gasibila in literatura de specialitate.

3. orientare dupa casa de productie. Fiecare casa face o proprie selectie si are o proprie orientare. Cand cumperi multe discuri de la mai toate marile case de productie iti dai seama de fiecare si la ce te poti astepta, chiar si in cazul unor intrepretari necunoscute. Astfel ca si casa de productie poate fi un indiciu de alegere in legatura cu interpretarea si calitatea audio.

4. renuntarea la "Best of....etc".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

pustiu
Posts: 22
Joined: 19 Oct 2008, 20:16

Re: Care este discul potrivit???

Post by pustiu »

salut

cum bine ai dedus, ma refer la muzica clasica. la celelalte ganuri muzicale e putin mai limpede treaba sau cel putin asa mi se pare mie

in mare raspunsurile tale coincid si cu "presupunerile" mele, numai ca nu ajunge sa ai cultura muzicala solida - acest lucru poate defini un meloman - ci mai trebuie sa sti si la ce nivel de calitate audio editeaza anumite case de discuri.

se poate detalia putin punctul 2? "informare gasibila in literatura de specialitate"

merci

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Care este discul potrivit???

Post by Constantin C. »

...se poate detalia putin punctul 2? "informare gasibila in literatura de specialitate"
Imi permit sa dau un exemplu: site-ul discogs.com , fara a-l considera cel mai relevant.
Pe langa informatii legate de label-uri se pot gasi si detalii
despre artisti , discografii , etc.
Desi sunt si multe lacune in diversele descrieri si cataloage , comentariile vizitatorilor site-ului pot fi ,de asemenea , de ajutor.
Informatii legate de calitatea inregistrarilor pot fi gasite mai ales pe forumurile de specialitate , precum acesta...

Post Reply