muzica ELECTRONICA

CD, vinil, concerte
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Fac tot ce pot sa ca nu fiu un model pentru nimeni :lol:
Conteaza ideile, nu persoana (imperfecta si supusa senzatiilor contradictorii de-a lungul timpului, adica irelevanta cumva....)
Mersi oricum pentru ''feed-back''. Muzica asta merita sa aibe mai multi sustinatori de vreme ce place la mai multi decat la cei ce posteaza (care sunt mai putini).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Sunteti singurii 2 membrii pe forumul asta si acum va luati la hartza! Nu aveti motive. Mai ales ca ne place aceeasi muzica.
Yosi Horikawa imi place si mie FOARTE mult! E senzational!

Pun acelasi link pus de kaav pentru ca este efectiv superb! Facem Fan Club Yosi Horikawa, adica toti membrii acestui forum care suntem in numar de trei :

Yosi Horikawa - Live at 大中寺 Daichuji / MUSO Culture Festival 2021
https://www.youtube.com/watch?v=Z80NzcaGHIs
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Este o surpriza placuta ca nu imi place doar mie si referitor la certuri, chiar nu ma intereseaza asa ceva, la modul serios, niciodata. Accept faptul ca pot exista usoare tensiuni la nivel de dialog, dar mai mult de atat, devine ce nu trebuie (si nici nu dau apa la moara)
Pe forumistul _BGD_ il banuiesc de multa vreme ca nu este suparacios, este elegant si cateodata provocator. Nu ma deranjeaza si sper ca nici pe el (ca exista situatii spontane, exact ca in viata de zi cu zi).
Ceva mai putin dinamic, mai ''ambient'' si sper la fel de agreabil:
Mind over MIDI - ''A place to hide''
https://www.youtube.com/watch?v=fbKBxbg ... LuriEssion

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Tare de tot!
Yosi Horikawa ‎– Spaces (Full Album, 2019) ~ ヨシ・ホリカワ
https://www.youtube.com/watch?v=1TA76Hd_Owk

In video de mai sus foloseste mixerul asta: https://www.thomann.de/ro/midas_m_32_live.htm
Sunetul lui are un impact formidabil! Mie unul imi place mult. Observ ca a si evoluat, cele recente mi se par si mai bune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by _BGD_ »

chill ma' fre'nds, avem loc toti sub soare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
03 May 2022, 05:17
chill ma' fre'nds, avem loc toti sub soare.
Culmea! Sper ca asta ai spus tu azi dimineata in fatza oglinzii. Ca hodoronc tronc tu esti cel care a inceput si l-ai pishcat pe colegu' kaav (nu am inteles motivul). Sper ca esti ok (adica nu te-au inlocuit trolii extraterestrii)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by _BGD_ »

Eu sunt de parere ca el m-a piscat prima data :))))

Adica, am dat o parere, o apreciere despre o muzica/album/artist, si el m-a acuzat cumva ca de ce nu am postat eu in trecut treaba asta aici.

Si eu i-am spus politicos, ca daca tacea, filosof ramanea; Nu sunt obligat sa postez, sau sa postez asa mult in comparatie cu alti membrii; totusi, este un forum, si o parere despre un ceva care ma intereseaza/fascineaza, pot emite.

Eu asa vad situatia. In continuare, no problemo. Pace! (voua, pacatosilor :lol: )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

pai numai tu, el si cu mine mai postam. Suntem trei, ne pishcam intre noi si facem fan club pentru japonezul ala cu orga electronica. Apropos, l-am ascultat si pe sistem (sa aud mai bine ce face, e bun tipul), tare bun! Mixeaza inclusiv sunet captat din natura (probabil captat de el, evident) peste creatia electronica. Suna dinamic, vanaos si are tenta japoneza, asta si imi place cel mai mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by _BGD_ »

atunci hai sa postez si eu, nu? :mrgreen:

De ceva vreme, m-am tripat pe beat-uri de genul:

https://www.youtube.com/watch?v=zVt6wNCcT58

Au multe astfel de "Session"-uri. Este, pentru mine, uneori, singura data cand bag urechelnitele, ma mai chill-uiesc cu beaturile astea. O mai pun in surdina si pe boxe.

Nu stiu de ce, dar imi place, si uneori devine asa ... ca o dependenta.

Enjoy.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

DeepChord Presents Echospace — ''the coldest season''
https://www.youtube.com/watch?v=E7Ze827 ... amseyHagar
dub-ambient, genul asta iti place, _BGD_ (si mie).
Stiu la nivel subiectiv si de ce. Este ca o saturatie vis a vis de ce asculti in mod obisnuit si aceste ritmuri monotone dar adictive satisfac nevoia de ritm/ puls care o ofera la modul general muzica, dar fara sa-i mai acorzi o atentie deosebita pe care nu doresti tot timpul sa o aloci intentionat.
Ai dreptate, eu te-am ''piscat'' primul, dar fara sa ma intereseze sa fac sa apara o situatie anume. La un nivel mai intim, ma simteam un pic apasat de faptul ca nu se mai prea posteaza aici, stiind ca nu este posibil ca ce postez sau ce s-a mai postat sa-mi placa doar mie ca ar fi absurd. Deja muzica asta este ascultata de mii de oamenii ca sa zic asa...
De multe ori sunt spontan, in cazul de fata stiind ca nu este vorba de o situatie cu adevarat dramatica de viata, deci mici imperfectiuni la nivel de intelegere (defazaje temporare pentru ca nu comunicam efectiv direct) fac sa se nasca noi posibilitati de dialog.
Apreciez faptul ca momolo are o dispozitie lipsita de asperitati, care obliga mutual la un comportament similar.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Nu este rau sa mai schimbam cate o vorba din cand in cand. Conteaza ce ne poate lega in pofida diferentelor iar numitorul comun cel mai impartial dar si divizat subiectiv este muzica.
”Dupa tacere, ceea ce exprima cel mai bine inexprimabilul, este muzica” - Aldous Huxley
Este adevarat ca nimeni nu este obligat sa posteze dar in virtutea inertiei cumva, oricine care acceseaza un site cate trateaza subiecte legate de muzica, se expune faptului de a primi de la altii. In acelasi timp, forma asta pasiva si complet necomunicativa de conexiune, care exista totusi, este o comunicare reflectata, nu directa, daca nu exista dialog.
In contextul de fata, Yosi Horikawa, are ceva vag din muzica lui Photek, intr-o maniera discreta/difuza, ''piscata'' la nivel de ritmuri, dar cu alt tempo, din :
Photek - Form & Function (1998)
https://www.youtube.com/watch?v=rfCUXJW ... icVaultC13
Este un drum' n bass mai abstract dar si un pic atmosferic. Sunt prea indepartate intre ele ca si viziuni muzicale, Photek de Yosi Horikawa, dar la nivel de amintiri am facut anumite conexiuni legate de ritm. In momentul de fata, nu mai ascult genul drum' n bass de foarte multa vreme dar mai am momente nostalgice.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
03 May 2022, 12:55
m-am tripat pe beat-uri
_BGD_ wrote:
03 May 2022, 12:55
ma mai chill-uiesc cu beaturile astea
ce limba e asta?! Te-ai gandit vreodata (asa macar o secunda in mintea ta), in ce tara vor trai copiii tai sau ce limba vor mosteni...sau ce cultura? Cultura "sofisticata" a bărgărului si chill-ului?! Ai fi multumit de chestiile astea?!
Fiecare contribuim, insa depinde la ce!
Sau alta intrebare...... iti este rusine sa vorbesti romaneste?! ... Probabil nu e suficient de "cool". Iti spun ca sunt mai batran si am trecut prin tot felul de faze - nu vei parea mai interesant stalcind forma ci doar oferind valoare continutului, chiar daca pe acesta il vei prezenta intr-o forma clasica, conventionala, banala, politicoasa, adica "non-cool". Sportul cu stalcirea formei care contine si un miez de valoare, este sport extrem si trebuie intai sa ai o baza, adica aia banala de care zic. Dimpotriva, folosind astfel de expresii te cobori singur (evident, exista si forme de folosire ca umor sau ironie, dar acum discut despre directa exprimare).

PS - acum ceva vreme treceam pe o strada unde se jucau niste copilasi, cam varsta in jur de 10 ani. Am auzit la ei asa ceva cum citesc acum de la tine, termeni din astia "la moda" in stilul asta sa-i spunem romengleza. Le-am dat mingia pierduta si i-am intrebat daca stiu cuvintele in romaneste (la expresiile folosite de ei). S-au uitat mirati la mine, unii nu intelegeau ce voiam de la ei, doar unul a inteles si se apucase sa gandeasca cum s-ar zice in romaneste dar nu stia. Asa mi-am dat seama ca in ritmul asta Romania isi va pierde limba nationala care va vira catre o corceala idioata si simplificata (pentru ca stim cat de putine carti se mai citesc, chiar dramatic si mai stim cate parale face scoala actuala plus toata sub-cultura asta pompata pe toate caile pentru simplificare, imbecilizare, uniformizare si aducerea la o forma incolora si fara continut). Am zis si alte dati, mai ales la generatiile sub 40 de ani observ o saracie teribila de cuvinte, cum s-ar spune, au vocabularul foarte simplificat, redus, fara nuante, plat, cei mai multi nu au pic de simt al umorului (asta arata subdezvoltare mintala/culturala). Este rezultatul lipsei de lectura in copilarie. Limba noastra e formidabil de bogata si din pacate tot ce inca mai avem acum la nivel maxim e deja simplificata fatza de trecut si se tot reduce. In America (adica de unde ne vine acum "Lumina") sunt studii care arata o simplificare dramatica a vocabularului omului majoritar in 100 de ani, o reducere aproape tămpă, plata, fara nuante, ceva primitiv, ziceau ceva in procente si era chiar dramatic, se pare ca si-au pierdut jumatate din cuvinte si expresii alternative si echivalente.
....Dar intr-un fel trebuie sa sti ce pierzi. Insa cei care au deschis ochii pe reducerea asta habar nu au ce nu vor avea niciodata. Citind chestii romanesti vechi ma uimeste cateodata cat de multe poate exprima limba asta a noastra, cat de sofisticata este..... era! Cat de multe cuvinte erau si nu mai sunt! Limba este ultima reduta a unui popor. Toata logica imi arata acum ca noi mergem constant, lent si sigur catre disparitie ca natie si popor. Istoria omenirii e plina de disparitii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Saracirea lingvistica la nivel comunicativ, afecteaza direct inteligenta. ''Scurtaturile'', atunci cand nu este nevoie efectiv de ele, adica doar in rare momente, tampesc mintea intr-o maniera profesionala (Am in vedere simplificarea, nu simplitatea). Devi din ce in ce mai cretin, cu acordul tau - si asta se vrea in realitate, sa-ti dai acordul. Atat. Creierul tau daca ar fi vazut la microscop, are miliarde de fiorduri, dar in momentul in care vrei sa simplifici ''topografia'' locului din motive de ''nu am timp, am dreptul la lene mai multa'', matuiesti excesiv teritoriul si ''bingo'' - viata e ''simplista'' la nivel de molecula. Ce poti sa vrei mai mult?
Fericirea este scopul, nu?
Nu cu orice pret.
Secretul pentru care este adictiva corceala ''de cartier'' intre graiuri care nu au nici in clin, nici in maneca una cu alta, este seductia adusa de confortul mental tributar direct traiului rezonabil de bun, intr-o lume globalizata cu forta, care mai are doar repere ''psihologice'' cand tatoneaza realitatea, adica simple abureli ce se vor antidot la defectele grave ale lumii in care traim, acum.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »



Post Reply