muzica ELECTRONICA

CD, vinil, concerte
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: muzica ELECTRONICA

Post by SOLO »

Mi-ar fi placut sa aud melodiile mai vechi.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Nu inteleg momolo, vroiai sa il vezi pe Mishu Jaratec in izmene si papuci taind si insailand benzi de magnetofon cu parti din Oxygene in 2021? Pentru conditiile actuale (covid, mokaciune, youtube, sponsorizat de primarie, 72 de ani, etc.) a fost foarte decent.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Cumva a fost ce am banuit - un sound progresiv electronic cu note deschise. Un ghiveci sonor foarte bogat. A avut logica banuiala mea pentru ca pentru noaptea de revelion, doar ceva antrenant bun pentru dans poate fi potrivit. Totul foarte legat, nimic plictisitor (cata vreme se accepta tematica ''tehno'', sunete sa te misti pe ele lintr-o atmosfera de petrecere). In alte conditii, poate as fi scris altceva.
Cireasa de pe tort a fost ultima piesa, care a scapat ''necoafata'' cand se derula genericul de final:
Jean Michel Jarre - ''Waiting For Cousteau''
https://www.youtube.com/watch?v=pH2UxxdXAfg

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

A scazut mult nivelul general. Lumea mananca rahat si crede ca e caviar. Probabil la asta duce tehnologia in exces.
Cand a fost la Bucuresti a venit cu vechiturile analogice pe care a cantat live. Nu are legatura cu banda de magnetofon.
JMJ si-a pierdut inspiratia de multaaa vreme, cam din anii 90. Dar acum a ajuns sa cante un house/club de slaba calitate si orice element mai are interesant provine din fostele piese geniale de la inceput. Poate trece si la hip-hop ca asta se cere acum!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Mie mi-a placut.
A cantat EXACT ce, cum si cat era cazul pentru o seara de Revelion. Program scurt, de 30 de minute, de divertisment. Mai manca lumea o maslina, un fursec...mai bea o sampanie...mai arunca un ochi la Mishu... Plus ca a fost si mokaciune, vorba lui remoteviewer. Accentul a fost pus pe conceptul de VR, pe imagine. In afara de Youtube si televiziune, a mai existat si un canal special (cu cont si logare) unde puteai sa il vezi 3D. Mi-au placut chiar si versiunile remixate, dansante, ale pieselor vechi. La mine, sunetul a fost mai mult decat decent, sunau Elipsoanele gen CD-like, prin fibra optica trasa direct source in integrat. Clar, nu ma asteptam sa dea concert clasic, cu faze ca in anii 70 - 80, intr-o seara de Revelion. Deci, nu pot zice ca m-a dezamagit. Poate prea scurt... De aceea, am tinut sa mai casc gura si ochii, imediat dupa aceea, la un alt concert JMJ de pe YT, unul de prin Catalunya de acum cativa ani.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

brighty wrote:
01 Jan 2021, 01:56
Clar, nu ma asteptam sa dea concert clasic, cu faze ca in anii 70 - 80, intr-o seara de Revelion
Care revelion?! Amenda daca te prinde pe strada?! Interzis la adunari si petreceri. In Franta au scos toata jandarmeria si politia sa-i vaneze pe aia care indraznesc sa petreaca sau sa calce pe strada?! Asta nu e revelion si asta nu e o atmosfera de petrecere. E pandemie, un fel de razboi parsiv.
Din pacate raman la parerea mea,
momolo wrote:
01 Jan 2021, 01:25
Lumea mananca rahat si crede ca e caviar

Ideea cu catedrala in 3D si spectacol ca intr-un joc video..... de prost gust, pueril, oleaca si satanist. S-a asortat cu muzica, SIMPLA (ce se cere).
Si ce era de platit ("mokangeala")?! Un sunet de mp3 ?! Si niste 3D-uri banale, mediocre si fara rost?!

O imagine live dintr-o banala camera web ar fi valorat inzecit.

Pentru mine adevaratul JMJ a existat pana la "En attendant Cousteau", dupa aia a ramas o pastaie goala. Atunci a fost abandonat de Muza. Pacat de el.

PS - nu ma bagati in seama, probabil nu fac parte din publicul tinta. Si am alte idei despre muzica electronica si rostul ei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Excelent.

Referitor la ''concertul'' de azi noapte (am scris despre el dar nu mi-am exprimat explicit parea), am avut o dispozitie mult mai putin critica, nu am avut asteptari deloc la ceva similar cu clipul de mai sus. Ce nu trebuia sa nu fie sub nivel pentru mine, a fost la inaltimea asteptarilor: atmosfera intima + un vin rosu de casa absolut fantastic. Azi noapte am considerat ca poate este prea exigent momolo, dar azi ii dau dreptate. Acum consider ca a fost obiectiv in perceptia lui (si legat de muzica dar si de mai ales de videoclip). Experienta asta imi reaminteste de faptul ca acelasi lucru, in funtie de asteptari, dispozitie, poate sa duca la perceptii foarte diferite la aceeasi persoana de-a lungul unei perioade de timp.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: muzica ELECTRONICA

Post by dj_italo2001 »


User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Parerea mea este urmatoarea, incercand sa raman la subiect fara sa deviez prea mult. Muzica electronica experimentala din anii 70 si inceputul anilor 80 a avut rolul ei in societate la acea vreme si reprezinta piatra de temelie pentru acest gen. Cine o gusta si ii place, ramane marcat pe viata, cine nu ar trebui sa faca un efort sa nu o judece prea aspru. Fiind iarasi prea tanar sa imi dau cu parerea, cred ca acea muzica (Kraftwerk, Tangerine Dreams, Vangelis, Jian Mishu Jaratec, Isao Tomita, etc.) a aparut ca un raspuns la alte curente complementare ale vremurilor respective.

Invariabil, lucrurile evolueaza (si caviarul de astazi poate deveni foarte usor rahatul de maine, in toate aspectele si palierele vietii, nu numai in muzica; depinde numai de referinte, caci poate pentru unii ascultatori si muzica electronica a anilor 80 era un fass pe langa jazz-ul experimental din prima perioada a secolului trecut sau rock-ul progresiv al anilor 60-70 si extrapoland asa ajungem la primele miliardimi de secunde din Big Bang cand "atmosfera" nu se compara nicidecum cu ce este astazi), anii 80 ducand la aparitia muzicii Disco (pe care, va rog sa nu va suparati, personal nu o gust deloc, probabil amintindu-mi prea mult de atmosfera dificila a anilor 80) aceasta impletitindu-se cu muzica electronica si obtinandu-se un nou stil Electronic Dance Music (EDM). Generatiile adolescentilor din anii 90(din Vest dar si din Est-ul proaspat dezrobit din comunism) au trait cu aceasta muzica la TV (MTV UK, Viva, MCM, etc.), la radio, in discoteci si cluburi si intr-adevar aparitia pc-ului personal si a casetofonului (primele melodii EDM ale anilor 90 erau facute decupand si insailand casete cu sunete inregistrate te miri de unde cu tot felul de furaciuni nevinovate daca vom compara cu ce se intampla astazi) a favorizat aceste practici si probabil a scazut calitatea pe ansamblu. Aceasta generatie acum se afla la butoanele societatii(Vestice) , cine este fan al muzicii EDM a anilor 90, aude astazi in emisiuni de tv, filme, reclame, tot felul de bucatele celebre ce faceau furori in anii 90. Cine nu e familiar cu aceste detalii, nu intelege nimic cand un reviewer (mai intre doua varste) la o masina de ultimul racnet afiseaza "nevinovat si fara sa vrea" un Aphex Twin sau Massive Attack in play-listul personal. Pentru unii reprezinta limbi straine, pentru altii muzica nostalgica a copilariei.

Astfel, Jean Mishu Jaratec, ce si-a pierdut muza de ani buni (dar cine e binecuvantat de zei pentru decenii intregi?Nu prea am auzit de asa ceva) a cantat o "manea" EDM pentru adolescentii anilor 80-90 (ce astazi sunt functionari, politicieni, corporatisti, platitori de taxe si impozite) ce au crescut cu filme gen TRON si atmosfera cyberpunk (google is your friend) in care viitorul este vizualizat intr-o anume maniera, mai multicolora, 3D, cu neoane, poate un pic kitchos (usor de catalogat ca si avand o factura incompatibila cu normele religioase in vigoare - o chestie fortata oricum din orice punct de vedere). Imi pare rau ca exista si oameni de varste, experiente si culturi diferite ce se pot simti ofensati (poate chiar prea usor de cele mai multe ori), dar nu cred ca exista niciun fel de spectacol care se muleaza 100% pentru sute de mii de spectatori. Pe scurt Jean nu a cantat pentru nostalgicicii oxygene (cu toate ca in acest concert au fost extrase si din albume clasice) ci a avut o tenta mai contemporana, mai superficiala, mai usor de interpretat pe sistemele 5.1 insotite de ecrane 4K, mai DJ, cum place la "tineret", s-a vrut un fel de "modernizare" a sunetului. Sa privim obiectiv, sunetul muzicii electronice din anii 80 (cu intro-uri de cateva minute, sunete clare, fara mult bass exagerat,etc.) din pacate nu mai este de mult compatibil cu urechea poluata a omului modern, cu capacitatea lui de concentrare (ma refer la lipsa acesteia), cu galenele audio din TV-uirile xK. Daca nu va place mokaciunea disco finantata de primarie, convingeti vreun oligarh local (de genul celui ce s-a iubit cu Patricia Kass si a mai furat una alta de prin jur) sa il invite pe Jean Mishu la viloi insotit cu toate acareturile adevarate sa va cante intr-un week-end ceva de "jale" la harpa laser sa va mearga pe suflet :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

remoteviewer1 , excelent (ca de obicei)!


dj_italo2001 wrote:
01 Jan 2021, 12:09
Un J.M.Jarre reinventat:
https://www.youtube.com/watch?v=RDZk8dX ... nnel=MADIS
mie unul imi place mult polonezul asta! Multumesc pentru link, habar nu aveam de el.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by remoteviewer1 »

Multumesc mult pentru apreciere momolo.

Ca sa inchid dizertatia, nu cred personal ca putem disocia framantarile socitetatii umane de directia in care arta se manifesta. Fiind nascut in la inceputul anilor 80, nu pot sa cunosc starea in care se afla omenirea in anii respectivi. Cred ca situatia geopolitica din acea perioada, marcata de conflictul intre Vest si blocul Comunist a influentat cinematografia, muzica, etc. Din ce am vazut in diferite emisiuni si filme, sfarsitul anilor 70 si 80 a fost dificili pentru toata lumea. Cu privire la societatea din Vest de exemplu, cine are curiozitatea sa vada cum arata de exemplu New-Yorkul in acea perioada, va crede ca Bucurestiul este gradina Edenului (fara a fi deloc sarcastic). In aceasi situatie sumbra erau si marilor orase europene: criminalitate record, mizerie morala si pe strazi, saracie, fabrici parasite dupa faliment, infrastructura in curs de disolutie (deh... vestul decadent, insa aici e alta discutie cum au iesit din aceasta situatie pana la urma, lucru ce nu se poate spune despre ceilalti din est). In fundal exista in plus, amenintarea suprema: pulverizarea civilizatie umane prin razboi atomic.

Deschid o mica paranteza, ma uit cu mirare cateodata la generatia parintilor mei (ce au virste apropiate cu Jean Mishu Jaratec) nu neaparat autohtona, ma refer la modul general al omului din Vest; ei au trait si intr-o perioada mai optimista, in care tineretea le-a fost guvernata de idealuri umane ca dragostea, cinstea, de optimism si de o senzatie generala ca lucrurile se vor sfarsi invariabil bine. Aceasta atmosfera, este prezenta in filmele clasice ale anilor 30, 40, 50, 60, in care subiectele sunt relativ simplu de inteles, unde este vorba de o poveste de dragoste mai mult sau mai putin impartasita, o problema de onoare, etc. Muzica anilor respectivi este vesela, ritmata, antrenanta, optimista, glorifica dragostea si relatiile umane in general. Oamenii acelei generatii par mai linistiti, mai simpli in gandire (in sensul bun), mai optimisti .

In mod complementar, generatiile ce au urmat, printre care se numara si a mea, au avut de aface cu un mediu mai sumbru, cu amenintarea ca daca nu suntem atenti (la tot ce se intampla in jur in spectrul personal, social, politic, etc.), totul se va sfarsi nasol. In tandem, industria filmului a produs filme cu "batai" in care modelul suprem era justitiarul ce invingea infractorii marunti si evoluati, si la final fura fata frumoasa. Viitorul societatii umane nu mai era prezentat ca plin de pajisti verzi si case cu gardut alb, ci era negru, violent, controlat de tehnologii ajunse sa lupte impotriva omului. Chiar si asa, eu imi amintesc cu placere de filmele subculturii (pe care o putem numi astfel) cyberpunk: Blade Runner, Terminator 1 si 2, Robocop 1,2,3, Total Recall, Hardware (1990), Freejack (1992), Demolition Man, Judge Dredd, Alien, Matrix,etc. In muzica, atmosfera sumbra s-a materializat prin utilizarea tehnologiilor moderne, obtinerea sunetelor din surse nenaturale (sintetizatoare) prelucrarea, deformarea, taierea si punerea in bucle infinite a vocilor pentru a le dezumaniza si a le da o nuanta de modernitate venita din viitor. Au fost adugate si ritmuri cu inspiratie tribala pentru a le putea face "dansante" pentru multime. Cei nascuti in acea perioada, percep aceasta atmosfera ca si normala, au fost modelati de ea, s-au opus in fata componentei tiranice a societatii (data de familie, educatie, etc.) hranindu-se cu arta(muzica, filme si carti) din acea vreme. Raspunsul meu la educatia prea severa oferita de scoala si familie, la societatea opresiva din acea perioada era sa explorez muzica electronica si filmele SF cu tenta disptopica la moda.

Personal, cred ca timp de 20 de ani, de la sfarsitul anilor 70 pana la apusul anilor 90, a fost perioada de varf din punct de vedere creativ pentru muzica electronica. Unii maestrii din acea perioada, inca supravietuiesc, insa eu cred ca fara suferinta adevarata (si nu ma refer la purtatul mastii sau abtinerea la a manca 24 de ore o punga cu kfc) nu se poate face nimic extraordinar in viata. Societatea de dupa anul 2000 a devenit prea comoda, confortabila, plictisitoare pentru a putea sublima curente noi in arta populara: muzica si filme. Astazi, un alb(depresiv), un negru(simpatic) si un chinez(usor neinteles) trebuie sa salveze planeta in majoritatea filmelor de la h...wood, sau o pitipoanca imbracata in latex cu 100% din dotari la vedere trebuie sa gheraie(eventual playback) pe scena. In acest context, un Jean Mishu Jaratec resapat ca 50% DJ si 50% Tron reprezinta o gura de aer pentru un nostalgic al acelor ani si a epocii cyberpunk. E ca si cum ai viziualiza un nou film din seria Razboiul Stelelor ca si fan: stii sigur ca Dinsey va produce 100% un dezastru, insa te bucuri macar ca mai poti petrece 1.5 ore in acel univers, mai admiri o sabie laser, mai surprinzi o aluzie la filmele originale; la final te simti mult mai castigat in conditiile actuale.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

The Circular Ruins · ''A Language For Shadows''
https://www.youtube.com/watch?v=3mR6dpHD8Ek

The Circular Ruins - ''Confluence''
https://www.youtube.com/watch?v=oDnjLJe_oGg

The Circular Ruins - ''Realm of Possibility''
https://www.youtube.com/watch?v=5v42C-qNwy4

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

remoteviewer1 wrote:
02 Jan 2021, 18:07
Personal, cred ca timp de 20 de ani, de la sfarsitul anilor 70 pana la apusul anilor 90, a fost perioada de varf din punct de vedere creativ pentru muzica electronica.
Nu contest faptul ca esti sincer, dar sinceritatatea este foarte posibil sa aibe doar tangente intamplatoare cu realitatea, daramite sa mai aibe si o perspectiva globala asupra fenomenului ''muzica electronica'' :P
Am dat apa la moara cu The Circular Ruins, care scoate de regula, muzica la Databloem. S-ar putea sa ai surprize mari acolo, la modul placut bineinteles.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Psychetropic · ''China radio sunshine''
https://www.youtube.com/watch?v=kRAkQxGdCSU

Post Reply