de ce ne ascundem?

Doar o vorba sa-ti mai spun
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

de ce ne ascundem?

Post by fluffy38 »

Speram sa deschida altcineva un topic de genul asta,dar il deschid eu.
Ceea ce doresc sa aflu sunt parerile voastre despre intruniri "live" intre membrii unui forum aici in Romanika.
De ce atunci cand cineva propune o intalnire "face to face",toti baga capul in nisip ca strutul si nu vor sa participe? Ar fi cateva variante de raspuns in viziunea mea :)
1. Distanta(avand in vedere,cum a spus momolo, ulitele noastre nationale)
2. Timpul liber al fiecaruia
3. Suma necesara unei deplasari
Totusi fiecare ar putea sacrifica cate putin si s-ar putea stabili un numitor comun.
Ce rost ar avea o intrunire?
Ei,aici e intrebarea cheie,avand in vedere ca se poate discuta din tastatura fara a face cel mai mic efort(vezi cele 3 variante de raspuns)
Sper ca acest topic sa nu fie considerat un "flame". Astept eventuale pareri. Multumesc de atentia acordata.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by momolo »

fluffy38
Speram sa deschida altcineva un topic de genul asta,dar il deschid eu.
e bine ca ti-ai putut infrange tendinta de a sta dupa perdea sa vezi daca iese vreunul (inaintea ta) la revulutie ! :D
De ce atunci cand cineva propune o intalnire "face to face",toti baga capul in nisip ca strutul si nu vor sa participe? Ar fi cateva variante de raspuns in viziunea mea :)
1. Distanta(avand in vedere,cum a spus momolo, ulitele noastre nationale)
2. Timpul liber al fiecaruia
3. Suma necesara unei deplasari
Eu nu cred ca timpul, banul sau "ulitza nationala" sunt cauza. Evident, exceptand pe cei care stau in alt oras si pentru care o deplasare este intradevar un efort foarte mare.

Cauza principala, in viziunea mea, este faptul ca multi utilizeaza netul, recte forumurile, pentru a parea ceea ce defapt nu sunt in realitate. Orice iesire LIVE i-ar expune "deconspirarii" atata vreme cat "vasta" lor cultura se bazeaza pe "cultura de net", privitul jpeg-urilor, precum si navigarea doar pe un "yaht" virtual, numit browser.

Aici ma refer la o serie intreaga de baieti, in general din generatiile mai tinere, care fiind totusi inteligenti in mod nativ (dar necultivati), nu au totusi suficienta "substantza", lipsa fiind data si de viata lor searbada, lipsita de impliniri concrete. De aici si nevoia de a-si defula anume frustrari, forumurile ANONIME fiind un loc perfect pentru acest "sport".

La ei se adauga si altii cu impliniri ceva mai concrete si nu tocmai tineri, dar care nu si-au putut infrana la timp nevoia de defulare (pentru ca din pacate, la multi exista o discrepanta mare intre aspiratii si impliniri, fiind un soi de "boala nationala"), astfel ca au sarit peste "gardul" care separa "a fi" de celalalt teren, "a parea", o zona mult mai "interesanta", extrem de atragatoare (ca mierea pentru muste) pentru cei care constient/inconstient se simt neinteresanti.
O iesire in REAL LIFE i-ar expune si pe acestia "auto-deconspirarii".

Astfel ca, in majoritatea cazurilor, cei care "baga capul in nisip" cu aceste prilejuri au aproape exact aceeasi motiv pentru care o femeie grasa, diforma, urata, paroasa, nu va aparea la intalnirea REAL LIFE stabilita de "junele prim" cu care s-a conversat si a flirtat cu vorbe suave si incinse de amor, anonima pe internet, pentru o lungaaaa perioada de timp.
Insa ea nu stie daca "junele prim" este intradevar june prim sau, ca si ea, nu cumva un alt gras, urat, diform si batran prefacut ?
In situatial asta am putea spune ca principala cauza este frica de adevar :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: de ce ne ascundem?

Post by dinica »

Din ce am inteles eu, nici vechii audiofili nu se prea intalneau pe vremuri si acestea ar avea varsta potrivita sa nu fi prins browsingul in frageta pruncie. :idea:
Ar mai fi o categorie uitata, aceia carora nu le pasa de forumuri,care isi traiesc pasiunea relaxati si fara dorinta de a schimba opinii zilnice,saptamanale,lunare,anuale cu o comunitate aproximativ inexistenta.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by oake »

dinica wrote: Ar mai fi o categorie uitata, aceia carora nu le pasa de forumuri,care isi traiesc pasiunea relaxati si fara dorinta de a schimba opinii zilnice,saptamanale,lunare,anuale cu o comunitate aproximativ inexistenta.
Placerea exercitarii unei pasiuni este cu atat mai mare cu cat o impartasesti cu una sau mai multe persoane.
Intrebarea din topicul lui fluffy38 se refera tocmai la persoanele care "forumesc" deci le pasa de forumurile in cauza dar se feresc de spatiul real, sau cel putin asta inteleg eu.
momolo a dat un raspuns cu care sunt intrutotu de acord,desi ar mai fi cateva chestii de adaugat,evident ceva mai dure, dar nu vreau sa starnesc o polemica in sensul asta,cel putin nu de la-nceput.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by momolo »

dinica nu sunt sigur ca ai tu habar (sau eu) de audiofilii batrani de pe vremuri si cum stateau ei ascunsi in casa sau pititi in beci dupa perdele! In fond, ia zi, cam de cati ani ai aflat de toata treaba asta cu audiofilia ?! Sincer! (daca poti)..Sa fie vreo doi, trei ?!...

oake, habar nu am eu ce intelegi tu prin "polemica", insa daca e aia la care ma gandesc si eu, as spune sa privim inainte cu sentimente mai luminoase si nu inapoi cu manie! :wink:

Iar cauzele bagarii caputzului in galetusha cu nisip sunt fara indoiala mai complexe si de multe ori explicate mai prozaic, de genul, "Nu aveam cum sa ajung la ora aia!".

Hai mai bine sa vedem de acum incolo!


Si uitati aici cum in lumea normala oamenii NU se ascund deloc, dimpotriva!

http://www.milossaluciano.com/hi%20fi.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: de ce ne ascundem?

Post by dinica »

momolo wrote:dinica nu sunt sigur ca ai tu habar (sau eu) de audiofilii batrani de pe vremuri si cum stateau ei ascunsi in casa sau pititi in beci dupa perdele! In fond, ia zi, cam de cati ani ai aflat de toata treaba asta cu audiofilia ?! Sincer! (daca poti)..Sa fie vreo doi, trei ?!...
Anul de gratie 2006... :D Nu am ascuns nici o clipa chestiunea aceasta.Am ajuns aici datorita unui prieten ziarist la care am fost invitat si care avea niste trancote (spun unii :mrgreen: ) Denon & Jamo 5+1, pentru mine niste scule fabuloase pentru ca datorita lor am ajuns aici.Tot el m-a dus la primul meu Hi-Fi Arena @ 2006,unde am descoperit ca mai exista si altceva decat Sony & Tehnics si ca urechile mele pot asculta un sunet plin de mirodenii. :idea:
Cat despre batranii audiofili,eu ma refeream la o postare in care mr Momolo spunea ceva in genul 'nici in perioada buna a audiofiliei mioritice oamenii nu prea se intalneau'.Imi amintesc ca a existat un astfel de comentariu,daca ma insel il rog pe Momolo sa ma corecteze.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by momolo »

dinica
Anul de gratie 2006... Nu am ascuns nici o clipa chestiunea aceasta.Am ajuns aici datorita unui prieten ziarist la care am fost invitat si care avea niste trancote (spun unii ) Denon & Jamo 5+1, pentru mine niste scule fabuloase pentru ca datorita lor am ajuns aici.Tot el m-a dus la primul meu Hi-Fi Arena @ 2006,unde am descoperit ca mai exista si altceva decat Sony & Tehnics si ca urechile mele pot asculta un sunet plin de mirodenii.
cu totii am trecut prin perioadele astea. Mai putin cei care au preluat "stafeta" de la parinti, insa e doar o presupunere teoretica, nu cunosc nici un caz.
Cat despre batranii audiofili,eu ma refeream la o postare in care mr Momolo spunea ceva in genul 'nici in perioada buna a audiofiliei mioritice oamenii nu prea se intalneau'.Imi amintesc ca a existat un astfel de comentariu,daca ma insel il rog pe Momolo sa ma corecteze.
eu am scris dealungul timpului multe verzi si uscate. Nu-mi pot aminti tot.
Insa daca ma gandesc la ceea ce am perceput eu personal, intradevar, pana sa apara internetul, legaturile intre oamenii "loviti" de aceasta pasiune au fost destul de rarefiate. Iar la noi in tara...nu cred ca se pune problema in perioada "iepocii de aur" si apoi inceputul anilor 90.
Insa in anii 90 aveam niste cunostinte cu legaturi "dincolo". Acolo existau cluburi audiofile inca din anii 70, din ceea ce mi s-a relatat.
Intotdeauna a fost o zona de nisa, ascunsa marelui public.
Iar in anii de glorie HIFI-stereo, anii '70...80 lucrurile stateau un pic diferit, nu era o delimitare atat de clara intre zona audiofila si cea.... :lol: trancotara de masa ca acum. Cauza e simpla, exista o productie de masa a aparaturii stereo, implicit si a zonei de componente separate stereo. Acum e ceva atat de redus si invizibil incat pana si raioanele STEREO din supermagazine au disparut complet de aproximativ cativa ani.
Insa o data cu acest lucru negativ, s-a petrecut pe partea ailalta (comunicarea si informatiile) ceva extrem de pozitiv, lumea comunica prin internet, astfel ca ii poti gasi mai usor pe cei care iti impartasesc aceleasi pasiuni si hobby-uri desi suntem cu totii din ce in ce mai rari si mai pe cale de disparitie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: de ce ne ascundem?

Post by LEKTOR »

...pe cale de disparitie ... cei tineri de acum mai putin sint interesati in audiofilie fiind expusi tot timpul la mp3lie - cu fel de fel de gadgeturi cit mai mici, cit mai integrate,cit mai mobile,de la mp3 playere la ochelari mp3,inele mp3,ceasuri mp3,etc - iar cei mai in virsta se adincesc in virsta si mai mult,apar probleme de viata, servici,copii,mai putin timp si interes pt audiofilie.Cred ca mai mult de 3/4 din tinerimea de azi nu a vazut vreodata un magnetofon sau picap !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: de ce ne ascundem?

Post by Kostas »

Putem sa facem un club audiofil, cum au italienii, grecii, turcii, etc. cu membrii, poze, intruniri, schimburi de experienta, tot tacamul. Atunci nu mai e nimeni Fantomas... :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by oake »

momolo wrote: oake, habar nu am eu ce intelegi tu prin "polemica", insa daca e aia la care ma gandesc si eu, as spune sa privim inainte cu sentimente mai luminoase si nu inapoi cu manie! :wink:
Poate a fost un pic ambigua interventia mea.
Nu e "aia" la care te gandesti tu, nici nu are cum atata timp cat sunt de acord cu postarea ta.
Insa daca as dezvolta interventia ta intr-un mod ceva mai dur as risca sa intru in polemica cu cei ce practica jocul de-a va-ti ascunselea in spatele anonimatului oferit cu generozitate de net si aici ar fi "aia" la care te gandesti tu.
Oricum, cel putin anul asta,noi am purtat un dialog cat se poate de civilizat ( asta este parerea mea) lucru care sper sa continue.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by momolo »

oake un dialog civilizat tine de ambii parteneri.

E bine sa privim mereu numai partea pozitiva, caci daca am privi la cele negative ne-ar putea fascina si hipnotiza abisul pe marginea caruia ne aflam si ne-ar putea atrage irezistibil sa ne aruncam. Dupa cum observi, porcareala si tavalirea in noroi are doar o singura cale de stopare..... aceea de a NU incepe niciodata! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by oake »

momolo wrote:oake un dialog civilizat tine de ambii parteneri.

E bine sa privim mereu numai partea pozitiva, caci daca am privi la cele negative ne-ar putea fascina si hipnotiza abisul pe marginea caruia ne aflam si ne-ar putea atrage irezistibil sa ne aruncam. Dupa cum observi, porcareala si tavalirea in noroi are doar o singura cale de stopare..... aceea de a NU incepe niciodata! :wink:
momolo expunerea unor idei argumentate nu are nici o legatura cu " porcareala si tavalirea in noroi " chiar daca ele ideile, sunt mai dure dar repet argumentate.
Ca, un coleg sau altul de forum se regaseste in aceste idei si are o reactie gen "porcareala si tavalirea in noroi " asta este problema lui, mai mult, este masura capacitatii lui de raspuns.
Ideea este sa nu dau un raspuns de aceeasi calitate totusi sigur va fi unul civilizat dar ironic.
A doua solutie este sa ignori un astfel de raspuns...crezi ca respectivil te va lasa in pace sa-ti duci mai departe ideile? nici vorba, va continua sa te intepe simtind in viziunea lui un teren slab,crede-ma sunt patit.
Sper ca acesta este mesajul tau.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: de ce ne ascundem?

Post by oake »

dinica wrote: Cat despre batranii audiofili,eu ma refeream la o postare in care mr Momolo spunea ceva in genul 'nici in perioada buna a audiofiliei mioritice oamenii nu prea se intalneau'.Imi amintesc ca a existat un astfel de comentariu,daca ma insel il rog pe Momolo sa ma corecteze.
Daca a existat un astfel de comentariu a fost facut corect.
"in perioada buna a audiofiliei mioritice" anii '70-'80 nu atat lipsa net-ului (in acele vremuri telefonul fara fir functiona mai ceva ca net-ul) impiedica coagularea indivizilor cu aspiratii audiofile si/sau melomane dar secu' o facea.
Toata lumea se ferea de toata lumea...cunosc multe cazuri de confiscari de scule si nu numai, cunosc cazuri de oameni care dadeau extemporale grele la secu' pt indrazneala de a ivita "prieteni" la ei acasa pt auditii (evident printre ei se afla si turnatorul de rigoare), cunosc oameni care au albit in cateva saptamani dupa astfel de "sedinte"

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: de ce ne ascundem?

Post by fluffy38 »

Kostas wrote:Putem sa facem un club audiofil, cum au italienii, grecii, turcii, etc. cu membrii, poze, intruniri, schimburi de experienta, tot tacamul. Atunci nu mai e nimeni Fantomas... :)
Nu sunt membru al nici unui club,deci nu am idee ce se poate desfasura in interiorul unui astfel de club.
Presupun ca discutii despre diverse scule,muzica intr-o atmosfera calma,destinsa,condimentata de un pahar de vin.Daca ar fi asa,cel putin pentru mine personal,ar fi bine. :) Totusi,doamnele ar avea acces sau ar fi doar pentru "ei"? :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: de ce ne ascundem?

Post by kaav »

Oameni se ascund pentru ca nu se poate altfel .Sinceritatea deplina (nu poate fi recunoscuta,se amesteca cu multe reziduri psihice,technic vorbind mai usor poate fi ''recunoscuta'' prin actul mimarii profesionale,jocul actoriceasc).Ea ca valoare nuda nu are importanta decat pentru persoanele apropiate,pentru straini....Poate fi foarte usor interpretata ca si partinire.S-ar putea zice ca ce legatura are ce zic cu subiectul.Are pentru ca toti suntem oameni.Nu te apropi fara riscuri mai mari sau mai mici de nimeni.Cum te apropi de oameni?Asumandu-ti riscuri :D .Apoi, daca iti pasa de ''problema'' (care o fi) poti sa te ascunzi ''mai putin'' si sa-ti asumi mai mult.
Si o chestie care poate strica tot ce am zis :
Oameni sunt foarte diferiti.

Post Reply