TVA , nopti albe ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

TVA , nopti albe ?

Post by SOLO »

Unii se pregatesc de o noapte lunga , noaptea in care preturile trebuiesc schimbate :shock:
Idei marete ce se nasc in creiere mici , asta e Romanica noastra .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TVA , nopti albe ?

Post by momolo »

Nu este decat dovada falimentului statului. Un motiv in plus pentru o reforma reala. Pana acum in ultimii 20 de ani doar s-a mimat reforma (inclusiv democratia sau altele), acum cand a ajuns cutitul la os vor fi nevoiti sa faca ceva CONCRET (adica nu doar vorbe si iar vorbe). Din pacate cangrena statului e intr-o stare foarte avansata, undeva in pragul septicemiei.
Insa trebuie sa tinem seama de niste adevaruri, intotdeauna se poate si mai rau si cu cat rezolvi ceva mai tarziu, cu cat amani mai mult, cu atat e mai dificil !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TVA , nopti albe ?

Post by Obelix »

TVA-ul aberant va duce la "intarirea" economiei subterane, a trocului si a vanzarilor "la taraba" :evil:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: TVA , nopti albe ?

Post by SOLO »

Ma refer la aspectele tehnice . Sa ai la dispozitie asa putin timp ca sa inlocuiesti etichete , sa modifici stocuri si multe alte chestii legate de gestiune .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TVA , nopti albe ?

Post by Obelix »

... si asta in conditiile in care magazinele vor fi pline pana seara tarziu, ca sa mai profite lumea de preturile "vechi"... :?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: TVA , nopti albe ?

Post by kaav »

Se descurca boieri si cu etichetele. ''Ce e alea''? Un fleac la valoarea lor...
In fond nu o sa munceasca ei. Din miscarea pixului pe hartie, se pun rotitzele in miscare....
Obelix wrote:TVA-ul aberant va duce la "intarirea" economiei subterane, a trocului si a vanzarilor "la taraba" :evil:
Sa sti ca nu este frumos sa zici asa ceva, se supara oameni aia care sunt platitzi sa gandeasca, ca sunt sensibili. Din pacate au si buzunarele modificate ca niste branhii de pesti - au nevoie permanenta de miscarea banilor intre filamente, ca de apa prospata :twisted:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TVA , nopti albe ?

Post by Obelix »

Fara sa fiu vulgar cu orice pret, ma f** in sensibilitatea lor, ca si in calitatea muncii "intelectuale" pentru care sunt platiti... :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TVA , nopti albe ?

Post by momolo »

Pai daca schimbi TVA-ul oricum ai la dispozitie putin timp. Cum naiba sa faci sa dureze destul cat sa-si socoteasca comerciantul marfa ?! Adica unii il vor pune 24% in timp ce altii ramasi in urma sa-l puna 19% pana termina socoteala ?!

Cred ca totusi cel mai corect sistem este ala din USA si Canada unde este afisat pretul fara taxe dupa care la casierie se adauga automat taxele printre care si TVA-ul.
Stiu, asta ar deranja pe cei mai multi, este enervant sa vezi un produs la un pret si la casa sa aflii ca dai cu 25% mai mult. Dar chestia asta mai are o parte pozitiva - constientizeaza cumparatorul ca plateste o taxa CATRE STAT. Pe sistemul actual cu pretul final care inglobeaza taxa TVA cumparatorul are tendinta fireasca sa puna toata vina in carca vanzatorului.

Eu cred ca una din partile raului din Romania este ca poporul nu constientizeaza ca plateste statului si pentru asta are niste drepturi. Romanul a fost educat in regimul comunist ca este un fel de milog al statului, un fel de tolerat, intretinut, pomanagiu la mana marelui stat care e tatucul bun sau rau care da sau ia. Dupa 1989 noii ciocoi au pastrat sistemul si chiar cultivat mentalitatea asta de pomanagii cu mana intinsa la statul cel puternic, STAPANUL.

Metoda de a afisa pretul fara TVA si chiar fara alte taxe dupa care sa le adaugi la momentul platii ar fi de natura sa educe bizonul mioritic, sa-i atraga atentie ca plateste bir "stapanului".

O mare problema a romanilor este ca nu-si constientizeaza drepturile ca indivizi si gandesc ca niste elemente de turma proasta si miloaga.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicu_martin
Posts: 9
Joined: 10 May 2010, 09:36

Re: TVA , nopti albe ?

Post by nicu_martin »

Legea "normala" prevede ca, la modificarea TVA-ului stocurile de marfuri sa fie vandute in continuare cu vechiul TVA pana la epuizarea lor.

In cazul actualei guvernari s-a specificat clar ca, toate marfurile (inclusiv stocurile) sa fie purtatoare de dobanda 24% incepand de astazi - adica, contrar legii :mrgreen:

Ce sa-i faci, foame mare :roll:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: TVA , nopti albe ?

Post by puf »

Asta am aflat si eu de la contabil, de azi orice se factureaza cu 24% TVA.
Chiar daca pentru toate produsele s-a platit TVA 19% la data cand s-au importat acum trebuie vandute cu 24% TVA, diferenta de 5% trebuie platita statului.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TVA , nopti albe ?

Post by momolo »

Eu ma intreb ce-ati mai zice daca de maine statul se declara falimentar si nu mai plateste pensii si salarii ?! (ca nu mai are de unde). Dupa treaba asta ce folos ca sti vinovatii, dupa asta ma indoiesc ca Voiculescu cu Antena 3 si Vantu cu RealitateaTV ar sari sa plateasca din buzunarul lor pensiile si salariile bugetarilor. Tot asa ma indoiesc ca oricare din partidele actuale ar aduce bani de acasa sa suplineasca lipsa de fonduri la bugetul de stat. Cu oricine e la putere trebuiesc facute reduceri de cheltuieli la buget si reforme imediate, dureroase si drastice, altfel vor fi facute DUPA falimentul statului si ar fi MULT mai dureros si mai nemilos!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: TVA , nopti albe ?

Post by SOLO »

Toiti suntem de-acord ca este necesara o reforma drastica . Problema este ca nimeni nu vine cu planuri de viitor , cat de cat credibile . Sa spuna , facem azi X pentru ca maine sa obtinem Y . Ceva credibil , nimic mai mult .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TVA , nopti albe ?

Post by momolo »

Eu cred ca deja de vorbe, palavre si planuri ar trebui sa fim satui. De FAPTE duce tara lipsa si nu cred ca se conduce in mod normal de la televizor.

Sa-i vedem ce fac; deocamdata stau in sedinte de 9 ore ca sa dea afara cateva zeci de mii de victime dintre bugetari si sa "reduca" ministerele. Vedem ce iese din actualele mamute de ministere staliniste, "fabrici" inutile de plimbat si tocat hartiile, cuiburi de capuse care capusesc statul.

Nu sunt inca convins care varianta ar fi mai buna? - sa opreasca astia falimentul national (iminent) prin semi-reforme tarate de par in care unii sa culeaga caimacul si altii rahatul sau sa mergem direct in colaps si faliment dupa care un guvern de criza impus de dincolo sa taie si sa spanzure in timp record ? Poate ca o scuturatura mare tot e necesara.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: TVA , nopti albe ?

Post by bnt »

Daca e sa consideram "moment zero" celebra transmisie din studioul TVR a grupului cu "am invins" si nu pierdem din vedere adevaratul inceput al transmisiei iesit la iveala mult mai tarziu ("faceti-va ca lucrati la ceva!"), de fapt un simplu preludiu pentru mesajul esential "si, cu voia dvs. ultimul pe lista...", putem considera ca povestea postdecembrista a inceput cu stangul, si cum consecventa e o chestie de apreciat, a continuat la fel. :lol: Si atunci...de ce ne miram?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: TVA , nopti albe ?

Post by kaav »

Obelix wrote:Fara sa fiu vulgar cu orice pret, ma f** in sensibilitatea lor, ca si in calitatea muncii "intelectuale" pentru care sunt platiti... :twisted:
Si eu la fel :twisted: .
Am uitat sa pun dupa fraza cu pricina, o bulina galbena care ranjeste....
momolo wrote:Metoda de a afisa pretul fara TVA si chiar fara alte taxe dupa care sa le adaugi la momentul platii ar fi de natura sa educe bizonul mioritic, sa-i atraga atentie ca plateste bir "stapanului".
Nu-i rea deloc ideea. Nu trebuie uitat niciodata de cate are parte, din cauza noastra....

Post Reply