Abuz grav din partea ROMTELECOM

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by momolo »

Probabil ca au mai patit-o si altii..... (care au mai ramas spre nefericirea lor abonati Romtelecom).

- Se pare ca au incheiat nu se stie ce contract cu compania de asigurari Astra dupa care au oferit abonatilor o polita de asigurare de locuinta pe 3 luni, zic ei, gratuita. Oferta a fost facuta ...automat, adica abonatul s-a trezit peste noapte....asigurat!

Pe chestia asta abonatii s-au trezit acum cateva luni cu un soi de scrisoare adaugata plicului cu factura telefonica in care intr-un text incurcat si aiuristic spuneau ca ofera posibilitatea sa-si asigure locuinta la adresa abonamentului telefonic la compania Astra pentru 3 luni gratuite si ca nu stiu ce comisie s-a sesizat si nu se stie ce hotarare a luat, bla, bla, bla, o intreaga abureala din care s-ar desprinde ca asigurarea e facuta in baza numelui abonatului si adresei aflata in baza de date a cartii de telefon si se mai intelege ca abonatul care nu este de acord cu treaba asta sa sune la numarul 1930 sau sa se duca la ghiseu si sa spuna ca nu vrea, etc,etc. Plus niste texte ca unii carora le-a ars casa in aceste 3 luni acum incaseaza prime de asigurare, un soi de reclama ca iata ce pomana a cazut pe capul abonatilor Romtelecom!

In fine, scrisoarea semnata de unul cu nume grecesc, managerul general sau naiba sa-l ia, e o aiureala din care nu se intelege mai nimic decat ca daca nu vrei "pomana" lor sa anunti.

Buuuun. Pana aici nimic nou sub soare insa luna asta unii s-au trezit ca pe factura telefonica exista o incarcare de plata care se numeste...... ATENTIE!!!!.... "prima asigurare" si costa cam 42,19 RON.

Cand am citit factura am ramas cu gura cascata! In dreptul sumei nu scrie decat "Prima asigurare", fara alte explicatii. Nici pe interent nu am gasit explicatii.

Pun mana pe telefon si sun la 1930 unde un robot automat te conduce in 3 trepte catre legatura cu o eventuala fiinta vie care sa-ti dea explicatiile. Numarul este practic imposibil de folosit, incontinuu ti se raspunde ca nu poti fi preluat si se inchide sau esti lasat sa stai pe linie cu muzica de fond oricat ai lasa telefonul deschis.

Printr-o intamplare am prins o operatoare, i-am dat datele facturii si am intrebat-o "ce-i aia prima de asigurare ?!!!".

Mi-a raspuns cu un soi de bullshit triumfator (ca si cum ma anunta ca tocmai castigasem premiul I) cum ca Romtelecom a incheiat un contract cu Astra Asigurari....etc.

I-am spus ca eu nu am semnat nici un contract de asigurare si nu m-a intrebat nimeni nimic.

Mi-a spus ca acum cateva luni am fost sunat la telefonul fix sa fiu instintat si ca trebuia sa-i anunt eu ca nu vreau...... INCREDIBIL!!!!!! Se subantelege ca trebuia sa fiu pe faza, ori sa accept, ori sa resping... altfel, iata-ma asigurat !!!!!

Am intrebat-o cum este posibil sa ma trezesc asigurat cu forta, fara sa semnez un contract ?!

I-am zis ca nu pot concepe cum e posibil si legal ca o companie sa-mi vanda cu forta un serviciu si singura scapare sa fie actiunea mea de a instinta (la timp!....INCREDIBIL!) compania respectiva ca nu vreau?????!

Mi-a raspuns ca ma intelege si ca pot sa .....nu platesc acei 42 RON cand voi plati factura.....

STUPEFIANT !

Ma gandesc cati batrani sau oameni care nu sunt atenti se trezesc acum cu facturi Romtelecom incarcate cu......prima de asigurare si fara sa observe ca platesc un serviciu pe care nu l-au dorit si nimeni nu i-a intrebat daca-l vor precum si fara sa semneze un contract !

Mi se pare absolut stupefiant ca in calitate de abonat de telefonie sa te trezesti peste noapte asigurat in baza datelor din cartea de telefon si singura evitare este sa fi atent si sa instintezi compania de telefonie ca nu doresti !!!!!

Iar talharia asta sa fie facuta fix in perioada cand la teveu se spune la bobor ca maimarii au hotarat ca toti proprietarii sa-si faca polita de asigurare pe casa obligatoriu!

Am intrebat-o daca are legatura cu asigurarea obligatorie si mi-a zis ca nu....Oricum, indiferent ca un proprietar este obligat de lege sa-si asigure locuinta, lucrul asta se face in baza unui contract semnat de ambele parti prin liber consimtamant. Atunci ce naiba face Romtelecom ?!

In opinia mea e incalcata pana si Constitutia tarii.

Are careva idee ce se intampla cu nemernicii astia de la Romtelecom ?!

Aveti idee cum putem sa-i dam in gat ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by Adrian_2k8 »

Astra a fost deja obligata de catre Comisia de Supraveghere a Asigurarilor sa denunte toate politele alea deoarece sunt abuzive. Citeste AICI.

Este incredibil ce ai patit, avand in vedere decizia CSA. Sfatul meu:

- vezi ca ai pe situl CSA (chiar pe pagina indicata de mine mai sus) un buton (link) catre "RECLAMATII". Foloseste cu incredere formularul ala.

- Neaparat trebuie sesizat si OPC-ul, la fel o sa gasesti buton de "reclamatii" la ei pe site.

Pe mine m-au sunat intai de la Romtelecom, le-am spus ca nu vreau asigurare si i-am avertizat ca in plicul de la ei, din acest moment doresc sa primesc NUMAI factura si ca orice material promotional ma va determina sa renunt la abonamentul telefonic. Dupa aia m-a sunat unul de la Astra si, dupa ce i-am cerut scuze spunandu-i ca eu il inteleg ca el este un simplu agent, i-am spus ca o sa-l tratez ca pe un salariat Astra, ca sper sa se inregistreze convorbirea si.... nu cred ca vreti sa stiti ce a urmat la telefon. Stiti ca ma aprind repede... :D
Last edited by Adrian_2k8 on 27 Jul 2010, 11:21, edited 1 time in total.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by kaav »

momolo wrote:...Atunci ce naiba face Romtelecom ?!
Se adapteaza la mediul inconjurator. Intotdeauna intr-un sistem scapat de sub control, directzia lui este dictata de defectele care sau ''osificat'' prea mult.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by Obelix »

Pai voi ati mai ramas INCA la operatorul telecom "istoric" :mrgreen:
Eu am o "cutie" legata la centrala, prin care imi vine TV-ul, Internetul si telefonul...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by SOLO »

si este doar inceputul ....

Problemele astea existau si inca mai exista ( dar la un nivel si mai pervers ) si pe meleagurile mele . Pana cand se stabilesc legi clare , amenzi serioase , institutii pentru protectia consumatorului serioase , o sa vedem tot felul de magarii din astea din partea cat mai multor companii din diverse sectoare . Asta e lumea pe care o construim , Money First !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by momolo »

Merci Adrian_2k8 ! La CSA pe site am gasit formularul online dar imi apar 2 companii Astra, una e de brokeraj, probabil cealalta este. Voi completa formularul.

La OPC inteleg din siteul lor http://www.anpc.gov.ro/anpc/index.php?o ... &Itemid=60" onclick="window.open(this.href);return false; scrie ca as putea trimite un mail la reclamatii.bucuresti@opc.ro (oare siteul OPC-ului nu ar trebui sa aiba un formular standart completabil on-line?! Nu mi se pare normal sa functioneze prin mailuri, cat priveste reclamatiile scrise si duse personal, asta ar trebui sa apartina istoriei).

Dar din ceea ce constat este ca Romtelecom pur si simplu nu respecta hotararea CSA si ceea ce face ar fi pura infractiune si inselatorie penala.

Ma intrebam, oare chestia asta ar tine si de Avocatul Poporului ?!

Astia nu ar trebui arsi zdravan cu o mega-amenda ?! Avand in vedere si necesitatea de bani la buget.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by Adrian_2k8 »

Mda, se pare ca OPC-ul a renuntat la pagina de reclamatii online. Mi se pare o porcarie treaba cu emailul, cred ca eu as merge pana acolo sa depun reclamatia scrisa frumos pe hartie. Tare-s curios daca o mai patesc si altii ca tine.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by Obelix »

Problema se pune altfel... statistic, la 100 de persoane astfel "tratate" 50 vor plati fara sa zica nimic, 25 nu vor plati si vor face scandal la telefon, 24 vor scrie si doar unul va merge in justitie si probabil va renunta vazand cat il costa.
Avantaj ei, orice-ai face...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by momolo »

Gata, i-am reclamat peste tot!

Obelix are dreptate, a-i reclama necesita un efort si multi renunta afland ca pot sa nu plateasca. Dar ca principiu acesti talhari trebuiesc pedepsiti, altfel ajungem mai rau ca in Congo ! Trebuie facut scandal maxim si nemernicii trebuie sa plateasca exemplar !.....vise.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by Obelix »

Data viitoare o sa va bage pe gat un televizor sau chiar o masina... :roll:
Imaginatia "baietilor" de la vanzari-marketing nu are limite... :mrgreen:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Abuz grav din partea ROMTELECOM

Post by Kostas »

Problema este ca fie si o polita de incendiu , nemaivorbind de o asigurare completa trebuie sa se refere la un risc asigurabil, unde asiguratul isi ia toate masurile de protectie. De unde stiu cei de la ASTRA ca abonatul Rom cu telecom nu sta intr-un bloc cu bulina, sau intr-o casa adorsat-a cu o ruina, sau cu un imobil cu pericol de prabusire.
Chestia mi se pare de genul hai sa luam banii la fraieri, ca nu se prind.
Lucrez de mai bine de 10 ani in asigurari si stiu ce vorbesc. Adica eu ma chinui sa asigur un imobil, sa il conving pe om, clientul imi arata actele casei, schitele, se face inspectie de risc, se verifica daca imobilul are vre-o problema in baza de date a asiguratorilor , se fac poze, se aproba dosarul si se incheiee asigurarea.
Nici daca ar fi complet gratuita asigurarea nu poate fi impusa din zeci de motive legale - supraasigurare, verificarea starii bunului asigurat, lipsa evaluarii bunului, etc. chestii peste care fraieri ca mine am fost invatati sa le respectam si multe companii de asigurare le respecta.
Asa ca propun : factura la gunoi sa vina cu un CASCO, factura la mobil sa vina cu o asigurare de viata iar factura la electricitate impreuna cu un abonament la Cazinou, ca sa ne refacem sursele financiare, ca tot e criza ! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply