bebelusi arsi in stil mioritic

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by puf »

In o tara ce se zbate in mizerie materiala si morala in o coruptie si evaziune desantata se pune, mai presus de orice, problema capitala a intimitati vietii private a persoanelor publice...

Acum am vazut cazul cu individul ala care lovit un politist in cap cu o stica dupa ce a rupt in bataie o fata acum 6 luni.Nu s-a inceput nici urmarirea penala pentru ca victima si-a retras atunci plangerea...incredibil!
Adica dupa imaginile socante cand lovea fata aia cu picioarele in nestire, nimeni nu a facut nimic, animalul a ramas liber sa sparga capul unui politist...am uitat si aici este prezumtia de nevinovatie doar suntem o tara care se vrea libera.

Eu nu inteleg cum mascatii l-au ridicat si l-au adus intreg in arest, doar pe drum se pot intampla multe, se poate opune arestarii, transportarii, poate deveni cum s-a vazut foarte violent si se pot lua "masuri" de potolire, sau pur si simplu poate avea un "accident" nefericit prin care va ramane mutilat si paralizat sa isi traiasca viata in agonie.Doar asta e rolul mascatilor sa nu poata fi indentificati cei care efectueaza astfel de misiuni, altfel care ar fi rostul mastilor?

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by bnt »

puf wrote: Eu nu inteleg cum mascatii l-au ridicat si l-au adus intreg in arest, doar pe drum se pot intampla multe, se poate opune arestarii, transportarii, poate deveni cum s-a vazut foarte violent si se pot lua "masuri" de potolire, sau pur si simplu poate avea un "accident" nefericit prin care va ramane mutilat si paralizat sa isi traiasca viata in agonie.Doar asta e rolul mascatilor sa nu poata fi indentificati cei care efectueaza astfel de misiuni, altfel care ar fi rostul mastilor?
Nuuu...in Ro rolul mascatilor e sa-l plimbe pe la Urgenta, ca saracutu' s-a plans ca-i un pic bolnavior si doar nu vrei sa se simta disconfortat daca tot e prezumtiv nevinovat, nu? :lol:

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by calin »

puf wrote: Eu nu inteleg cum mascatii l-au ridicat si l-au adus intreg in arest, doar pe drum se pot intampla multe, se poate opune arestarii, transportarii, poate deveni cum s-a vazut foarte violent si se pot lua "masuri" de potolire, sau pur si simplu poate avea un "accident" nefericit prin care va ramane mutilat si paralizat sa isi traiasca viata in agonie.Doar asta e rolul mascatilor sa nu poata fi indentificati cei care efectueaza astfel de misiuni, altfel care ar fi rostul mastilor?
Eu personal n-as fi vrut sa fiu in locul lui, in duba, cu mascatii ...
Sigur sa fii ca moale nu i-a fost ...
Sau cel putin asa sper.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by kaav »

Puf a fost malitzios (pe drept) aici. Cinismul brut, nu tot timpul isi are rostul; asa ceva si ar fi fost perceput, ostil cumva ''by default''- un aspect nedorit - ridica garda instinctiv, intrerupand dialogul. Cateoda este incomparabil mai eficienta o aluzie, spusa clar, ca si o fapta petrecuta si vazuta........

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by TomJones »

Cineva spunea mai sus de conditia Romaniei de azi, o tara fara identitate, o tara a pierzaniei totale in care anormalul a devenit normal, o tara ca un anus contra naturii. Cativa smecheri care au devalizat banci si banii amaratilor creduli- pensionari, optimisti la extremis, fraieri, babe zapacite etc - se plimba astazi de forma pe la DNA, PNA, haida-ha si asa mai departe. Nimeni nu a patit nimic pana acum; o vizita la DNA a ajuns sa se finalizeze in proportie de 99% cu NUP , iar apoi acesti indivizi sunt televedete. FNA, FNI, SAFI sunt nume de escrocerii la scara nationala , iar faptasii lor primeau in orice tara pedeapsa maxima. Ce sa mai spunem de gainarii tigani (nu romi ca asta e un termen inventat in 1990 de Iliescu) care sunt trimisi pachet inapoi din franta lui Sarkozy (un fel de base' al lor). Intr-un fel foarte bine ca se procedeaza asa, Franta a devenit patria negrismanilor, tunisieneilor, magrebienilor etc care fug din infernul pe care ei insisi si l-au creat si paraziteaza o tara prospera. (ciudat este ca pe astia nu-i expulzeaza), unde in curand vor fi mai multe moschei decat biserici. Legat de tigani, ne fac de ras in toata lumea , iar occidentalii asemuiesc numele tarii cu cuvantul rom. Imi aduc aminte pe strada unde stau acum inainte de revolutie erau case frumoase cu bolta de vita de vie care au fost demolate si construite blocuri; multe case ramanand fara stapan. In ele s-au mutat tigani cu un spectacol vizual greu de descris: vara stau pe scaune scoase in fata curtilor pe care troneaza barbati burtosi in papuci, maiou si pantaloni negri fara nasturi la slit; femeile tin cate un plod in brate despuiat si fumeaza carpati sau scuipa seminte. In curtile lor stau mormane de mizerii: pantofi, fiare vechi ambalaje, borcane murdare de sosuri rancede bazaite de muste imense; mirosul este pestilential; se spala la ligean si arunca apa pe trotuar in care roiesc haitele de caini neingrijiti si hamesiti de foame. Casele, care candva aveau geamuri la strada, au in locul ferestrei cartoane infundate in loc de geam. Odata cu lasarea serii dau muzica la maxim in megafoane. Daca asa au procedat si in franta , nu e de mirare ca nu ne mai suporta si "sora" noastra cum a fost numita de intelectualii damboviteni. Mai jos este o poza sugestiva de la summitul de la Bruxeles si cum a fost tratat base de catre Sarkozy in problema romilor: observati alura si cum se retrage Sarko' parca respingand vizibil damfurile de tescovina pe care i le trage marele carmaci...(sursa foto - presa romana)
Attachments
Relatia-dintre-Basescu-si-Sarkozy--tradata-de-imagini--Galerie-Foto-.jpg
(6.96 KiB) Downloaded 182 times

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by bnt »

Franta a vrut imperiu colonial si s-a ales cu gramezi de magrebieni, da' noi n-am deranjat pe nimeni si tot ne-am procopsit cu cei mai multi tigani din Europa...nu exista dreptate pe lumea asta! :twisted:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by Obelix »

Diferenta este ca majoritatea arabilor isi vad de treaba si muncesc, isi trimit copiii la scoala si respecta pe cei din jur... :mrgreen:
Am spus majoritatea, nu totalitatea... :wink:
Cu extrem de putine exceptii (batrani, in cartiere "ghetou") NU am vazut cersetor arab...

Uita cum reprezinta astia "patria" in strainatate:

http://www.vsd.fr/contenu-editorial/pho ... s-de-paris

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: bebelusi arsi in stil mioritic

Post by fluffy38 »

Nu prea are legatura cu tiitlul topicului,dar e vorba de spitalele romanesti;
In urma cu 2 saptamani m-am internat in Timisoara pentru o operatie de fiere. A fost prima oara in viata cand m-am internat intr-un spital si ma asteptam sa gasesc ceea ce citisem pe net. Ei bine,nu a fost deloc asa....spitalul judetean din Timisoara este un spital de stat.
Marturisesc ca am fost bine ingrijit,injectiile facute la timp,pansamente sterile,curatenie in salon,doctori foarte bine pregatiti. Chestia cu spaga...hai sa fim seriosi...cine nu da daca este bine ingrijit? Insa NIMENI nu a cerut vreun leu sau vreo atentie,daca am dat a fost bine primit.
Singura deficienta a fost dusul,mai exact,inexistenta lui. O chiuveta mica la baie in care te puteai spala cel mult pe labele picioarelor si mai rau scurgerea defecta.
Noroc ca exista servetele umede :evil:

De multe ori ma gandeam cum arata o sala de operatie reala,vazusem doar prin filme. Mi s-a parut foarte mare,plina de aparatura si de diverse personaje :lol:
Ma rog,astea le-am vazut pret de cateva minute pana mi-au injectat ceva in vena si s-a rupt filmul :lol:
Ar fi multe de spus,insa ma opresc aici si adaug...nu mai credeti tot ce se spune pe net si in ziare...nu e nici pe departe ceea ce se vrea a fi. :roll:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Post Reply