SARBATORILE NOASTRE

Doar o vorba sa-ti mai spun
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: LA MULTI ANI !

Post by fluffy38 »

fluffy38 wrote:La multi ani! ( si celor care poarta numele de Vasile)
Stiu ca nu este cool pe forumurile audiofile, sa urezi in fiecare an acelasi lucru.
Dar eu, cum NU sunt audiofil, o fac din toata inima. Apropos...demodatul concert de la Viena (transmis la TVR1) ,merge bine la aceasta urare!

Felicitari celor care fac ca acest mic forum sa se mentina curat.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI !

Post by momolo »

Nici eu nu sunt cool ! Asa ca urez un trancoto-audiofil LA MULTI ANI pe noul 2013 (cu sanatate si noroc!)

Forumul asa cum este nu e meritul organizatorilor, moderatorilor si posesorilor (in numar de doi :lol: ) ci e meritul celor care participa !

Cat priveste Concertul de Anul nou de la Viena, la mine (ca la multi altii) este o traditie sa-l vad/ascult, ceva de familie si de cand ma stiu.
Anul asta l-am urmarit pentru prima oara in format HD emis de TVR. Imaginea foarte buna, conteaza totusi sa vezi ceva in format HD, se pot observa mai multe lucruri interesante si senzatia e putin mai aproape de realitate.

De remarcat florile superbe alese de foarte bun gust desi abundentza a fost redusa (tufe mai mici, mai putin luxuriant ca in alti ani), e moment de austeritate si la ei.

O singura obiectie, daca imaginea a fost HD, sunetul a fost departe de aceasta notiune. Desi nu atat de prost ca anii trecuti, totusi l-au trecut (probabil) printr-un mixer care baga fashait, brum si afecta grav dinamica. Probabil mixerul prin care vorbea femeia aia, stil traditional TVR de a comenta concertul ca un meci de tenis sau patinaj artistic. Insa exista un mic progres si aici, nu au mai folosit o baba careia sa-i joace placa dentara in gura si care sa trancane peste muzica la inceput si sfarsit. De data asta comentatoarea a fost cu bun simt, nu a glasuit decat atunci cand era momentul insa, din cate am auzit (pe amplificarea HT) exista un mixer tot timpul care facea ce am spus mai sus.

Cat priveste concertul, nu mi-a placut. Dirijorul asta e cel mai slab dintre toti cei care au fost pana acum. Orchestra a sunat perfect din punct de vedere al tehnicii muzicale si corectitudinii, un fel de interpretare impecabila din punct de vedere ingineresc insa fara suflet, fara nici o sclipire de originalitate.... fara nici o sclipire. In domeniul audiofil spun despre genul asta de sunet ca-i "HiFi de lux". Nici macar nu a avut un stil de fanfara germanica cum s-a intamplat cateodata in trecut iar piesele italienesti le-au interpretat opus stilului italian, ne-muzical si fara suflet.

Genul de interpretare a fost mai degraba ca un fel de mancare de spital fara sare, fara condimente insa sanatoasa la regim. Nici nu pot spune ca orchestra a fost dirijata nemteste/teutonic deoarece macar in cazul asta avea ceva interesant. Pur si simplu am vazut prima oara cu aceasta anuala ocazie un dirijor....digital ! :D Si nu ma refer la sunet, austriecii sunt meseriasi, in ciuda faptului ca TVR si-a dat "silinta" cum am spus mai sus, totusi priza sonora din sala a fost meseriasa.

In concluzie, cea mai slaba interpretare dintre toate editiile ascultate de mine (adica multe!) dar si un repertoriu care mie nu mi-a placut; in privinta asta eu unul sunt traditional, imi place repertoriul clasic austriac, abundent in valsuri, fiind totusi momentul, prima zi a anului imediat dupa revelion.
Mai degraba aduceau la bagheta un chinez, probabil ar fi fost mai apetisanta interpretarea....

Cam asta-i opinia mea, precum un film senzational in efecte tehnice dar cretin la scenariu, poate altii au perceput altfel.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI !

Post by brighty »

momolo wrote: Mai degraba aduceau la bagheta un chinez, probabil ar fi fost mai apetisanta interpretarea...
:mrgreen: momolo, trebuie sa-ti multumesc, in felul meu, pentru ca am inceput anul bine dispus, razand in hohote pe la 4-4.30 dimineata, inainte sa ma culc dupa petrecerea de Revelion, dupa ce am citit intamplator comentariile tale savuroase de pe topicul cu "chinezii, Triangle si Pioneer-ul"! Am ras cum de mult parca n-o mai facusem... :D :D :D
La Multi Ani tie si tuturor (inca) pasionatilor de audio-video de calitate, sa aveti un An Nou asa cum vi-l doriti!

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: LA MULTI ANI !

Post by VTP »

LA MULTI ANI! tuturor, audiophili, audiofili, melomani, etc.
Sanatate si mai multa liniste in viata de zi cu zi!

Nici mie NU mi-a placut concertul, mai ales ca mai devreme (Antena 3 - iubirea lui momolo!) a transmis spectacolul exceptional sustinut de Tudor Gheorghe. In fiecare an, acest artist a facut ceva nou si de o frumusete tulburatoare.
Repetitio mater studiorum, dar cu Viena concert, a devenit obositoare ( probabil doar Celibidache sau Perlea l-ar mai "reinvia"!

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI !

Post by brighty »

Cateva curiozitati legate de "baietii cu ochii oblici" si Concertul de Anul Nou:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/fite-ba ... realitatea" onclick="window.open(this.href);return false;

Recunosc ca am preferat sa vad inregistrarea concertului lui Ali Campbell (UB40) de la Bucuresti, transmisa simultan... :P

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: LA MULTI ANI !

Post by Kostas »

La Multi Ani ! Concertul de la Viena mi s-a parut plictisitor.
Precum VTP am ramas vrajit de Tudor Gheorghe desi nu este din generatia mea si nu este stilul meu de muzica,Conteaza mult ce transmiti !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: LA MULTI ANI !

Post by Gabriel_Wo »

La multi ani! Noul an sa va aduca bucurii si implinirea viselor audiofile :wink: .

Adevarat, acea interpretare cu Franz Welser-Most, cica ruda indepartata cu familia Strauss :o cam anosta si cumva robotica..

Au fost in schimb vremuri mult mai bune. Demne de pomenit versiunile si inregistrarile acelor concerte vieneze avand la pupitru adevarati maestrii>monumentalul Herbert von Karajan, legendarul Carlor Kleiber, vizionarul Furtwangler , Nikolaus Harnoncourt, Ricardo Mutti, Claudio Abbado, Mehta si Ozawa..din pacate vor fi din ce in ce mai rare aceste aparitii binecuvantate.

Asa cum dracusorul chinez si a bagat pumnalul incovoiat pana in prasele, in industria audiofila saxona si nipona, tot el in viitorul nu prea indepartat va fi cap de afis printre lebedele vieneze.

Doamnelor si domnilor, urca pe scena maestrul Ao Di Li Guo Jia Yin Yue Jia Jiao Xiang Yue Tuan :x . Rugam aplauze!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: LA MULTI ANI !

Post by SOLO »

La Multi Ani , prieteni forumisti !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI !

Post by cosmin »

La Multi Ani !
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: LA MULTI ANI !

Post by atyclb »

Sa aveti un an cu tot ce va doriti, dar in primul rand cu sanatate. La multi ani!

dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

LA MULTI ANI !

Post by dhany »

LA MULTI ANI!

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: LA MULTI ANI !

Post by Gabriel_Wo »

Purim fericit celor de cult mozaic. :)

Hag Purim sameah !
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI !

Post by brighty »

Va doresc un Paste Fericit, prieteni!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: LA MULTI ANI !

Post by fluffy38 »

Pentru cei care mai cred in El, Hristos a Inviat!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LA MULTI ANI !

Post by momolo »

Adevarat a inviat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply