Probleme si Sugestii legate de forum

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by West »

momolo wrote: Si eu cred ca pot posta si userii care au mereu aparate vechi de vanzare, asanumitii "bisnitari", atata vreme cat nu au firma si vand in calitate de simplii cetateni.

Dar ceea ce este intradevar obligatoriu, este comportamentul de bun simt, adica sa nu devina nimeni "sufocant", lucru care nici nu s-a intamplat pana acum.
Dar mai sint ei simpli cetateni cei care au in anunturi pe putin 10 modele de scule, provizia mereu improspatata si sint prezenti cu marfa pe un oarecare forum de ani de zile?

Si care este limita de la care devin sufocanti? Mai ales ca spui ca nu este limita de UP.
Eu cred ca este bine sa stabilim niste reguli clare, nu are rost sa invitam oameni si apoi sa dam de pamint cu ei ca sint 'bisnitari'.
Oamenii care vind au propriile lor reguli de expunere a marfii si de influentare a pietii prin repetate postari parti pris. Sintem pregatiti sa acceptam aceste lucruri?
Nu de alta dar incidentul la care se refera momolo nu pare a incuraja prea tare vinzatorii sa vina pe acest forum. Daca ii lasam sa vinda, atunci sa-i lasam, mai ales ca regulile au fost facute cit se poate de relaxat.
Daca insa nu ne va place cum isi intind marfa pe taraba si nu ne va place ce si cum vorbesc, nu ne va place pur si simplu de ei, si ii vom bana, mai mult rau ne facem.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Pentru ca exista dubii/nelamuriri/intrebari cu privire la vizualizarea datei pe forum va amintesc ca in panoul utilizatorului la preferinte forum exista posibilitatea de a seta data in functie de time zone dorit .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Ma gandesc sa-mi schimb nick-ul de aici in ceva mai inteligibil... Si sa nu mai fie acelasi ca... "dincolo". Daca trimit un PM catre un admin, se poate? :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

SOLO descurca problemele astea daca s-o putea. Dar nick-ul tau nu e cu nimic mai neinteligibil ca altele, vrei sa-ti pui vreo denumire exotica ? :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Adrian_2k8 wrote:Ma gandesc sa-mi schimb nick-ul de aici in ceva mai inteligibil... Si sa nu mai fie acelasi ca... "dincolo". Daca trimit un PM catre un admin, se poate? :)
Hmmm ... nu suna a bine . Forumul e configurat sa nu permita userilor sa isi schimbe username-ul . Daca il fac sa permita lucrul asta , ar fi valabil pt. toata lumea . Chiar e necesar sa-ti schimbi nickname-ul ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Stati linistiti. Daca nu va e greu cu ..._2k8 e ok sa raman cu nick-ul actual. :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

mie mi se pare OK, macar al tau contine nume de om....in schimb al meu.... :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Obelix »

... e un personaj din Commedia dell'arte, unii zic ca te-ar prinde... :lol:

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Vreo posibilitate ca link-urile din posturi sa apara cu underline (subliniate)?
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

ceva de genul asta ?

https://www.hifi-stereo.eu

[*u][*url]https://www.hifi-stereo.eu[*/url][*/u]
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Exact.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Ai mai sus un exemplu .. daca elimini * obtii ce ai cerut
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Pai cu scriu link-urile de cand m-am inscris aici. Problema e ca el sa sublinieze orice link by default, sa nu mai stau eu sa "uu". Probabil ca exista pe undeva o optiune de configurare. Ma gandesc eu.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

ceri prea mult :mrgreen:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Kostas »

Propun ca inregistrarea de noi membrii ai forumului sa se faca in mod selectiv, dupa o minima verificare (dupa datele de contact, referinte de la alti forumisti, prezenare extinsa a noului user etc.) deasemenea accesul la anumite rubrici precum "off" topic sa fie permis numai dupa marcarea a cel putin 50 de posturi in cadrul forumului (nu se iau in consideratie interventii precum mda, mnu, ... , hahaha, facute doar pentru a spori numarul de posturi ). Rubrica de prezentare a noului user este obligatorie.
Nu este normal ca orcine, asa, pe nepusa masa , sa intre pe forum si sa se distreze perturband activitatea forumului !

Multumesc !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply