Vremurile care vin

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Vremurile care vin

Post by SOLO »

Mi-am adus aminte de faptul ca Fiat ameninta din ce in ce mai mult guvernul italian ca se cara , ca vor sa investeasca in locuri mai profitabile . Dupa asta m-am gandit la chinezii care au luat portul Pireu pentru 35 de ani in niste conditii super avantajoase si multe alte chestii asemanatoare.
Europa sta pe loc , e ametita rau .

Dupa asta mi-am amintit si ce a scris momolo pe undeva pe la vintage :
Metoda prin care economia Chinei suge din interior economia europeana asa cum suge paianjenul interiorul unei muste prinse in plasa. In Europa se freaca hartiile si internetul si nu se produce nimic, numai se plimba si se vinde marfa de colo-colo in timp ce in China se PRODUCE (plus valoare autentica) pana in ziua cand, dupa epuizarea ultimelor resurse "albe" (faima de fost mare brand, increderea de marketing, iluziile) chinezii vor muta birourile cu frecatorii de hartii direct la ei in China. Ce nevoie vor mai avea de nemtii frecatori de hartzoage?! Lacomia va impinge si mai mult lumea alba in plasa de paianjen a celei galbene, intr-un viitor nu foarte indepartat aceste nume de brand vor fi pe deplin epuizate (in mentalitatea consumatorului global) astfel ca marfa chinezeasca va purta cu mandrie denumirile nationale ca de exemplu "Marele Zid" si "Szentzegoang-goang"etc, etc. Tre' sa ne apucam de invatat chineza! Nu stiu cat se vor mai chinui sa printeze prospectele si in limbile europene ?!
Sa fie asta viitorul ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Vremurile care vin

Post by kaav »

Viitorul, tehnic vorbind - este o proiectie mentala. Mie personal mi se rupe de el ca de Berlin (am grija sa nu las totusi, pe cat pot, ''resturi'' din trecut in prezent.
Asa cum am zis, acum ''o mie de ani'', eu personal nu imi recitesc niciodata propriile mesaje (adica unde am gresit sau nu, asta este treaba vietzii in genere, nu a mea.......)
Apropo, de China (de unde vin ''etnobotanicele'') - multa vreme am fost impotriva lor. Dar constientizand ca si manelistii si cocalirii pot avea acces la asa ceva (la modul facil, legal care va sa zica...) am avut un sentiment al justetzii ''divine'', ca fiecare primeste, cu ceea ce deranjeaza, inapoi plus inca un pic in plus..... :twisted: Sunt xenofob ''nazist'' si nu degeaba. Ce ma deranjeaza ca este folosit ca si stindard la etno''capra cu trei iezi'' semnul de la buruiana, in rest.....China va domina pamantul locuibil.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Vremurile care vin

Post by SOLO »

Cam asta se pare ca este strategia Chinei .

http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 43048.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Vremurile care vin

Post by Obelix »

Nu vad ce e mai convenabil... sa iei bani de la chinezi cu dobanda 0 si sa construiesti cu companiile lor (punand conditii clare de pret si calitate) sau sa iei aceeasi bani de la FMI, care iti va pune conditii dure, iti va impune instrainarea industriei natinale si iti va impune companii occidentale ALE LOR, care tot un kkt mare vor face, mai rau decat chinezii, vezi autostrazile, si altele...
China ca si China, dar are rromanelia o politica clara si politicieni pe masura :mrgreen: nu de alta dar Cotrroceniul mi se pare mai aproape decat Marele Zid...
Ca in RO trebuie sa dai spaga si daca vii cu imprumuturi... nerambursabile... :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Vremurile care vin

Post by kaav »

E ca si dilema ''o s..g'' sau sa iau doar m...e'' ? :mrgreen: Eu as prefera europenii (nu au fler pe termen lung, faptul ca sunt inteligentzi, nu este relevant...)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Vremurile care vin

Post by Obelix »

Problema e ca europenii nu prea te prefera, de cand cu povestea cu tiganii si confuzia crasa rrom-roman astfel creeata... :wink:

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Vremurile care vin

Post by bnt »

There ain't no such thing as a free lunch :twisted:
De altfel nici China nu-i scutita de probleme http://www.cnbc.com/id/41071922" onclick="window.open(this.href);return false; ...

Post Reply