Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by SOLO »

Nasol . Sper ca isi vor reveni si ca e doar e chestiune de timp , n-am inteles exact ce s-a intamplat acolo sper totusi sa nu fie grav .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by hondaru »

Din nefericire starea materiala si mediocritatea generala si asa cum bine stim "lasa ca merge si asa" au pus o piatra de gatul audiofiliei in tara noastra. Totusi exista mici comunitati de persoane cu pasiunea aceasta si care-si impartasesc impresiile.
Ce-i drept in privinta impartasitului stam prost fata de alte natiuni. Asa cum momolo zice la noi totul se rezuma in final la bani (fiind saraci) si nu la dorinta de a transmite informatii pertinente. Forumuri externe folosesc poze, masuratori, impresii colective, auditii colective. Cred ca asta ar fi o directie pe care o putem imprumuta iar atunci credibilitatea va creste exponential. Cei ce au curajul sa spuna ceva verde in fata trebuiesc incurajati nu pusi la zid. Nimeni nu detine adevarul absolut ci doar o perspectiva in ce priveste perceptia sunetelor.
La noi insa nu este posibil sa avem parari divergente, puncte de vedere diferite ca imediat incepe rafuiala si razboiul orgoliilor. Cum e vorba cu "prostul nu e prost destul....." Temperament Latin, coleric.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by brighty »

hondaru wrote:Forumuri externe folosesc poze, masuratori, impresii colective, auditii colective. Cred ca asta ar fi o directie pe care o putem imprumuta iar atunci credibilitatea va creste exponential. Cei ce au curajul sa spuna ceva verde in fata trebuiesc incurajati nu pusi la zid. Nimeni nu detine adevarul absolut ci doar o perspectiva in ce priveste perceptia sunetelor.
La noi insa nu este posibil sa avem parari divergente, puncte de vedere diferite ca imediat incepe rafuiala si razboiul orgoliilor. Cum e vorba cu "prostul nu e prost destul....." Temperament Latin, coleric.
Romanului, in general, ii cam lipsesc umorul (de bun-gust) si simtul masurii, sa nu mai zic de rabdarea de a invata din critici si greseli... In schimb, orgoliul in clocot... ohohooo!!! Scandalurile legate de pareri divergente in privinta sculelor hi-fi/hi-end au tinut afisul ani buni de zile, cu useri isterici si dealeri suparati foc si para pe opinia care "deranja". Un strop de inteligenta in plus i-ar fi luminat , in final, ca pana si un review public negativ asupra unei 'scule' ar fi avut darul de a capta atentia comunitatii si de a face, pe undeva, reclama 'piesei' cu pricina, daca discutiile ar fi fost canalizate in mod constient...

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by panzer »

hondaru wrote:Forumuri externe folosesc poze, masuratori, impresii colective, auditii colective. Cred ca asta ar fi o directie pe care o putem imprumuta iar atunci credibilitatea va creste exponential. Cei ce au curajul sa spuna ceva verde in fata trebuiesc incurajati nu pusi la zid.
Draga Hondaru, felicitari. Ai pus exact punctul pe I. Meriti mai mult de o bere daca ne vedem vreodata. :lol:

Stigmatizarea celor care au curajul sa spuna ca ceva le place de 1001 alti forumisti a dus la aceasta stare de lehamite. Pe ambele forumuri audiofile nu s-a mai discutat nimic de scule si muzica de 1 an aproape. Doar un pic comentate realizarile DYI ale unor membri foarte respectabili in opinia mea.

Oamenii de aici organizeaza astfel de auditii dar mai mult la ce au ei acasa. Rareori se mai duc la dealeri. Fiecare sa mai cunoasca ultimul sistem de 100k euro. Si oricum nu mai share-uiesc din experienta. Sunt cateva posturi ale mele fix pe aceasta idee. Greu deci ca cineva sa mai intre in acest cerc.

Poate este si un rezultat al evolutiei multora. Vad niste oameni care se multumeau cu un CD player Marantz vechi de 20 de ani folosit ca transpot. Erau niste vremuri cand aceeasi oameni erau extaziati de un dac de 1000 euro (nu-i spun numele). Acum sunt cam toti pe Vinil, amplif cu lampi si boxe cu membrana de hartie.

Nu cred ca are prea mare legatura cu banii. Din umila mea experienta de pana acum cam 80% din drum se realizeaza cu f putini bani. Sunt boxe second hand mai mult decat decente pe la 800 euro si deja ai parte de un tweeter pe ribon. Un amplif in stare buna din anii 80 (care arata antic, dar nu urat si nu are telecomanda) se poate cumpara la 100-150 euro. Un CD player mai trebuie si gata sistemul. Apoi timp si bani pentru restul. Daca te gandesti bine la jumatate din banii acestia abia cumperi un Logitech de calculator sau un Samsung 51 all in one care chiar nu au nici o legatura cu sunetul de calitate.

Personal am introdus vreo 3-4 prieteni in domeniu, care au ajuns in scurt timp la sisteme mai scumpe si mai bune decat al meu. Daca ar fi inceput citind pe acest forum (sau altul) nu ar fi mai inceput deloc. E fix ca si cum ai spune cuiva, vrei masina: incearca un Maybach sau un Maserati. Alta cale nu exista.

Ca de obicei, acest gen de post va fi interpretat ca "plangacios".

Eu ii apreciez mult pe evrei dupa ce am inceput sa ii inteleg. Un tanar se lanseaza in viata (afaceri, etc) studiind mai intai ce au facut cei dinaintea lui. Mai intai intreba si asculta ce ii spune clanul. Apoi cu acest bagaj de cunostiinte poate sa ia propriul drum sa faca propriile experiemente si propriile greseli. Poate sa aplice sau nu ce a invatat de la "batrani", dar background-ul il are. Parte din "educatie".

Nu cumva e de datoria celor care "stiu" sa impartaseasca din cunostiintele lor? Nu ar trebui sa ne comportam fata de cei "tineri" cu intelepciune si intelegere? (ca tot vorbeam odata de varsta noastra - pe forum! dar prin "tineri" eu inteleg mai la inceput nu neaparat la o varsta mai frageda!)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by momolo »

Eu unul inca nu stiu ce au patit aia de pe audiofil.ro ?! Daca e sa impartasim, de ce nu scrie nimeni ce s-a intamplat cu astia ?! Mai sus toti 3 ati vorbit de impartasit (informatii, impresii, experiente) dar uite un caz.

In opinia mea toti trei aveti dreptate si in fond spuneti cam acelasi lucru. Undeva treaba se rezuma pe la orgoliu, bani si felul de a fi si a gandi (mentalitatea) noastra de neam la ora actuala. Fara indoiala este mult orgoliu de capra raioasa cu coada in sus, il vedem in jur in viata de zi cu zi, de la trafic pana la locul de munca, acasa, familie, vecini, chiar si in oglinda, etc

In primul rand este de remarcat un lucru - in societatea romaneasca omul de rand doreste sa fie anonim, sa se ascunda, sa nu fie recunoscut. De la case fara numar la usa si firme fara titlu pe poarta pana la useri de forum anonimi si fara varsta, asta e Romania, tara in care din cauza mentalitatii si educatiei (gresite) fiecare ne furam caciula de la unul la altul dupa care ne pitim dupa degetul mic.

Lucrul asta pleaca inca din primii ani ai copilariei. Am crescut strambi in comunism (o societate aberanta si contra naturii) apoi au venit cei de dupa noi care au crescut si mai stramb in perioada post-comunista cand parca s-a varsat cutia Pandorei cu toate relele umane, cu toata meschinaria marunta a omului marunt.

In opinia mea exista si o mentalitate de om marunt si lucrul asta are deaface mult cu noi toti din tara asta. Am crescut in lipsuri (materiale si spirituale) de tot felul intr-o societate disperata din tot felul de motive. In vremea lui ceausescu omul era disperat ca nu-i ajunge la imparteala marunta, era disperat ca va fi luat la ochi drept oaie neagra, dupa ceausescu omul a fost disperat din nou pe motiv ca nu mai apuca (in fatza), ca nu mai apuca sa se imbuibe material, sa se catere in iluzoriul varf al societatii de salbatici abia scapati dintr-un teatru al absurdului, disperat ca nu ajunge in varful gramezii de gunoi. Peste tot exista ierarhie, societatea egalitarista fara ierarhie este o utopie. Ca aia comunista care am trait-o pe pielea noastra. Ori in conditiile afirmarii prin propaganda a acestei utopii in comunism, in realitate societatea era draconic impartita pe ierarhii. Lucrul asta a lasat urme adanci in mintile oamenilor si o data cu schimbarea impusa dinafara in 1989, aceasta obsesie a ierarhiei s-a manifestat libera. Sa stiti ca exista ierarhie si in canal intre aurolaci, exista si la groapa de gunoi, unii au dreptul sa aleaga primii ceva de mancat cand se varsa basculanta, exista ierarhie si la sobolani. Asa ca nu dorinta de loc fruntas este problema ci nivelul societatii unde individul doreste locul fruntas.

Eu cred ca nu trebuie sa disperam prea tare. Tot ce se intampla este in profunzime normal si are o explicatie. Se poate spune ca anormalitatea noastra este intr-un fel normala.
Omul este rezultatul educatiei primite iar aceasta vine din multe locuri, de la parinti sau cei care l-au crescut, de la ceilalti din jur (omul fiind defapt o maimuta ceva mai evoluata cu spiritul specific de imitatie), de la scoala si scoli, din mass-media, din carti si informatiile primite, etc.

Daca ne gandim un pic cu luciditate cum traiam in anii 80 intr-o societate a minciunii si nebuniei colective as putea spune ca azi nu suntem destul de anormali pe cat ar trebui sa fim. Lumea uita repede, mai ales cand da de bine. Rar am intalnit oameni cu memorie autentica. Cand ma gandesc la vremurile alea, ma gandesc in primul rand la Minciuna uriasa in care traiam cu totii (multi se gandesc in primul rand la cozi si lipsurile materiale dar nu asta e important); uram colectiv si total sistemul, nimeni nu credea in el, auzeam la radio si TV pe "nebunul" ala care tinea discursuri aberante dand din mana ore in sir si spunea lucruri rupte de realitate; in timpul asta in jur exista multa coruptie marunta, toti voiau spaga si peste tot se rezolva cu "PCR"-ul, adica pile, cunostinte, relatii, societatea nu functiona eficient, statul era rigid, lent, osificat, cateodata eram adunati ca oile la sedinte, loc in care cu totii pana la ultimul stiam de mascarada aberanta, o imensa minciuna rupta de realitate, un teatru inutil si aberant, o pierdere de vreme, o bucata rupta de altii din viata noastra si irosita la groapa de gunoi a timpului si cu toate astea nimeni nu avea curajul sa rupa uriasa Minciuna care ne consuma precum o masina de tocat! Daca investigai nimeni nu era responsabil de lucrurile astea, pareau ca vin de sus precum ninsoarea! Defapt existau doar doi responsabili, "El si Ea".

Cu totii vorbeam pe la colturi, transmiteam bancuri, criticam si teoretic stiam adevarul.....in realitate nu stiam nimic si lucrul asta s-a vazut dupa 1989!
In anii 90 cei mai multi am fost niste copii mari, intr-un fel nu eram mai presus de somalezii aia de 14 ani inarmati cu kaleasnicoave si dusi cu camionul precum o gramada de carne de tun, cu totii ranjind fericiti in cretinia lor si cu degete in V !

Toate lucrurile astea ne-au marcat si ne-au format. Astazi suntem in majoritate devianti si aberanti (cei mai multi nu-si dau seama, anormalitatea e a doua natura pentru ei) pentru ca am crescut hraniti cu aberatie, anormalitate si non-valoare sub doua regimuri amorale si profund corupte. Nu mi se pare importanta diferenta de ambalaj. Coruptia este coruptie indiferent ca este comunista sau capitalista.

Romania este o tara invinsa in Razboi, un fel de razboi cum nu a mai fost vreodata in istorie, fara trupe si fara front, fara explozii si fara ucideri in masa, numit "razboiul rece", mai degraba o confruntare economica si de sisteme de valori.

O data cu caderea "blocului comunist" o lume s-a naruit si pe ruine inca nu s-a construit o alta lume viabila. Noi la ora asta suntem ca niste supravietuitori scapati dintr-un razboi pierdut traind in ruinele fostului regat invins, ars si demolat in intregime. Suntem precum prizonierii unui gulag eliberat de "eliberatori" (defapt noii nostrii stapani) ramasi fara gardieni si uitati de lume in ruinele fostului lagar sa ne descurcam singuri dupa ce o viata cineva ne-a spus ce trebuie sa facem.

Daca va uitati in jur, statul nu s-a schimbat in profunzime cu nimic, birocratia stupida, aberanta si cretina bazata pe hartii scrise manual ca in secolul 19 este si mai a naibii decat era in comunism, limba de lemn este la putere in "organele statului" si legile scrise pentru care nu-ti ajunge o viata sa le citesti textele incalcite, aberante si rupte de realitatea vietii din strada, aparatul de stat e populat cu aceeasi oameni-sobolani si rudele/prietenii/urmasii celor din comunism, asazisa democratie venita pe fondul vidului social si politic este mimata de anumite clanuri de banditi post-comunism, defapt profitorii si smecherii fostului regim care s-au trezit in "tara fagaduintei" (lor) unde se imbuiba si se inavutesc jefuind la lumina zilei si adapostul legilor date de ei. Dupa ce se imbuiba cu averi de bani, mari pentru o tara saraca precum Romania si mici pentru lumea dinafara, cu banii ce fac ?! Pai ce ar face si un tzaran parvenit sau in sclav eliberat cu punga de galbeni - vile de neam prost si o viata precum o imitatie primitiva, lipsita de rafinament, ceva cu mult prost gust a unei vieti inventate de Hollywood in filmele cu care Statele Unite domina lumea asa cum au dominat marile imperii ale istoriei lumile barbare din jurul lor. Practic Romania nu are bogati, are doar o mica clasa de melteni parveniti rapid si pe ne-munca, pe ne-merit. Unicul lor "merit" a fost ca ocupau anumite posturi cheie cand s-a naruit peste noapte fostul regim prin interventia directa a marilor puteri mondiale, lucru hotarat inafara si fara a fi intrebat vreodata un mioritik de ceva.

Uitati-va cum arata o sedinta la guvern filmata la TV, uitati-va la masa aia comunistoida si sala ai sinistra, o vechitura jegoasa si stalinista ! Un om normal si cu bun simt s-ar intreba cum de nu au fost capabili in 23 de ani macar sa-si spoiasca sala in care se joaca de-a guvernul democratic ?! Mai lipseste ca in sedinta de guvern sa-i bazaie mustele pe la gura si spectacolul ar fi complet!

Ati auzit pe undeva sau stie vreunul cum se poate ocupa un post de conducere in Romania in "aparatele" ministeriale ?! Vedeti voi pe undeva o competitie de competentze in domeniul conducerii statului de la cele mai mici organisme (primarii) pana la cel mai mare (guvern) ?! Are vreunul idee cum aia pe care-i vedem la TV ajung sa detina Puterea, pe ce criterii, pe ce selectie si in consecinta ce merit au sa decida soarta statului si a milioane de oameni ?! La vot suntem chemati sa votam niste nume, niste liste, niste sigle dar nici unul dintre noi cei de rand nu avem habar ce se afla in spatele acelor simboluri. Pana la urma daca ma gandesc bine este la fel ca in vremea comunismului lui ceausescu, omul de rand nu are nici o putere sa decida nimic. De data asta poate e chiar mai rau deoarece se mimeaza "decizia poporului". Apropos, in numele poporului se poate face orice, de la genocid in masa pana la mimarea democratiei dar pe sub astea conteaza cine decide......si acum probabil nici unul nu avem un raspuns clar la intrebarea asta.....

Pai daca in jur traim si murim in aceeasi Anormalitate dar sub alt ambalaj (de data asta se numeste "democratic") ce pretentie sa avem de la omul de rand ?! Ce poti sa mai faci cu anormalul, gresit educat, cu mentalitate de ghertoi infatuat, biata si jalnica capra raioasa cu coada in sus care alearga cu disperare sa apuce un loc in fatza ?!

Sunt convins, toti si mai ales cei trei care ati scris mai sus, simtiti anormalitatea ca pe ceva palpabil, aproape material.....insa ce vreau sa va spun.... voi sunteti "anormali" intr-o tara de anormali.
Avand in vedere lucrurile astea, ce pretentie sa avem de la marunta "comunitate" audiofilo-trancotara ?! Pai este si asta ca societatea din care face parte, anormala.

Sunt convins, toti cei care v-ati exprimat aici simtiti ceea ce numesc anormalitate. In tara asta nu veti vedea oameni care sa se bucure de viata si de timp, majoritatea par scapati de la psihiatrie, agitati si disperati, unii desi calmi pe dinafara, constipati si indarjiti pe dinauntru, cu totii niste idioti disperati sa-si vanda tot ce au primit mai de pret de la Dumnezeu contra cioburi colorate de la necuratu'.....multi chiar fara de Dumnezeu.
Pai cum sa se poata astia bucura de viata, cum sa poata astia respira in tihna, cum sa fie profunzi, cum sa fie....oameni ?!

Insa ceea ce mai vreau sa subliniez, cu totii fara sa stim, fara sa vrem sa stim suntem atinsi de aceasta "filoxera" care a aderat pe interior la "scheletul imaterial" al fiintei noastre. Cand iesim din aceasta tara, din aceasta societate aberanta, unii simtim cum ne roade aceasta "filoxera", cum incearca sa ne inlocuiasca pe dinauntru. Dar in acelasi timp nici impacati nu putem fi in tarile strainilor atat de diferiti de noi, venetici veniti cu mainile goale acolo s-o ia de la inceput. Exista totusi un mare adevar, ne nastem si crestem dintr-un anume pamant unde prindem si radacini. Ori cum se simte o planta cand e smulsa din propriile radacini ?! Asta e tragedia mioritikului, ii este rau in tara lui dar rau ii este si inafara. E o lectie de la Dumnezeu si sa nu credeti ca asta dureaza putin! Nu conteaza generatiile, nu conteaza sutele de ani la scara istoriei, noi nu contam, suntem niste gandacei care traiesc pentru o clipa ingrosand intr-un final stratul de fosile depus si pe care se va construi o alta lume viitoare. Lectia este dura, trebuie sa invatam ceva, decat sa ne cautam alte lumi solutia este mai bine sa ne facem lumea noastra mai buna si mai dreapta. In realitate pana si dorinta de a schimba totul peste noapte si radical este de natura sa ne paralizeze si sa ne faca ineficienti. Nu se poate schimba totul peste noapte dar se poate schimba in pasi marunti, bucatica cu bucatica. In loc sa demolam tot, am putea folosi ceea ce avem chiar daca e putin, stramb si nepotrivit. Asta e o alta lectie care trebuie invatata, se vede peste tot, de exemplu pana si prin clasa politica; cu totii vor sa faca peste noapte noul partid care sa rupa gura targului in loc sa caute sa si-l faca mai bun pe ala stramb si schiop pe care-l au, dar pe care macar il au! Ori asa nu se aleg cu nimic, demoleaza si amaraciunea aia pe care o mai aveau si nici nu vor reusi nimic sa construiasca in loc pentru ca toate astea cer timp. Defapt asta e mentalitatea mioritikului din vechi timpuri, aici nu e numai comunismul de vina. Este speranta disperatului ca la final va aparea Fat Frumos pe cal alb si va salva totul. Este iluzia luzerului la poker care ramas in izmene si fara avere pariaza pe ultimul lucru de valoare pe care-l mai detine si in final ramane fara nimic.

Cat priveste observatia pertinenta a lui brighty (ca intotdeauna pertinent!) ca acest popor nu prea are umor, eu as spune ca e si nu e asa. Umorul nu poate veni decat din normalitate. El este ucis de anormalitate si ucis de prostie. Ati vazut vreodata om prost care sa aiba umor sau sa inteleaga umorul ?! Proshtii sunt intotdeauna foarte seriosi ! (si cu batul infipt in cur, constipati si rigizi, de multe ori prostii sunt si foarte harnici). Eu cred ca adevarul e cumva invers, acest popor are umor deoarece contrar aparentelor este un popor inteligent. Stiu, realitatea din jur si tocmai ce am incercat (atat cat am reusit) sa descriu mai sus una, alta, ar contrazice lucrul asta. Insa nu stiu daca ati observat, oamenii cei mai inteligenti fac si cele mai mari prostii in acelasi timp.

Eu cred totusi ca anormalitatea asta a noastra in care ne balacim inclusiv in domeniul audiofilo-trancotar este pe undeva....normala. Este atat cat se poate in vremurile pe care le traim si cu "datoriile" pe care le avem de platim. Faptul ca incearca fiecare in felul lui sa constientizeze anormalitatea este primul semn bun, insa o viata de om nu conteaza la scara istoriei......si in acelasi timp totusi conteaza!
In opinia mea omul este cu atat mai sus cu cat reuseste sa se desprinda de lumea materiala. Este valabil si reversul, cu atat este mai jos cu cat este subjucat si inrobit de materialism. Probabil sau chiar sigur, calea cea mai buna este cea de mijloc, evident, este si cea mai grea cale intr-o lume anormala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Rycher
Posts: 27
Joined: 13 May 2011, 17:57

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by Rycher »

momolo wrote:Eu unul inca nu stiu ce au patit aia de pe audiofil.ro ?! Daca e sa impartasim, de ce nu scrie nimeni ce s-a intamplat cu astia ?! Mai sus toti 3 ati vorbit de impartasit (informatii, impresii, experiente) dar uite un caz.
Din câte am înţeles eu, audiofil.ro e sub un atac masiv de mai multe zile.

Sincer, nu am reuşit să înţeleg nici până acum care e faza cu atacurile asupra forumurilor audiofile din România. Aveţi date vitale pentru omenire în baza de date sau cineva pur şi simplu urăşte audiofilia şi o vrea eradicată? :lol:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by Kostas »

Zilele trecute a avut loc la Bucuresti o manifestare culturala deja consacrata - Bookfest 2013.

http://www.bookfest.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://admin.adevarul.ro/cultura/carti ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu pot sa fiu decat invidios pe cei din minunata lume a cartii -la care nu pot sa renunt.
Trei pavilioane de la Romexpo, mari, sa intorci avionu-n ele, pline de edituri si carti. Puteai sa te plimbi, sa te informezi, sa rasfoiesti - si binenteles sa cumperi , preturile fiind de la 1 leu, multe reduceri, si reduceri pentru tine daca intrebai . Trei locuri amenajate pentru desfasurarea de evenimente cu lansari de carte , recitari de poezii, prezentari de autori, muzica de camera live, etc.
Marile edituri au avut standuri impresionante , cu lansari de titluri noi, cu manifestari proprii, inafara celor de la spatiile amenajate pentru prezentari. Multe personalitati culturale, istorici, scriitori care au vorbit si erau gata sa raspunda oricarei intrebari.
Un stand de limba germana impresionant - Elvetia, Germania, Austria - plus numeroase standuri mai mici ale unor edituri straine, ale institiilor de cultura, ale editurilor minoritatilor, etc.

Cum spuneam nu pot fi decat gelos si invidios ca nu exista asa ceva si in sfera muzicii, a audiofiliei, o sarbatoare de genul acesta care sa te scoata din cenusiul cotidian si sa te faca sa spui - Merita sa traiesti !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply