Cutremur

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Or sa distruga astia echilibrul tectonic si asa fragil din zona Vrancea..si goldarii aia de la Rosia Montana si bezmeticii astia de la Chevron..Afara din tara!

http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... gn=FB-Post" onclick="window.open(this.href);return false;


Generalul Emil Străinu ARUNCĂ BOMBA: "Ceea ce se întâmplă în judetul Galaţi este de NATURĂ UMANĂ"

Mai mult: http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... z2guAdOMnB" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by brighty »

Gabriel_Wo wrote: Generalul Emil Străinu ARUNCĂ BOMBA: "Ceea ce se întâmplă în judetul Galaţi este de NATURĂ UMANĂ"

Mai mult: http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... z2guAdOMnB" onclick="window.open(this.href);return false;
Daca spunea asta altcineva, mai credeam, insa am mari rezerve fata de Gen. Emil Streinu (se pare ca asta e numele lui corect!), cunoscut ca o oaie breaza pasionatilor de mistere si conspiratii pentru faptul ca arunca petarde si fumigene in media ca sa ascunda anumite adevaruri. Genul de securache care spune un adevar la o mie de minciuni si bazaconii...

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Brighty, ce rezerve sa mai ai, daca nu ai dormit juma de noapte :? ..ecsista o schema logica in toate sau cum ziceau stramosii nostrii, celti sau nea piele rosie :x >nu iese fum, fara foc..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by brighty »

Gabriel_Wo, as fi preferat sa prezinti stirea (de altfel interesanta!) fara sa ne arati personajul care o sustine :mrgreen: Nu mi-o lua in nume de rau, dar este acelasi bufon cu trese si galoane care nu de mult sustinea ca meteoritul dezintegrat la Celiabinsk ar fi fost mai intai deviat spre Terra din greseala de un OZN in spatiul cosmic pt. ca mai apoi ETii sa-si repare greseala trimitand un al doilea OZN care l-a faramitat ca sa nu existe pagube mari. :D Yeah right!... A lovit high-tech-ul securitatea din Rromanika de stim si ce se afla la marginea Galaxiei! :lol: Ori ca, in timp ce se plimba pe o autostrada cu masina, a vazut oprit un Hummer pe marginea soselei si doi ET solzosi reptilieni, imbracati in echipament militar de camuflaj, se certau de mai sa-si ia gatu' langa masina aia! :twisted: :mrgreen: Sincer, tu n-ai avea un pic de rezerva atunci cand apare periodic Nea Caisa asta si debiteaza stiri, de parca ar fi purtator de cuvant al SRI, cand noi nu stim nici ce hram poarta, o fi general activ sau in rezerva, recunoscut sau ba de colegii lui?!

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Eu tot sus stau si ne-a leganat ca pe bebelushi. Fara niciun zgomot, nici vuiet, nici troznete ale cladirii sau ale mobilei.
Doua valuri.
Directia de laganare nord-sud.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

România este unica pe harta seismica a Europei. Pe teritoriul _arii noastre se întâlnesc trei placi tectonice, iar epicentrul marilor cutremure este Vrancea. La noi, pot ajunge vibra_iile seismelor din Iran, Turcia si Marea Neagra, dar si cele din Grecia. În ultimii ani, cutremurele puternice din ţara noastra s-au produs în pereche: cele din 1976-1977 au avut replici în 1986-1987, iar cutremurele din 1990 "au raspuns" în 1999 si 2000, conform teoriei ca odata la 8-10 ani apar seisme de peste 5 grade.
Ultima pereche, din 2004-2005, nu a avut deocamdata replici. Ne putem astepta la un cutremur de magnitudine anul acesta sau la anul, mai ales în preajma datei de 10 august 2014?
http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 63585.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Articolul (dealtfel fara valoare) este scris la 3 oct, deci inainte de cutremurul de asta noapte. Insa interesant, citesc prima oara mentionat cutremurul din 1976 pe care eu il tin bine minte (am mai povestit) intamplat (din cate retin) in toamna lui 1976 dupa care in martie 1977 a urmat marele cutremur.
De data asta iata, pare ca "scenariul" se repeta, acum am avut unul destul de mare dar nu distructiv, exact ca cel din 1976 pe care mi-l amintesc bine.

La ora respectiva dormeam bustean insa m-am trezit simtind cutremurul si am apucat numai sa vad tavanul ca parca se legana stanga-dreapta, mai mult "parca". M-am uitat repede la ceas si era 4.37 dupa care am aflat de la ceilalti din familie ca a fost.... mare! (eram singurul care dormeam bustean). M-am culcat imediat la loc si dimineata am evaluat pagubele....zero! Desi am lucruri care stau in echilibru precar, nu este absolut nimic deplasat sau miscat insa locuiesc intr-o zona a capitalei care-i stiuta ca cea mai redusa din punct de vedere seismic. Apropos, probabil am mai scris, capitala are aprox. 8 zone seismice functie de componenta solului. Cele mai rele sunt Gara de Nord si centrul cu bulevardul Magheru. Conteaza putin si altitudinea, Bucurestiul nefiind complet plat.

Nu mai recitesc ce am scris mai demult, spun doar, tin minte perfect ce am visat acum aproximativ 1...2...poate 3(?) ani, cutremur mare legat de de niste cifre printre care principala cifra era numarul 1.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Eu am gasit acest cutremur ciudat, in sensul ca s a propagat doar pe orizontala, cel putin asa l am simtit eu care stau in buricul Iasului..stiu, ca un seism standard te zgaltaie bine si pe verticala. Prima mea reactie a fost, ca am alergat la vitrina cu discuri sa vad daca nu s au rasturnat..ma intreb ce s ar fi intamplat sa rulezi la acea ora, o doza Koetsu Coralstone de vreo 15.000 $ pe un LP NOS editie princeps King Crimson In The Court of The Crimson King din 69 la 1100 de euro :roll: , asa cum l am vazut recent pe ebay..ei poftim daune materiale :evil:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

I a uitati, ca asta i nu i general !

Presedintele Sectiei de Predictie a Comisiei Europene de Seismologie, George Purcaru, este cel care trage semnalul de alarma cu privire la producerea unui seism de mare amplitudine in Romania.

http://cultural.bzi.ro/un-cutremur-nimi ... -2013-1103" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Gabriel_Wo wrote:Eu am gasit acest cutremur ciudat, in sensul ca s a propagat doar pe orizontala
Pai asa sint cutremurele, intii vine o unda verticala, de scurta durata, practic simti o smucitura in sus, apoi, pentru restul perioadei de cutremurare, miscarea este de translatie in plan orizontal.

Eu nu am simtit unda verticala, dormeam, dar m-a trezit leganarea. O leganare atit de armonioasa, atit de rotunda! Nici o smuceala, nici o senzatie de pericol, de iminenta a ruperii. Pur si simplu nu am simtit vreo ingrijorare.

Pentru mine ciudat a fost ca leganarea era pe directia nord-sud. Primul gind a fost ca au facut-o mai de oaie cutremuratorii de Galati. Intensitatea cutremurului mi-a sugerat Vrancea, dar parca cele de Vrancea soseau pe directia vest-est.
Gabriel_Wo, tu pe ce directie ai simtit cutremurul?

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Un mini istoric>la orele 3. 45 m am trezit visand trenuri ! :? ma scol pentru o tigare si ma pun pe laptop, rasfoind mai multe linkuri..linistea mi a fost violata la inceput de cateva trepidatii, credeam ca i pisica :) , va urma o unda scurta de soc complet liniara, parca ar fi fost provocata de o explozie subterana 8) ..pe axa N SV, avand o casa vintage, in care a murit Costache Negruzzi, in ea au pasit si Creanga si Eminescu la un spritz, asta asa sa mi fac reklama :) , la mine podul e usor, lucrat ca pe vremurile bune, astfel mi am dat seama exact, cum a fost, fiind concentrat la zgomotele initiale..toate astea au durat, cam 10 sec , incepand pe la 4.37.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Cutremur

Post by comanr »

pe mine ma ingrijoreaza cutremurile desuprafata din galati, din satele slobozia conachi si izvoarele.
unele voci spun ca omv nu respecta standardele de exploatare in zona. dar e o liniste in media vis a vis de acest lucru, vezi bine se unge bine undeva.

cica problema ar fi faptul ca nu se mai injecteaza apa cu sare in locul petrolului extras cum se facea odata iar acum pamantul cade prducand acele cutremure de suprafata care nu au existat nicicand.

daca ar fi cineva destept si daca asa e , omv s ar trezi cu un proces pagubos, eventual daca se descopera ca nu respecta standardele ar putea fi alungati indarat(intr o tara cu coaie).
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Este limpede ca oricine este si orice face, nici capul nu-l doare. Stie si vede cum slugile guvernamentale se agita sa il acopere. Am impresia ca Institutul de Fizica a Pamintului nu a dat un comunicat oficial. Cica studiaza. :mrgreen: Cu cit este treaba mai tulbure, cu atit este mai groasa.
Si la Bhopal, si la Cernobil si peste tot unde s-a pus de-o catastrofa ecologica, s-a ascuns si s-a mintit pina a facut poc. Ce sa ne asteptam de la guvernantii nostri!

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Este postat pe YouTube filmul "TAC EARTHQUAKES PREDICTIONS", in care este redat cu lux de amanunte esentialul descoperirii "ZINA". Aceasta descoperire este socanta in primul rand, pentru ca dovedeste realitatea existentei imperfectiunii in stiintele astronomice, astrofizice,seismologice si meteorologice. :|
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by brighty »

Iata ca avem si o posibila explicatie a cutremurelor de la Galati, din partea echipei de experti seismologi care s-a deplasat la fata locului pentru cercetari:

Cutremurele înregistrate în ultima perioadă în zona comunei Izvoarele, din judeţul Galaţi, au cauze naturale, existând un stres puternic în scoarţa terestră, astfel că plăcile tectonice "se împing unele în altele", iar fenomenul nu poate fi oprit, arată experţii prezenţi în zonă pentru cercetări.[...]"Cauzele producerii acestor cutremure sunt naturale. Există un stres puternic în scoarţă, astfel că plăcile tectonice se împing unele în altele şi are loc ruperea", a declarat un expert aflat în zona Izvoarele pentru cercetarea fenomenului. Acesta a explicat că s-a reactivat o falie situată în apropierea comunei Izvoarele, care "a mai dat cutremure". "Acum este o activare ieşită puţin din comun", a afirmat expertul.[...]De asemenea, expertul a spus că seismologii iau în calcul inclusiv ipoteza ca inundaţiile puternice din zonă să fi influenţat activitatea seismică din ultima perioadă. "Este vorba despre efectul apei asupra activităţii seismice, şi anume în momentul retragerii apelor apare aşa-numita seismicitate indusă. Deci poate influenţa seismic şi faptul că aţi avut o inundaţie aici", a explicat expertul seismolog.


http://www.realitatea.net/cutremure-in- ... 86574.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Colac peste pupaza>S-a descoperit MISTERUL cutremurelor de la Galati! Romania condamnata la DEZASTRU!

Cutremurele inregistrate in ultima perioada in zona comunei Izvoarele, din judetul Galati, au cauze naturale, existand un stres puternic in scoarta terestra, astfel ca placile tectonice "se imping unele in altele", iar fenomenul nu poate fi oprit, arata expertii prezenti in zona pentru cercetari, potrivit antena3.ro.

http://turism.bzi.ro/s-a-descoperit-mis ... stru-16009" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply