Cutremur

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Cutremur

Post by hpavictor »

Ciudatenii ?

http://www.realitatea.net/avertisment-c ... 91918.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.realitatea.net/marmureanu-ca ... 90315.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Luna ( satelitul Pamantului ) influenteaza planeta Pamant prin ceea ce noi numim fenomenul " maree " .
Acest fenomen se observa cu usurinta pe suprafata de apa a Pamantului , dar ceea ce majoriatea nu stiu este ca exista si o maree terestra .
Ciudatenie sau nu , absolut toate cutremurele dezastruoase din Vrancea a fost generate doar cand Luna era ultimul patrar sau luna noua !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

din articolul din linkul al doilea:
De remarcat că aceste seisme vrâncene, de mare adâncime, sunt distrugătoare când magnitudinea pe scara Richter este strict mai mare de 7,00. De exemplu, cutremurul din 30 august 1986, cu adâncimea 135 km, a avut magnitudinea 7,00, dar nu s-a produs nici o avarie pe teritoriul României şi nu a murit nimeni", a spus Gheorghe Mărmureanu pentru „Adevărul".
- in concluzie, am fost mintiti tot timpul, eu stiam ca acel cutremur a avut 6,5 grade (imi aduc aminte ca la televizor si in ziare scria de 6 virgula ceva, poate 6,5, poate 6,7 grade) si nu 7,0 grade desi mi s-a parut enorm si atunci ma intrebam cum de au masurat 6 grade cand a fost atat de mare ?! Imi aduc aminte cum se balanganea casa precum o barca pe valuri (pur si simplu nu ma puteam tine pe picioare!) si nu se mai termina, tot parea ca inceteaza si o lua de la capat iar zgomotul venit din pamant era ca de tramvaie zdrobite ! Cu toate astea, nu au existat pagube in urma acelui cutremur. In noaptea respectiva intre 30 si 31 august era cam frig, toata lumea a iesit in strada unde am stat ore in sir, multi au cedat de frig si s-au dus dupa aceea in case. Un vecin mi-a spus ca in timpul cutremurului statea la birou cu castile pe urechi (era radio-amator) si a privit uimit pe fereastra (paralizat de frica) la blocul de 10 etaj vis a vis de geamul lui. Povestea socat cum a vazut blocul urias de beton cum se ondula ca o vergea, nu-i venea sa creada cum se poate indoi atat de mult betonul ! (evident, blocul respectiv nu a avut nici o crapatura vizibila dupa aceea, defapt nu-mi aduc aminte ca cineva sa fi spus de crapaturi si pagube).
Interesant, daca acela a fost de 7,0 grade, Marmureanu are dreptate, numai ce depaseste 7,0 face pagube importante.

De citit:
http://cutremurnetforum.sd4.eu/showthread.php?tid=1634" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

din link:
Cutremurul a fost precedat de un eveniment de magnitudine 5,3 produs la 16 august, la adancimea de 133 km.
- interesant! Tocmai am avut acum unul de 5,5 grade.... Oare se va repeta "scenariul" ?! Aritmetic ar trebui sa urmeze unul de 7,2 grade in urmatoarele saptamani....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

Si apropos de alte articole citate in acest post - subiectul, enigma intensificarii activitatii seismice pe toata planeta in ultimii 10 ani. Chestiune aflata prin stiinta exacta, se calculeaza media cutremurelor ca numar si intensitate dupa care se observa fara dubiu o intensificare la nivel planetar.

In opinia mea o explicatie logica ar fi cresterea nivelului oceanului planetar. Chiar si 1 cm de apa mai mult la nivelul oceanului planetar inseamna o presiune mult mai mare pe placile seismice care constituie fundul oceanelor. Din ce stiu, nivelul oceanului planetar nu se poate calcula cu mare precizie, marea nefiind perfect plana iar una din influentele cele mai mari fiind Luna, evident. Dar se poate calcula altfel, vedem ce...lipseste! Adica, ghetarii montani si calotele glaciare de la poli. De exemplu, calota glaciara de la Polul Nord s-a micsorat (pe timp de iarna) in 40 de ani cu 40%. Apoi sunt ghetarii continentali, de exemplu cei din Himalaya care s-au micsorat dramatic in ultimele decenii, zone imense acoperite de sute de mii de ani fiind acum descoperite in cateva decenii.

Toti acesti ghetari au efect invers, prin topire usureaza presiunea pe placile tectonice continentale iar apa ajunge negresit in oceanul planetar prin rauri si fluvii. Practic se produce un dezechilibru de presiune locala pe multele placi tectonice la nivelul globului, cele continentale se usureaza, cele maritime se ingreuneaza. Si cum cutremurele sunt exact produsul faliilor, adica placilor tectonice in ciocnire, in mod evident, daca unele falii suporta pe distanta de timp foarte scurt (10....40 de ani = o fractiune de secunda la nivel geologic) presiuni mai mari si altele mai mici, rezulta....cutremure ! Logic !
Asta e opinia mea...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Vrancea, 4.5, in aceasta seara. Statem pe canapea si l-am simtit clar, pe directia vest-est. Asa cum am mai simtit unde venite din Vrancea.
Doar cel de acum o saptamina, 5.5, a fost nord-sud. Un mister sadea, as zice.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by glucica »

L-am simtit si eu, insa foarte slab (stau la 9). N-am fost foarte sigur, m-am uitat la un intrerupator pe care il am atirnat, insa nu se misca, asa ca am crezut initial ca mi s-a parut. Acum vad ca astia zic ca a avut 4,9.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

West, de ce acel mister sadea pe acea directie de nord sud?! :?

Axa de propagare a seismelor vrancene, este doar pe NE SV..cand e unul de mare magnitudine, se va simti in N la Botosani, Cernauti, Balti adica si in Pridnestrovskaya Moldovskaia Respublika :wink: , coboara in jos spre Iasi, Vaslui, Barlad, Focsani, Ramnicu Sarat, Buzau, Ploiesti, Bucuresti, Ruse, Tzaratul bulgarilor.. mai este si axa de propagare Kishinev, Iasi, Bacau, Brasov, Prahova... :(
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Gabriel_Wo, am spus mai sus, eu stiam ca din Vrancea undele veneau dinspre vest. Azi a fost la fel.
Blocul meu este lungit pe directia nord-sud. Saptamina trecuta, m-a uimit ca am fost leganat dinspre nord. De aceea am si spus atunci ca primul meu gind a fost ca vine de la Galati.

glucica, la Realitatea spusese 4.5, apoi pe dcnews am vazut 4.9. In acest moment Realitatea il da 4.7
Eu am simtit 2-3 oscilatii si gata.
Eram asezat. Nevasta-mea era in picioare in acel moment si nu l-a simtit.
Stii cum spun pilotii de curse, masina se simte cu fundul. Se pare ca si cutremurele. :mrgreen:

In seara asta, pe Realitatea, s-a discutat despre sisturi si fracturare roci. Era un fizician in studio. Ce a spus baiatul acela pe mine m-a ingrozit. Tehnologia presupune materiale toxice, otravitoare, cu sutele, care sint bagate in subsol, si vor fi depuse si pe sol la un moment dat. Ca sa nu mai spunem ca aceeasi tehnologie presupune prin conceptie cutremure asumate.
Eu cred ca este un act criminal ca li s-a dat voie sa comita asa ceva in Romania.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

In Polonia, Sevronul si a luat catrafusele si a plecat ! Motivul, doar un 10 %, din ce ei sperasera..

Aici e si o mare golanie cu acea redeventa de 6 % :shock: :shock: adica, te vinzi ieftin si mai iti bati joc si de altii..
Intrebarea care ar trebui pusa e>"Cat castiga Romania, din afacerea asta, comparativ cu alte tari ?" Ca sa dai un raspuns bun va trebui sa ne uitam la toate veniturile din afacere si sa le compari cu cele din alte tari.
De exemplu, pentru petrolul din Marea Nordului, taxa de redevenţă s-a ridicat la 12,5% din valoarea resurselor..


Waw! Chevron a primit permisiunea de a explora gazele de sist la Costinesti si Vama Veche!

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14 ... -veche.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Salut Stuffrock si balaceala la mare! :mrgreen: O tara incredibila, cu o conducere terifianta..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

West wrote:In seara asta, pe Realitatea, s-a discutat despre sisturi si fracturare roci. Era un fizician in studio. Ce a spus baiatul acela pe mine m-a ingrozit. Tehnologia presupune materiale toxice, otravitoare, cu sutele, care sint bagate in subsol, si vor fi depuse si pe sol la un moment dat. Ca sa nu mai spunem ca aceeasi tehnologie presupune prin conceptie cutremure asumate.
Eu cred ca este un act criminal ca li s-a dat voie sa comita asa ceva in Romania.
l-am ascultat si eu, stiam partial, omul a expus mai detaliat si bine a facut ! Tehnologia este foarte complicata, impresionant cati compusi chimici contine apa otravita care va fi injectata ! Impresionant cum se incepe cu niste explozii si apoi se continua cu apa otravita, cica sub panza freatica care by the way, nimeni nu stie cu precizie unde se afla si nici pe unde umbla si nici de unde se alimenteaza. Imi este evident ca daca injectezi apa sub panzele freatice, presiunea solului o va impinge mai sus in panzele freatice, mai devreme sau mai tarziu stiut fiind ce putere de penetrare are apa!

Aprobarile sunt date de noua putere USL nationala si locala votata/dorita/sustinuta si de tine alaturi de restul care v-ati bulucit sa-i bagati in urne. Practic va da ceea ce meritati ! (ai "uitat" sa spui ca primarul + consiliul local USL din acea localitate din Vaslui sunt implicati in povestea cu terenurile si forajele iar aseara la Realitatea TV a fost aratat un act prin care pare sa fie implicat direct primarul USL din localitate, intre timp disparut de peste 2 zile sa nu-l ia alegatorii uselisti la intrebari).
Apropos, Basescu NU are nici un amestec in aceste aprobari care se dau, nici nu are cum, nici nu sunt atributiile si nici competentele lui. (daca intelegi ceea ce inseamna o lege, niste atributii, competente si functii publice precum si cum functioneaza un stat democrat in ziua de azi).... Sau tot Basescu este de vina si pentru forajele de la Vaslui si sudul Dobrogei ?! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Ti-am mai spus ca eu nu am votat USL.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

West wrote:Ti-am mai spus ca eu nu am votat USL.
stiu, ai votat PNL :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

:(

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Un articol interesant>Harta franceză a vulnerabilităţilor Bucureştiului, in fata unui mare cutremur

http://adevarul.ro/international/in-lum ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Cutremur

Post by VTP »

Apropos, Basescu NU are nici un amestec in aceste aprobari care se dau, nici nu are cum, nici nu sunt atributiile si nici competentele lui. (daca intelegi ceea ce inseamna o lege, niste atributii, competente si functii publice precum si cum functioneaza un stat democrat in ziua de azi).... Sau tot Basescu este de vina si pentru forajele de la Vaslui si sudul Dobrogei ?! :lol:

Auzisem ca e agent american, ori, un astfel de om este deasupra unor preocupari minore! :twisted:

Post Reply