FILME artistice

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

FILME artistice

Post by kaav »

Am in minte acele creatii care au adus bucurie deosebita atunci,la timpul lor.Vazute cand trebuie (este valabil si cele vazute prea tarziu,da' si prea devreme)
.....
Star Wars
La Comunidad
Pan's Labyrinth
Oldboy
Stalker
Control
Crash
Hard Candy
Insomnia
Thank you for Smoking
The Lives of Others
Alien III
Barfly
13 Tzameti
The Machinist
Children of Men
Leon
Gegen die Wand
One flew over the Cuckoo's Nest
......
Doar filme grele pentru noi, nu filme ''grele'' in general.
Nu se accepta filmele care ne-au placut,ci doar filmele ''alea'' ...(fiecare scrie ce vrea in fond... :lol: )
Nu-mi amintesc eu acum la modul ''profi'' cum trebuie (venit recent de la lucru,obosit,obosit dar cu gandul la acest topic :D )
........
Se accepta si filmele bune vizionate,nu pica probabil bine la nimeni o pretentie cheltuitoare de resurse (...trebuie sa fie neaparat de referinta) - care or fost,cum se numeau,ca nu mai tin minte acum? :D.Poate este un film foarte vechi,obscur....
Last edited by kaav on 15 Nov 2008, 10:51, edited 1 time in total.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: filme

Post by fluffy38 »

Aseara am revazut ,dupa aproape 20 de ani,un film care la vremea aceea ma incanta deosebit. Nu mi-a venit sa cred ca tocmai TCM l-a bagat,este vorba despre "The return of the living deads".
Poate ca filmul nu e cine stie ce,dar senzatia aceea de revedere..... :oops:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

SHELLman_baz
Posts: 2
Joined: 12 Oct 2008, 13:45

Re: filme

Post by SHELLman_baz »

fluffy38 wrote:Aseara am revazut ,dupa aproape 20 de ani,un film care la vremea aceea ma incanta deosebit. Nu mi-a venit sa cred ca tocmai TCM l-a bagat,este vorba despre "The return of the living deads".
Poate ca filmul nu e cine stie ce,dar senzatia aceea de revedere..... :oops:
aprob. din greseala am dat si eu pe TCM si m-a surprins placut sa-l revad
Last edited by SHELLman_baz on 15 Nov 2008, 23:34, edited 2 times in total.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Un film foarte potrivit pentru deconectare.Dupa multe filme vazute dea lungul timpului (din ce in ce, mai sofisticate) care incearca in cadrul fantasticului sa ramana plauzibile prin tot felul de ''giumbuslucuri'' filmul acesta este corect (se stie publicul tinta),insipid,onest (nu vrea sa fie ''Titanic'').Faptul ca se resimte puternic in film dorinta de a impresiona rapid,fara tact, simbolismul urban grosier (conflicte sociale actuale) reprezentate cu ajutorul personajelor golite de credibilitate ,frapeaza.Mucava autentica.Dar,...avantajul acestui film in istorie consta in faptul ca este pintre ''primele'' in bransa.Altfel ar fi primit locul care il merita (uitarea).Am ras cu pofta.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

The Day the Earth Stood Still (2008)
Cui nu ii place concluzia filmului,evident ca nu se va uita la film ... :D

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: filme

Post by akaiofil »

La vitta e bella
In to the wild
Baraka
It's the music, stupid!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Vazute...
Timp ''pierdut'' cu folos :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Similar cu filmul ''Baraka'' mai este si ''Koyaanisqatsi''
Muzica aici, va crea un precedent (filmul este din anul 1983 )

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: filme

Post by fluffy38 »

Aseara,satul de tot ce am "re-vazut" pe la TV,mi-am pus un DVD cu perechea de aur a anilor '30,repectiv "Laurel & Hardy" :lol:
Dupa jumate de ora in care am ras nebuneste(oare chiar sunt,ca si wife ma intreba daca nu cumva am prostit :lol: ),parca totul era "la vie en rose".
O senzatie stranie si foarte placuta,de impacare intre real si imaginar. Parca eram adolescentul care statea 20 minute,in fiecare duminica,asteptand sa inceapa "Stan si Bran " la TVR. :D
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

''Monsieur Verdoux'' cu Charlie Chaplin,revazut de curand la televizor.Pentru mine este un vrajitor actorul acesta.Si in acest film,dar si in alte filme serioase de ale lui.
''Epoca lui de Aur'' este de neintrecut de tot ce a urmat mai apoi.Comicul de situatie,caragialesc,schematismul personajelor rele este ''criminal'' exprimat.Sa razi pana te doare burta,asta da medicament naturist.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: filme

Post by c6t9 »

un film greu e asta.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Takashi Miike nu este un om prea dragut :twisted:
Stiu putine despre el,ce stiu doar din fosta revista Re:publik,revista care a venit la pachet cu filmul ''Auditia''.Genul de film care nu se vizioneaza impreuna cu familia... :roll:
Last edited by kaav on 18 Jan 2009, 16:54, edited 1 time in total.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: filme

Post by c6t9 »

pai s-au cerut filme grele pt noi. mai am, dar pe rand, ca se sperie lumea. in caz ca nu sunt vazute, nu le ratati.

asta e bazat pe fapte reale. cand aud cuvinte precum 'umanitate", "omenie", ma gandesc la el. si pt a va face munca mai usoara, http://en.wikipedia.org/wiki/Sylvia_Likens
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: filme

Post by Schindler »

Doua filme care mie mi s-au parut interesante :
"What the BLEEP Do We Know!?"
si a doua jumatate a filmului care il continua :
"Down the Rabbit Hole"
"Stop hearing music. Start listening to it."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Outlaw (2007)
In topic cu orice epoca...

Post Reply