FILME artistice

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

The Conversation (1974)

Post by johndoe21ro »

The Conversation (1974)

Image

Aici sper sa nu mai fiu incoltit de nimeni... Recomand calduros 'The Conversation' al lui Coppola, un film despre singuratate, despre Big Brother, despre constiinta, despre credinta, despre vina. Un Gene Hackman inconfundabil si savuros! O coloana sonora superba cu jazz de cea mai buna calitate! :)

https://youtu.be/w_LJ5ICMbP4" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Under Suspicion (2000)

Post by johndoe21ro »

Under Suspicion (2000)

Image

Un alt film trecut cu vederea destul de usor.. Un film despre casnicii esuate, despre vieti ratate, despre ambitie si despre superficialitate. Gene Hackman este autentic ca intotdeauna, Morgan Freeman detine un rol pe masura iar Monica Belluci este ravasitoare!

https://youtu.be/w4UPcJt_AYk" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Save the Tiger (1973)

Post by johndoe21ro »

Save the Tiger (1973)

Image

Rolul care i-a adus lui Jack Lemon in sfarsit un Oscar portretizeaza un american care incearca sa-si salveze afacerea si in acelasi timp sa supravietuiasca propriilor amintiri si vietii personale!

https://youtu.be/J-n5Wq7y0G4" onclick="window.open(this.href);return false;

Decernarea premiului Oscar pentru Cel mai bun actor intr-un rol principal in anul 1974 cu niste nominalizati de 'poveste':

https://youtu.be/fMSGITS4wXQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Marcel Iures si Victor Rebengiuc in lungmetrajul de debut al lui Serge Ioan Celebidachi

Octav, debutul în lungmetraj de ficțiune al regizorului Serge Ioan Celebidachi, il va avea in rol principal pe unul dintre marii actori romani, Marcel Iureș. Filmul, o coproducție România–Marea Britanie, are in distributie si alte nume sonore ale cinematografiei noastre: Victor Rebengiuc, Andi Vasluianu, Lia Bugnar, Ioan Andrei Ionescu, Mihai Dinvale, Maria Obretin, se arata in comunicatul remis Hotnews.ro.

Marcel Iureș îl va interpreta pe Octav, personajul principal din filmul cu același nume, din producția cinematografică regizată de Serge Ioan Celebidachi.

“Octav este, de departe, cel mai frumos rol pe care l-am primit până acum. M-a cucerit de la prima citire. Acest rol este o provocare actoricească pentru mine deoarece presupune să interpretez personajul unui copil din perspectiva unui adult”, explică actorul român cu cele mai multe producții americane în filmografie („Pirații din Caraibe”, „Misiune imposibilă”, „Pacificatorul”).

„Octav” este o dramă care explorează teme universale precum timpul, nostalgia și dragostea în cea mai pură și măreață formă a sa, întruchipată aici de relația profundă și inocentă dintre un bătrân de 80 de ani și o fetiță de 10 ani. Intrigantă și originală în această poveste este călătoria în timp pe care o face o personajul principal, bătrânul Octav (interpretat de Marcel Iureș), în urma căreia ies la iveală evenimente importante din copilăria sa, acesta rămânând în același timp prizonier al trupului său îmbătrânit.

În distribuția filmului se regăsesc și alte nume importante ale cinematografiei românești dintre care îi menționăm pe Victor Rebengiuc („Pădurea Spânzuraților”, „Moromeții”, „Niki Ardelean, colonel în rezervă”, „Medalia de onoare”, „Tatăl Fantomă”), Andi Vasluianu (“Furia”, „Hârtia va fi albastră”, „California Dreamin’”, „Despre oameni și melci”, „De ce eu?”), Lia Bugnar, Ioan Andrei Ionescu, Mihai Dinvale, Maria Obretin.

Filmările pentru „Octav” vor avea loc la Câmpulung, în județul Argeș, dar și în studiourile din Buftea (Ilfov), în perioada 21 martie - 27 aprilie 2016.

O coproducție România–Marea Britanie, realizată cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei, „Octav” are un buget de 1,4 milioane de euro și este produs de Astra Entertainment, Oblique Media și CelebFilms UK. Scenariul este semnat de Serge Ioan Celebidachi și James Olivier, iar producător este Adela Vrînceanu Celebidachi.

Imaginea va purta amprenta reputatului director de imagine italian Blasco Giurato, cunoscut pentru colaborările sale cu Giuseppe Tornatore, în special la „Cinema Paradiso” (Oscar pentru cel mai bun film străin) și cu David Lean la „Dr. Zhivago”. Despre „Octav”, Blasco Giurato spune că reprezintă testamentul său pe 35 de milimetri.

Muzica filmului este asigurată de un alt artist celebru în cinematografia internațională, compozitorul român Vladimir Cosma, câștigător a două premii César pentru Cea mai bună muzică de film (“Diva”, în 1982, și „Le Bal”, în 1984).

Serge Ioan Celebidachi, fiul renumitului dirijor și compozitor Sergiu Celibidache, a absolvit Universitatea de Teatru și Artă Dramatică din Indiana (Bloomington) și a făcut master în film la Școala Internațională de Film din Londra. A scris mai multe scenarii și a regizat documentarul “Grădina lui Celibidache”, un portret de suflet al Maestrului Sergiu Celibidache.
http://www.hotnews.ro/stiri-film-208851 ... idachi.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Muzica Vladimir Cosma! Remarcabil si de asteptat! (Vladimir Cosma a fost foarte bun prieten si coleg la liceu cu tatal meu, amandoi erau fix de aceeasi varsta). Nu stiam ca mai poate lucra!
Deasemenea, Blasco Giurato! Remarcabil!
Ce sa mai spun de Marcel Iureș si Victor Rebengiuc, doi actori adevarati!
In concluzie, premiza e buna, sper numai ca filmul sa nu fie prea de "arta" (din aia la care salile sunt complet goale iar la TV te apuca somnul sau schimbi postul).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Trezindu-te în Reno (2002)
Waking Up in Reno (original title)

Director: Jordan Brady
Writers: Brent Briscoe, Mark Fauser
Stars: Billy Bob Thornton, Charlize Theron, Patrick Swayze

http://www.imdb.com/title/tt0219400/?ref_=fn_al_tt_1" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Filmul merita o nota mai mai. Mi-a placut, foarte dragut, bine jucat, amuzant! Charlize Theron ca de obicei foarte ok! Merita vazut.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Testament of Youth (2014)

Director: James Kent
Writers: Vera Brittain (autobiography), Juliette Towhidi (screenplay)
Stars: Alicia Vikander, Kit Harington, Taron Egerton

http://www.imdb.com/title/tt1441953/?ref_=nv_sr_1" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

O drama exceptional regizata. Un film cu nota mare care merita o nota si mai mare! In rolul principal Alicia Vikander face tot filmul, exceptionala!
Un film care arata nebunia si inutilitatea razboiului. I-as fi dat nota spre maxim! Evident, merita vazut! Chiar deosebit! Fara sa vreau mi-am adus aminte de filmele romanesti cu subiect primul razboi mondial regizate de Sergiu Nicolaescu. Ce tampenii fara nici o valoare in comparatie cu asa ceva! Insa citind istoria mi-am dat seama ca Romania a fost printre tarile care au avut cele mai multe victime in primul razboi mondial, raportat ca procent. Deci subiect am avea! Dar nu avem noi cinematografie de nivelul englezilor, diferenta enorma!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Terminator Genisys (2015)

Director: Alan Taylor
Writers: Laeta Kalogridis, Patrick Lussier
Stars: Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Emilia Clarke

http://www.imdb.com/title/tt1340138/?ref_=nv_sr_1" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Pentru mine a fost o surpriza placuta. E genul de film pentru care nu fac nici un efort sa-l vad, trebuie sa mi-l bage sub nas si sa nu am altceva de facut! Productie "licuriceasca" cu "super-eroi", cretinie garantata, pline cinemaurile de asemenea non-valori sclipitoare, se buluceste poporul la gainatz de Licurici sa si-l bage pe toate gaurile. In plus, participarea fostului guvernator, probabil intai bagat in formol sa stea drept, "garanta" o tampenie obosita ca toate continuarile super-productiilor de acest gen unde exista o singura regula, primul film ramane cel mai bun (sau cel mai putin cretin). Cu toate astea filmul mi-a placut chiar foarte mult! As spune, excelent! Chiar merita vazut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Asta seara la HBO incepe sezonul 6 !
Game of Thrones
http://www.imdb.com/title/tt0944947/?ref_=ttep_ep_tt" onclick="window.open(this.href);return false;
Episode List: http://www.imdb.com/title/tt0944947/epi ... ps_yr_2016" onclick="window.open(this.href);return false;
episodul 1 din seria 6:
The Red Woman
The fate of Jon Snow is revealed. Daenerys meets a strong man. Tyrion gets used to living in Mereen. Sansa and Theon meet some unexpected allies. A rebellion arises in Dorne and Jaime Lannister arrives at King's Landing with Myrcella.
Image

PS - imi place ca pe HBO3 dau in reluare seriale unul dupa altul fara pauza, serii intregi. Astfel am revazut non-stop Games of Thrones seria 5, imagine HD (foarte buna pe HBO3!). Am zis intai sa vad macar primele episoade si apoi m-a furat situatia si le-am vazut pana la capat pe toate. Parca mi-a placut mai mult acum cand le-am vazut pe toate non-stop! (si din nou remarc, superba imaginea!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Mi s-a parut excelent primul episod din seria 6 ! Am un avantaj, am urmarit imediat inainte toata seria 5 cu care se leaga direct.
Imaginea e la fel (de buna, cred ca au folosit pelicula) insa sunetul e mai bun! Muzica filmului e si mai buna! Si parca e putin mai dinamic. O singura mare problema..... e prea putin in 50 minute! Nu ajunge! :D Trebuie sa facem o cerere sa extinda un serial la 100 de minute! Actiunea e impartita in prea multe planuri, abia e timp in cele 50 minute care sunt si alea mancate cu rezumatul de la inceput!
Se pare ca noi in RO suntem printre primii, am vazut serialul a doua zi dupa premiera absoluta. Cel putin asa am inteles.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: FILME artistice

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Mi s-a parut excelent primul episod din seria 6! Am un avantaj, am urmarit imediat inainte toata seria 5 cu care se leaga direct.
Imaginea e la fel (de buna, cred ca au folosit pelicula) insa sunetul e mai bun! Muzica filmului e si mai buna! Si parca e putin mai dinamic. O singura mare problema..... e prea putin in 50 minute! Nu ajunge! :D Trebuie sa facem o cerere sa extinda un serial la 100 de minute! Actiunea e impartita in prea multe planuri, abia e timp in cele 50 minute care sunt si alea mancate cu rezumatul de la inceput!
Se pare ca noi in RO suntem printre primii, am vazut serialul a doua zi dupa premiera absoluta. Cel putin asa am inteles.

Sunt un fan la fel de infocat ca si tine! Si, la fel ca si tine, am pierdut noptile de sambata ca sa revad toate celelalte 5 sezoane! :mrgreen:
Trebuie insa sa te dezamagesc si sa mentionez ca intregul serial e filmat in format digital cu asa ceva:
https://www.arri.com/camera/alexa" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Nu ma dezamagesti deloc. Imaginea este excelenta. Evident, exista imagine si mai buna ca asta..... mult mai buna. A fost o data difuzat pe Cinemax un film din 1963. Un prieten mi-a spus de acel film si de imaginea absolut socanta (color)! Nu l-am crezut pana am vazut si eu, tot la Cinemax (care e HD) si la randul meu mi-a cazut basca din cap, am ramas cu gura csacata, ma uitam si nu-mi venea sa cred ce vedeam! Imaginea color 2D din 1963 aproape parea tridimensionala din cauza rezolutiei uluitoare! Se observa chiar efectul de obiectiv care nu poate fi clar pe 100% din suprafata imaginii. Nu mai spun de culori, socante! Se vedea/simtea si lumina artificiala care e folosita la filmari in aer liber si la soare. La orice filmare nu se foloseste numai lumina naturala, cum poate unii stim. Rar sau niciodata nu am vazut asa ceva! Pe langa filmul ala (o sa intreb si poate aflu exact) imaginea de la Games of Thrones e buna....cam ca un mp3 pe langa un wav. Evident, in 1963 exista numai pelicula.

Dar exista imagine si mai proasta de atat, mult mai proasta! Si mai e un aspect, cand zic imagine nu ma refer numai la aspectul strict tehnic si mai degraba la partea artistica. E un capitol mult diferit de partea strict tehnica a imaginii. Felul cum filmezi, cum pui cadrul, ce se afla in cadru si cum se afla in cadru, modul in care schimbi cadrele si cand, toate sunt legate de imagine si eu ma refer si la acest aspect (cand zic "imagine" ). Exista de exemplu filme in 4K a caror tehnica video este colosala insa modul cum sunt filmate, partea artistica e slaba, searbada, monotona, robotica, fara viata, etc. In cazul asta as evidentia strict partea tehnica si atat, dar nu as lauda imaginea per ansamblu.

La Games of Thrones imaginea mi se pare colosala tocmai pentru ca partea artistica, modul cum e filmat, cadrul, ce contine cadrul, decoruri, costume, etc, tot aspectul artistic este superb, e cinema de inalta clasa si nu un simplu serial TV!

Apropos, ca tot veni vorba, imi aduc aminte, prin 1980, m-a dus tata la o premiera romaneasca la cinema Melodia de pe Stefan cel Mare (cinema care acum e o buda devastata, adica nu mai e). Era premiera din aia absoluta cu tot felul de personalitati unde se pare, s-a rulat pelicula color orginala Azo-Sakura-Fuji-etc. Filmul, "Intoarcerea lui Voda Lapusneanu" ( http://www.imdb.com/title/tt0131441/" onclick="window.open(this.href);return false; ) de Malvina Ursianu. Imi va ramane in cap toata viata calitatea imaginii de atunci! Rar am vazut in Cinema asa imagine! Era socant! Claritate uluitoare, culori superbe, incredibil. Au trecut ani si ani de atunci, a venit "Lovilutzia" si pe la inceputul anilor 1990, poate chiar 1990-1991 a fost la Bucuresti "Expozitia Americana" care consta in anume amenajari in Teatrul National precum si in proiectia de filme americane la Cinema Patria. Parca din ce tin minte primeai bilete la film de la Expozitia Americana unde intrai dupa o coada de juma' de kilometru. Astfel am fost la Patria si am vazut, evident premiera, filmul, "Ofiter si gentleman" cu Richard Gere ( http://www.imdb.com/title/tt0084434/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Exceptand faptul ca filmul mi-a placut foarte mult, imaginea m-a socat! Eram de-al casei la Patria, adica nu trecea luna sa nu merg la un film. Dar imaginea de la acel film depasea in mod dramatic tot ce vazusem pana atunci acolo si apoi tot ce am mai vazut la Cinema Patria pana nu m-am mai dus, adica undeva pe la sfarsitul anilor 1990 cand locul devenise o "buda" decazuta si aparuse primul Mall cu Cinemax in Calea Dudesti.

PS - si evident, nu trebuie sa fim "talibani" in nici o directie (digitala sau analogica). :wink: Dar personal nu cred ca digitalul a atins calitatea analogicului. Teoretic probabil a atins, daca socotim pixeli si teorii, insa din cate stiu tu ai si pasiunea fotografiei si sti bine ce inseamna cu adevarat pelicula! Apropos de film, un prieten care se pricepe bine in zona video spune ca lumea s-a dus intr-o directie gresita cu imaginea HD...4K...jdemii de k, problema fiind la cursivitatea imaginii. Acum se pune mult pret de definitie, la imagini 4K pe monitoare 4K adevarate (nu vomele care se vand in supermarket la tot poporul) parca definitia a intrecut imaginea reala pe care o vedem fiecare cu proprii ochi. Am vazut filmate peisaje la care definitia (in 4K) este aberanta, te poti uita cu lupa intr-un colt si vezi detalii pe care nici cu binoclu nu le-ai vedea in realitate daca ai sta din punctul ala ridicat si ai privi respectivul peisaj. Apoi, dupa ce imaginea incepe sa miste, adios cursivitate! Totul sacadat, nefiresc, aiureala digitala. S-a ajuns pana acolo ca imaginile super HD si jdemii de k parca sunt desene animate cu contur, oricum mult diferite de realitate.
Cumva si in audio s-a intamplat cam la fel.

PS2 - filmele la cinema (daca e vorba de pelicula) niciodata nu se ruleaza din pelicula originala. Aia se depoziteaza si nu se foloseste (poate rar doar la premiera), dupa ea se fac copii. Iar o copie .... e o copie...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: FILME artistice

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Nu ma dezamagesti deloc. Imaginea este excelenta. Evident, exista imagine si mai buna ca asta..... mult mai buna. A fost o data difuzat pe Cinemax un film din 1963. Un prieten mi-a spus de acel film si de imaginea absolut socanta (color)! Nu l-am crezut pana am vazut si eu, tot la Cinemax (care e HD) si la randul meu mi-a cazut basca din cap, am ramas cu gura csacata, ma uitam si nu-mi venea sa cred ce vedeam! Imaginea color 2D din 1963 aproape parea tridimensionala din cauza rezolutiei uluitoare! Se observa chiar efectul de obiectiv care nu poate fi clar pe 100% din suprafata imaginii. Nu mai spun de culori, socante! Se vedea/simtea si lumina artificiala care e folosita la filmari in aer liber si la soare. La orice filmare nu se foloseste numai lumina naturala, cum poate unii stim. Rar sau niciodata nu am vazut asa ceva! Pe langa filmul ala (o sa intreb si poate aflu exact) imaginea de la Games of Thrones e buna....cam ca un mp3 pe langa un wav. Evident, in 1963 exista numai pelicula.

Dar exista imagine si mai proasta de atat, mult mai proasta! Si mai e un aspect, cand zic imagine nu ma refer numai la aspectul strict tehnic si mai degraba la partea artistica. E un capitol mult diferit de partea strict tehnica a imaginii. Felul cum filmezi, cum pui cadrul, ce se afla in cadru si cum se afla in cadru, modul in care schimbi cadrele si cand, toate sunt legate de imagine si eu ma refer si la acest aspect (cand zic "imagine" ). Exista de exemplu filme in 4K a caror tehnica video este colosala insa modul cum sunt filmate, partea artistica e slaba, searbada, monotona, robotica, fara viata, etc. In cazul asta as evidentia strict partea tehnica si atat, dar nu as lauda imaginea per ansamblu.

La Games of Thrones imaginea mi se pare colosala tocmai pentru ca partea artistica, modul cum e filmat, cadrul, ce contine cadrul, decoruri, costume, etc, tot aspectul artistic este superb, e cinema de inalta clasa si nu un simplu serial TV!

Apropos, ca tot veni vorba, imi aduc aminte, prin 1980, m-a dus tata la o premiera romaneasca la cinema Melodia de pe Stefan cel Mare (cinema care acum e o buda devastata, adica nu mai e). Era premiera din aia absoluta cu tot felul de personalitati unde se pare, s-a rulat pelicula color orginala Azo-Sakura-Fuji-etc. Filmul, "Intoarcerea lui Voda Lapusneanu" ( http://www.imdb.com/title/tt0131441/" onclick="window.open(this.href);return false; ) de Malvina Ursianu. Imi va ramane in cap toata viata calitatea imaginii de atunci! Rar am vazut in Cinema asa imagine! Era socant! Claritate uluitoare, culori superbe, incredibil. Au trecut ani si ani de atunci, a venit "Lovilutzia" si pe la inceputul anilor 1990, poate chiar 1990-1991 a fost la Bucuresti "Expozitia Americana" care consta in anume amenajari in Teatrul National precum si in proiectia de filme americane la Cinema Patria. Parca din ce tin minte primeai bilete la film de la Expozitia Americana unde intrai dupa o coada de juma' de kilometru. Astfel am fost la Patria si am vazut, evident premiera, filmul, "Ofiter si gentleman" cu Richard Gere ( http://www.imdb.com/title/tt0084434/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Exceptand faptul ca filmul mi-a placut foarte mult, imaginea m-a socat! Eram de-al casei la Patria, adica nu trecea luna sa nu merg la un film. Dar imaginea de la acel film depasea in mod dramatic tot ce vazusem pana atunci acolo si apoi tot ce am mai vazut la Cinema Patria pana nu m-am mai dus, adica undeva pe la sfarsitul anilor 1990 cand locul devenise o "buda" decazuta si aparuse primul Mall cu Cinemax in Calea Dudesti.

PS - si evident, nu trebuie sa fim "talibani" in nici o directie (digitala sau analogica). :wink: Dar personal nu cred ca digitalul a atins calitatea analogicului. Teoretic probabil a atins, daca socotim pixeli si teorii, insa din cate stiu tu ai si pasiunea fotografiei si sti bine ce inseamna cu adevarat pelicula! Apropos de film, un prieten care se pricepe bine in zona video spune ca lumea s-a dus intr-o directie gresita cu imaginea HD...4K...jdemii de k, problema fiind la cursivitatea imaginii. Acum se pune mult pret de definitie, la imagini 4K pe monitoare 4K adevarate (nu vomele care se vand in supermarket la tot poporul) parca definitia a intrecut imaginea reala pe care o vedem fiecare cu proprii ochi. Am vazut filmate peisaje la care definitia (in 4K) este aberanta, te poti uita cu lupa intr-un colt si vezi detalii pe care nici cu binoclu nu le-ai vedea in realitate daca ai sta din punctul ala ridicat si ai privi respectivul peisaj. Apoi, dupa ce imaginea incepe sa miste, adios cursivitate! Totul sacadat, nefiresc, aiureala digitala. S-a ajuns pana acolo ca imaginile super HD si jdemii de k parca sunt desene animate cu contur, oricum mult diferite de realitate.
Cumva si in audio s-a intamplat cam la fel.

PS2 - filmele la cinema (daca e vorba de pelicula) niciodata nu se ruleaza din pelicula originala. Aia se depoziteaza si nu se foloseste (poate rar doar la premiera), dupa ea se fac copii. Iar o copie .... e o copie...
Lucrurile sunt foarte complexe vis-a-vis de digital vs analogic si, in principiu, nu stiu unde ar trebui inceputa discutia, pe unde continuata si unde terminata (daca se termina vreodata). In linii mari, nu consider neaparat pe nici una superioara celeilalte... ambele sunt un compromis... ambele ofera alte compromisuri si alte avantaje. Solutia e in alta parte: unde se face cel mai bun compromis cu cei mai putini bani (evident asta e o chestiune strict dependenta de sistem si de bani si nu se poate generaliza)! Cred ca analogicul (ca e in audio/foto/film) este usor mai digerabil in sensul oferirii unei bogatii timbrale respectiv culori si dinamica de expunere/de culoare care se impletesc armonios si sunt mai usor de 'digerat' de catre unii dintre noi. IMI PARE ca digitalul conduce totusi la dinamica absoluta, la rezolutie si la ce mai implica acestea (separatie, layering, microdinamica, etc.). Mai cred ca ambele pot fi 'oblojite'/'petecite' pentru rezultate absolut multumitoare si, ca atare, ma feresc de partizanii unei singure solutii (digital SAU analogic). Orice 'petecire' costa bani, timp si experienta dar una facuta amplu si corect minimizeaza enorm avantajele unei solutii fata de cealalta si uniformizeaza cumva experienta acustica! Cert este ca in digital inca apar noi si noi solutii de remediere a problemelor acestui format - pentru cei rabdatori si dispusi la investitii!
Fara sa vreau sa exacerbez contradictiile existente... nu cred in defintie mai mult decat suficienta! Cred ca un sistem (fie ca vorbim de video, de audio, etc.) poate avea foarte multa rezolutie care, in lipsa altor elemente, sa dea un profund sentiment de superficialitate, strident, obositor.... De-asta e importanta armonia, echilibrul... Da, evident ca am ascultat sisteme incredibil de rezolute insa sarace timbral, uscate, agresive, sterile, artificiale... Asta pentru ca e nevoie de bogatie timbrala, de microdinamica, de echilibru tonal ca totul sa sune cum trebuie, sa se aseze corespunzator in ordinea fireasca a lucrurilor... Eu cred ca limita definitiei e data de urechea si, respectiv de ochii nostri (si, mai concret, de catre creier caci, pana la urma, el proceseaza DIGITAL (ATENTIE!) informatia primita! Da, urechea externa si medie sunt 'analogice' insa la urechea interna lucrurile se schimba profund! Din punctul meu de vedere asta inseamna si ca 'magia' este o imbinare perfecta de analogic si digital!

P.S. Momolo, din pelicula de 35mm a unui film (Modern Times al lui Charlie Chaplin, Ben Hur, Dansand cu lupii al lui Costner sau oricare altul) poti scoate cel putin 4K! Eu stiam ca se poate scoate chiar 8K (fara upsampling sau ceva asemanator) dar se poate sa ma insel. Si, vis-a-vis de ce spuneai mai sus, comercialul e dusmanul binelui, indiferent de forma lui! Orice este facut pentru mase si pentru un impact rapid si superficial strica! Comercialul iti ia ochii cu un lucru insa te saraceste, de lipseste de altele fara care magia nu poate aparea... fie ca e vorba de culori, de dinamica, de bogatie timbrala, etc. Pe piata apar frecvent tot felul de artificii ca sa fure mintile celor care si asa nu prea au... ca sunt televizoare 4K la preturi de nimic, table USB, pliciuri de 50mpixeli sau alte porcarii...

P.P.S. Cele de mai sus sunt parere personala! Nu am vrut si sper ca nu am iscat vreo discutie mai aprinsa! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Numele "Jon Snow", interzis pe platourile de filmare "Game of Thrones"
http://www.mediafax.ro/life-inedit/nume ... s-15281737" onclick="window.open(this.href);return false;

Totusi se stia de "invierea" lui Jon Snow inca dinainte de lansarea seriei 6, imi aduc aminte ca citisem undeva inca de anul trecut.
Oricum, sper sa ramana unicul inviat! Daca incep sa-i invie si pe altii vor cadea in derizoriu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Cum arată actorii din serialul Game of Thrones în realitate - GALERIE FOTO
http://www.businessmagazin.ro/galerie-f ... 42/slide-2" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.businessmagazin.ro/actualita ... o-15345242" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply